Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Fotogalérie / Považské strojárne - motocyklová výroba (fotogaléria) / vvz-povazska-bystrica.jpeg

vvz-povazska-bystrica.jpeg

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 22.02.2014 15:49
vvz-povazska-bystrica.jpeg
Velikost obrázku v plné velikosti: 173.8 KB | Zobrazit obrázek Zobrazení Stáhnout obrázek Stáhnout
redakcia
redakcia píše:
Pátek 01.05.2009 15:26
Našiel som na stránkach mesta takúto informáciu o budove VVZ:

Budova VVZ a iné nevyužité stavby

Pod týmto názvom sa skrýva známa budova pôvodného vlastníka Považských strojární. Postavená bola v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Napriek tajuplnej skratke (asi výskumno-vývojová základňa) bola používaná prevažne na administratívne účely. Okrem riaditeľstva a nižšieho managmentu tam sídlili rôzne úseky a organizačné zložky vtedajšieho megapodniku. Budova mala vtedy vecné opodstatnenie – veď skúste zrátať, koľko je dnes na Slovensku firiem s počtom zamestnancov nad 12 000 – tak ako to bolo v dobe najväčšieho rozvoja Považských strojární v 80-tych rokoch minulého storočia . Tak veľký podnik by bol výnimočný aj v súčasnej globalizovanej ekonomike.

Hrdosť a sláva pilierov socialistickej ekonomiky sa étericky rozplynuli v kvase kapitalistickej revolúcie. Trhové prostredie nastavilo tvrdé podmienky pre managementy podnikov v kategorickej požiadavke – zmeníš sa a budeš ekonomicky prosperujúci podnik alebo nemáš opodstatnenie. Nastalo obdobie reštrukturalizácie, ktoré okrem ozdravenia malo a má aj svoje tienisté stránky.

A tak sa stalo, že o niektoré stavby a budovy nemal nikto záujem. Celkom doslovne z radu podobných nehnuteľností vytŕča budova VVZ. Dlho bola na predaj až sa našiel vlastník či vlastníci ochotní za ňu zaplatiť.

Čo s ňou ? Podstata stavby – nosná konštrukcia je zdravá. Je to monolitický železobetónový skelet, ktorý má pri udržiavaní stavby perspektívu na prežitie niekoľkých storočí. Horšie je to s opláštením, rozvodmi a interiérom. Pri ďalšej existencii s nimi nemožno počítať. Aby mal čitateľ predstavu o aké finančné prostriedky ide, môžeme spomenúť cenovú ponuku, ktorú dostal ešte pôvodný vlastník Považské strojárne v polovici deväťdesiatych rokov – len na opláštenie transparentných plôch architektonicky porovnateľným systémom to bolo cca 40 miliónov korún. To, že pred rozpadom fabriky už k ničomu nedošlo bolo len logickým vyústením situácie.

V nedávnej minulosti vlastník zadal vyhotovenie štúdie pre nové využitie a celkovú rekonštrukciu budovy. Žiaľ súčasná ekonomická situácia a súvisiaci trh s nehnuteľnosťami nevytvára priaznivé podmienky pre tento finančne mimoriadne náročný zámer. Mesto preto podporí akúkoľvek zmysluplnú iniciatívu smerujúcu k revitalizácii budovy VVZ.

Takto by sme mohli písať aj o iných stavbách v meste, ktoré občania dôverne poznajú, napr. bývalá budova Diamon v centre mesta a bývalá budova kotolne na sídlisku Lány - obidve majú takmer identickú minulosť. V prípade kotolne sa pokročilo asi najviac – je vydané územné rozhodnutie pre nové využitie a prebieha príprava stavebného povolenia.

http://www.povazska-bystrica.sk/oznamy.phtml?id6=51&module_action__0__id_info=15882

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359