Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Diaľnica a preložky / Ochranári žiadajú Európsku investičnú banku zastaviť financovanie diaľničného mosta cez Považskú Bystricu

Ochranári žiadajú Európsku investičnú banku zastaviť financovanie diaľničného mosta cez Považskú Bystricu

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 04.08.2006 17:34 Priatelia Zeme - Diaľnica a príroda
4. 8. 2006 (Tlačová správa) Slovenská vláda pravdepodobne porušila dohodu o financovaní projektu výstavby diaľnice D1 v úseku Sverepec – Vrtižer. Európska investičná banka by preto podľa Priateľov Zeme-CEPA mala pozastaviť financovanie projektu výstavby. Konštatujú to v liste, ktorý spolu so sieťou CEE Bankwatch Network poslali prezidentovi banky Philippovi Maystadtovi.
Ochranári žiadajú Európsku investičnú banku zastaviť financovanie diaľničného mosta cez Považskú Bystricu

Kontroverzný estakádový variant V2a cez stred Považskej Bystrice

Slovensko podpísalo 22. júna 2006 dohodu s Európskou investičnou bankou o financovaní projektu výstavby diaľnice D1 v úseku Sverepec – Vrtižer. Banka sa zaviazala poskytnúť úver vo výške 50 miliónov eur. Priatelia Zeme-CEPA ju v tejto súvislosti informovali o dvoch zásadných problémoch.


Prvým problémom je, že sa má diaľnica stavať podľa variantu, ktorý ministerstvo životného prostredia vôbec neuvádzalo medzi odporúčanými a ktorý je z hľadiska životného prostredia v mnohých ohľadoch dokonca horší ako súčasná situácia.


Mimovládne organizácie nie sú proti výstavbe diaľnice, namietajú však, že pri tom nesmie dochádzať k porušovaniu zákonov a práv občanov. „Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie – tzv. EIA – sa v tomto prípade zmenil na frašku. Stavebný úrad odporúčania totiž zohľadnil len čisto formálne,“ poznamenáva Juraj Smatana z občianskeho združenia Diaľnica a príroda v Považskej Bystrici.


Európska investičná banka deklaruje, že financuje projekty, ktoré podporujú environmentálnu politiku EÚ a sú v súlade s environmentálnymi normami EÚ aj členských krajín. Zaväzuje sa tiež, že bude rešpektovať Smernicu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Priatelia Zeme-CEPA banku upozorňujú, že projekt výstavby diaľnice, ktorý podporila, tieto zásady porušuje.


Druhým problémom projektu je prebiehajúci súdny spor o nezákonnosti územného rozhodnutia o výstavbe diaľnice. Občianske združenia a občania v Považskej Bystrici namietajú, že bolo vydané v rozpore so zákonom. Upozorňujú, že rozhodnutie je v konflikte s územným plánom Trenčianskeho kraja. Diaľnica má navyše prechádzať husto obývanou časťou Považskej Bystrice a výrazne zvýšiť hladinu hluku a znečistenia ovzdušia. Jej výstavba si tiež vyžiada vyvlastnenie rodinných domov. Cena bytov a ostatných nehnuteľností v okolí diaľnice prudko poklesne, no projekt nepočíta so žiadnym odškodnením, ktoré by ich majiteľom vyrovnalo spôsobenú stratu. Predmetom žaloby je aj porušenie zákona o EIA.


Krajský stavebný úrad žiadnu z týchto skutočností nevzal na vedomie, čo občanov a združenia viedlo k rozhodnutiu podať žalobu. Po tom, čo súd v Trenčíne dospel k záveru, že zákon nebol porušený, sa odvolali na Najvyšší súd.


Informácie o súdnom konaní by EIB mala zverejniť na svojej web-stránke. „Doposiaľ sa tak nestalo. Slovenská vláda už v minulosti informáciu o súdnom konaní zatajila pred Európskou komisiou, napriek tomu, že ju žiada o podporu projektu z Kohézneho fondu EÚ. Predpokladáme teda, že tieto informácie nemá ani Európska investičná banka. Vyzývame ju preto, aby dovtedy, kým nebude zohľadnená EIA, pozastavila všetky finančné operácie súvisiace s projektom," hovorí Ivan Lesay, slovenský koordinátor siete CEE Bankwatch Network. Banka tak môže urobiť, pretože Slovenská republika pravdepodobne porušila dohodu, ktorá ju zaväzuje okamžite informovať o prípadných súdnych sporoch.


Viac informácií:

Ivan Lesay, koordinátor siete CEE Bankwatch Network, Tel.: 0918/628 575, lesay@changenet.sk

Juraj Smatana, Diaľnica a príroda, Tel.: 0907 034 666


Priatelia Zeme sú najväčšou federáciou environmentálnych organizácii na svete. Ich poslaním je ochrana životného prostredia, presadzovanie trvalo udržateľného rozvoja a podpora sociálnej spravodlivosti.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359