Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Zasadnutie raz za mesiac, plat 1 572 €

Zasadnutie raz za mesiac, plat 1 572 €

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 29.08.2012 13:17
Čitateľská otázka z diskusie: "Prosím niekoho o vysvetlenie čo to je za funkciu v tom ústave našej pamäte keď je o ňu taký záujem najmä medzi mladými smerákmi- vraj sociálnymi demokratmi?"
Osvedčená poučka vysvetľujúca slovenskú politiku hovorí: ak nevieš, o čo ide, ide o peniaze. Ak na prvý pohľad nejde o peniaze, pravdepodobne ide o veľmi veľké peniaze.
 
Odmeny členov správnej a dozornej rady ÚPN určuje zákon č. 553/2002, v § 10
 
 
 
(5) Členovia správnej rady a dozornej rady majú nárok na úhradu nákladov spojených s činnosťou v týchto orgánoch podľa osobitných predpisov. 2a) Predsedovi správnej rady a predsedovi dozornej rady patrí za výkon funkcie mesačne odmena vo výške trojnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa im má odmena vyplácať.
Okrem odmeny patrí predsedovi správnej rady a podpredsedovi správnej rady príplatok, ktorého výšku určuje správna rada. Ostatným členom správnej rady a dozornej rady patrí za výkon funkcie mesačne odmena vo výške dvojnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa im má odmena vyplácať. Náklady spojené s výkonom funkcie v správnej rade sa uhrádzajú z rozpočtu ústavu.
 
(6) Výkon funkcie v správnej rade a dozornej rade sa považuje za prekážku v práci z dôvodu všeobecného záujmu, pri ktorej patrí zamestnancovi voľno s náhradou mzdy podľa osobitných predpisov. 2b) (= zákonník práce).
 
 
Priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve SR za rok 2011, zistená štatistickým úradom je 786 €.
 
Takže počítajme.
Predseda správnej rady: 3 x 786 = 2358 € + odmena určovaná členmi správnej rady.
Člen správnej rady: 2 x 786 = 1572 €.
 
Aká je časová náročnosť práce za takúto odmenu?
 
Podľa vyjadrenia Karola Janasa v tlačovej správe TASR „prípadné členstvo v Správnej rade ÚPN by bolo časovo zvládnuteľné, keďže rada zasadá spravidla raz za mesiac.“
 
Pričom členovia rady majú nárok na úhradu nákladov, a zamestnávateľ je povinný dať im voľno s náhradou mzdy. Zaujímavé tiež je, že funkčné obdobie členov rady je až 6 rokov, teda 1,5 násobok volebného obdobia.
 
Kvôli spravodlivosti treba dodať, že o takúto funkciu nemajú záujem len „mladí smeráci“. Takýto systém a podmienky nastavili už pravicové vládne strany, ako „odmenu“ politickým stranám, vláde a prezidentovi za schválenie ÚPN. (Predsedu a štyroch členov volí Národná rada SR, po dvoch menujú vláda a prezident.) Smer len v súčasnosti ovláda parlament aj vládu, (a v podstate aj prezidenta) a využíva to.
 
Takže preto.
 
Pozn.: Karol Janas avizoval svoju predstavu, že by celú odmenu dal do nadácie na podporu vynikajúcich stredoškolákov v Považskej Bystrici. To znie na prvé počutie dobre, hoci je jasné, že by tieto peniaze neposlúžili len podporeným štipendistom, ale súčasne aj ako jeho investícia do opätovného zvolenia za primátora. Pritom investícia „zo štátneho“.
 
Nebolo by však systémovejšie rovno zrušiť takéto očividne prehnané odmeny, a ušetrené peniaze dať pri tvorbe štátneho rozpočtu zúfalo podfinancovaným školám a sociálne slabým študentom?   
 
Existuje však skupina ľudí, vzhľadom na osudy ktorých sú takéto "odmeny" ešte nemravnejšie, než vzhľadom na pomery v školstve. Bývalí politickí väzni, obete totalitných režimov, ktorých dôchodky sú niekoľkonásobne menšie, než dôchodky ich väzniteľov.
Anonym píše:
Středa 29.08.2012 16:42
Pán redaktor.
Pred pár týždňami,na moju reakciu k výrubu stromov pri Šebešťanovej som pri Vašej reakcii na môj ohlas na hádzanie polien pod nohy slušným podnikateľom o terénom Volve iba pousmial a pomyslel si,ďalší zakomplexovaný blbec.
Avšak týmto článkom ste ma ubezpečili že tým zakomplexovaným,neschopným blbcom naozaj ste.
S pozdravom:

Zabi bobra zachrániš strom.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 29.08.2012 18:40
Konečne slušný podnikateľ, ktorý je spokojný s tým, kam idú peniaze z jeho daní!

Som rád, že Vám môj text pomohol ujasniť si názor.

Ja zas ďakujem za pripomenutie, že ešte treba dotiahnuť tie výruby.
Anonym píše:
Středa 29.08.2012 19:00
Pán Smatana, naozaj žijú aj takí podnikatelia!
Oni to berú podľa hesla: ja nechám kradnúť politikov, a politici nechajú kradnúť mňa.
.
.
.
.
.
Ako pri tej Šebešťanovej.
Anonym píše:
Pátek 31.08.2012 12:29
To bolo zriadené ako organizácia pre pravičiarskych chudákov, ktorí trpeli ako kone a funkcia pre Langoša, že? Pamäť národa? Dejepisár?
Anonym píše:
Středa 29.08.2012 16:44
Ďakujem pán Smatana, pomohli ste mi získať predstavuje o čom takéto funkcie sú. Paradoxné je ako chcú potenciálni záujemcovia ešte pred tým ako sú do nich za zásluhy o svoje rodné strany a je úplne jedno či ľavicové, pravicové, kresťanské, konzervatívne, liberálne, vymenovaní, už avizujú ako sa odmien vzdajú v prospech nemajetných, mladých nadaných, starých nevládnych a podobné bláboly. Ale, že brať takéto odmeny vytvárané z daní občanov, ktorým sa každým rokom dane zvyšujú, je prinajmänšiom nemorálne, to ich už netrápi, hlavne oblbnúť svojich voličov a byť znovuzvolení do eldoráda prerozdeľovania verejných statkov aj v ďaľšom volebnom období. Raz darmo, čo je súdené bohovi to nie je súdené volovi respektíve mogoňovi z PB?
Anonym píše:
Středa 29.08.2012 17:44
Dobrý deň, pán Smatana, nedajte sa znechutiť a aj ďalej vypúšťajte stojaté vody z rybníka mestského zastupiteľstva PB. Keď tí veční poslanci, vypasené kapre matušíkovcov, keruľovcov, belásových, jurčíkovcov a pritakávačov z vlastného košiara nášho akademicky najotitulovanejšieho pána-súdruha primátora na Slovensku, ktorý sa vzdal aj paušálnych náhrad k platu aby sa nedalo zisťiť ako može stíha toľko funkcii, strácajú kyslík tak potrebný pre život, odhaľujú vo svojich verbálnych a ešte zreteľnejšie nonverbálnych prejavoch voči Vám, svoju pravú tvár, ktorá nesvedčí o ich poslaní byť služobníkmi pre nás občanov, ktorí sú napríklad z dôvodov, že nemajú také osobné danosti aby mohli sami vystúpiť a prezentovať svoje názory priamo na mestskom zastupiteľstve, odkázaní na zastupiteľskú demokraciu, žiaľ v každom volebnom období z obmedzeného počtu väčšinou tých istých kaprov-kandidátov.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Středa 29.08.2012 19:36
Som presvedčený, že pánovi doc. Janasovi rozhodne nejde o peniaze. Z jeho strany, v tomto prípade, ide o službu historickej verejnosti, odbornej a laickej. Pán doc. Janas je človek, ktorý dokáže robiť veľké obety pre druhých. Vážme si to!
Anonym píše:
Středa 29.08.2012 22:06
Filip, prihlás sa do výberového konania na riaditeľa jeho kancelárie, máš na to, súdiac podľa tvojich príspevkov, všetky predpoklady.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Čtvrtek 30.08.2012 07:27
Viete, ja nemám záujem o akési podradné miesto, kde by som musel plniť príkazy pána docenta Janasa (najmä, ak sa jeho koncepcia, s ktorou vstupoval do volieb, a s ktorou vo voľbách uspel, neplní). Ja mám záujem o miesto primátora mesta Považská Bystrica, aby sa konečne začala uplatňovať zásada "s ľuďmi a pre ľudí". Mesto tu musí byť pre ľudí, a nie naopak. Je nevyhnutné začať riešiť problémy mesta, ktoré sú, a to z môjho pohľadu, dlhodobo neriešené. A je mi veľkou záhadou, že pán docent Janas v týchto mnohých veciach akosi nekoná. Pán docent Janas predsa nebol do funkcie primátora mesta zvolený, len aby bol v tej funkcii, aby poberal honosný plat, ale kvôli tomu, pretože občania mesta od neho očakávali, že konečne tu bude primátor, ktorý vypočuje ich žiadosti a zostaví mechanizmus, ktorý problémy občanov (a tým pádom aj problémy mesta) s definitívnou platnosťou vyrieši. Žiaľ, pán docent akoby mal iné záujmy (zbieranie rôznych funkcií, napríklad), čo ma osobne mrzí. Sám pán docent by si mal položiť otázku: "Čo som za ten viac rok a pol, kedy som vo funkcii primátora, urobil pre mesto a jeho občanov?" A potom nech sa skúsi občanom pozrieť do očí. Do konca roku 2014 je však ešte času dostatok (opticky). Verím, že si pán docent Janas začne konečne plniť svoje úlohy, ktoré od neho občania, ako od primátora mesta, očakávajú. A azda sa počas predvolebnej kampane nebude pýšiť tým, že dal opraviť nejaký chodník či vybudovať sochu z kovošrotu. To sú veci, ktoré nestoja ani za najmenšiu pozornosť. Opravovanie chodníkov by mala byť samozrejmosť. Ako aj to, aby bol vo všetkých mestských častiach vodovod.
Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 09:53
Niektoré veci už došli aj Zvědělíkovi,
to je signál že už sa ľuďom v hlavách niečo pohlo.
Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 11:13
Mám taký dojem, že v poslednom MY bol s pánom docentom odfotený aj inkriminovaný Dozvědelík.
Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 11:21
Keď čítam príspevky grafomana Zvedelíka, je to pomerne dobrá zábava. Jedným príspevkom okamžite vyvráti svoj predchádzajúci príspevok. Na Slovensku a v Trenčianskom kraji by bol iste zvoliteľný za poslanca, staré kádre nám už prichádzajú do dôchodkového veku, treba novú krv. A blbca oblastného až krajského významu treba nahradiť minimálne rovnakým blbcom. Zvedelík, len tak ďalej...
Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 12:09
Za všetkým sú prachy
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Čtvrtek 30.08.2012 12:49
Tak sa mi zdá, že už máte zlý zrak, pán kolega.
Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 12:19
Pán Zvědelík,
z vašich príspevkov je jasné že situáciu v Mogoňova dobre poznáte.
Pred nasledujúcimi voľbami volám:
"Zvědelík na Hrad"
Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 12:11
Ty blbec! Každému ide o peniaze.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Čtvrtek 30.08.2012 12:47
Podľa seba súdite druhých? Nemali by ste tak robiť. Peniaze nie sú dôležité. Dôležité je to, aby verejný činiteľ urobil takú robotu, s výsledkami ktorej by sa mohol pozrieť občanom priamo do očí a povedať, že toto je moja robota a za ňou si pevne stojím.
Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 13:48
Vladimír Pavlík
Najlepší komentátor
Povazska Bystrica

Pána Procházku považujem po stránke odbornej aj morálnej za jeden z mála kvetov NIELEN v Antikristovej organizácii KDH, ktorú od založenia riadia ľudia podľa kréda: naoko sa k Bohu hlásme, v skutočnosti Antikristovi slúžme. Mám taký pocit, že táto platforma môže pritiahnúť dostatočný počet hlavne mladých ľudí a mohla by byť oživením v parlamente medzi týmto jednoliatym zasmradeným hnojom. Taktiež mám pocit, že bude snaha túto platformu degradovať a spochybňovať, lebo ortodoxné Antikristove plody z terajších politických strán budú cítiť ohrozenie svojej žumpovo - bahnovej politiky.

Anonym píše:
Čtvrtek 30.08.2012 13:49
Vidím, že teóriu máte naštudovanú, akurát v praxi ste asi nikdy neboli. Takýto verejný činitelia sa vyskytovali bohužiaľ iba v literárnych dielach socialistického realizmu. A v TV seriáloch. Ale je mi jasné, že tieto žvásty sú takého socialistického typu a chcete zaujať. Podľa všetkého nemáte nič iné, čím by ste na seba upozornili. Veď preto sa aj podpisujete vlastným (aj keď vylepšeným) menom. Ale hrozí Vám len taká maličkosť, že keď sa niekde predstavíte, tak každého napadne: "to je ten idiot z pb otvorene".
Anonym píše:
Sobota 01.09.2012 21:11
Primator je je dvojnásobný doktor, + 1 x docent.
Je predseda OV Smeru - strany, ktorá sa hlási k tomu, že bojuje a pomáha občanovi.
No na Janasovi vidieť, že momentálne mu ide hlavne o osobne blaho a karieru.
Človek takto ovešaný titulmi by sa mal správať inak, pokiaľ k nim prišiel poctivo - teda aj jeho myslenie a skutky by tomu mali zodpovedať!
No jeho momentálne správanie mi pripomína Mečiara, ktorý tiež všetko vedel, všade bol ana všetko mal patent.
Tak aj dopadol!
Teda asi toto by som chcel pánovi Janasovi odkázať!
Je primátor mesta P.B - teda prvý šéf mesta aj so zodpovednosťou - nie iba s nárokom na plat!
Najskôr nech zvládne všetky úlohy pre potreby občanov, ktorí ho platia svojími daňami / a nie málo !/a až potom, keď toto všetko bude OK, nech sa venujte aj ďalším aktivitám!
Ak to v meste nemá v poriadku a občania strádajú - je od NEHO - takto vzdelaného človeka NEMORÁLNE brať si ich peniaze, ako svoj plat primátora!!
Alebo chce zaviesť nový názor na akademických pracovníkov, že serioznosť už nie je to orechové a tiež sa skomercionalizovali s ostatnou háveďou, ktorá ide za prachmi aj cez mrtvoly a iné ich nezaujíma?
V meste sú momentálne veľké problémy - kanalizácia Pov. Teplej, vodovod do Podvažia !
Stavby na ktoré sú už vyčlenené peniaze a mesto ich nedokáže ČERPAŤ a občanom tieto stavby veľmi chýbajú!!
Potom socialné byty pre slabšie rodiny a mnoho ďalších problémov!
Všade sa niečo buduje iba v P.B - nie, je to normálne?
Ak ho teda zaujímajú iné aktivity - NECH OSTÚPI, nech sa zachova sa ako čestný chlap a ľudia si zvolia iného primatora, ktorý tu snáď niečo dokáže vybudovať a mesto povznesie v duchu 21 storočia!
On nech sa venujte akademickej činnosti, straníckej, koníčkom a čo ja viem čo ešte, len nech kôli JEHO neschopnosti NETRPIA občania mesta, od ktorých bez mihnutia oka berie financie -plat z ich daní !!
Myslíte, že je to od NEHO seriozné??
Tľafy, že príjmy, napr. z Ústavu národa dá na nejaku charitu - sú drísty, to problémy občanov NEVYRIEŠÍ !!
Anonym píše:
Neděle 02.09.2012 15:32
Čo sme to za národ, kde jední ošípané bezbreho, zadarmo hrabú a tí čo na to robia a vytvoria to - živoria_!
A Tí hrabivci sa ešte pasuju do dobrodincov - FUJ !!
Anonym píše:
Středa 05.09.2012 11:27

Úbohý obraz slovenskej elity. Žobrácke mzdy a pracovné podmienky už nestačia vyrovnávať neschopnosť slovenských lídrov riadiť Slovensko. Dusiť občanov už nestačí nato, aby sa mohlo Slovensko tváriť ako európsky tiger!

Anonym píše:
Středa 12.09.2012 21:03
Vážený pán poslanec/ redakcia,

Pred dvoma týždňami som mienkotvorným médiám a predstaviteľom politickej moci prezentoval list, v ktorom som jasne dokázal, že doc. Karol Janas, primátor mesta Považská Bystrica, člen strany SMER- SD a nominant tejto politickej strany na člena Správnej rady Ústavu pamäti národa porušil a zneužil akademické archívne materiály a vydáva ich za vlastné diela. Janas oponoval na web portáli : http://povazska-bystrica.ot[…]iku-historicky-anny-jurovej kde sa snažil „vysvetliť“ svoje pochybenia a dovolím si stále tvrdiť svoje plagiátorské spôsoby písania prác. Janas ako člen SMER –SD sa však v danom článku zmienil: „Pritom podotýkam, že za viac ako desaťročie svojej bádateľskej práce som nazbieral viac ako tisíc rôznych dokumentov, fotokópií a xerokópií rôznych materiálov. Mnohé sa vôbec nedajú identifikovať, lebo nie sú z archívov ale zo súkromných zbierok a dostal som ich darom počas výskumu, prípadne som ich zakúpil od majiteľov.“

Z nasledovného stanoviska jasne vidno, že primátor mesta porušil zákon č. 618/2003 o autorskom práve. Ako vedec musí vedieť, že v prípade kúpy alebo darcovstva umeleckého diela, čím fotografie v jeho archíve sú, musí mať uzavretú s autorom licenčnú zmluvu podľa § 40 spomínaného zákona, kde sa jasne tvrdí, že:

(1) Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi súhlas na použitie diela (ďalej len „licencia“). Licenčná zmluva musí obsahovať spôsob použitia diela, rozsah licencie, čas, na ktorý autor licenciu udeľuje, alebo spôsob jeho určenia a odmenu alebo spôsob jej určenia, ak sa autor s nadobúdateľom nedohodol na bezodplatnom poskytnutí licencie.

(2) Licenčná zmluva musí mať písomnú formu, inak je neplatná.

(3) Ak majetkové práva autora vykonáva iná osoba (§ 50),na udelenie licencie sa primerane použijú ustanovenia o licenčnej zmluve.

Keďže spomínané archívne dokumenty podliehajú tiež autorským právam, Doc. Janas úmyselne porušil ustanovenie § 283 trestného zákona č. 300/2005, kde platí:

(1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Pred dvoma týždňami mi zo straníckej štruktúry strany SMER-SD neprišla žiadna odpoveď týkajúca sa mojich domnienok o porušení nasledovných zákonov. Z toho vyplýva, že stranícka štruktúra strany SMER kryje trestný čin porušenia autorského práva a nomináciou Karola Janasa dochádza k naplneniu skutkovej podstaty spolupáchateľstva trestného činu podľa spomenutého § 283 trestného zákona č.300/2005. Nominácia Karola Janasa slúži skutočne na zakrytie jeho akademických prác, kde sám autor potvrdil, že jeho konanie je porušením predmetného autorského zákona.

 

V neposlednom rade verím, že tento list pomôže UPN a politickej scéne k vyčisteniu ľudí akou je dotyčná osoba a UPN si zaslúži lepších kandidátov, a nie osoby páchajúce trestné činy.

 

S pozdravom Peter Smrek
Anonym píše:
Neděle 16.09.2012 21:31
Anonym píše:
Pátek 21.09.2012 17:01
žiadne odmeny, len preplatenie nákladov a mzdy z práce,... len kto bude preplácať 4 platy janasovi :D

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359