Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Diaľnica a preložky / Dotknutí diaľnicou by mali reagovať okamžite

Dotknutí diaľnicou by mali reagovať okamžite

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 19.07.2006 15:29 Občianske združenie Diaľnica a príroda
[2006-07-19 Považská Bystrica - Bratislava, OZ DaP] Na úradnej tabuli považskobystrického mestského úradu sa objavila verejná vyhláška o začiatku stavebného konania na estakádový variant V2a cez stred mesta. Čo tento oznam znamená a čo by mali spraviť diaľnicou dotknutí občania?
 1. Stavebné konanie je poslednou možnosťou, kde sa môže fyzická alebo právnická osoba oboznámiť s plánmi na výstavbu diaľnice a overiť si, či nebudú dotknuté jeho záujmy. Taktiež je vhodným priestorom, kde si môže uplatňovať svoje prípadné nároky.
 2. Stavebným orgánom je v tomto prípade Ministerstvo dopravy SR. Považskobystrický mestský úrad vystupuje len v pozícii dotknutej obce, - v podstate možno povedať, že len sprístupňuje občanom tú časť dokumentácie, ktorú stavebník na Mesto zaslal. Samozrejme, má aj odborné kapacity poskytnúť občanom vysvetlenia, zorientovať ich v dokumentácii (táto má odhadom 3 metre, hmotnosť papierov dobre cez 70 kg). Mesto tiež bude zasielať svoje stanovisko do konania.
 3. Občania sa nemôžu spoliehať, že ich niekto aktívne osloví. Stavebník (NDS) takúto povinnosť má iba v prípade, že dochádza k priamemu záberu majetku (pozemky, budovy). Osoby, ktoré sú dotknuté napríklad zvýšením hluku alebo emisií, stačí informovať formou verejnej vyhlášky na úradnej tabuli. Ak sa nebudú zaujímať o obhajobu svojich nárokov sami, musia sa spoľahnúť na kvalitu našich zákonov, profesionalitu úradníkov, nemylnosť odborníkov a predstavu, že budovateľ diaľnice má nadovšetko na mysli ich blaho.
 4. Ostatní by mali čo najskôr nahliadnuť do dokumentácie ku stavebnému konaniu a skontrolovať si, aké vplyvy bude mať stavba na ich obydlia a aké opatrenia sa na zníženie týchto vplyvov plánujú. Problém je v tom, že stanovisko do stavebného konania treba odoslať do 31. 7. 2006, avšak od 22. 7. do 30. 7. je mestský úrad zatvorený kvôli údržbe počítačovej siete a dovolenkám. V týždni pred uzávierkou pripomienok teda bude dokumentácia k dispozícii len v Bratislave.
 5. Občianske združenie Diaľnica a príroda zisťovalo, či dokumentácia nie je prístupná aj v oslavovanom prvom informačnom centre NDS na Štefánikovej ulici v Považskej Bystrici. Nie je. Občianske združenie preto požiada o predĺženie termínu na pripomienky dotknutých osôb, upozorňujeme však, že na niečo takéto neexistuje automatický právny nárok a občania by sa nemali spoliehať, že takejto žiadosti stavebný úrad vyhovie.
 6. V dokumentácii sa nachádza množstvo dôležitých informácií. Napríklad:
  Demolácie (ku každému asanovanému objektu samostatný fascike), Hluková štúdia (s mapami a nákresmi, v ktorých častiach dôjde k prekročeniu hygienických limitov hluku) Fasádne úpravy (výmeny okien a montáž balkónových presklených stien), Plán organizácie výstavby, Monitoring zložiek životného prostredia, projekty na rekonštrukcie súvisiacich ciest... jednoducho od veľkej asanácie mesta v sedemdesiatych rokoch v meste neprebehol stavebný projekt s väčším dopadom.
 7. OZ Diaľnica a príroda po zbežnom (dvojhodinovom) nahliadnutí do dokumentácie upozorňuje, že projekt predpokladá prekročenie hlukových limitov v rozsiahlych častiach mesta, pričom tieto hygienické limity budú miestami prekročené aj po inštalácii protihlukových stien. Stavebník preto siahne k fasádnym úpravám, čo znamená výmeny okien a montáže balkónových stien. Tieto však nebudú vymieňané na celých domoch, ale len na vybraných poschodiach, ktoré boli určené pomocou hlukových máp. Typicky ide o 3 až 4 najvyššie poschodia tých panelákov na Strede, ktoré sú natočené k plánovanej diaľničnej estakáde.
 8. Podrobnejšie informácie združenie (o jednotlivých bytoch) združenie nemôže sprostredkovať, hoci v dokumentácii sa nachádzajú priamo fotografie objektov, ktoré stavebník považuje za dotknuté, aj s označením bytov, na ktorých sa výmeny plánujú. Nebolo nám totiž umožnené robiť si z dokumentácie ku stavebnému konaniu kópie. Účastník stavebného konania takéto právo má, avšak pracovníci MsÚ odporučili realizovať toto právo priamo na stavebnom úrade, teda na Ministerstve dopravy v Bratislave.
 9. Občianske združenie Diaľnica a príroda odporúča občanom, aby si overili vplyv diaľnice na ich obydlia, aj keď zdanlivo bývajú príliš ďaleko od telesa diaľnice. Hlukové limity totiž budú atakované aj v niektorých panelákoch sídliska Rozkvet, projekt predpokladá rozsiahle úpravy súvisiacich ciest, vybudovanie stavebných dvorov pre potreby výstavby atď. Ak zistia, že ich záujmy sú dotknuté, odporúča im vstúpiť do stavebného konania ako účastník (formou stanoviska zaslaného do 31. 7. 2006). Za účastníka sa osoba považuje, pokiaľ jej úrad nedokáže opak.

Juraj Smatana, konateľ OZ Diaľnica a príroda, dňa 19. 7. 2006

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359