Za krajšiu Považskú Bystricu: DOBROVOĽNE NASILU?
Výhrady v bodoch:
Školské zariadenia, ktorým bol mail rozoslaný, sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Mestského úradu Považská Bystrica. Školy sú síce samostatnými právnickými osobami, avšak vedúci útvaru školstva je prakticky ich nadriadený: kto z riaditeľov si dovolí nesplniť pokyn vedúceho útvaru školstva, keď bude od mesta čoskoro potrebovať financie na opravu strechy, alebo financie na zamestnanie ďalšieho učiteľa?
E-mail je sformulovaný direktívne, ako úloha: "Vyplnené a potvrdené prehlásenie mi doručte do utorka 15. 2. 2011." Keby vedúci Bielik použil formuláciu "ak sa rozhodnete zapojiť do projektu, pošlite prehlásenie na adresu občianskeho združenia", nemal by som voči jeho postupu výhrady. Školy dostávajú množstvo ponúk na spoluprácu s mimovládnymi organizáciami a to je dobre.
Občianske združenie Za krajšiu Považskú Bystricu je podľa názvu mimovládnou organizáciou podľa zákona o združovaní občanov č. 83/1990. Ten v § 5 stanovuje: "Združenia nesmú riadiť štátne orgány a ukladať povinnosti občanom, ktorí nie sú ich členmi." Tým, že vedúci úradu uložil riaditeľom škôl doručiť mu vyplnené prehlásenie, fakticky došlo k tomu, že združenie uložilo úlohu občanom, ktorí nie sú jeho členmi.
K textu samotného prehlásenia: Hlavička formulára neobsahuje žiadny kontaktný údaj, adresu, telefón, mail, ani mená zakladateľov združenia. Združenie s takýmto menom sa nedá nájsť ani v internetovom registri Ministerstva vnútra SR, ktoré registruje všetky občianske združenia na Slovensku. Školy sa teda majú zaväzovať veľmi netransparentnému subjektu.
Prehlásenie je vyžadované aj od Základnej umeleckej školy a Centra voľného času (CVČ). Rodičia žiakov, ktorí tieto ustanovizne navštevujú, platia školné. A žiaci ich navštevujú vo svojom voľnom čase. Viete si predstaviť pozíciu učiteľa, ktorý má chodiť so žiakmi zbierať smeti po meste?
Všetky školy si zabezpečujú čistotu a poriadok v areáli školy a najbližšom okolí vlastnými silami. V tomto bode je záväzok občianskemu združeniu úplne zbytočný.
Prehlásením sa riaditelia tiež zaväzujú, že sa budú aktívne zapájať do akcií OZ "Za krajšiu Považskú Bystricu". Nedostali však žiadnu informáciu, o aké akcie pôjde, kto je ich organizátorom.
Čo sa týka čistenia lokalít mimo areálu školy, ocitáme sa právne na veľmi tenkom ľade. Ak by sa čistenie konalo počas riadneho vyučovania, muselo by sa uviesť do súladu s učebnými osnovami a časovo-tématickými plánmi. Naviac, ak ide o akciu organizovanú školou, škola musí zabezpečiť žiakom ochranné prostriedky, poučenie o bezpečnosti práce... nechcel by som byť v koži učiteľa, ktorého zverenci by na takejto akcii utrpeli úraz, alebo ochoreli, alebo si hoci len znečistili šaty.
Za čistotu verejných priestranstiev platí Mesto Považská Bystrica nemalé prostriedky firme MEGAWASTE. Domnievam sa, že mestskí poslanci by sa mali v prvom rade zamerať na efektívnosť takto vynaložených prostriedkov, a nesuplovať detskou prácou nekvalitu práce, za ktorú už rodičia raz zaplatili - v miestnych daniach a poplatkoch.
Na rokovaní mestského zastupiteľstva dňa 18. februára 2011 som v tejto veci interpeloval vedúceho školského úradu, cestou primátora mesta a prednostu mestského úradu. Za primeranú reakciu vedúceho útvaru školstva Jozefa Bielika budem považovať rozoslanie písomného ubezpečenia riaditeľom všetkých mestom zriadených školských zariadení, že spolupráca s akýmikoľvek mimovládnymi organizáciami je výlučne záležitosťou slobodného rozhodnutia riaditeľov škôl, prihliadajúcich najmä na názor samotných pedagógov, žiakov a ich rodičov.