Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Voľby / 2006 / Komunálne voľby / Návrh všeobecne záväzného nariadenia znevýhodňuje niektorých kandidátov

Návrh všeobecne záväzného nariadenia znevýhodňuje niektorých kandidátov

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 02.11.2006 09:14
2006-11-02. Pripomienka občianskeho združenia Klub Strážov k Návrhu Doplnku č. 1 k VZN o vyhradení miest na umiestňovanie volebných plagátov. Návrhom doplnku sa má zaoberať rokovanie mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici dňa 3. novembra 2006.
Prosím o zaradenie nasledovnej pripomienky k Návrhu Doplnku č. 1 k VZN o o vyhradení miest na umiestňovanie volebných plagátov a iných nosičov informácií počas volebnej kampane na území mesta Považská Bystrica a o jej prednesenie na príslušnom rokovaní mestského zastupiteľstva.


Pripomienkujeme návrh v znení zverejnenom na
http://www.povazska-bystrica.sk/oznamy.phtml?id1=98&id6=oznamy&id_info_m0=5500&id2=0


Vážení členovia a členky komisií mestského zastupiteľstva, váženie panie poslankyne, páni poslanci.

Predkladaný Doplnok by v kontexte všeobecne záväzných nariadení znamenal, že bude zakázané umiestňovať volebné plagáty na iných verejných plochách, než sú "osobitné plochy v centrálnej mestskej zóne" (predpokladáme, že ide o plechové trojstenné cityboardy).

Oceňujeme jeden z motívov, ktorý mohol viesť k predloženiu uvedeného doplnku k VZN - udržanie čistoty mesta, obmedzenie svojvoľného plagátovania na nevhodných miestach. Súčasne však upozorňujeme, že doplnok VZN v predkladanom znení výrazne obmedzuje možnosť kandidátov komunikovať so svojimi voličmi tou najjednoduchšou formou, dostupnou každému z nich - plagátikmi umiestnenými na verejných miestach vo svojom vlastnom volebnom obvode. Dotklo by sa to najmä tých kandidátov, ktorí si nemôžu dovoliť prenájom drahých komerčných billboardov, plôch v autobusoch MHD a podobne. Súčasne tento návrh obmedzuje voličom dostupnosť informácií o svojich kandidátoch najmä v okrajových mestských častiach, kde sa podľa predkladaného návrhu žiadne vyhradené plochy nebudú nachádzať! Ich obyvatelia, najmä starší alebo so zhoršeným zdravotným stavom, sotva pôjdu do centra mesta, aby sa oboznámili s tým, kto kandiduje v ich volebnom obvode.
Z druhej strany - návrh VZN zvýhodňuje kandidátov, ktorí už sú poslancami (vďaka minulému pôsobeniu sú vo svojom obvode už známi) a kandidátov, ktorí majú k dispozícii veľké rozpočty na kampaň, prípadne majú vplyv na regionálne médiá.

Súčasne požadujeme, aby boli na rokovaní mestského zastupiteľstva uvedené konkrétne podmienky (časové, finančné, organizačné), za akých sa plagáty na cityboardoch budú umiestňovať, nakoľko je na cityboardoch nalepené označenie súkromnej firmy. Z akých prostriedkov boli cityboardy nakúpené? Sú tejto firme len prenajaté, alebo sú v jej vlastníctve? Za akých podmienok dostala táto firma súhlas na umiestnenie reklamných plôch v centre mesta?


1. Navrhujeme, aby v predkladanom znení Návrh nebol schválený.
2. Navrhujeme, aby bol zoznam vyhradených plôch rozšírený o všetky verejné plochy, ktoré sú v súčasnosti určené na umiestňovanie reklamy a oznamov.
3. Navrhujeme, aby boli do zoznamu vyhradených plôch začlenené aj vývesky, prevádzkované PX Centrom a Výbormi mestských častí. Plocha v nich by mala byť rozpočítaná na počet kandidátov, ktorí v danom obvode kandidujú.
4. Navrhujeme, aby boli urýchlene namontované vývesky Výborov mestských častí tam, kde doteraz nie sú, alebo boli v minulosti odstránené (napríklad výveska na námestíčku na Lánskej, ktorá bola odstránená kvôli výstavbe kvetinárstva).

S pozdravom,

Juraj Smatana
konateľ
občianske združenie Klub Strážov

« září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359