Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Perlenie / "Neustále sledujeme kalendár, koľko dní nám ešte ostáva do prvej miazgy, peľu a ostatnej pliagy, ktorú breza produkuje."

"Neustále sledujeme kalendár, koľko dní nám ešte ostáva do prvej miazgy, peľu a ostatnej pliagy, ktorú breza produkuje."

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 09.12.2009 18:14
Článok popisujúci strasti obyvateľov sídliska SNP, ktorí od jari do jesene bojujú proti pliage produkovanej brezou, a zimu trávia sledovaním kalendára, kedy to začne znova.

 

Brezička, breza, riekni mi...

Pri spomienke na brezu sa mi vždy vybavil pohľad na ruský les plný krásnych, štíhlych, vysokých stromov s nádhernou bielou kôrou. Presne taký, ako v kultovej rozprávke Mrazík. Jednoducho nádhera.
Breza ospevovaná básnikmi i prozaikmi. Presne tak, ako Mária Rázusová – Martáková v básni Ranená breza. Jednoducho nádhera.
V odbornej literatúre som sa ale dočítal, že breza predstavuje nenáročný rýchlo rastúci strom, ktorý sa často používa a vysadzuje pri rekultivácii krajiny či zalesňovaní exhaláciami odlesneného územia. V hospodárskych lesoch sa však často považuje za „burinový“ strom. A tu začína problém.
Bývam na Sídlisku SNP v bytovke 1462 v Považskej Bystrici. Brezy vidím každý deň. A poviem vám, že pri súčasnej spomienke na brezu ma chytá zúrivosť. Brezy pred našim domom dosiahli úctyhodných rozmerov. Sú vyššie ako vrchné poschodie a rozpätie ich konárov je niekoľko metrov. Vo väčšine prípadov sú vysadené v úzkom trávnatom pruhu medzi chodníkom popred bytovku a parkovisko.
Od jari do jesene máme vďaka brezám o zábavu postarané. Keď sa príroda zobúdza, všetci okolo sa tešia na pučiace stromy a vôňu jari. My však šomreme na miazgu, ktorá z konárov a mladých lístkov briez kvapká na kapoty áut, a je ťažko odstrániteľná. Keď brezy kvitnú, všetci okolo sa radujú a sledujú včeličky, ako horlivo opeľujú kvetenstvo. My ale frfleme na peľ padajúci z briez na naše autá. Každý deň doma utierame nábytok zo žltého peľového povlaku a umývame balkóny.
Krátko po peľovej invázii prídu búrky a dažde. Všetci sa tešia, že nemusia polievať záhradky a blahorečia, že už bolo sucha dosť a voda veru chýba. Len my spoza okna sledujeme nebezpečne sa nakláňajúce brezy popred naše okná a ponad naše autá a čakáme, kedy sa ktorá vyvráti z koreňov.
Našťastie dažde a búrky pominú. Všetci okolo sa tešia z usmiateho slniečka a čistého vzduchu. Len my zatvárame okná a balkóny pred nepríjemnými chrobákmi, ktoré – keď ich rozpučíš, nehorázne páchnu. Sú všade. Na oknách, na stenách, v sušiacej sa i usušenej bielizni, v detskom kočíku, lozia po spiacich deťoch, na potraviny.
Medzitým zvládame ešte súboj s padajúcimi semenami brezy. Chrobače a semien je všade plno. Súboj s nimi je nerovný. Oni vyhrávajú. Súboje vrcholia, keď sa všetci tešia z nádherných jesenných farieb listnáčov. My ale nadávame, lebo musíme minimálne päťkrát denne zametať odpadnuté a nafúkané listy briez z balkóna, aby sa nám nevláčili do bytu. Ceste autom v tomto čase predchádza najskôr zhrnutie listov briez z kapoty. Samozrejme, na zem pod nohy. Listy sa prilepia na topánky a skončia v aute. Ak si v aute zapnete ventilátor, dostanete spŕšku brezového semena na hruď a na nohy.
Príchod domov znamená, že listy z padnutých briez sa opäť nalepia na obuv a aj keď si nohy očistíme, listy skončia na schodišti.
Konečne prichádza zima. Všetko kvetenstvo a dreviny spia zimným spánkom. Ale my nie. Neustále sledujeme kalendár, koľko dní nám ešte ostáva do prvej miazgy, peľu a ostatnej pliagy, ktorú breza produkuje. Zároveň si kladieme otázku, dokedy ešte a pýtame sa, kto nám pomôže zbaviť sa tejto buriny a vysadiť niečo nové, čo netieni, neohrozuje a nestrpčuje život nám občanom? Dočkáme sa odpovede a priaznivého výsledku? Do prvej miazgy je pár mesiacov a je teda čas na riešenie. Ďakujeme.
 
J. Ďuriš
 
Považskobystrické novinky, 8. 12. 2009, str. 7

 

Anonym píše:
Středa 09.12.2009 18:27
človeče nemáš to na tomto svete ľahké
nečudoval by som sa
keby ťa ráno našli susedia na tej breze
hompáľať sa obeseného
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 18:32
... šomreme na miazgu, ktorá z konárov a mladých lístkov briez kvapká na kapoty áut...
... frfleme na peľ padajúci z briez na naše autá...
... spoza okna sledujeme nebezpečne sa nakláňajúce brezy popred naše okná a ponad naše autá...
... ceste autom v tomto čase predchádza najskôr zhrnutie listov briez z kapoty...
... listy sa prilepia na topánky a skončia v aute...
... ak si v aute zapnete ventilátor, dostanete spŕšku brezového semena na hruď a na nohy...

Predaj auto alebo si kúp garáž, a znova sa môžeš radovať zo života!

Anonym píše:
Středa 09.12.2009 19:13
Zdá sa mi, že patologická nenávisť voči brezám v tomto smutnom meste dosiahla obludné rozmery, ide priam o duševnú epidémiu!

Teraz sú na vyvraždenie odsúdené brezy. Ktorý strom bude nasledovať?
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 21:26
ja som si cely cas myslela ze je to for, to akoze myslia fakt vazne? To uz naozaj clovek retardoval na homo autoblb?
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 22:08
Na brezách pod osobitnou školou som si dnes popoludní všimol papier že zajtra 10.12. sa tam zasa bude rúbať. Toto šialenstvo sa asi nepodarí tak ľahko zastaviť.
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 22:25
jasné že to myslel vážne ten Ďuriš. je to v novinkách, hneď za tým je reakcia mesta, že majú generel zelene a postupne budú rúbať nevhodné dreviny.
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 23:15
 Ach jaj. Na tom meste sú totálni debilovia, vrátane vedúcej odboru ŽP. Nikoho nenapadne, že organizmus devastovaný o.i. aj tonami exhalátov, ktoré vyprodukujú desiatky tisíc aút prechádzajúcich denne cez Mogoňovo je potom oslabený. A nečudo, že potom na jar tento organizmus nezvládne ani každoročny životný cyklus prírody.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 06:20
Rád by som vedel koľkí z tých, čo sa sťažujú na brezu ako alergén vypaľujú zobáky 30 cigaretami denne. K tomu treba pridať nezdravé jedlo. Hovorí sa, že ľudia sú takí nasiaknutí É-čkami a konzervantmi z jedla, že už ani mŕtvoly sa normálne nerozkladajú.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 06:55
Ďalšia dôležitá vec, breza je strom, ktorý vo veľkom množstve produkuje tzv. fytoncídy. To sú prírodné liečivé látky s antibakteriálnymi účinkami.
Do riti, a to máme v zastupiteľstve takmer polovičku doktorov!!!
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 08:37


Pozrela breza do neba,

otriasla slzy zo seba,

pritisla lístky ku perám:

„Mesiačik, druh moj ... umieram!“„Čo?“ skríkol mesiac na skaly.

„Čo??“ skaly trikrát zvolali.

„Či sa ti dobre nedarí?

Veď si najkrajšia v chotári!“Zastenal pníček spanilý:

„Ďurišovci mi srdce zranili,

sekerou ťali do dreva,

krv sa mi zo žíl vylieva!“
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 06:21
Nedajte sa odradit nadpisom…

Po nakrúcaní na Širokej veži som navštívil chatára na Zbojníckej chate. Oheň z petrolejovej lampy presvetľoval poháre s červeným vínom a prebúdzal dávne spomienky od spoločných vynášok večernou dolinou až po jarné lyžovačky na Svišťáku. O polnoci sa na rad dostali vážne témy. Od kalamity a vízie nových Tatier sme prešli až k zmenám v spoločnosti. Po jej kritike si chatár vzdychne: "Veď už ani tie hovná nie sú, ako bývali."
Na môj udivený pohľad naštvato odpovedá: "Keď sa vonku latrína naplnila, posypal som jej obsah biologickým prípravkom, ktorý za dva mesiace tú kopu rozložil. Posledné roky však to isté množstvo trvá dva razy toľko!!!"
Pamätám si, ako sme spolu tieto záchody stavali. Jeden turisti používali a druhý bol zamknutý, lebo sa jeho obsah práve rozkladal. Po naplnení sa ich úloha vymenila.

Chatár pokračuje: "Pamätáš na chlieb zo Smokoveckej pekárne? Ten vydržal mäkký len pár dní. Otvorené mlieko skyslo za deň. A dnes?"
Pomaly mi začína dochádzať, kam mieri. Potravinársky biznis so svojimi rozvinutými technológiami spracovania a konzervovania nás prepcháva podozrivými E-čkami, aby si zabezpečil čo najvyššiu trvanlivosť výrobku. A E-čka si taktiež prerazia cestu do každodenného produktu nášho ľudského tela. Pri týchto úvahách som podvedome prestal žuť večne mäkkú bábovku, ktorú som na chatu priniesol z hypermarketu Lidl, rozmýšľajúc nad tým, či vôbec nejaké vedecké laboratória vo svete systematickejšie skúmajú to, na čo prišiel chatár. Pri debate ako reaguje náš organizmus na túto pomalšie rozlokladajúcu sa zmes toxínov v našom tele už idem radšej spať! Ráno prší. Schádzam dolinou, teším sa do Smokoveckej pekárne. Kúpim si na raňajky tie tradičné rožky, ktoré sme kedysi dávno vynášali na Zbojníčku. Na môj údiv pekáreň zrušili. Ľudia vraj radšej kupujú trvácnejšie pečivo z hypermarketov...
Možno by bolo dobré, aby si každý postavil vlastnú latrínu. Aby sa sem tam do nej pozrel a zamyslel sa nad tým, prečo tie jeho produkty už nie sú také, ako bývali...

Palo Barabáš

Ján Hodoník
Ján Hodoník píše:
Čtvrtek 10.12.2009 08:18
Treba si kupit ine auto ako staru skodovku - ktore ma pelovy filter :)
Pripadne si treba kupit garaz, v najhorsom pripade pred 20-timi rokmi boli bezne tie mobilne minigaraze...

Alebo si treba kupit bicykel a takto znizit zatazenie prirody, a aj svojho tela...
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 16:25
ze vobec noviny uverejnuju taketo clanky asi uz nie je o com pisat ..tiez sa divim ze je to uverejnene na tejto stranke ale zasa na druhu stranu aj toto je prejav demokracie kazdy ma pravo vyjadrit si svoj nazor.. a to je dobre len obcas pokial sa clovek dostane k meritu veci zisti na svoje vlastne prekvapenie ze len stratil dalsich par minut zivota..
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 18:13
Možno budem v tejto "dišpute" jediný, čo s článkom skoro vo všetkých veciach súhlasí, keďže podobná „nádherná“ breza sa ešte donedávna skláňala aj na moje okno a poriadne strpčovala život. Nie som na svoje auto našťastie tak zaťažený, ale čo je zlé na tom, keď chcem mat vo svojom dome (alebo aj v aute) poriadok. Tieto stromy sú nešťastne vysadené. Každý, kto ma niečo také pred oknom vie, aké problémy prináša počas vegetačného obdobia. Verím, že by sa našli ovela vhodnejsie miesta na vysadenie tejto dreviny, nakoľko je breza považovana aj za veľmi silný alergén. Najvhodnejšie by bolo vysadiť na ich mieste druh, ktorý nespôsobuje až takú velkú „patologickú nenavisť“.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 20:01
Aj ja mám brezu vedľa balkóna, som na ňu alergická, ale nikdy by som si nedovolila tento strom vyrezať.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 21:53
ani ja by som si ju nedovolil vyrezať. Nemám totiž pilku. Škoda.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 22:54
Tá nenávisť je zrejme naozaj patologická, stačí si všimnúť, že celé roky až desaťročia brezy nikomu nevadili, a zrazu - z ničoho nič - začali ľudia hromadne hysterčiť, ako keby to celá tá kampaň proti brezám bola niekým organizovaná alebo umelo vyvolaná.
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 00:12
Mne tiež spomínaná breza desaťročia nevadila...pokým z pekného stromčeka nevyrástol mohutný stromisko. Prerástlo nám to cez hlavu, a preto sa o tom začalo hovoriť až teraz.
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 12:09
To už je vlastnosť stromov, že ľuďom prerastajú cez hlavu. Keby neprerastali, mali by sme všetci pripečené hlavy.
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 16:26
Celkovo sa mení vzťah ľudí k okolitému svetu, a to k horšiemu. Začíname byť sebeckí, uzavretí do seba, leniví, pohodlní, vadí nám každý jeden lístoček, ktorý spadne na chodník, lebo sme leniví vziať metlu a pozametať. Tá nenávisť nesmeruje len voči brezám, ale voči všetkým stromom, zvlášť voči listnatým opadavým.
Ešte aj v prírodných rezerváciách by sme chceli mať vyupratované ako doma v obývačke, aby sa nám náhodou na podrážku nenalepil lístoček z nejakého hnusného živého stromu. Do prírodných rezervácií treba nastrkať plastové stromy a na lúky treba miesto hnusnej živej trávy položiť umelé trávniky, aby alergici mohli chodiť do prírody. Naša spoločnosť je odsúdená na zánik, ak si nezačne viac vážiť a rešpektovať prírodu.

P.S. Aj ja som alergik.
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 18:28
P.S.: Ale ty máš mozog v poriadku. Narozdiel od tých mestských drevokazov.
Anonym píše:
Neděle 13.12.2009 20:45
 Rozmýšlali ste nad tým kde to drevo ide? Čerešne,orechy,dobrý byznis výkupcovia dreva platia dobre za meter kubický.Breza,vynikajúce drevo do krbov nedimý a pekne horí, v horách jej až tak veľa neni tak treba rúbať kde je, pohodlný odvoz, čistí zisk. Tak treba značiť a rezať niesú na tom úrade až taký blbý ako si namýšlate a dobre mierený článok dokáže veľa.
Anonym píše:
Neděle 13.12.2009 21:20
Toto už raz zisťovali v Obzore, kam sa podelo drevo z líp vyrúbaných pri kostole. Odpoveď nebola veľmi presvedčivá.
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 11:08
Som taktiez silny alergik /nefajciar/ a pod oknom mame niekolko briez /auto nemam, takze to mi neprekaza/...musim povedat, ze breza mi naozaj strpcuje zivot...clovek si nemoze dat na balkon ani pradlo, pretoze na nom potom najde kopec pelu...brezy su naozaj nestastne vysadene. Ja osobne chranim prirodu, recyklujem, dokonca sme mali akcie vycistenia lesov, ale myslim, si, ze pred panelaky sa maju vysadit ine stromy.
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 13:26
Viem pochopiť tvoje trápenie, pretože aj syn trpí alergiou. Lenže..., trpíte asi na viac druhov alergénov ako je peľ z brezy, keďže mate dlhodobé problémy.
Dovolím si to tvrdiť preto, lebo breza kvitne (a peľuje) len pár dní (cca.7 dní) v roku. Zvyčajne na prelome mesiacov apríl-máj. Zvyšných cca. 350 dní je "neškodná".
Čiže aj ten peľ na prádle na balkóne je otázny.
Anonym píše:
Pátek 05.02.2010 15:02
...Ďuriša!
Anonym píše:
Pátek 14.03.2014 11:09
Tento článok som čítala kedysi v novinkách a to niekoľko krát. Už vtedy sa celá rodina na ňom dobre zabávala. Mnoho vtipov sme vtedy povymýšľali na tému "Breza, príčina skazy ľudstva v 21 storočí". Teraz som náhodou pri hľadaní informácií o výrube stromov v okolí Kalvárie opäť objavila tento článok a opäť sa dobre nasmiala. Musím sa ísť niekedy v blízkej dobe ( pretože už sa to bláži :D ) prejsť na SNP k bytovke 1462 a pozrieť sa z radujúceho sa a slnkom zaliateho sveta, do okien obyvateľov bytovky oblepenej miazgou, listami, semenom a obliehanou inváziou chrobače - smrdošov, bližšie neurčeného druhu :D Pozriem aj tie autá, čo okolo nej stoja, ak ich bude možné pod nánosmi brezy identifikovať :D

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359