Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Strach o prácu a Kotlebove klamstvá - hlavný dôvod voľby ĽSNS

Strach o prácu a Kotlebove klamstvá - hlavný dôvod voľby ĽSNS

Autor: Roman Hanajík Poslední změna: Pátek 05.11.2021 20:12
Po parlamentných voľbách v 2016 roku som si urobil analýzu vplyvu nezamestnanosti v okrese na dôvod voliť stranu Mariána Kotlebu. Chcel som ju zverejniť po dorobení ďalších analýz, ale po zhliadnutí videa zo zavádzajúceho vystúpenia Mariána Kotlebu v našom meste zverejňujem aktualizované teraz.
Strach o prácu a Kotlebove klamstvá - hlavný dôvod voľby ĽSNS

Vplyv nezamestnanosti na voľbu ĽSNS v našom okrese

Kotlebove klamstvá pred kinom Mier!

     Od 16.03.2016 mám rozpísaný článok o vplyve nezamestnanosti v našom okrese na voľbu strany Mariána Kotlebu. Chcel som to porovnať aj s ďaľšími okresmi na Slovensku atď., ale nikdy som sa na to nenašiel čas.
     Čas nastal po zhliadnutí 5 minútového záznamu z prejavu tohoto skúseného manipulátora. Začalo sa to frázami o tom, ako nie sme horší, ako napríklad nemeckí dôchodci, ktorí sa majú lepšie, pričom zabudol povedať, že tam nemali diktatúru jednej strany, ktorá sa viac, ako o blahobyt svojich občanov 40 rokov starala hlavne o udržaním svojej moci.
     Pokračovalo to zavádzajúcou kritikou jeho odporcov a klamstvami o podľa ních nepriateľoch Slovenska, o takmer všetkých v parlamente, len menovite nie o strane SMER SD! Zacitujem doslovne: "Mne je veľmi smutno, keď som prišiel sem do Považskej Bystrice a vidím tam dievčatko mladé, drží preškrtnutý Slovenský dvojkríž. (Pozn.: Oproti jeho vystúpeniu bola skupinka mladých, ktorí nesúhlasia s politikou strany ĽSNS, ktorej symbolom je dvojkríž.) Chúďa nevinné, odpustíme ím, lebo nevedia, čo činia. Ale viete, prečo ma to...(potlesk) ale viete, prečo ma to hnevá, nie, že hneva, ale, prečo som smutný? Pretože a teraz sa prihováram starším, odo mňa, čo ste tu, lebo je Vás tu veľa a ja som vďačný, že ste si našli čas. Pretože, ak si dobre spomínate, s preškrtnutým Slovenským dvojkrížom chodili predsa stúpencovia Havla ktorý tu na Považí všetko zničil, ktorý všetko na Slovensku zničil. A ona dnes nemá hanbu(Pozn: Krik!) vytiahnuť ten istý ích symbol a prihlásiť sa k tomu, čo tu fanatici od Havla zničili." Nasledoval potlesk z publika a výkriky: "Sprostá, ako papuča!", "Presne!" Tak pekne začal, že mu to je ľúto a je smutný, až jej to začal vyčítať.
     Po ďalšej dávke na Havla nasledovalo "Všetci tí skutoční fašisti dnes, ktorí chcú uchopiť tú vládu, všetci uznávajú kult Havla. Či je to Kiska, Hlina, Matovič, Beblavý, Truban. Proste nebudeme tu týchto pacientov všetkých vymenuvávať. Ale áno, súhlasíme. Zastavme týchto fašistov. Lebo ak ích nezastavíme, oni skutočne Slovensko zlikvidujú. Oni Slovensko skutočne zlikvidujú."

Fakty ku Kotlebovym klamstvám o skončení zbrojárskej výroby na Považí

Koho zaujímajú fakty sa dočíta o dobe z pred 1989 roku: "Vláda ČSSR zároveň prijala dva zásadné dokumenty, ktoré rozhodli o rušení zbrojárskej výroby. V júli 1988 najskôr prišlo uznesenie č. 112/88. Ním sa rozhodlo o útlme zbrojárskej výroby a zastavení niektorých projektov. Ešte ďalej išlo uznesenie č. 84/89 z 21. septembra 1989. V ňom už boli stanovené konkrétne termíny ukončenia zbrojárskej výroby. Tak napríklad produkcia tankov v ZŤS Martin mala skončiť do konca roka 1990."

Generálny riaditeľ ZŤS Martin Jozef Uhrík už za ČSSR predpovedal pokles špeciálnej výroby do konca roka 1989 na 50 percent: Uhrík v decembri 2011 na tému zrušenia zbrojnej výroby Havlom povedal: „To je nezmysel. Našu vojenskú výrobu sme zničili a rozkradli sami tu na Slovensku. Navyše to už bol len mýtus, dávno sme nedokázali konkurovať svetu a technologicky sme zaostali. To mi bolo jasné už v osemdesiatych rokoch. Spolupráca s armádou nefungovala. Navyše sa svet politicky a diplomaticky zmenil. Aj Sovieti už vedeli, že šialené zbrojenie ich položilo na kolená.“
Zdroj: https://dennikn.sk/979457/podcast-vaclav-havel-nezlikvidoval-slovenske-zbrojovky/ 

Ešte viac obchodnych a technických detailov tohoto mýtu sa záujemca o fakty dozvie v článku  http://ciernediery.sk/skusobna-raketovych-motorov-povazskej-bystrici/

 alebo https://e.dennikn.sk/439032/motor-ktory-mal-byt-pychou-povazia-nezvladol-zmenu-rezimu/ , ďalej https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-M%C3%A1j/projekt-vyroby-leteckych-motorov-v-povazskej-bystrici-by-sa-mal-restartovat.html , alebo http://simon22.blog.pravda.sk/2017/09/19/necakany-stop-pre-nadzvukove-lietadla-co-tak-sa-vratit-k-uspesnemu-projektu-aermacchi-m-346/ a nakoniec https://mypovazska.sme.sk/c/5207153/majitel-rokuje-o-prevzati-casti-vyroby-zamestnanci-su-vo-vypovedi.html

Fakty o tom, kto tu obhajuje niekoho kult

Je zaujímavé, ako Mariánovi Kotlebovi vadí ním vytvorený slamený panák - údajný kult Havla, ktorý už ani nie je v politike u ním menovaných politikov, ale nevadil mu kult Vladimíra Mečiara pri rušení Mečiarových amnestií pred 2 rokmi, keď nehlasovali: "Poslanci odhlasovali zrušenie amnestií. Za hlasovali: Smer, SNS, Most-Híd, SaS, OĽaNO, Sme rodina. Nehlasovali kotlebovci." Zdroj: https://dennikn.sk/725833/zrusili-co-sa-vraj-zrusit-nedalo-co-doteraz-o-amnestiach-hovorili-v-smere-a-inych-stranach/

 

Kotleba v médiách: Zo 100 výrokov len 35 pravdivých!

Taký je výsledok analýzy výrokov konkrétne u tohoto politika projektom Demagog.sk, ktorý analyzuje výroky politikov. To je len 1 z 3 výrokov pravdivých! Môže súťažiť len s Andrejom Dankom, ktorý je tiež na chvoste tejto hitparády pravdovravnosti a má z 267 výrokov v médiách 129 pravdivých. To je síce len každý druhý, ale oproti Mariánovi Kotlebovi až o 1/3 viac! HAHA. Na jednej strane je to smiešne, ale na druhej strane je to smutné, že väčšiemu klamárovi verí viac ľudí.
Na ďalších obrázkoch je ukážka zobrazenia pravdivosti výrokov politika s možnosťou filtrovať iba konkrétny druh výroku a v analýzach na webe demagóg.sk si overiť, či Vám konkrétny politik hovorí pravdu. Môžete si tam prečítať podrobný rozbor každého tvrdenia. Nestačí len od neho počúvať, ako "všetci ostatní okrem neho klamú".

 

Demagog.sk Koteba detail kontroly výrokov Demagog.sk Kotleba výber z možností pre zobrazenie len konkrétnych typov výrokov

 


Obecne známe dôvody, prečo ľudia volili Kotlebu

Agentúra Focus tesne po voľbách na TV Markíza uverejnila výsledky prieskumu u ľudí ktorí práve odvolili. Časť týkajúca sa hlasov pre stranu Kotlebu je zhrnutá v článku na DennikN. Neskôr začali vychádzať na rôznych médiách články podobé tomuto, že dôsledkom extrémizmu až fašizmu sa venuje málo pozornosti. Motívácia ľudí je však často iná, ako dokážu vysloviť.

Náklady na korupciu versus náklady na nepracujúcich

Podľa predvolebnej diskusie na Markíze, kde Kotleba kritizoval neprispôsbivých občanov nás títo stoja 0,4% z verejných zdrojov. Ak sú výdavky verejnej správy 30 mld. € a odhadovaná miera korupcie 3 miliardy €, tak nás korupcia stojí 10% z verejných zdrojov. To je 25x viac, ako ľudia, ktorých Kotleba(Rovnako, ako Fico na začiatku svojej politickej kariéry) tak rázne kritizoval. Stovky utečencov, ktorí sú momentálne na Slovensku nás stoja ešte menej. Tak kde vznikla potreba voliť stranu Mariana Kotlebu, ktorý nás má pred týmto ochrániť? Nenahovárajme si, že z opozície nás bude Kotleba chrániť proti korupcii lepšie, ako sa v opozícii sanžili nás chrániť protikorupčné strany SaS a OĽaNO. Okrem známych dôvodov, ako napríklad predsedom vlády vzbudzované strašenie utečencami v tom musí byť ešte niečo iné...

 

Kotlebov volič volá po pracovných istotách.

Od UPSVaR som si vyžiadal údaje o nezamestnanosti za jednotlivé obce a mesto nášho okresu. Celková nezamestnanosť v obciach, spolu s volebnými výsledkami strany ĽSNS je v nasledujúcom grafe:

 

Graf nezamestnanosti a voľby ĽSNS, zotriedený podľa výšky nezamestnanosti.

 

Nezamestnanosť versus voľba ĽSNS v parlamentných voľbách v marci 2016

Graf nezamestnanosti a voľby ĽSNS s polynomickou trendovou spojnicou.

(Poznámka k výpočtu: V grafe sú hodnoty 2 - 12%, ale do rovnice treba za X dosadzovať 100x menšie čísla, čiže 0,02 až 0,12.)

Trend funkcie hovorí, že pri nulovej nezamestnanosti by bola podpora Mariána Kotlebu približne 5,3%. Pre porovnanie v Bratislavskom kraji mal Kotleba 4,71%. V samotnej Petržalke 4,88% a v Bratislave I. len 2,69%.

Pre zaujímavosť okresy s vysokou nezamestnanosťou volili Kotlebu do 14%. (Krupina Kotleba 15,35%, nezamestnanosť 11,97%, Poltár Kotleba 13,66%, nezamestnanosť 21,14%, Revúca Kotleba 13,63%, nezamestnanosť 21,40%, Kežmarok Kotleba 13,32%, nezamestnanosť 23,11%.)

Výnimky

Výnimkami sú obce, kde má vplyv asi významný jedinec či už z okolia ĽSNS, alebo z inej strany a tak voľba ĽSNS od nezamestnanosti nemá príliš veľký koeficient korelácie(R), ale predpokladám, že v celoslovenskom meradle to bude asi presnejšie. 

Tabuľka obcí s neštandartne vysokou voľbou ĽSNS:

Obec Nezamestnanosť Voľba ĽSNS
Ďurďové 2,92% 14,58%
Brvnište 6,88% 15,85%
Čelkova Lehota 6,90% 21,42%
Sádočné 8,90% 16,66%

(Týchto obcí je viac jedným aj druhým smerom.)

 

Pri vysokej nezamestnanosti už ani ĽSNS ľudia neverili

Podpora Kotlebu s vyššou nezamestnanosťou dokonca klesá. Je to možné, pretože okres s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku 27,41% - Rimavská Sobota má podiel voličov Kotlebu len 8,65%. Ľuďom je tam asi už jasné, že Kotleba nemá pre nich riešenie. Možno aj ľudia v našich obciach, kde je výrazne vyššia nezamestnanosť, ako bol náš priemer cítia, že by Kotleba nevedel vyriešiť ích problémy...

Predpokladal som aj, že nájdem vplyv veku nezamestnaných v obciach na voľbu ĽSNS. Že Kotleba bude populárny u mladších nezamestnaných voličov. Ale minimálne v údajoch za náš okres taký vplyv nevidieť. Vidieť akurát tak vplyv nízkej kvalifikácie a dlhodobej nezamestnanosti na voľbu Kotlebu: Podobný, ako pri celkovej nezamestnanosti.

Graf: Typ nezamestnanosti versus voľba ĽSNS v parlamentných voľbách v marci 2016

(Na ľavej osi je zobrazená nezamestnanosť pre jednotlivé kategórie a na vodorovnej osi je volebný úspech v obci v %)

Graf typov nezamestnanosti a voľby ĽSNS s polynomickou trendovou spojnicou.

 

To je pochopiteľné, pretože títo ľudia mali(v marci 2016) menšiu šancu zamestnať sa a ľahko sa k tomu mohli cítiť nahraditeľní emigrantami. Toho sa však na Slovensku môžu báť len na základe vyhlásení Roberta Fica a Mariána Kotlebu.


Ako riešiť radikalizáciu spoločnosti?

Z vyššie uvedeného vyplýva, že za približne 1/2 - 2/3 hlasov pre stranu Mariána Kotlebu mohla nezamestnanosť a strašenie príchodom migrantov, ktorí by mohli brať prácu menej kvalifikovaným nezamestnaným, ktorí sú často aj preto dlhšie na úradoch práce.

V súčasnej spoločnosti, kde po ére sériovej výroby, automatizácie, prichádza éra robotiky si ľudia musia hľadať nové uplatnenie. Existuje veľa firiem, kde ľudia robia viac, ako 200 hodín mesačne, pričom zo strachu pred stratou zamestnania paradoxne týmto umožňovali zamestnávateľom, aby im títo mohli "ukazovať pred bránami podniku veľa čakajúcich na ich pracovné miesto". (Pozn.: Toto už v r. 2019 asi neplatí.)

Práva zamestnanca, o ktorých Vás Kotleba nepoučí

Príklad: Vo firme pracuje 200 ľudí, pričom každý z nich štandartne odpracuje 40h. nadčasov mesačne. Ak by všetci pracovali iba 160h mesačne, tak by firma musela zamestnať navyše 50 ľudí. 50 ľudí z okolia, ktorí by neboli frustrovaní z nedostatku práce. Zamestnaní ľudia by mali menej stresu, viac času na rodinu a lepšie zdravie. Viac o nadčasoch píše Ján Košč v článku Na Slovensku pracujeme málo!. O skrytých nadčasoch sa píše viac v článku Nepresná štatistika. Tieto praktiky v našom okrese by mal riešiť Inšpektorát práce Trenčín. Právna úprava práce nadčas je popísaná aj priamo na stránke inšpektorátu práce. Výsledky ich práce v článku z nášho kraja. O nutnosti primeraného zadosťučinenia za prácu nadčas sa píše viac napríklad v článku Kedy môže zamestnanec pracovať nadčas a aká mu za to náleží odmena?

Ak človek pracuje 200 hodín mesačne za minimálnu mzdu(S tým sa dalo v našom okrese stretnúť na nejednom mieste.), tak nielenže nemá náležite zaplatené za svoju prácu, ale ani nemá čas uvažovať nad tým, ktorý politik pre neho niečo robí a ktorý iba využíva jeho nevzdelanosť na to, aby bol v parlamente. Tiež sa tým falošne zvyšuje nezamestnanosť, ktorá ako bolo vyššie ukázané otvára k moci cestu ľuďom, ktorí klamú a ohovárajú a fašistami volajú svojich nepriateľov.

O potrebe riešiť situáciu mladých komplexne píšu aj iní: https://miroslavsopko.blog.sme.sk/c/449244/dajme-mladym-viac-penazi-stopneme-extremizmus.html

 

Kotleba & Mečiar & Rusko(štát)

V článku https://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/podrzia-meciara-kotlebovci-maju-jasno.html?forward=sk_mobil_clanok.jsp Mečiar povedal: „Pokiaľ ide o Kotlebu ako politický produkt, nie je náhoda, že vznikol na strednom Slovensku, regióne s vysokou nezamestnanosťou. Kotleba nie je politik, ale ideológ. Politici neriešia korene, z ktorých vyrástol, a tým ho prihnojujú, a on ďalej rastie,“ vyjadril sa Mečiar pred pár mesiacmi pre MF Dnes. (Mečiara nemožno brať doslovne, pokiaľ sa to týka jeho samého: https://www.cas.sk/clanok/520764/byvaly-premier-po-rokoch-opat-na-verejnosti-15-klamstiev-meciara-v-priamom-prenose/)

3. júna 2016 V Poľsku zatkli proruského politika, noviny Gazeta Wyborcza píšu o spolupráci proruských aktivistov a strán. Poľská kontrarozviedka sa vraj zaujímala aj o ĽSNS Mariana Kotlebu. Zdroj: https://dennikn.sk/477507/polsku-zatkli-proruskeho-politika-spominaju-aj-kotlebu/

 

Záver

Spomienkový optimizmus, sladké líškanie, sladké klamstvá, hrubé klamstvá, ohováranie nevinných a nepomenovanie vinných - tým si Kotleba vedome získava voličov(https://www.youtube.com/watch?v=11sNc4yl1hY).
Ale na nevedomej úrovni je to nezamestnanosť a to celková - tá, ktorú berie do úvahy v štatistikách EU a nie disponibilná, ktorú nám s radosťou prezentuje minister Richter. V obidvoch sme aj tak na chvoste krajín V4.

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359