Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Fotogalérie / Kongresovka (FOTOGALÉRIA) / 03

03

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 28.01.2007 20:36
Hala je dostupná aj zo Strojárenskej štvrte. Veď komu inému by mala prednostne slúžiť, než pracujúcim Považských strojární!
03
Velikost obrázku v plné velikosti: 140.2 KB | Zobrazit obrázek Zobrazení Stáhnout obrázek Stáhnout
superdeco
superdeco píše:
Pátek 30.11.2007 17:05

Keby sa táto kongresová hala dočkala svojho otvorenia, určite by bola neporovnateľne krajšia, ako to ohavné krematorium v centre nášho mesta. To musia uznať aj zarytí nepriatelia minulého režimu.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 02.12.2007 12:33
Otázka je, na čo by slúžila. Masové stranícke alebo odborárske zjazdy asi sotva, a školské akadémie by takúto sálu určite neuživili.
Ale súhlasím, že je to rozšafne navrhnutá stavba, a možno ju len pár mesiacov delilo od lepšieho osudu.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 03.12.2007 15:16

Myslím si že by si táto budova svoje miesto určite našla, trebárs ako dáka kultúrna ustanovizeň, keby nedopadla tak ako dopadla. Podľa mňa sa za to môžu hanbiť všetky mamažmenty čo viedli Považské strojárne od roku 1990. ako sa spomína, už to bola hrubá stavba , ktorú stačilo dokončiťm, traz už len stačí zphnať si demolačnú čatu a všetko to zvaliť, je to hanba našej " demokratickej " doby ako pristupujeme k vybudovaným hodnotám ( čo to dalo práce a námahy aby stála v takej podobe v akej bola )necháme všetko rozpadnúť a znivočiť. Asi nemáme daleeko k Vandalom, ktorý sa tiež v určitej dobe sa postarali o večné mesto Rím a "pomohli mu". A takýchto budov tu v PB máme viacero... Napr. Bývalé generálne ( Diamon ) VVZ, nedostavaná jedáleň pri autobusovom nastupišti a pár objektov v bývalom areáli PS. Tak takto si tu pekne žijeme a necháveme rozpadávať si to čo naši predkovia budovali a netreba sa vyhovárať že to sú budovy z doby socíku, lebo v PB je skoro všetko z doby socíku. UF UF HJ bt

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 12.12.2007 10:05

Táto stavba slúžila a a slúži na velké ništ a tak aj dopadne. Je to škoda, prečo mimovládky a ostatní aktivisti...nebojovali o túto budovu, aby ju postihol lepší osud aký má teraz. Ved ked sa budova zbúra tak odpad z nej treba dakde dať, že by ho vyviezli do mamínskej ?, tam je odpadu málo.... Alebo kde!, ved kyždý odpad zavadzá a z tejto budovy ho bude habadej, nebolo by lepšie keby slúžila hoc akému účelu? Pýtam sa prečo PB-aktivisti sa nestarajú aj o takéto veci ?

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 13.12.2007 18:32
Neviem aké máte predstavy o fungovaní "aktivistov", ale rád by som upozornil, že to nie je ani profesia, ani diagnóza.
Aktivistom môže byť každý občan, ktorého ničo trápi a chce to zmeniť.
Ak Vás trápi osud kongresovej haly, nič vám nebráni stať sa aktivistom, bojujúcim za jej záchranu. Radi o Vašom snažení priniesieme správu na tejto webovej stránke.


Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 14.12.2007 17:17

Toto nemá nič spoločné s aktivistami, na to páky nemajú. O to sa musia postarať predstavitelia tohto Mesta. A keďže nevedia zvládnuť údržbu, osvetlenie, zeleň, odpad tohto mesta, nečakajme tu zázraky. "ODBORNÍCI" z "hnojariny" a podobne nás isto nevytrhnú....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 06.01.2008 18:43

Aby Bystrica " neskapala " mala by sa vrátiť asi bývala garnitúra. Kongesovka tu stála aj za toho zlodeja L... tak čo s tým niečo neurobili minule zastupiteľstva a najchytrejší primátor - veď vládli nepretržite 12 rokov !!! Čo je v P.B za 12 rokov vybudované ?? Na počet obyvateľov viacej spravili dediny ako sú Stupné alebo Jasenica !! Fuj minulým debolom !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 07.01.2008 14:52

A to Vás trápi len kongresová hala? ja osobne tu žijem cez 30 rokov a za posledných dvanásť rokov som bol vcelku spokojný. Že niečo v meste nefunguje som si začal všímať až posledný rok, mám pocit akoby mesto nemalo pán...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 07.01.2008 14:55

tak to si tu 12 rokov nežil ale iba hybernoval, poprípde si bol v kóme...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 07.01.2008 15:18

... do kómy sa dostávam keď chcem prejsť okolo preplnených kontajnerov po neohrnutom chodníku

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 07.01.2008 18:33

Niet sa čo čudovať, že to tu momentálne tak vyzerá. Veď to má na starosti "odborník". Malý citát prispievateľky pod hlavičkou MESTSKÍ ÚRADNÍCI :" Peter je na danú oblasť svojho útvaru odborník, v celom okrese a možno aj ďalej nie je nik lepší." Že vôbec pochybujeme o tom, že to nezvláda. Tak upravené mesto nenájdeme šíííroko ďáááleko ...:-)))))))))

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 08.02.2008 18:16

Co takto urobit z kongresovky mestske divadlo? Keby sa nasli peniazky... Aspon by sme mali cim prilakat ludi do pb, ak bude scena dost kvalitna... Podla mna keby sa dostavala bola by to pekna budova... Chodili by k nam zajazdy ziakov z inych miest do divadla... DJKPB- Divadlo J. Kronera v Povazskej Bystrici

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 08.02.2008 22:41
Myslím že mestské zastupiteľstvo už schválilo zámer asanácie tejto budovy, alebo v najbližšej dobe schváli.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 27.07.2008 11:43

Pekne fotky.Zaujimave by bolo priniest fotkz z budovy VVZ alebo diamonu.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 28.07.2008 08:51

Ved VVz sa má prerábať, ved to má robit ten dobrý investor z Pribinovej... Majú tu byť byty, kancelárie, nákupné centrum ...a vyhliadka na slávny areál bývylých Považských strojárni - česť ich pamiatke...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.07.2008 10:41

Tak o tom som nikdy nepocul.Viem vsak ze budova je na predaj a kto ju vlastni.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.07.2008 10:50

žeby dáky Pavlík ????? cha cha cha

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.08.2008 01:34

Ano ten.Ale sme asi mimo diskusie.Ja som navrhoval priniest foto z VVZ ale asi nic s toho.Ja by som sa tam siel pozriet osobne.Kto sa prida?

redakcia
redakcia píše:
Neděle 10.08.2008 16:09
Radi pomôžeme s publikovaním akýchkoľvek zaujímavých fotografií z Považskej Bystrice na tomto webe.

redakcia pb.otvorene.sk

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 12.08.2008 00:10

Ja sa rad pridam alebo zorganizujem akciu na zachytenie fotiek z VVZ.Ak by bol zaujem nieco zrealizovat tak moj mail je 2neo@pobox.sk.

Daniel Rýc
Daniel Rýc píše:
Pondělí 13.04.2009 18:00

ahoj lidi prominte za čestinu, ale protoze miluju fichtly tak bych se chtel zeptat jestli jsou jeste v povazske bystrici nejake pozustatky po jawe ktera byla tak znama, ve ctvrtek sem v povazske bystrici, s kamosem na fichtlach byl a byl jsem aj u te velke budovy krera chrakterizovala povazske strojirny a bylo mi spatne kdyz sem ji videl z blizka (vybite okna, zavarene hlavni dvere, na prodej...) piste prosim vse co vite o jawe v považske bystrici a aj o te velke budove k cemu slouzila, od kdy je opustena atd. dekuji moc

redakcia
redakcia píše:
Pondělí 13.04.2009 19:12
Ahoj, čeština je v pohode, ale pojem "fichtl" u nás nebol veľmi používaný. Jawy 50-ky sa volali pionier, pinďúr, pekáč, pinčel... Jazdilo ich tu množstvo, ale podobne ako Babetty z ciest postupne vymizli.

Pozostatky výroby asi nájdeš len v Považskom múzeu. Expozícia venovaná motocyklovej výrobe je momentálne premiestnená do kaštieľa v obci Jasenica (www.jasenica.sk).

Motocyklová výroba bola z Považskej Bystrice premiestnená do Kolárova ešte niekedy v 80-tych rokoch.

Tá prázdna budova na ktorú sa pýtaš sa volá VVZ, (vévézetka), a skratka znamená výskumno-vývojová základňa.
Považské strojárne boli po 1989 sčasti vytunelované (rozdelené na lukrativne časti, ktoré si rozchytali privatizéri, a časti nezaujímavé, ktoré nechali padnúť na hubu). Ak s priateľom vojdete do objektu strojární, nájdete tam moderné fungujúce časti, ale aj budovy, na ktorých streche už rastie les.

Možno iní čitatelia tohoto webu Ti povedia viac, o motorizmus som sa nikdy veľmi nezaujímal a v strojárňach som bol zamestnaný asi len 2 roky.

Je to zvláštne, ale pokiaľ viem, v Považskej Bystrici neexistuje žiadna skupina ľudí, ktorá by udržiavala pri živote starých motocyklových a mopedových veteránov. Ale po pivniciach by sa toho určite ešte našlo dosť, zvlášť v okolitých dedinách.

Juraj Smatana
Daniel Rýc
Daniel Rýc píše:
Pondělí 13.04.2009 21:36

mockrat vam dekuji a kdyby jste si jeste nekdo vzpomel jeste na neco idealni by byly i fota tak bych byl velice vdecny (prosim o vysvetleni jedne veci nepochopil jsem ze v 80 letech byla vyroba motocyklu presunuta do kolarova ja sem si myslel ze se vyrabely celou dobu v povazske bystrici kde byla vyroba take ukoncena v roce 1982 to platilo jen pro nektere nebo i pro pionyry?)

(ps: slovaky mam mnohem radsi nez cechy, ale to jen tak na okraj :D :D :D :D)

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 13.04.2009 23:43
Nedorozumenie asi vychádza z toho, že aj Babetta je Jawa 50. Teba zaujímajú len "fichtle" - pioniere.

Pioniere sa v PB vyrábali od 50-tych do sedemdesiatych rokov, motocyklová výroba bola do Kolárova presunutá v 1982, z toho vychádza, že Pioniere sa už v Kolárove nevyrábali. Ja som videl na lakovni v Považských strojárňach nejaké dielce k motocyklom ešte v roku 1984, ale pamäť ma môže klamať...
V Kolárove sa tuším vyrábali už len tie Babetty 210, "modifik", nie tie klasické.

Snáď sa sem po skončení sviatkov prihlásia nejakí považskobystričania ktorí tejto téme rozumejú...

Na budúci školský rok to ponúknem nejakým študentom ako seminárnu prácu, je to dosť hanba, že na webe nie je žiadna samostatná stránka venovaná Považským strojárňam. Informácie sú len roztrúsené po stránkach fanúšikov veteránov atď.

S tými fotkami to je dobrý nápad. Kto doma nájdete nejaké fotky, kde sa vyskytuje motocykel, môžete poslať na redakcia@pb.otvorene.sk a spravíme z toho galériu.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 14.04.2009 00:50
Pár fotiek s motorkami sa dá nájsť tu:
http://pbgals.szm.sk/povazskabystrica.html

Daniel Rýc
Daniel Rýc píše:
Úterý 14.04.2009 10:44

díky ty fotky jsou skvěle pár fotek s pionýrama sem tam našel a jedna fotka tam je jak tam jsou nějaké základy od nějaké budovy a vypadá to jako od VVZ, od kdy je ta budova postavena a do kdy plně fungovala? a ještě jsou ve strojarnach ještě nějaké pozůstatky (jako výrobní linky, lisy, lakovny...) po pionyrech? psali jste mi tu že některé výrobní haly jsou spravené a na některých už rasi lesy tak si říkám že v těch starých opuštěných by ještě něco mohlo být z dob kdy se pionýry vyráběly a nebo ve VVZ by možná mohly ještě být nějaké dobové dokumenty o vývoji nových prototypech které měly nastoupit po typu 220.100 - 223.200 (byl to mistral typ 238) víte někdo o tomto pionýru něco? v knížce psali že konstruktery z pb to dodnes mrzí že to komunisti zakázali měl 5 stupňovnnu převodovku a jiné skvěle jizni vlastnosti a měly se také vyrábět v pb. dá se do VVZ budovy nějak dostat? když jsem tam ve čtvrtek byl tak dveře byly zavarene armovacim pletivem do betonu tak jsem to vzdal a až doma mi došlo že tam něco mohlo být předem díky

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 14.04.2009 11:24
Tie fotky rozostavanej výškovej budovy budú asi z budovy ABŠO - to je tá najvyššia administratívna budova v centre mesta. Tam sa najprv staval stredový pylón, polovica budovy je zavesená.
Ak hľadáš dokumentáciu, treba ísť do archívu - Považské strojárne mali vlastný archív, preto v Štátnom archíve nepochodíš. To by bola veľká náhoda, nájsť nejakú dokumentáciu vo VVZ, zvlášť keď posledných 15 rokov sa v PB motocykle nevyrábali.
Pokiaľ viem, opustené budovy sú najmä tie, ktoré mali slúžiť na výrobu leteckých motorov (objekt DV2, testovacie veže atď.)
Pár fotiek je tu:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/fotogalerie/postindustrialne-lesy/

Objekty motocyklovej výroby sa ľahšie menili na inú strojársku výrobu, takže tam by som vám nedával veľké šance. Ale naozaj tam situáciu nepoznám.

Normálne vyrazte s priateľom do strojární a pýtajte sa. Tvárte sa že ste novinári :-) Potom sem napíšte, ako ste dopadli.
Ale najprv by som na vašom mieste šiel do toho múzea v Jasenici. Ak ste fanúšikovia, nájdete si tam svoje, Mňa tá expozícia dosť nudila, ešte keď bola v kaštieli v Orlovom.
Daniel Rýc
Daniel Rýc píše:
Úterý 14.04.2009 13:43

ok, ale řeknu vám o strojarnach víc až tak za 1-2 měsíce protože se tam dříve nedostanu (byl jsem u vás jak sem již psal ve čtvrtek) protože teď zase nastává doba roboty, ale s tema novinarema to nevidím dobře ještě sem neviděl novináře kteří přijeli na jawach 50 kdesi z moravy aby prolezli povazske strojarny ale třeba nás pustí když řekněm že jsme fanatici do pionýru (a ještě mám takovou otazecku letecké motory už se v pb taky nevyrábějí? já sem aj přímo našel stránky o těch motorech a že se vyrábějí v povazskych strojarnach a vy tu říkáte že budovy na výrobu motorů jsou opuštěné) a s tema dokumentama jsem myslel tak jestli nejsou ještě nějaké letáky prospekty a jiné papíry v VVZ ale na internetu taky dobré

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 14.04.2009 13:52
Do fabrického priestoru sa dostanete ľahko, len treba chcieť a tváriť sa, že tam patríte :-) V súčastnosti tam funguje množstvo firiem, takže do strojární chodí množstvo ľudí.

Letecké motory: platí obé :-) letecké motory DV2 sa vyrábajú (viď http://www.pslm.sk/ ), ale sú tu aj opustené výrobné objekty. Do objektu DV2 neďaleko Sauer-Danfoss sa chodí hrávať paintball, a testovacie veže pri Milochove sú tiež opustené. Veľmi pôsobivé objekty, keby som mal viac času, spravil by som fotogalérie, mám to dosť podrobne nafotené.
Daniel Rýc
Daniel Rýc píše:
Úterý 14.04.2009 15:46

ok dik a do VVZ neni tak jednoduche se dostat ze?? (tada myslim tim hlavni vchod) nebo mate nejake finty???

neznate nekdo podobna videa s podobnou tematikou?? jako je toto: http://www.youtube.com/watch?v=NdAA5smEmfc

predem diky

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 14.04.2009 17:24
Ahoj fichtlák, urobil som samostatný článok ako výzvu, aby ľudia posielali pamiatky na motocyklovú výrobu v PB na adresu redakcie.

http://povazska-bystrica.otvorene.sk/Members/smatana/motocyklova-vyroba-v-pov-strojarnach-pamatate-sa

Snáď ľudia niečo vyhrabú v starých krabiciach od topánok :-)
Komentáře byly zakázány.

« srpen 2018 »
srpen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359