Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Petície a kampane / Žiadosť o pridanie vyhradených jazdných pruhov pre cyklistov do dopravného riešenia priestoru pred železničnou stanicou

Žiadosť o pridanie vyhradených jazdných pruhov pre cyklistov do dopravného riešenia priestoru pred železničnou stanicou

Mestský úrad Považská Bystrica
Primátor mesta MUDr. M. Adame
Centrum 2/3
017 01 Považská Bystrica

28. 4. 2009

Vec
Žiadosť o pridanie vyhradených jazdných pruhov pre cyklistov do dopravného riešenia priestoru pred železničnou stanicou

Pripravovanú rekonštrukciu priestoru pred železničnou stanicou a lepšie využitie tejto obrovskej asfaltovej plochy veľmi vítame. V súlade s bodom Z.7.1.6 Cyklistická doprava záväznej časti územného plánu mesta v tejto veci žiadame, aby súčasťou dopravného riešenia boli aj vyhradené jazdné pruhy pre cyklistov, ktoré zaistia bezpečné prevedenie cyklistov týmto priestorom ako aj plynulejší prejazd pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Riešenie cyklistickej dopravy v rámci rekonštrukcií je najlacnejším a najjednoduchším spôsobom na postupné vytvorenie ucelenej mestskej siete bezpečných cyklistických trás pre každodennú dopravu.

Záväzná časť územného plánu mesta ukladá v bode Z.7.1.6. vybudovanie cyklistických cestičiek v centre mesta; zlepšenie bezpečnosti pohybu chodcov a cyklistov predpokladá aj Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta. Popred železničnú stanicu prechádza významná, cyklistami denne využívaná trasa, spájajúca priemyselný areál s centrom mesta a obytnými zónami. Trasa ďalej predstavuje prístup k železničnej stanici a napojenie mestskej časti Milochov. Zaistenie bezpečného pohybu cyklistov je tu rozhodne namieste. V mieste riešenia dosahuje šírka vozovky tridsať metrov (!), priestor potrebný pre cyklistov je z nej len malým zlomkom (2 × 1,5 m).

Vyhradený jazdný pruh pre cyklistov (tzv. cyklopruh) je základným prvkom cyklistickej infraštruktúry v mestách. Vytvára bezpečný priestor pre pohyb cyklistu a zároveň zlepšuje celkovú plynulosť dopravy – namiesto obchádzania jednotlivých cyklistov ostatnými vozidlami sa každý pohybuje priamo vpred vo vlastnom pruhu. Cyklisti sa s vodičmi vozidiel navzájom vidia a nedochádza tak k nečakaným stretnutiam ako na kríženiach ciest s oddelenými cyklocestičkami. Cyklopruhy sú hlavne veľmi dobre realizovateľné v mestskej zástavbe, kde na samostatné cyklocestičky často nie je miesto.

Prikladáme návrh riešenia cyklopruhov pred železničnou stanicou, konzultovaný s dopravným projektantom. Návrh zachováva zamýšľané využitie pre motorovú a statickú dopravu, je v súlade s normou pre šírku jazdných pruhov a vyžaduje len minimálne zmeny v projekte.

Infraštruktúra pre dopravu na bicykli je dnes štandardnou súčasťou moderného dopravného plánovania miest. Bežným postupom je zahrnutie prvkov pre cyklistov do všetkých prebiehajúcich rekonštrukcií, čím postupne vzniká ucelená sieť mestských cyklotrás bez dodatočných nákladov. Práve takouto príležitosťou je rekonštrukcia priestoru pred železničnou stanicou. Pridať riešenie cyklistickej dopravy do projektovej dokumentácie (hoci už hotovej) je vždy jednoduchšie a mnohonásobne lacnejšie než dodatočná úprava hotovej stavby. Nepremárnime túto príležitosť!

Požadujeme, aby sa týmto podnetom zaoberal Útvar stratégie výstavby a rozvoja mesta a Komisia pre životné prostredie, výstavbu a dopravu, kde súčasne žiadame o priestor na prezentáciu návrhu.

Mgr. Jaroslav Semančík, Mgr. Iva Posluchová
Združenie Bystricykel

Príloha 1. Ukážky cyklopruhov v iných mestách.

Cyklopruh v Břeclavi.
Břeclav.
Cyklopruh v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště. Červené zvýraznenie pruhu v križovatke.
Cyklopruh v Prahe.
Praha.
Cyklopruh v Opave.
Opava. Protismerný pruh pre cyklistov v jednosmerke.
Cyklopruh v Kodani.
Kodaň. Dvojprúdový cyklopruh na cyklistami veľmi využívanej komunikácii.
Cyklopruh v Kolíne nad Rýnom.
Kolín nad Rýnom. Predsadené státie cyklistov na križovatke.
Pred železničnou stanicou v Považskej Bystrici.
Považská Bystrica. Súčasný stav pred stanicou.

Príloha 2. Návrh riešenia cyklopruhov pred železničnou stanicou konzultovaný s dopravným projektantom.

Pred železničnou stanicou v Považskej Bystrici.

Podporte prosím našu žiadosť vedeniu mesta. Polia označené hviezdičkou sú povinné. Ak uvediete svoju e-mailovú adresu, budeme Vás informovať o priebehu a výsledkoch akcie.


Titul:
Meno* :
Priezvisko* :
Organizácia:
Ulica* :
Mesto* :
PSČ* :
E-mail*:
Zobrazovať Vaše meno v zozname signatárov?


Položky označené (*) sú povinné, prosíme o ich vyplnenie.Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 09:37

Konečne niekto začal v zaspatej bystrici presadzovať veci, ktoré by mali byť úplne bežné!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 10:21

pri dnešnej dementnosti väčšiny vodičov, nerád jazdím po ceste, lebo oni sú schopní jazdiť aj po pruhu pre cyklistov, len aby boli o meter bližšie, alebo aby niekoho predbehli,... Ono človek nie je dnes v bezpečí ani na chodníku.

Pruh pre cyklistov by mal byť tak spravený, aby čo najmenej kolidoval s chodcami.

Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Čtvrtek 30.04.2009 12:52

Vyhradený jazdný pruh na ceste je v tomto konkrétnom mieste najvhodnejším riešením. Na chodníkoch po stranách cesty sú autobusové zastávky a zvýšený pohyb chodcov (hlavne pred stanicou). Nie je kde tam vyhradiť prejazd cyklistom tak, aby sa s chodcami nezrážali. Vyhradený pruh na ceste je bežným riešením v cyklisticky rozvinutých mestách. Samozrejme nezaistí stopercentnú ochranu, ale je to veľký rozdiel oproti tomu, keď tam nie je. Úplne oddelené cestičky sa v existujúcej zástavbe dajú postaviť málokde. A tam, kde to nejde, je vari lepšie nerobiť vôbec nič?

Komentáře byly zakázány.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359