Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Perlenie / "Sú tu nejaké spojitosti na Štefánika v Považskej Bystrici."

"Sú tu nejaké spojitosti na Štefánika v Považskej Bystrici."

Autor: Róbert Fico — Poslední změna: Pátek 09.09.2016 11:19
Zapamätaniahodný výrok predsedu vlády Róberta Fica pri jeho pokuse o pomenovanie diaľničného mosta. Pre mladších alebo histórie neznalých - čo sú to tie "Nejaké spojitosti na Štefánika"? Nuž skutočnosť, že v Považskej Bystrici stála obrovská socha Milana Rastislava Štefánika, kým ju v šesťdesiatych rokoch nezbúrali komunisti. Teda ľudia z tej istej komunistickej strany, ktorej hrdým členom bol aj Róbert Fico.
Celý citát:
Anonym píše:
Úterý 01.06.2010 22:42
o tej soche som dnes rozprávala manželovi, ktorý nie je z PB :))

Takže socha je spojitosť, pekné.... Ktovie, koľko trvalo, vymyslieť túto duchaplnosť...

Dnes sú to fakt samé perly
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 13:08
Ako Fico sám seba usvedčil:-))))
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 17:31
Anonym píše:
Úterý 01.06.2010 23:00
Uz je to naozaj trapne neustale dookola omielat nieco o dialnici.Mimochodom spajat neustale Fica s komunistami mi uz lezie na nervy,nakolko polovicka parlamentu su byvali komunisti-mozno aj viac.A ze tak tych komousov nevidite aj v SDKU????,,,to uz vam nevadi????
redakcia
redakcia píše:
Úterý 01.06.2010 23:07
Keď bude predseda vlády z SDKÚ, príde do Považskej Bystrice, povie o zbúranej soche Štefánika že to je "istá súvislosť Bystrice so Štefánikom", a bude bývalý komunista, ktorý sa za to nikdy neospravedlnil, tak tu o ňom napíšem to isté. So SMERom to nemá nič spoločné - snáď len to, že členovia KSČ v SDKÚ sa skôr zatajujú, a v SMERe sa k tomu hrdo hlásia. Ako Róbert Fico, ktorý si podľa vlastných slov nevšimol rok 1989.
To už nehovorím o fakte, že M. R. Štefánik organizoval légie v Rusku, ktoré potom bojovali proti komunistom. Len tak mimochodom.

Juraj Smatana
Anonym píše:
Úterý 01.06.2010 23:21
Takze pan Smatana,ja som nebol nikdy clenom KSČ ale to neznamenaze tito ludia su pre mna pololudia s nejakym znamenim na cele.Mam 49 rokov takze som ich taktiez zazil,ale podla Vasho pristupuby sme potom museli riesit a okydavat pol slovenska.Je mi jasne ze ste NAMODRO,aleto nemeni nic na fakte,ze byvali komunisti su teraz na najroznejsich miestach ci v statnej sprave,sukromnom sektore a kdekolvek inde.Takze podla tejto teorie sa nedate operovat dobremu odbornikovi v zdravotnictve lebo bol v strane,alebo skuseny kriminalista co chytal zlodejov a darebakov a robi to doposial,ale bol v strane tak to neni dobry polda?,,,Tak teraz ste v mojich ociach hlboko klesol,ale je to Vas nazor a tak podla toho som si zardil aj ja Vas.Peter Mičúnek.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 01.06.2010 23:41
Pripisujete mi pán Mičúnek niečo, čo som nepovedal, a ani si to nemyslím.

Poznám viacero dobrých ľudí, čo boli v strane, z rôznych dôvodov (napríklad učitelia mali na výber - buď do strany, alebo von zo školstva). To mi nevadí a vlastne ani nemám dôvod sa o to zaujímať, je to ich súkromná vec. Čo mi vadí, je prevracanie kabátov. Ľudia čo teraz ospevujú Štefánika pomenúvajú po ňom mosty rovnako, ako kedysi ospevovali Brežneva alebo Gottwalda. To lekár ani policajt robiť nemuseli a ani to nerobili. Robili to ľudia ako Robo. Ľudia čo sa dobrovoľne rozhodli robiť kariéru "po straníckej linke". Áno robil to aj Dzurinda, akurát že sa môže vyhovoriť na svoj nízky vek (známa básnička ospevujúca Február).

Viete ako to bolo s demoláciou toho pamätníka? Ak áno, tak nemusím viac vysvetľovať. Vymysleli si to miestni súdruhovia, aktívne. A obyčajní robotníci im to odmietli urobiť, poslali ich s tým do kelu. Tak to zadali vedúcim, ako stranícku úlohu.

Anonym píše:
Středa 02.06.2010 19:08
Pan Smatana,ale vo Vasej obhajobe utocite priamo na Fica ze on ako byvali clen strany a ako politik nemoze operovat so Stefanikom.Dovolujem si Vas upozornit,ze ked ti komunisti burali ten pamatnik,tak Robert Fico pri tom nebol a ani to neriadil,nakolko bol este velmi velmi mladucky,takze tu nemoze byt ani rec o prevracani kabatov. Pre mna su prevracaci kabatov uz ludia v zrelom veku,ktori sedeli v parlamente cez tri roky za HZDS a potom otocili(alebo boli kupeni) a zcali podporovat SDKU.
redakcia
redakcia píše:
Středa 02.06.2010 23:40
Mne nevadí, že "operuje so Štefánikom", ale AKO operuje so Štefánikom.
Keby natvrdo povedal, že v Považskej kedysi bol Štefánikov pomník, ale ho komunisti dali zbúrať, a preto by bolo vhodné pomenovať ten most po Štefánikovi, tak mlčím, alebo poviem - naštudoval si chlapec. Ale keď povie že "sú nejaké spojitosti na Štefánika", tak to ma dvihne.
A nerobte zo mňa nejakého anti-ficistu.
Skôr vás by som sa chcel spýtať, z čoho vyplýva vaša sympatia k tomuto politikovi. Čože také dobré urobil, okrem (do značnej miery oprávnenej) kritiky Dzurindu a kýbla sociálnych rečí?
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 06:08
chce niekto svetlejší príklad prevracačov kabatov, ako Adame - byvalý preceda ZO KSS v nemocnici, Haviar, Petrík - komunistické kádrové rezervy, Pekar (KSS,SDL,SDA,SMER)...
Ďalších môžte doplniť.
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 22:54
Ktým učiteľom, moja mama bola tiež učiteľka za bývaleho režimu a NIKDY nebola členkou KSS.
redakcia
redakcia píše:
Středa 02.06.2010 23:41
A volali ju a ona odmietla?
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 14:53
To, že nenávidíte túto vládu, je nám jasné, i keď ste "nezávislý". Každému vlády urobili niečo dobré alebo zlé. Podľa toho posudzuje a bude voliť. Nemyslíme si, keď čítame mená ľudí na kandidátke, že keby viedol vládu Sulík, mali by sme "čistú" vládu a boli by sme len šťastní.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 02.06.2010 16:17
Ale prosím vás. Nenávisť? To je emócia,vzácna energia, a tou na politikov neplýtvam.
Po rokoch som dospel k veľmi nenáročnému kritériu na stranu, ktorú budem voliť: aby bolo medzi nimi čo najmenej zlodejov. Ľudí, ktorí už dokázateľne podojili verejné zdroje tohoto štátu vo svoj prospech, a v neprospech verejnosti. Preto nebudem voliť HZDS, SDKÚ, SNS, SMK, KDH, ZRS ani SMER. Hoci v niektorých z týchto strán sú aj veľmi slušní a schopní ľudia (Lucia Žitňanská, Pavol Frešo, Daniel Lipšic...)
Áno je mi jasné, že aj tí čo ešte nekradli, sa po príchode ku korytu môžu zmeniť, a pravdepodobne sa aj zmenia. Ale ide o tú mocenskú výmenu. Ukázať politikom, že nie sú k funkcii privarení.
Pozrite sa do Považskej. Výmena Lackoviča bola nevyhnutná, aj keď bolo jasné, že nastúpi neskúsená a všelijako "pozošívaná" zostava.
A teraz pôjdu oni tam, kde Lackovič. V PB dôjde k podobnému zemetraseniu, ako v 2006 - z pôvodných poslancov vtedy zostali tuším len štyria!
Postupné čistenie sa to volá. Na elektrotechnológii sme kedysi preberali proces výroby čistých polovodičov. Ingot prechádza takou zvláštnou taviacou procedúrou, ktorou sa nečistota vytláča na okraj odliatku. Ten špinavý koniec sa odreže. A pokračuje sa v taviacej procedúre, a to najhoršie sa opäť odstráni. Demokracia funguje podobne. Demokracia nie je dobrý systém na výber najlepších ľudí - v tom bola aristokracia lepšia, vytvorila si účinný systém výchovy elity, šľachty. Ale demokracia je veľmi účinná na odstraňovanie tých, ktorých už ľudia nechcú.
Mečiara, Slotu, Ľuptáka, Dzurindu, Fica... už nechcem v politike vidieť. Nech ich nahradí hoci vylosovaný priemerný občan, o nič neprídeme.

Mimochodom, pozrite sa do Českej republiky. Tam po roku úradníckej vlády občania zistili, že viac-menej náhodne vybraný profík z danej oblasti dokáže štát riadiť rovnako ak nie lepšie, než stranícki pajáci. Ba dokonca menej kradne, lebo nie je naviazaný na miliardárov ktorí ťahajú za nitky.

Nebojím sa, že by bez tých vymenovaných pánov tento štát prestal fungovať.
Všetkým by sa nám uľavilo.
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 12:39
Prečo všetci chcú všetko pomenovávať podľa ľudí? Alebo sa snažia zo všetkého vytrieskať pre seba politický kapitál tým, že si berú do huby naše historické osobnosti? Čo keby to bol jednoducho Bystrický most alebo Bystrická estakáda? Alebo Dlhý most, ak už je údajne najdlhší na Slovensku??
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 13:35
Prečo má názov vyberať Fico, alebo hocikto od inakadiaľ? Appolo vyberali tiež Považskobystričania alebo Liptovci, alebo ja neviem kto ?
redakcia
redakcia píše:
Středa 09.06.2010 23:48
Bude to pár rokov trvať, ale veď máme čas
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 16:18
A co takto nazov Most Roberta Fica?
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 18:01
Najlepšie je ho pomenovať Adam Kubo.
A Zimný štadión Adame. Každému tá rujna pripomenie , že odmietol 1 300 000 Eur na jeho rekonštrukciu. Takýchto treba voliť. Slovo voliť je asi rozvinuté slovo vol.
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 19:32
Alebo Most Jožka Mrkvičku.
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 19:41
A čo tak most Juraja Smatanu.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 13:39
A čo takto Most Anonymného používateľa?
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 18:21
My, občania priľahlej rázovitej obce Prečín, nazývame toto dielo ŠIBENIČNÝ MOST. Prečo asi ?!?!
Anonym píše:
Pátek 04.06.2010 11:42
Most Michala Maximiliána Scheera
Anonym píše:
Pátek 04.06.2010 12:49
ten by ich s tým hnal
Anonym píše:
Sobota 05.06.2010 13:44
"My, občania priľahlej rázovitej obce Prečín, nazývame toto dielo ŠIBENIČNÝ MOST. Prečo asi ?!?!"

Prečo asi? Lebo sa na ňom zjavuje duch obesenca. Údajne...
Anonym píše:
Neděle 06.06.2010 16:44
Magorovi mali napovedať že tu máme ulicu M.R. Štefanika - spojenie jako remeň !!
Anonym píše:
Čtvrtek 22.07.2010 22:00
Chcem sa opytat či my niekto nevie poradit.
Chcel by som zistit kedy bola odstrelena tato socha Milana Rastislava Štefanika rad by som o tom spracoval projekt.
Jedine čo viem že bola odpalena niektoru Decembrovu noc a jej pozostatky su pod Strojarnami v PB.
Ak by ste my niekto vedeli odpovedat na tuto otazku a zaslali by ste my ju na Imortalmen@seznam.cz.
Alebo aj sem napysali.
Vopred dakujem...
Anonym píše:
Pátek 23.07.2010 02:26
keď budeme vedieť, napíšeme. Medzi tým trochu popracuj na gramatike.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 23.07.2010 17:38
Socha M. R. Štefánika v Považskej Bystrici stála v rokoch 1940 - 1955.

Bola vysoká cca 19 metrov a jej autorom bol sochár Vojtech Ihriský, mimochodom veľmi zaujímavá osobnosť.
http://kysuce.sme.sk/c/5143[…]-by-sa-dozil-110-rokov.html

V roku 1955 miestni funkcionári nariadili jej zničenie. Traduje sa, že robotníci odmietli na likvidácii sochy pracovať, a tak to dostali ako stranícku úlohu vedúci pracovníci v Považských strojárňach (cca na úrovni majstra), ktorí by odmietnutím prišli o členstvo v strane a stratili by miesto vedúceho.

Dôvody, prečo sa komunistom nepáčila socha M. R. Štefánika sú zrejmé: keby nič iného, gen. M. R. Štefánik organizoval československé légie v Rusku, ktoré tam bojovali proti leninovým a trockého bolševikom.

Pozostatky sochy pokiaľ viem neboli objavené, opäť miestne bájky hovoria o močiari pri Milochove, alebo že hlava je niekde ukrytá...

Na mieste zničenej sochy bol neskôr postavený súčasný pamätník SNP, mimochodom plastiky na tento pamätník opäť vytvoril Vojtech Ihriský.

Pravdepodobne jediná socha M. R. Štefánika na Slovensku, ktorá prežila obdobie komunizmu na svojom mieste, je opäť v našom okolí, v Predmieri. Miestni komunisti neboli takí aktívni, ako tí v Považskej Bystrici, a tak vydržala dodnes. Je s ňou spojená akcia disidentov z júla 1989, ktorí tam položili kvety (Čarnogurský, Ponická, z miestnych Guniš...)

Pokiaľ potrebujete podrobnosti, navštívte Považskú knižniciu, archív pod Rozkvetom alebo sa obráťte na Vlastivedné múzeum, konkrétne:
Šujanská Anna, Mgr. (historička)
anna.sujanska@muzeumpb.tsk.sk
tel.: +421 (42) 432 66 10

Pred časom spracúvali vo vlastivednom múzeu prácu o osude tejto sochy, možno už práca bola publikovaná vo vlastivednom zborníku.
Anonym píše:
Pátek 23.07.2010 22:52
Ešte o jednej plastike M. R. Štefánika, ktorá fungovala aj počas totality viem. Bola na budove železničnej stanici v Lúkach p. Makytou a mám taký dojem, že je tam doteraz.

J.Š.
fero
fero píše:
Čtvrtek 18.08.2016 13:34
Nebolo to v tom , že by miestmi komouši neboli aktívni ! Dôvodom bolo, že v obci Predmier a blízkom okolí bolo veľa legionárov z prvej svetovej vojny a pamätník nechali postaviť na vlastné náklady svgojmu vrchnému veliteľovi-gen. Štefánikov.Potom ho aj za cenu perzekúcií chránili. V roku 1968 spomenutí légionári držali pri pamätníku čestnú stráž počas osláv. Boli to v tej dobe cca 70-nici. Toľko v skratke.
Kronikár
Kronikár píše:
Pondělí 22.08.2016 11:46
Vyjadrenia k soche Štefánika sú staré niekoľko rokov a sú zaujímavé. Postrehol som však, že pán Smatana vo svojich vyjadreniach použil nesprávnu historickú nepresnosť. Citujem: "Pravdepodobne jediná socha M. R. Štefánika na Slovensku, ktorá prežila obdobie komunizmu na svojom mieste ...", koniec citátu. Prosím, všimnite si pojem "obdobie komunizmu". Komunizmus v Československu nikdy nebol. Bol tu socializmus. štát mal názov Československá socialistická republika. Socializmus je spoločenský systém ktorý predchádza komunizmu. A komunizmus sa nikomu nepodarilo zriadiť. Komunizmus ako zriadenie nikdy nikde neexistovalo.
Prepáčte, že som od témy socha M. R. Štefánika odbočil. Je mi však proti srsti, že sa používajú nesprávne termíny, ktoré sú zavádzajúce a, prepáčte mi úprimnosť, účelné.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 09.09.2016 11:18
Ďakujem za otázku/výhradu, s ktorou sa stretávam dosť často. Vždy prichádza od ľudí, ktorí sa týmito pojmami zaoberali naposledy na hodinách komunistami riadenej "občianskej výchovy", alebo dokonca na hodinách marxizmu-leninizmu.
Totiž, keď tvrdíte, že komunizmus u nás nikdy nebol, tak prijímate marxistický výklad pojmu "komunizmus", v duchu marxistickej periodizácie dejín (a budúcnosti): prvotnopospolná spoločnosť, otrokárstvo, feudalizmus, kapitalizmus, komunizmus - a ako predstupeň komunizmu - socializmus. Kedy ešte nebude celkom zrealizovaná tá komunistická utópia, teda úplné zrušenie peňazí a súkromného vlastníctva a následný raj na zemi.
Prijímaním tohto významu slova "komunizmus" vlastne akceptujeme marx-leninské videnie dejín. Radi to robia komunisti, ktorí sa tým vzdávajú zodpovednosti za to, čo sa u nás dialo: veď to nebol komunizmus, to bol len akýsi socializmus, nepodarený experiment. A v zátvorke - dajte nám ešte jednu šancu a my vám ten ozajstný komunizmus vybudujeme!

Keďže nie som marxista, tak pre mňa obdobie komunizmu jednoducho znamená obdobie, kedy tu vládla komunistická strana a presadila všetky opatrenia, ktoré boli v komunistickom politickom programe:

1. znárodnenie/zoštátnenie všetkých výrobných prostriedkov
2. násilná kolektivizácia poľnohospodárstva
3. centrálne riadené - plánované hospodárstvo
4. násilné zlikvidovanie politickej plurality a nastolenie vlády jedinej (komunistickej) strany
5. potláčanie cirkvi, ateizácia
6. násilné nastolenie kontroly nad mimovládnymi organizáciami vrátane jednotnej mládežníckej organizácie (Národný front, SZM)
7. cenzúra - obmedzenie slobody prejavu
8. násilné obmedzenie slobody pohybu
9. stranícka kontrola vzdelávacieho systému
10. kontrola spoločnosti pomocou všemocnej tajnej polície (ŠtB), vytváranie nelegálnych ozbrojených jednotiek politickej strany (Ľudové milície) atď.

Čiže, u nás, v ZSSR aj v ostatných sovietskych satelitoch komunisti zrealizovali všetko, čo si zaumienili. Že napriek tomu nenastala bájny komunistický raj na zemi , kde každý bude pracovať podľa svojich schopností a každý dostane podľa svojich potrieb, bolo spôsobené chybnosťou samotného ich politického programu.
Vládu komunistov u nás od roku 1948 do roku 1989 skrátene nazývame obdobím komunizmu, pretože tu monopolne vládla Komunistická strana Československa.
Ak chceme byť presnejší, môžeme hovoriť o období komunistického režimu, období komunistickej diktatúry alebo tiež o období komunistickej totality.
Nazývať toto obdobie "socializmom" je nepresné. Komunizmus síce patrí to socialistického hnutia, ale do socialistického hnutia patrí aj národný socialista Hitler, socialisti doteraz vládnu v škandinávskych štátoch, existujú kresťanskí socialisti atď.
Kronikár
Kronikár píše:
Pondělí 12.09.2016 10:45
Ďakujem za mimoriadnu hodinu dejepisu. Aj za krásne sformulovaných 10 prikázaní komunistického politického programu.
Prosím, poučte ma a možno aj ostatných čitateľov. Komunisti mali svoj program sformulovaný tak ako ste ho uviedli, alebo je to Váš výklad.
Môžem sa tiež opýtať, v akom duchu sa vyvíja naša spoločnosť v súčasnosti? Aké sú Vaše prognózy?
Viete akú odpoveď som mal v 80.rokoch, keď nám vtedajší stranícke vedenie sľubovalo "nové vetry"? Rád a s plnou vážnosťou som hovorieval: "Škoda, že zo starých rití."


  
Anonym píše:
Pondělí 22.08.2016 13:37
co ste cakali od trola -ucitela

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359