Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Voľby / 2006 / Komunálne voľby / V Považskej Bystrici kandidáti žiadajú priestor v mestom platených médiách

V Považskej Bystrici kandidáti žiadajú priestor v mestom platených médiách

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Úterý 31.10.2006 06:44
Považská Bystrica, 31. október 2006. Tlačová správa nadstraníckej iniciatívy. Včera bola úradujúcemu primátorovi Považskej Bystrice doručená žiadosť nadstraníckej iniciatívy, požadujúca počas komunálnej volebnej kampane rovný prístup do médií, ktoré sú prevádzkované alebo spolufinancované z rozpočtu mesta.
Text žiadosti:

Mesto Považská Bystrica zo svojho rozpočtu financuje týždenník Považskobystrické novinky, webovú stránku www.povazska-bystrica.sk, Infokanál v televízii Marika a plne dotuje prevádzku PX Centra.

            V súlade s ústavným princípom slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti a princípu verejnoprávnosti médií financovaných zo spoločných prostriedkov požadujeme, aby primátor mesta poveril mestský úrad a mestom financované organizácie realizáciou nasledovných opatrení:

1. Zabezpečiť vydanie samostatnej prílohy Považskobystrických noviniek, v ktorej dostane každý registrovaný kandidát na funkciu primátora zdarma plochu polovice novinovej strany na predstavenie svojej osoby a volebného programu, a každý registrovaný kandidát na poslanca štvrtinu novinovej strany za tých istých podmienok. Táto samostatná príloha nebude obsahovať žiadne redakčné úpravy, komentáre ani hodnotenia, a do tlače bude zadaná až po odsúhlasení komisiou, vytvorenou zo zástupcov všetkých registrovaných politických strán a nezávislých kandidátov, ktorí svojím podpisom podporili túto žiadosť.

2. Zabezpečiť – pri dodržaní programovej štruktúry TV Marika – vydanie samostatnej relácie, v ktorej dostane každý kandidát na primátora minimálne 5 minút a každý kandidát na poslanca minimálne 2 minúty vysielacieho času na predstavenie svojej osoby a volebného programu.

3. V spolupráci s PX Centrom zabezpečiť realizáciu Fóra kandidátov, v kinosále kina MIER, kde budú mať občania možnosť klásť otázky všetkým šiestim registrovaným kandidátom na funkciu primátora mesta. Fórum bude viesť nezávislý profesionálny mediátor, odsúhlasený komisiou podľa bodu 1 tejto žiadosti. Počas Fóra dostane každý kandidát rovnaké otázky a na ich zodpovedanie bude mať rovnaký čas. Na Fórum budú mať prístup všetky médiá s možnosťou realizácie záznamu alebo priameho prenosu.

4. Na webovej stránke Mesta vytvoriť rovnaký priestor pre každého registrovaného kandidáta na prezentáciu svojej osoby a volebného programu a necenzurovanú on-line diskusiu s občanmi.

5. Uvedené aktivity prebehnú v prvých dňoch oficiálnej volebnej kampane. Očakávame, že kvôli realizácii týchto aktivít bude zvolané pracovné stretnutie poverených pracovníkov mestom financovaných médií a zástupcov komisie podľa bodu 1, na ktorom sa upresnia organizačné a obsahové detaily.

 
 

Touto iniciatívou nie je dotknuté právo každého kandidáta alebo strany využiť aj možnosť platenej inzercie, alebo sa uvedených aktivít nezúčastniť.

 
 

Veríme, že nás napriek odlišným názorom na riešenie problémov Považskej Bystrice spája uznávanie hodnôt férovej politickej súťaže a aktívnej a informovanej účasti voličov vo voľbách.


Kontaktná adresa:
Klub Strážov
Centrum 3/5
mobil: 0907/034666

Citáty:

Juraj Smatana (jeden z autorov a signatárov žiadosti):
"V žiadosti sa vedome nevyjadrujeme k tomu, aký priestor je v súčasnosti vytváraný v mestom platených médiách pre kandidujúcich predstaviteľov súčasného vedenia mesta. Cieľom totiž nie je politická šarvátka, ale načrtnutie pozitívneho riešenia, ktoré by mohlo poslúžiť ako dobrý príklad aj pre ďalšie slovenské mestá a obce. Dôležité tiež je, že svojím podpisom pod žiadosť súčasne kandidáti akoby sľubujú, že v prípade ich volebného úspechu budú sami podporovať "verejnoprávnosť" médií financovaných z verejných zdrojov. S decentralizáciou zostúpili z centra na mestá a obce veľké peniaze a kompetencie. Tomu by malo zodpovedať aj postavenie lokálnych médií, ktoré sú dôležitým nástrojom verejnej kontroly uplatňovania moci."

(Na telefónnom čísle 0907/034666 novinárom v prípade záujmu poskytneme telefonické kontakty aj na ďalších signatárov výzvy, kvôli možnosti poskytnúť vyjadrenia médiám.)

Výzvu do dnešného dňa podpísali 4 politické strany, dvaja kandidáti na primátora a 6 kandidátov na poslancov. Zber podpisov pod žiadosť pokračuje. Aktuálny zoznam signatárov nájdete na webovej adrese http://povazska-bystrica.otvorene.sk/volby/2006/komunalne/ziadost-komunalne-volby-a-mestske-media/

Kontakt na adresáta žiadosti - primátora Mesta Považská Bystrica:
Mesto Považská Bystrica
Centrum 2/3
017 01 Považská Bystrica

tel: 042/4305200
fax: 042/4326613
e-mail: primator@povazska-bystrica.sk

« září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359