Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / O nás (kontakty a ciele)

O nás (kontakty a ciele)

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 22.02.2014 17:45

Motto:

"...v podstatě je novinářská práce věcí instinktu, je to výraz primitivní zvědavosti, výraz instinktivní podvědomé touhy působit potíže, být nepříjemný, a to jde ruku v ruce s atavistickou nedůvěrou vůči všem lidem, kteří mají nějakou moc." Jeremy Paxman

Prevádzkovateľom tejto stránky je občianske združenie Klub Strážov. PB.OTVORENE.SK je súčasťou celoslovenského projektu občianskych portálov OTVORENE.SK.

Prevádzka stránky PB.OTVORENE.SK je založená na dobrovoľníckej práci, vzájomnej technologickej pomoci mimovládnych organizácií, členských príspevkoch a daroch.

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty:

PB.OTVORENE.SK, Klub Strážov, Centrum 3/5, 017 01 Považská Bystrica.

Konateľom Klubu Strážov a zodpovedným redaktorom periodika OTVORENE je Juraj Smatana.

Profily ďalších autorov si môžete vyhľadať v sekcii Prispievatelia, alebo po rozkliknutí mena autora v záhlaví článku alebo diskusného príspevku.

E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk

Mobil: +421907034666

Krátkodobé ciele portála PB.OTVORENE.SK

  • Chceme, aby finančné informácie považskobystrickej samosprávy boli prezentované pre občanov v prehľadnom a porovnateľnom tvare - vzor vidíme na webe http://msu.hlohovecko.sk/
  • Chceme, aby mesto Považská Bystrica začalo okrem faktúr zverejňovať aj zmluvy, vrátane ich dodatkov.
  • Chceme, aby sa zlepšili podmienky používania elektronických aukcií (viac oslovených firiem, použitie aukcií nielen na drobné zákazky typu kancelársky papier, ale aj na veľké stavebné zákazky, predaje majetku atď.)
  • Stransparentniť takýmto spôsobom aj hospodárenie mestských firiem.
  • Zlepšiť prístup občanov k informáciám o plánovaných zámeroch a projektoch. Teda nie až vtedy, keď sa niečo odhlasuje, podpíše zmluva a zaplatí sa faktúra. Chceme dosiahnuť, aby boli médiám a občanom sprístupnené komisie, zverejňovaná práca výborov mestských častí, zverejňované podklady pre mestskú radu a zastupiteľstvo.
  • Taktiež chceme, aby bola verejnosť prehľadne informovaná o tom, ktorí poslanci takéto opatrenia aktívne podporujú a presadzujú, a ktorí sú skôr priateľmi zavretých dverí alebo až kalných vôd. Tu nám veľmi pomáhajú nezostrihané záznamy zo zastupiteľstiev, ktoré vysielajú obe regionálne televízie. Ešte treba zlepšiť prácu s výstupmi z hlasovacieho zariadenia. Na mestskom webe sú záznamy o hlasovaniach jednotlivých poslancov neúplné a ťažko prehľadné, hoci elektronický hlasovací systém poskytuje všetky potrebné dáta.
  • Budeme neustále pripomínať, že mestom vydávané Považskobystrické novinky majú skôr charakter "primátorovej hlásnej trúby", než média plateného z verejných zdrojov, ktoré by malo mať verejnoprávny charakter. Všetky podstatné informácie majú byť včas v Považskobystrických novinkách, aj na webovej stránke mesta.

 

Že občanov viac zaujíma, či majú opravený, pozametaný a v zime odhrnutý chodník? Samozrejme, tak to má byť. Ale aby bolo dosť peňazí na opravu, zametanie a odhŕňanie chodníkov, na prevádzku škôl a zdravotníckych zariadení, na cykotrasy a údržbu parkov, musia si občania poriadne posvietiť na rozhodovacie procesy a hospodárenie mesta. Doteraz zverejnené kauzy naozaj nenasvedčujú, že by občan Považskej Bystrice mohol s dôverou odovzdať správu verejných zdrojov na 4 roky do rúk politikov a starať sa len o svoje veci.

Dlhodobé ciele portála PB.OTVORENE.SK

Žijeme v informačnej dobe. Moc v súčasnosti predstavujú informácie. Rozhodujúce je získavanie, spracovanie a vhodné využitie informácií.

Digitálne technológie a internet dávajú ľuďom do rúk neobvykle lacné a mocné nástroje na získavanie, spracovanie a šírenie informácií. Je na nás, či budú tieto nástroje slúžiť ľudskej slobode, alebo jej nepriateľom.

Autorom portálu PB.OTVORENE.SK ide o to, aby v Považskej Bystrici bola všetka moc samosprávy pod kontrolou verejnosti, a verejnosť mohla svoju kontrolu účinne uplatňovať.

Preto musí samospráva informácie, ktoré nie sú zo zákona utajované, zverejňovať:

1. všetky

2. automaticky

3. sústavne

4. bezodkladne

5. porovnateľne.

Ľubka
Ľubka píše:
Čtvrtek 19.04.2012 08:36
Dobrý deň,na webe založili nadšení amatéri z okolia Považskej Bystrice skvelú stránku-http://www.hradiska.sk/kde sústreďujú do celku históriu starých Slovanov.Je to skvelý a záslužný koníček.Okrem toho, že rozširujú obzor vedomostí, napomáhajú študentom pri (veľmi slabo dostupných) študijných podkladoch.Veľa SŠ a VŠ zameraných na Slovanskú tématiku si stránku pridali ako pomôcku pre študentov.Takisto stránka https://www.facebook.com/groups/228990030451901/o dostupných a postupne dodávaných príspevkoch o Marikovej by bolo dobre rozširovať a zachovať pre budúce generácie.Pomôžete Orgoňovi (pseudonym)???
Anonym píše:
Čtvrtek 19.04.2012 10:54
ďakujem, je to dobrá pomôcka
Martin
Martin píše:
Pondělí 05.10.2015 12:58
Dobry den, davam vam do pozornosti nasledujuci clanok: http://pliening.blog.sme.sk[…]ickej-mestskej-policie.html
Martin
Martin píše:
Pondělí 05.10.2015 13:09
Tak uz nic, clanok nevydrzal ani par hodin a uz ho zmazali...
Martin
Martin píše:
Pondělí 05.10.2015 16:16
clanok
clanok píše:
Pondělí 05.10.2015 20:21
co viem temou podobny clanok sa daval dnes aj na pb.otvorene a mogonov, otazka je len kedy to zverejnia ...
mogonov
mogonov píše:
Úterý 06.10.2015 08:15
darinka
darinka píše:
Čtvrtek 29.10.2015 14:58
Stale len o odpade pisete to ine problemi nie su?
mandarinka
mandarinka píše:
Čtvrtek 29.10.2015 19:57
Nuž asi máte veľa peňazí keď vám je jedno za čo platíte.Vedeli ste,že tie plechové 110 litrové nádoby štítkom po novom označené že 120 litrové!!! podľa údajov z evidenčných listov odpadov pojmú priemernú hmotnosť odpadu 14,4 kg.Koľko je to v PB?Krát počet nádob , 1 krát týždenne, krát rok.A za toto platíte aj Vy.Ale vy to ako problém nevidíte tak ako fundované vedenie mesta.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359