Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Perlenie / Kde sú úradníci, keď na jeseň napadané lístie znemožňuje pohodlný výstup s rodinou a malými deťmi na vrch?

Kde sú úradníci, keď na jeseň napadané lístie znemožňuje pohodlný výstup s rodinou a malými deťmi na vrch?

Autor: Jarmila Ševčíková — Poslední změna: Pátek 03.03.2006 23:00 MY - Považskobystrický Obzor
Článok Jarmily Ševčíkovej o pravých patriotoch zo Zliechova a nežičlivých úradníkoch - ochranároch.
Dve strany ochrany prírody

Strážov, kto nevidel naživo, neuverí. Očarujúci vrch, kde rastie nanajvýš zaujímavá rastlina reznačka slovenská, nádherná príroda naokolo, jaskyne, množstvo divej zveri, neopakovateľný výhľad... Všetku krásu tejto jedinečnej oblasti sa snažia zachovať nielen obyvatelia okolitých dedín (hlavne ľudia zo Zliechova), milovníci prírody, ale aj ľudia z ministerstva životného prostredia. Všetkými oblasť milovaná, a predsa jej niektorí ubližujú viac, ako by sa patrilo. Kto by však povedal, že práve ochranári víria hladinu pokoja vzťahov medzi sebou a domácimi.
Osobne nevidím veľké zlo v tom, že človek si po namáhavom výstupe na vrch chce oddýchnuť a opečie si špekáčik, pričom zapáli trochu suchého dreva, ktoré len tak hnije na zemi a nik sa oň nestará. Nie je tam nikto, kto by ho odniesol a prostredie trochu upravil. Sú to práve domáci, ktorí sa starajú o chodníky, lesnú zver a celkový výzor prostredia. Kde sú úradníci, keď silný vietor poláme stromy? Kde sú, keď na jeseň napadané lístie znemožňuje pohodlný výstup s rodinou a malými deťmi na vrch? Vtedy zasahuje domáce obyvateľstvo – prevažne mládež a pustí sa do práce. Prečo? Sú hrdí, že ľudia chodia práve sem a radi sa opätovne vracajú. Prečo sa starajú o prostredie, o ktoré je už postarané? Treba sa otočiť iným smerom. Možno trochu viac na sever. Práve na tie najnavštevovanejšie miesta Slovenska – Vysoké Tatry. Kalamitou zdevastované hory. To, že niekto vyváža z Tatier kvalitné drevo a predáva ho za veľmi lacný peniaz, nikoho netrápi. Kde je potom viac zla? Prečo sa ochrancovia zameriavajú len na „malé ryby“ v mori ničiteľov prírody? Lebo proti veľkým nič nemôžu?
Zliechovčania sú praví patrioti. Uctili si svoj domov tak, že na vrchu postavili drevený dvojkríž – symbol pýchy, že sú Slováci a sú nimi radi. Keď vykuknú z obloka svojich domovov, pripomína im to, ako sa potili, keď kríž stavali. Každý niesol niečo – jeden lopatu, druhý vodu, tretí drevo či krompáč, mladší jedlo a vodu. Všetko ručne. Odmenou pre niektorých z nich bol pohľad na dvojkríž, keď i napriek nepriazni počasia vystúpili na Silvestra na vrchol Strážova. Nikomu neprekážalo, že dvojkríž tam stojí. Ba práve naopak. Až na ochranárov...

Jarmila Ševčíková, študentka

[MY - Považskobystrický Obzor, 28. 2. 2006]

http://www.regionalnenoviny.sk/clanok.asp?cl=2609515

Jano Ripka
Jano Ripka píše:
Úterý 13.06.2006 18:42

Moja reakcia je par mesiacov po publikovani clanku - precital som si ho az dnes.... Premyslam najma nad tym, ako sa podarilo studentke Jarke takto pochopit ochranu prirody..... Nebezpecne myslienky....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 22.02.2007 10:41

Naozaj a velmi rada by som sa stretla s touto dámou ... myslím, že sa na túto tému pozrela dosť neobvyklým spôsobom... Chcela by som len vedieť či to má zo svojej hlavy alebo jej pri písaní článku pomáhal niekto iný... ;))

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359