Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Marián Sopčák / Voľby do VÚC: Náš región má na viac

Voľby do VÚC: Náš región má na viac

Autor: Marián Sopčák Poslední změna: Úterý 10.11.2009 22:20
Marián Sopčák, Mgr. - kandidát na poslanca VÚC TSK za koalíciu SDKÚ-DS a KDH (č.49) - Dôvody, prečo som sa rozhodol prijať kandidatúru na poslanca VÚC Trenčianskeho samosprávneho kraja.

 

Zdravím každého z vás!

Opakovane bolo množstvo dotazov od ľudí, čo sa dožadovali viac informácií o mojej osobe...

Dovoľte, aby som sa v krátkosti predstavil:

Mám 34 rokov. Som absolventom Prešovskej univerzity. Pracujem na pozícii vzťahového manažéra v banke v Považskej Bystrici. Spravujem a zhodnocujem finančné prostriedky VIP klientov ako i podnikateľských subjektov.

Dôvodov, prečo som sa rozhodol prijať kandidatúru na poslanca VÚC TSK je niekoľko. Mám aktívny prístup k životu, snažím sa načúvať, nazerať na život v širšom kontexte a konať. Nie som spokojný s jednorázovými riešeniami, ktorým chýba širšia súvislosť a punc dlhodobého riešenia problému. Napríklad opakovane a dlhodobo realizujem odborné prednášky pre obyvateľov nášho regiónu a to najmä zo smeru ekonomického, právne-bezpečnostného v spolupráci so štátnymi orgánmi a tretím sektorom.
Z pohľadu regiónu je potrebné zvýšiť dôveryhodnosť pri rozhodovaní o využití finančných zdrojov, podporiť kontrolu narábania s verejnými financiami, zvýšiť akcieschopnosť nášho regiónu, aby sa sám správal ako podnikateľský subjekt a vytváral vlastné finančné zdroje.
Musíme zvýšiť hodnotu poskytovateľa zdravotníckych služieb.
Je nutné minimalizovať straty vytvorené neodbornosťou, podporiť odborníkov, ktorí sú prínosom pre náš región, koncepčne a s dlhodobým efektom riešiť ich potreby.
Školám pomôcť hľadať finančné a materiálne zdroje, aby bola zabezpečená systematická výchova a vzdelanostná úroveň pre pracovný trh.
Treba podporiť patriotizmus a hrdosť k regiónu, zabezpečiť kultúrne a spoločenské prostredie, ktoré zviditeľní región a podporí turizmus, výsledkom čoho je vyššia zamestnanosť. Zo všetkých síl podporujem transparentnosť rozhodnutí súvisiacich s majetkom a finančnými zdrojmi regiónu. Presadzujem vybudovanie protialkoholickej záchytnej stanice v našom regióne. Je nutné chrániť trvalé hodnoty, akými sú život a zdravie každého.

Toto sú v krátkosti moje dôvody a zámery, s ktorými som prijal kandidatúru.

Podporujem kandidátov na poslancov do VÚC TSK Ing. Pavla Bielika (č.7), Ing. Evu Dérikovú (č.10), Ing. Pavla Smatanu (č.48) a Mgr. Martina Fedora, MEconSc. ako kandidáta na predsedu TSK, pretože sú to ľudia na pravom mieste.

Anonym píše:
Úterý 10.11.2009 22:54
pán Sopčák tie otrepané drísty,ako napríklad"Treba podporiť patriotizmus a hrdosť k regiónu, zabezpečiť kultúrne a spoločenské prostredie, ktoré zviditeľní región a podporí turizmus, výsledkom čoho je vyššia zamestnanosť" má vo volebných letákoch každý.Čo má však málokto je otvorená podpora zlodejov a tunelárov.Jasné ste ďalši rychlokvasený všadebol a všetkovedel a preverenie si spoluchvastúňov ste proste nestihli.Tak pre budúcnosť.Preveriť si cez bývalých a možno aj terajších zamestnacov pôsobenie pánov Bielika a Smatanu na SADke resp. v Jednote.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 10.11.2009 23:47
Nechcem opakovať to čom napísal o článok vedľa, tak len linka:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/1257892695

Ako okydať kohokoľvek.
Keď už nemáte nejaký kompromat na p. Sopčáka, tak mu pekne vytmavte, s kým šla jeho strana do koalície.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 08:38
mne sa to nezadjú drísty, to môže povedať každý na každého, ale začína ma unavovať táto kampaň na tejto stránke, lebo je tu veľa príspevkov, ktoré potom vytláčajú bežné problémy v PB. Ale akceptujem, že príspevky tu môže dať každý.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.11.2009 11:18
Snažím sa, aby každý článok týkajúci sa volieb bol označený už v titulku (Voľby do VÚC).
V budúcnosti bude možné sledovať len diskusie pod vybranými článkami, prípadne odoberať e-mailové notifikácie.
Skrátka, treba to riešiť technologicky, nie potlačením objemu nejakej témy - tento portál má ambíciu znásobiť svoj obsah, takže takéto nástroje pre čitateľa budú nevyhnutné - nikto nebude mať čas čítať všetko.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 16:11
mňa zase unavuje ako hovoríš tá neustála kampaň týchto politických anjelov a spasiteľov typu sopčák a dériková. Možno sú dobrí a možno sú to takí istí zlodeji ako sa vykluli z našeho primáta a kol. Pre mňa je ďaleko rozmnejšia aj keď nie ideálna voľba už ostrielaní ako je Smatana ale JURAJ nie tí ostatní dvaja zlodejskí Smatanovia, ďalej Ševčík, Cenklová a spol. Kde ste boli doteraz politickí spasitelia derikova a sopčák? ha?Teraz sa tu o nich rozpráva akí sú skvelí a čo ja viem čo. Ano dajme im šancu ale nerobme tu z nich anjelov a supermanov, ešte nič nedokázali-ani len prísť na zastupiteľstvo a niečo rozumné povedať. A propagácia typu " spravil mi dobrý úver" vážení nehnevajte sa, ale taký sprostý nie som, aby som dal hlas za niečoa a niekomu čo má v naplni práce a je zato platený.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.11.2009 17:43
Máte pravdu, tak by to malo byť. O politickú funkciu by sa mali uchádzať až ľudia s istými politickými skúsenosťami z presadzovania vecí na úrovni regiónu.
Žiaľ, keď som zo zoznamu 51 kandidátov vyškrtal tých, ktorí politické skúsenosti síce majú, avšak aj ja mám (negatívne) skúsenosti s nimi, tak mi tam síce zostalo pár ľudí, ale skúsených - minimum.

Preto tiež považujem za lepšie voliť radšej ľudí relatívne neznámych, ktorí sa doteraz politike nevenovali, než "známe firmy".
Aj za pomoci názoru prejaveného hlasovaním 130 členov voličského spolku som dospel k nasledovnej päťke, ktorú budem voliť:
Hladký - Karas - Dériková - Bielik - a jeden hlas sebe (Smatana Juraj).

V mojej pôvodnej voľbe boli namiesta Dérikovej a Bielika páni Sopčák a Sekeráš, ale keďže neuspeli v hlasovaní voličského spolku, zmenil som svoje rozhodnutie.

Samozrejme, voči každému z tých 5 kandidátov by som vedel mať výhrady (včítane seba). Ale z predloženej ponuky som nebol schopný vybrať lepšie. Vy áno?
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 21:32
Ja áno, bývam síce v P.B., ale nepochádzam odtiľto. Najprv som si myslel, že voličský spolok bude viac ľudí, ale vidno, že sú to všetko ľudia s pohľadom na politické dianie v rámci mesta, ale tieto voľby sú na úrovni kraja, kde vstupujú do hry a dosť podstatne hlavne voličskou účasťou aj ľudia z obcí. A tu ja osobne vidím kandidátov, ktorí majú skúsenosti z pozície starostov, ktorí sa vedia "pobiť" v prospech občanov a majú už aj skúsenosti z komunálnou a regionálnou politikou. Z menovanej päťky V.S. budem voliť jedine J.S. (tým nechcem lichotiť, to je len konštatovanie), ale všetci ostatný starostovia sú pre mňa vhodnejší kandidáti, samozrejme bez primátora P.B (aj keď nie ideálny), ako zbytok z V.S. Nakoľko týchto starostov poznám všetkých osobne (nie som politik a ani sa politicky neangažujem), iba s nimi občas prídem pracovne do styku, takže viem, že si za svojim názorom naozaj stoja a stoja za nimi aj ľudia, ktorí ich už opakovane za starostov zvolili.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.11.2009 22:01
To znie rozumne - zvlášť ak naozaj osobne poznáte tých ľudí a máte prehľad o fungovaní dediny.

Moje úvahy však idú trochu iným smerom. Treba sa pozrieť na kompetencie krajských poslancov. Sú veľmi nízke. V skutočnosti vládne župan, jeho právomoci sú ešte väčšie, než právomoci primátora. Nejakí piati poslanci z okresu Považská Bystrica tam veľa vody nenamútia.
V týchto krajských voľbách mi ide hlavne o možnosť zmien v Považskej Bystrici. Ak dajú voliči jasne najavo, že súčasné pomery v meste im nevyhovujú (tým, že radšej zvolia alternatívu než kandidátov ktorí sa kompromitovali svojou činnosťou v súčasnom alebo minulom zastupiteľstve), otvorí sa tým šanca do komunálnych volieb.

Keby bola do VÚC zvolená (vraj) veľmi dobrá starostka Jasenice, na pomeroch v kraji sa to prejaví trošku, na pomeroch v Jasenici trochu viac, a na pomeroch v Považskej Bystrici skoro vôbec. Ak by sa však do VÚC dostala špička z "hviezdnej roty", tak to by bola tragédia.

Áno, považskobystrický voličský spolok zatiaľ nemá veľa členov (cca 280). Ale už to je viac hlasov, než pôjde voliť v Jasenici (1500 duší).

Z dlhodobého hľadiska považujem za najdôležitejšie zdokonalenie "softvéru" voličského spolku. Je to vec, ktorá by mohla principiálne zmeniť pomery v slovenskej politike. Vplyv internetu sa raz prejaví tak, ako sa v 90-tych rokoch prejavil vplyv televízie. Všetky podmienky na to sú už teraz. Občania nikdy nemali väčšiu šancu organizovať sa po stovkách až tisícoch, ako s nástupom internetových sociálnych sietí.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 22:40
Pán Smatana, celkom dobre reagujete , ale podporovať zrazu modrého Bielika? To vážne nie. Pred 4 rokmi mu nevadilo sa uchádzať o post vedúceho odboru dopravy na VÚC za stranu Smer, vtedy o SDKÚ ani nechyroval . O tunelparáde čo zanechal na SAD-ke ani nehovoriac.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.11.2009 22:58
V interných voľbách spolku som volil iného kandidáta. Ale teraz rešpektujem kolektívne prijaté rozhodnutie. Pánovi Bielikovi nikto nedokázal nejaké prečiny z minulého pôsobenia, bol ochotný podpísať záväzok Minimum slušného politika, a získal dostatočný počet hlasov.
Koordinované hlasovanie považujem za dôležitejšie, než nejakú labužnícku voľbu, ale osamotenú.
Voličský spolok je ako nová kartová hra, chvíľu to trvá, kým ľudia pochopia pravidlá. Nejde predsa o to, zvoliť teraz dokonalých poslancov (žiadnych takých kandidátov nemáme), ale o to rozbehnúť systém, ktorý bude tlačiť na kvalitu.
Súčasný systém fungovania politických strán to žiaľ nezabezpečuje.

Skrátka, nepodporujem pána Bielika - podporujem kandidátov vybratých voličským spolkom. Pri nízkej volebnej účasti môže 1000 internetistov dostať do VÚC pár poslancov, ak budeme postupovať jednotne. Ak nedokážeme postupovať jednotne, bude musieť naše mesto padnúť ešte hlbšie - až tak hlboko, že to pocíti masa voličov. Lenže to už môže byť neskoro.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 23:08
Sú 3 dni do volieb. Navrhujem dať aspoň TOP TEN z hviezdnej roty niekde na lištu a viditelne, aby sa ani náhodou niekto z internetisov nepomýlil a nedal tým šmejdom hlas.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 22:25
A hlavne sa teba modlit a modlit a modlit a modlit a modlit a modlit a modlit aby tito KDH-áci mali na svoje pozitky a blahobyt.A najradsej by nas vratili do stredoveku ked mohli rozhodovat o vsetkom.
Anonym píše:
Středa 11.11.2009 22:28
A Sopčák je odkedy KDHák?v živote som ho v kostole nevidel.

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359