Spoplatnili plynové kotolničky
1. V starom VZN neboli spoplatnené zdroje tepla, spaľujúce plynné palivo. V § 4 ods. 1 sa uvádzalo: "Od povinnosti platiť poplatky sú oslobodené právnické alebo fyzické osoby prevádzkujúce malý zdroj znečisťovania ovzdušia, v ktorom je spaľované plynové palivo (zemný plyn, propán-bután, bioplyn a pod.)." Rovnako v prílohe č. 1 starého VZN sa nachádzala tabuľka poplatkov, ktorá sa však zaoberala len hnedým uhlím, čiernym uhlím, drevom, vykurovacím olejom a naftou.
V novom VZN sa v § 5 ods. 4 písm. c stanovuje poplatok aj za spaľovanie zemného plynu: "zemný plyn ............ 0,2 € / 1000 m3"
2. Rozširuje sa výkonové pásmo, ktoré je spoplatnené. Doteraz podliehali registračnej povinnosti a plateniu poplatkov iba tepelné zdroje s výkonom od 50 kW do 0,2 MW. (viď § 2 ods. 3 starého VZN) Od roku 2009 sa už registrácia a poplatky vzťahujú pre pásmo od 50 kW do 0,3 MW. (viď § 2 ods. 2 a).
Domáce kotly majú výkon do 50 kW, čiže domácností sa toto spoplatnenie netýka. Spoplatňujú sa len právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie (živnostníci), ktorí prevádzkujú zdroje znečistenia s výkonom nad 50 kW. Bytovkové kotolničky určite majú väčší výkon, než 50 kW, a prevádzkujú ich právnické osoby, takže v meste Považská Bystrica zastupiteľstvo nesporne zaviedlo ich spoplatnenie.
Nemám odhad, koľko m3 sa v takej kotolničke spáli, preto neviem vyčísliť, či pôjde o významnú čiastku.
Dosť na tom, že sa budú musieť zaregistrovať na Mestskom úrade a podávať pravidelné ročné hlásenie o spotrebovaných kubíkoch zemného plynu, za základe ktorého im bude vyrubovaný poplatok (§ 4 ods. 2).
Vyžiadal som si od Mesta Považská Bystrica údaje za rok 2008, a dozvedel som sa, že:
- Mesto Považská Bystrica vybralo v roku 2008 v rámci poplatku za znečisťovanie ovzdušia 468,03 € /14 100,- Sk /.
- v roku 2008 Mesto neudelilo ani jednu pokutu v súvislosti s týmto VZN
- v roku 2008 bolo v Považskej Bystrici iba 10 registrovaných subjektov, na ktoré sa vzťahovala povinnosť platiť poplatky.
To je vlastne smiešna suma, ktorá pravdepodobne nepokryje ani náklady na jej zúradovanie.
O rok podám rovnakú žiadosť o informácie a budeme vedieť presne, čo nové VZN prinieslo z hľadiska finančného.
Zamyslime sa však nielen nad finančným, ale aj nad environmentálnym rozmerom tohoto nariadenia.
Zemný plyn v porovnaní s uhlím alebo vykurovacími olejmi produkuje minimum emisií, výsledkom jeho spaľovania je prakticky len voda a oxid uhličitý. Stále sa zvyšujúce ceny zemného plynu spoľahlivo zabezpečujú, aby ľudia šetrili každým kubíkom - stačí sa pozrieť, ako si občania zatepľujú jeden dom za druhým. K šetreniu palivami nás naozaj nemusí tlačiť ešte aj Mesto. Akú má teda logiku spoplatňovať aj ten druh vykurovania, ktorý produkuje suverénne najmenej emisií, hneď po solárnych paneloch? Zemný plyn je dokázateľne najekologickejším fosílnym palivom.
Overoval som si, či takéto spoplatnenie náhodou nevychádza z platného Zákona o poplatkoch za znečistenie ovzdušia (č. 401/1998). Tam sa však v § 6 uvádza, že obec môže sama rozhodnúť, ktoré malé zdroje znečisťovania ovzdušia oslobodí od poplatkov:
(5) Obec môže upraviť všeobecne záväzným nariadením náležitosti oznámenia podľa odseku 4 a ďalšie podrobnosti vo veciach poplatku prevádzkovateľa malého zdroja vrátane vyčlenenia malých zdrojov znečisťovania ovzdušia, ktorým poplatok nebude vyrubovať, a vyčlenenia malých zdrojov znečisťovania ovzdušia, na ktorých prevádzkovateľov sa nevzťahuje ustanovenie odseku 4.
Doslova zlatým klincom je, že v starom VZN bolo nasledovné ustanovenie: "Poplatok je príjmom mesta a je účelovo viazaný na ochranu životného prostredia." (§ 4 ods. 4) V novom VZN je už len formulácia, že "poplatok je príjmom rozpočtu mesta" (§5 ods. 8.), čiže účelová viazanosť na ochranu životného prostredia bola v novom VZN zrušená.
Na základe uvedených faktov si dovolím povedať, že mestom Považská Bystrica zavedené spoplatnenie kotlov na zemný plyn nemá nič spoločné s ochranou ovzdušia, a je to vlastne len novodobá forma dane z komína. Budem sledovať diskusiu pod týmto článkom a podľa jej priebehu zvážim, či sa naše občianske združenie obráti na poslancov a poslankyne mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici so žiadosťou o okamžité novelizovanie tohoto VZN. Spoplatnenie plynových kotolní treba zrušiť. Ostatné príjmy z poplatkov treba účelovo viazať napríklad na program finančnej podpory občanom na zatepľovanie budov. Podľa zákona o obecnom zriadení má tiež primátor mesta právo do 10 dní sa rozhodnúť, že VZN nepodpíše, ak je nevýhodné pre obec. Pokiaľ MUDr. Adame v utorok prijaté VZN ešte nepodpísal, mal by toto svoje právo využiť.
tu dan z kominu plati aj ta Teplarenska spolocnost co kuri uholnym prachom z ostravy? lebo ak ano.. tak myslim si ze 14000sk ako dan za znecistenie za rok mi pride ako suma, ktora je adekvatna tak na jeden den prevadzky.. kazdopadne.. tak ci onak, peniaze spravne vyuzite nebudu.. aj keby vybrali na tom rocne aj milion eur, aj tak sa to len kamsi suchne alebo ako som vcera na joj plus - lampa sa dozvedel, novodoby vyraz pre kradnutie sa nazyva - peniaze sa niekde jednoducho rozleju...