Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana

Materiály autora: Juraj Smatana

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 27.09.2014 15:52
Mgr., 48 r., stredoškolský učiteľ a protikorupčný aktivista, poslanec mestského a krajského zastupiteľstva (ZMENA ZDOLA, Demokratická únia Slovenska). V komunálnych voľbách 15. novembra 2014 kandidujem na post primátora Považskej Bystrice za štvorkoalíciu Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, NOVA, Sloboda a Solidarita, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti.

Zoznam športovísk, oslobodených od platenia pozemkovej dane, je daňovým tajomstvom

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Sobota 16.04.2011 00:53

Na marcovom zastupiteľstve som interpeloval vedenie mesta, aby zverejnilo zoznam verejne prístupných športovísk, ktoré si uplatňujú oslobodenie od dane z pozemkov. Podľa považskobystrického nariadenia o dani z nehnuteľností sú totiž od dane oslobodené verejne prístupné športoviská. Lenže definíciu, čo sa považuje za verejne prístupné športovisko, v nariadení nenájdete.

Zoznam športovísk, oslobodených od platenia pozemkovej dane, je daňovým tajomstvom - Více...

Šanca na revitalizáciu Domanižanky: Považská Bystrica zaradená do prvého vládneho realizačného projektu.

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pondělí 21.03.2011 14:34

Vo štvrtok bola uzávierka prihlášok, v piatok 18. 3. 2011 vládny splnomocnenec Kováč zverejnil zoznam 200 slovenských miest a obcí, ktoré boli zaradené do vládou financovaného projektu protipovodňových opatrení. Dobrá správa: prihláška Považskej Bystrice nebola zbytočná, naše mesto bolo vybrané do projektu, v konkurencii 833 miest a obcí.

Šanca na revitalizáciu Domanižanky: Považská Bystrica zaradená do prvého vládneho realizačného projektu. - Více...

Poslanecký denníček: marcové zastupiteľstvo bolo najmä o financiách

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Sobota 19.03.2011 21:28

[2011-03-19] Viacero čitateľov prejavilo nespokojnosť, prečo ešte nie je zavesený žiadny článok o štvrtkovom zastupiteľstve. Nuž, hlavný dôvod je pracovný: z poslaneckej odmeny sa dá zaplatiť tak účet za telefón, takže môj víkend patrí dokončovaniu odloženej práce. Druhým dôvodom bola snaha vytvoriť čitateľom priestor na sebarealizáciu: článok sem môže umiestniť každý, kto je schopný zaregistrovať sa. No ale dobre. Naťukám sem aspoň heslovito neúplný zoznam najzaujímavejších momentov. A čo vám v ňom bude chýbať, doplňte do diskusie.

Poslanecký denníček: marcové zastupiteľstvo bolo najmä o financiách - Více...

Zápisnica zo zasadnutia Komisie pre dopravu a životné prostredie dňa 8.3. 2011

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pondělí 14.03.2011 19:35

1/ Prerokovanie návrhu VZN Mesta Považská Bystrica o zneškodňovaní obsahu žúmp na území mesta Považská Bystrica 2/ Prerokovanie spomaľovacích prahov pri Základnej škole Sv. Augustína v Považskej Bystrici 3/ Diskusia 4/ Záver

Zápisnica zo zasadnutia Komisie pre dopravu a životné prostredie dňa 8.3. 2011 - Více...

Primátor Janas o upratovaní mesta školami: "Podobné aktivity sú dobrovoľné a len v kompetencii školy."

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 11.03.2011 12:34

[2011-03-11] Začiatkom februára 2011 dostali všetky mestom zriadené školy mail od Jozefa Bielik, povereného vedením školského úradu. Požadoval v ňom, aby riaditelia vyplnili písomný záväzok voči občianskemu združeni Za krajšiu Považskú Bystricu, v ktorom sa školy zaväzujú upratovať nielen svoj areál, ale aj vybranú lokalitu v meste. Interpeloval som v tejto veci primátora mesta a žiadal ho, aby školský úrad rozoslal školám ubezpečenie, že akákoľvek spolupráca s mimovládnymi organizáciami musí byť dobrovoľná. V týchto dňoch som dostal odpoveď na svoju interpeláciu. Konštatujem, že primátorovu odpoveď považujem za korektnú a školský úrad vykonal potrebné formálne kroky, aby sa predišlo podozreniu z nátlaku na riaditeľov a organizovania akcií v štýle "dobrovoľne nasilu":

Primátor Janas o upratovaní mesta školami: "Podobné aktivity sú dobrovoľné a len v kompetencii školy." - Více...

Zápisnica zo zasadnutia VMČ Lány, 2. marca 2011

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 09.03.2011 19:59

Prítomní členovia: p. Kardoš, Karas, Bačík, Sárincová, Kerepecký, Smatana, Veličová Ospravedlnený: p. Hanušovský Občania, médiá: p. Bednár, Kollárová /PB NOVINKY/, TV POVAŽIE, Mužík, Ondrejičková Hosť z MsÚ: p. Apel

Zápisnica zo zasadnutia VMČ Lány, 2. marca 2011 - Více...

Na mestskom úrade nearchivujú e-maily. Alebo zakrývajú lobbistické skupiny.

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pondělí 07.03.2011 23:10

[2011-03-07] Na februárovom mestskom zastupiteľstve som požiadal primátora mesta o zverejnenie informácie, ktoré združenia navrhli jednotlivých členov komisií. Primátor sa totiž vyjadril, že každého člena komisie navrhlo nejaké združenie. Táto informácia ma zaujímala principiálne, pretože verejnosť má právo vedieť, v akých združeniach sa angažujú členovia poradných orgánov mesta. Zvlášť ma zaujímala finančná komisia, ktorá okrem pár výnimiek vyzerá, ako bola zložená z nominantov združenia podnikateľov. Na svoju interpeláciu som dostal nasledovnú odpoveď:

Na mestskom úrade nearchivujú e-maily. Alebo zakrývajú lobbistické skupiny. - Více...

Zasadnutie komisie pre dopravu a životné prostredie 8. marca 2011

(v zasadačke MsÚ Považská Bystrica č. dv. 300, od Úterý 08.03.2011 13:00 do Úterý 08.03.2011 15:00)"

Zasadnutie komisie pre dopravu a životné prostredie 8. marca 2011 - Více...

Zápisnica zo zasadnutia VMČ Lány, 23. februára 2011

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Úterý 01.03.2011 22:49

Zápisnica z prvého zasadnutia VMČ Lány, konaného dňa 23. februára 2011. Prítomní: Kardoš, Karas, Bačík, Sárincová, Kerepecký, Smatana, Veličová. Ospravedlnený: Hanušovský Občania a médiá: Bednár, Semančík, Pitoňáková /MY OBZOR.../, Kollárová /PB NOVINKY/.

Zápisnica zo zasadnutia VMČ Lány, 23. februára 2011 - Více...

Zasadnutie výboru mestskej časti Lány

(Centrum voľného času Lány - klubovňa na poschodí, od Středa 02.03.2011 17:00 do Středa 02.03.2011 18:00)"

Program: sumarizácia problémov mestskej časti, vytvorenie zoznamu priorít.

Zasadnutie výboru mestskej časti Lány - Více...

Prednosta Milan Novák požiadal o uvoľnenie z funkcie zo zdravotných dôvodov

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Úterý 22.02.2011 23:37

Primátor Karol Janas: „Človeka do tejto pozície budeme starostlivo vyberať, ešte nie je nič rozhodnuté." Podrobnosti v článku na stránke POVAZSKA.SME.SK:

Prednosta Milan Novák požiadal o uvoľnenie z funkcie zo zdravotných dôvodov - Více...

Zasadnutie výboru mestskej časti Lány

(Centrum voľného času Lány, od Středa 23.02.2011 18:00 do Středa 23.02.2011 19:00)"

Zasadnutie výboru mestskej časti Lány - Více...

Za krajšiu Považskú Bystricu: DOBROVOĽNE NASILU?

Za krajšiu Považskú Bystricu: DOBROVOĽNE NASILU?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Sobota 19.02.2011 17:35

Som z generácie, ktorá si ešte stihla naplno prežiť "dobrovoľné" prvomájové sprievody, zemiakové brigády školskej mládeže, alebo "dobrovoľnú" letnú aktivitu. Spoznal som to aj z druhej strany: ako majster odborného výcviku som napríklad so skupinou učňov, mechanikov elektronických zariadení, musel utierať sedačky na futbalovom štadióne. Uf. Súčasne som však zažil aj nádherné chvíle pri skutočnom dobrovoľníctve, napríklad na táboroch Stromu života, kde tisícky mladých ľudí počas svojich dovoleniek alebo prázdnin zdarma pracovali na čistení brehov Oravskej priehrady, alebo obnove úzkorozchodnej železničky na Čiernom Balogu. Preto som až alergický na akýkoľvek pokus vynucovať dobrovoľníctvo či už tlakom školy, alebo rozkazom nadriadeného. Keď sa mi dostali do rúk nasledovné dokumenty, najprv som neveril vlastným očiam. Keby to nebol e-mail vytlačený na laserovej tlačiarni, myslel by som si, že ma stroj času preniesol niekde do roku 1984:

Za krajšiu Považskú Bystricu: DOBROVOĽNE NASILU? - Více...

Poslanecký denníček 2.: Ako som sa ocitol mimo reality

Poslanecký denníček 2.: Ako som sa ocitol mimo reality

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Sobota 19.02.2011 13:48

[2011-02-19] Na včerajšom mestskom zastupiteľstve som podal sedem návrhov alebo pripomienok. Všetky smerovali k vyššej transparentnosti a zodpovednosti mestských orgánov voči občanom (a tým oslabovali moc politických strán). Prijatý alebo podporený nebol ani jeden návrh. Anonymný diskutér to dnes okomentoval slovami: "Akurát skončil prenos z TV. Smatana vyzeral, akoby spadol z mesiaca, nie, skôr z Marsu. Totálne je mimo realitu. Ešte zo dvadsať rokov a snáď sa dostane do obrazu, kto s kým a začo. A možno nie."

Poslanecký denníček 2.: Ako som sa ocitol mimo reality - Více...

Otvoriť výbory mestských častí dohľadu občanov

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 17.02.2011 23:04

[2011-02-17] Na zajtrajšom mestskom zastupiteľstve sa budú dopĺňať Zásady pre zriaďovanie a činnosť výborov v mestských častiach (VMČ) mesta Považská Bystrica. VMČ sú orgány mesta, ktoré sú občanovi najbližšie. Hoci majú len poradnú funkciu, dá sa v nich dozvedieť o rôznych zámeroch a problémoch vo fáze, kedy ešte verejnosť môže ovplyvniť rozhodnutie. Lebo na zastupiteľstve, kde poslanci hlasujú, už býva obvykle neskoro. Preto, a aj na základe podnetov z diskusie na PB.OTVORENE.SK, navrhnem do pravidiel VMČ nasledovných 5 bodov:

Otvoriť výbory mestských častí dohľadu občanov - Více...

Návrh zásad pre činnosť komisií: Laik sa diví, odborník žasne!

Návrh zásad pre činnosť komisií: Laik sa diví, odborník žasne!

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 11.02.2011 11:45

[2011-02-10] Prezerám si materiály na zajtrajšie zasadnutie mestskej rady a čo nevidím: v návrhu "Zásad pre zriaďovanie a činnosť komisií Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici" stojí veta: ZASADNUTIA KOMISIÍ SÚ NEVEREJNÉ. Takto si naozaj transparentnosť nepredstavujem! Pár argumentov pre zmenu tohoto ustanovenia:

Návrh zásad pre činnosť komisií: Laik sa diví, odborník žasne! - Více...

Rekonštrukcia vzhľadu páchateľov pokusu o útok

Rekonštrukcia vzhľadu páchateľov pokusu o útok

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 22.10.2014 07:23

[2011-01-29] So súhlasom polície zverejňujem rekonštrukciu vzhľadu dvoch maskovaných páchateľov s boxerom, ktorí na pešej zóne omylom zastavili môjho synovca. Taktiež zverejňujem fotografie predmetov, ktoré zanechal pred dverami nášho rodinného domu neznámy vandal, ktorý súčasne poškodil automobil môjho švagra.

Rekonštrukcia vzhľadu páchateľov pokusu o útok - Více...

Poslanecký denníček: Moje prvé štyri návrhy

Poslanecký denníček: Moje prvé štyri návrhy

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Úterý 28.12.2010 01:11

[2010-12-27] Keď sa ma o štyri roky zima... teda vlastne voliči spýtajú, čo som robil počas volebného obdobia, chcem mať odpoveď pripravenú. Ľudská pamäť je veľmi nespoľahlivý svedok, a tak si zakladám tento denníček, ktorému budem zverovať svoje smutné i veselé zážitky z lavíc považskobystrického mestského zastupiteľstva a súvisiacich orgánov. Dnes to bude o leninskej elektrifikácii, egyptských múmiách, uličných výboroch strany plniacich uznesenia XVII. zjazdu KSČ, znížení primátorského platu na mizerných 90 000 Sk, zaheslovaných dokumentoch a práve elektronicky nabrýzgať svojmu volenému zástupcovi.

Poslanecký denníček: Moje prvé štyri návrhy - Více...

Akce dokumentů

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359