Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Mimovládne organizácie / Mimovládne organizácie odsudzujú predvolebné aktivity SNS

Mimovládne organizácie odsudzujú predvolebné aktivity SNS

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 08.06.2006 22:58
[2006-06-07] Otvorený list, zaslaný ministrovi vnútra dňa 7. júna 2006.
Mimovládne odsudzujú predvolebné aktivity SNS
 
31. mája 2006 podal hovorca Slovenskej národnej strany podnet na zákaz činnosti občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu.  Svoje podanie ministrovi vnútra odôvodňuje tým, že vraj združenie vyvíja činnosť vyhradenú politickým stranám, čo je v rozpore so zákonom o združovaní občanov. Tŕňom v oku mu sú mu aktivity ako novembrová "demonštrácia proti násiliu a slotalite", diskusie s opozičnými stranami s cieľom napomôcť ich koordinácii pri nastolení zmien v meste Žilina, alebo kritika žilinského primátora Slotu v médiách.
 
Je naozaj smutné, keď politická strana, uchádzajúca sa o miesto v Národnej rade SR, ešte ani v roku 2006 nechápe rozdiel medzi politikou straníckou a politikou občianskou. Kým cieľom prvej je uchopenie a uplatňovanie politickej moci, podstatou politiky občianskej je podieľanie sa na správe vecí verejných – politika slobodných názorov a slobodných občanov, nezviazaná korzetom ideológie politickej strany. Toto je ústavným právom každého občana Slovenskej republiky, bez ohľadu na to, či vystupuje ako aktívny jednotlivec, alebo sa  združí s ďalšími občanmi.

Podporujeme aktivity združenia Za krajšiu Žilinu, upozorňujúce nielen občanov mesta, ale celú krajinu na nedemokratické postupy Jána Slotu. Tento politik nás znovu a znovu presvedčuje, že pojmy ako sloboda a demokracia sú mu veľmi vzdialené. Považujeme ho za politika, ktorému keď nevyhovuje ľud, tak sa ho snaží vymeniť. Akoby bola jeho vzorom politika prezidenta Lukašenka; a jedine to, že nemá jeho moc, nás chráni pred tým, aby sa nešlo „na tankoch na Maďarov“, či „na tankoch na občanov“.

Pozornosť ministerstva vnútra by sa mala zamerať nie na občianske združenie, ktoré chráni a bráni normálny zdravý vývoj Žiliny, ale najmä na výroky a činnosť Jána Slotu a jeho strany - napríklad za zjavné prejavy rasovej neznášanlivosti, alebo za hanobenie národností. Nehovoriac o značnom osobnom podieli Jána Slotu na vulgarizácii politickej diskusie, prekračujúce nielen hranice dobrého vkusu, ale aj základnej morálky. Apelujeme aj na médiá, aby úplne nerezignovali aj na svoju kultúrnu funkciu a s istými výrokmi a prejavmi Jána Slotu zaobchádzali rovnako ako s materiálom, ktorý je možné odvysielať až po patričnom varovaní a po 22 hodine.

Je príznačné, že predstavitelia SNS vystupujú proti svojim vlastným občanom, proti obyvateľom Žiliny len preto, že majú iný názor. Je príznačné, že sa snažia zakázať akúkoľvek aktivitu, ktorá nepríjemne ruší ich mocenský monopol. Je príznačné, že útočia na samý základ demokratických princípov našej krajiny. Hrozíme sa predstavy, že by sa takíto ľudia po najbližších voľbách opäť mohli dostať k moci.

Odvolávame sa na Ústavu SR – čl. 2, ods. 1: „Štátna moc pochádza od občanov ...“! Preto a práve preto, aby Ján Slota a jeho strana svojim konaním nedemontovali ústavné zriadenie našej krajiny, plne sa staviame na podporu občianskeho združenia „Za krajšiu Žilinu“, ktoré sa snažia zakázať len preto, lebo odvážne prejavuje iný názor, ako majú oni.

Nepochybujeme, že Ministerstvo vnútra SR zamietne právne irelevantný podnet hovorcu SNS na rozpustenie žilinského občianskeho združenia. Dúfame súčasne, že ministerstvo vnútra svoje stanovisko  presne a jasne odôvodní. Pretože evidentne medzi námi stále žijú ľudia, uchádzajúci sa o politickú moc, ktorí nechápu ani základné princípy slobodnej, demokratickej, občianskej spoločnosti, a treba im ich opakovane vysvetľovať.

Veríme, že každý súdny občan so zdravým rozumom si plne uvedomí vplyv konania predstaviteľov SNS na našu krajinu a prejaví to príslušne aj vo voľbách do NR SR.

Na vedomie:

- Minister vnútra SR

- médiá


Podpísané organizácie:

Občianske združenie Brečtan, Daniel Darida

Občianske združenie Lepšia Šaľa, Jozef Mečiar

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Ondrej Dostál

Aliancia Fair - Play, Zuzana Wienk

Občan a demokracia, Šarlota Pufflerová

Transparency International Slovensko, Emília Sičáková - Beblavá

Občianske združenie Empatia, Rasťo Tarhaj

MV SZOPK Bratislava, Katarína  Šimončičová

Spoločnosť pre trvalo udržateľný život SR, Mikuláš Huba

Centrum environmentálnych aktivít Trenčín, Richard Medal

OZ TATRY, Rudolf Pado

Za Matku Zem Bratislava - Pavol Široký

SOSNA, Štefan Szabó

Združenie mladých katolíckych žurnalistov NETWORK SLOVAKIA, Terézia Kolková

DES - Dubnická environmentálna skupina, Marek Kurinec

Združenie Slatinka, Martina Paulíková

Občianske združenie Diaľnica a ľudia Považská Bystrica, Jaro Dunaj

Klub Strážov, Juraj Smatana

REC Slovensko, Michal Deraj

Ľudia proti rasizmu, Daniel Milo

Iniciatíva Naše mesto, Bratislava, Ľuboš Hajdin

Občianske združenie Moruša, Tomáš Linsel

Nadácia Ekopolis, Peter Medveď

Fórum pre verejné otázky, Ernest Geze

OZ Za dôstojnú Radvaň, Ľudmila Priehodová


Podpísaní jednotlivci:

Peter Getting, publicista a prozaik

Vladimír Pirošík, právnik

Ivan Rončák, politológ a publicista

Marcel Zajac, environmentalista

Ľubica Trubíniová, environmentalistka

Milan Barlog, ekológ

Róbert Oružinský, lesník - ekológ

Peter Hodál, právnik


 


 
Anonym píše:
Neděle 11.06.2006 00:36

Na zaciatku sa ospravedlnujem, ze nepouzivam diakritiku, ale mam pocit, ze ma to spomaluje. Ale k veci... Ku komentaru ma vyprovokoval citovany clanok ustavy: cl. 2. Cely vlastne znie: Statna moc pochadza od obcanov, ktori ju vykonavaju prostrednictvom svojich volenych zastupcov alebo priamo. Jan Slota ci SNS(nie je to to iste?:-)) sa rozhodne nedopustil porusenia toho, ze by narusal tu cast o volenych zastupcoch, lebo je legitimovany volbami. Co sa tyka tykonu moci priamo, tak sa mysli hlavne referendum-miestne, celostatne. Ak je trnom v oku novembrova demonstracia proti slotalite, tak by som radsej pouzil § 1 ods. 2 zakona o zhromazdovani obcanov: Vykon tohto prava sluzi občanom na využitie slobody prejavu a dalsich ustavnych prav a slobod, na vymenu informacii a nazorov (teraz pride to najdolezitejsie) a na ucast na riesenie verejnych a inych spolocnych zalezitosti vyjadrenim postojov a stanovisk. Zvolavatel moze podla tohto zakona byt aj pravnicka osoba-obcianske zdruzenie. Taka iniciativa sa vopcha aj pod clanok 26 odsek 1 ustavy, kde sa zarucuje sloboda prejavu a pravo na informacie. Pokial sa obcianstvo prejavuje o verejnych organoch, sloboda prejavu je sirsia a k zasahu do sukromia dochadza neskor ako u sukromnych osobach. V USA su dokonca zakazane len vedome nepravdy alebo nedbanlive zaobchadzanie pravdou voci verejnym cinitelom. No a teraz k tomu preco sa toto vola Ustava a jej limity: Statna moc pochadza od obcanov... je absurdna veta, pretoze obcania su az produktom statu, resp. najskor logicky, musel vzniknut stat a az potom obciansto ako vztah k statu, ktory uz existuje. Cize ako mozu obcania vytvorit statnu moc, ked stat este nie je vytvoreny? Spravne teda ma byt: Statna moc pochadza od ludi, ktori este evidente nie su obcania, napriek tomu ju deleguju na hrstku zastupcov. Neskor sa volebne pravo moze obmedzit na obcanov, nie vsak od zaciatku. Teda Ustava ma svoje chyby, na tuto upozornuje Doc. Kral z Praf uk.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359