Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Za krajšiu Považskú Bystricu: DOBROVOĽNE NASILU?

Za krajšiu Považskú Bystricu: DOBROVOĽNE NASILU?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Sobota 19.02.2011 17:35
Som z generácie, ktorá si ešte stihla naplno prežiť "dobrovoľné" prvomájové sprievody, zemiakové brigády školskej mládeže, alebo "dobrovoľnú" letnú aktivitu. Spoznal som to aj z druhej strany: ako majster odborného výcviku som napríklad so skupinou učňov, mechanikov elektronických zariadení, musel utierať sedačky na futbalovom štadióne. Uf. Súčasne som však zažil aj nádherné chvíle pri skutočnom dobrovoľníctve, napríklad na táboroch Stromu života, kde tisícky mladých ľudí počas svojich dovoleniek alebo prázdnin zdarma pracovali na čistení brehov Oravskej priehrady, alebo obnove úzkorozchodnej železničky na Čiernom Balogu. Preto som až alergický na akýkoľvek pokus vynucovať dobrovoľníctvo či už tlakom školy, alebo rozkazom nadriadeného. Keď sa mi dostali do rúk nasledovné dokumenty, najprv som neveril vlastným očiam. Keby to nebol e-mail vytlačený na laserovej tlačiarni, myslel by som si, že ma stroj času preniesol niekde do roku 1984:

bielik.jpg

 

prehlasenie.jpg

 

Výhrady v bodoch:

  1. Školské zariadenia, ktorým bol mail rozoslaný, sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Mestského úradu Považská Bystrica. Školy sú síce samostatnými právnickými osobami, avšak vedúci útvaru školstva je prakticky ich nadriadený: kto z riaditeľov si dovolí nesplniť pokyn vedúceho útvaru školstva, keď bude od mesta čoskoro potrebovať financie na opravu strechy, alebo financie na zamestnanie ďalšieho učiteľa?

  2. E-mail je sformulovaný direktívne, ako úloha: "Vyplnené a potvrdené prehlásenie mi doručte do utorka 15. 2. 2011." Keby vedúci Bielik použil formuláciu "ak sa rozhodnete zapojiť do projektu, pošlite prehlásenie na adresu občianskeho združenia", nemal by som voči jeho postupu výhrady. Školy dostávajú množstvo ponúk na spoluprácu s mimovládnymi organizáciami a to je dobre.

  3. Občianske združenie Za krajšiu Považskú Bystricu je podľa názvu mimovládnou organizáciou podľa zákona o združovaní občanov č. 83/1990. Ten v § 5 stanovuje: "Združenia nesmú riadiť štátne orgány a ukladať povinnosti občanom, ktorí nie sú ich členmi." Tým, že vedúci úradu uložil riaditeľom škôl doručiť mu vyplnené prehlásenie, fakticky došlo k tomu, že združenie uložilo úlohu občanom, ktorí nie sú jeho členmi. 

  4. K textu samotného prehlásenia: Hlavička formulára neobsahuje žiadny kontaktný údaj, adresu, telefón, mail, ani mená zakladateľov združenia. Združenie s takýmto menom sa nedá nájsť ani v internetovom registri Ministerstva vnútra SR, ktoré registruje všetky občianske združenia na Slovensku. Školy sa teda majú zaväzovať  veľmi netransparentnému subjektu.

  5. Prehlásenie je vyžadované aj od Základnej umeleckej školy a Centra voľného času (CVČ). Rodičia žiakov, ktorí tieto ustanovizne navštevujú, platia školné. A žiaci ich navštevujú vo svojom voľnom čase. Viete si predstaviť pozíciu učiteľa, ktorý má chodiť so žiakmi zbierať smeti po meste?

  6. Všetky školy si zabezpečujú  čistotu a poriadok v areáli školy a najbližšom okolí vlastnými silami. V tomto bode je záväzok občianskemu združeniu úplne zbytočný.

  7. Prehlásením sa riaditelia tiež zaväzujú, že sa budú aktívne zapájať do akcií OZ "Za krajšiu Považskú Bystricu". Nedostali však žiadnu informáciu, o aké akcie pôjde, kto je ich organizátorom.

  8. Čo sa týka čistenia lokalít mimo areálu školy, ocitáme sa právne na veľmi tenkom ľade. Ak by sa čistenie konalo počas riadneho vyučovania, muselo by sa uviesť do súladu s učebnými osnovami a časovo-tématickými plánmi. Naviac, ak ide o akciu organizovanú školou, škola musí zabezpečiť žiakom ochranné prostriedky, poučenie o bezpečnosti práce... nechcel by som byť v koži učiteľa, ktorého zverenci by na takejto akcii utrpeli úraz, alebo ochoreli, alebo si hoci len znečistili šaty.  

  9. Za čistotu verejných priestranstiev platí Mesto Považská Bystrica nemalé prostriedky firme MEGAWASTE. Domnievam sa, že mestskí poslanci by sa mali v prvom rade zamerať na efektívnosť takto vynaložených prostriedkov, a nesuplovať detskou prácou nekvalitu práce, za ktorú už rodičia raz zaplatili - v miestnych daniach a poplatkoch.

 

Na rokovaní mestského zastupiteľstva dňa 18. februára 2011 som v tejto veci interpeloval vedúceho školského úradu, cestou primátora mesta a prednostu mestského úradu. Za primeranú reakciu vedúceho útvaru školstva Jozefa Bielika budem považovať rozoslanie písomného ubezpečenia riaditeľom všetkých mestom zriadených školských zariadení, že spolupráca s akýmikoľvek mimovládnymi organizáciami je výlučne záležitosťou slobodného rozhodnutia riaditeľov škôl, prihliadajúcich najmä na názor samotných pedagógov, žiakov a ich rodičov.

Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 17:45
neviem co tym pan veduci myslel ,keby som optimista tak by som si predstavoval ze mu ide hlavne o nejaky zvlastny druh osvety , lenze som realista a nech sa na mna nehneva vyzera to skor ako keby chcel prinutit skolakov zberat odpadky po meste. a je dos mozne ze firma co to ma priamo v popise cinnosti a ma s mestom zmluvu by si to vyfakturovala ako svoj vykon a mesto by to samozrejme preplatilo. no necham sa prekvapit ako to cele dopadne a som rad ze niesom skolo povinny a ani nemam skolopovinne dieta lebo by ma musel slak trafit z toho kto to bdie nad jeho vzdelavanim sa...
Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 17:52
Tam pôjde o projekty. Také vyhlásenia o spolupráci sa dajú využiť len na jednu vec. Priložiť k projektu, že aha akú máme krásnu spoluprácu, dvadsať škôl! Samozrejme k projektu sa už nepriloží informácia, že spolupráca bola vynútená z mestského úradu. Šikovní ste, pani poslankyňa Beranová, a kto vlastne ešte? Ktorí poslanci? To by ma zaujímalo. Pochváľte sa!
Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 18:52
vy hlupacikovia, ked budete mat IQ aspon ako hupaci konik, tak pochopite, ze ziadne peniaze za to nie su, ale je to len iniciativa urcitych poslancov za krajsiu bystricu...
Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 19:07
beranova sa netaji tym, ze tie potvrdenia potrebuje len kvoli projektu

peniaze nie su, ale budu

spomen si na moje slova o par mesiacov, ked sa budu schvalovat mestske dotacie obcianskym zdruzeniam
Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 19:13
Smozrejme tym chcem povedat, ze si myslim, ze to ta pani naozaj robi kvoli cistote v meste. Ktora je naozaj hrozna.
Neobvinujem ju z toho ze to robi kvoli peniazom, z tych dotacii urcite nezbohatne.

Len sa jej to trochu vymklo. Nebola ona v KSC?
Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 20:27
No to asi nie. Dokonca, ak si dobre pamatam, tak v roku 89 emigrovala do ameriky
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 08:53
Tak preto je taká múdra a angažovaná... Fakt, kto nebol v Emerike, je menejcenný.
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 09:45
...usúdil som, že pani Beranová už čiastočné dotácie z mesta dostala v podobe rozposielaných mailov zo ŠU ? Je to dobrý nápad za čistú a krajšiu PB a čo ešte potrebuje, aký projekt? Ak chce vyčistiť nech začne, nič jej tomu nebráni, ale nie za mestské peniaze !!!
Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 19:35
Tak nech to poslanci poupratujú a nedávaju príkaz školám.
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 17:25
a ešte by si mohli dať záväzok aj pracovníci MsÚ, až toľko práce nemajú
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 09:34
...tak prečo to páni poslanci na čele s pani Beranovou neurobia, tak ako nemenované OZ na Lánskej. Na vlastné náklady spolu so skupinkou svojich známych vyčistili park pri Nemocnici. Nezištne, bez nároku na akýkékoľvek peniaze z projektu. Páni poslanci zoberte si príklad. Takto sa to robí !!!!
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 19:35
prečo pani poslankyňa Beranová neosloví riaditeľov veľkých firiem, aby si dali takéto záväzky a aby išli upratovať okolie svojich pracovísk? To si asi nedovolí, lebo by ju asi tí pracovníci pekne oslovili a povedali jej svoje. Prečo toto OZ nenájde iné zdroje a to z vlastných peňazí - osvetu pre všetkých občanov v meste a to tak, že im budeme na každom kroku pripomínať, čo je čistota mesta a kde sa odhadzujú odpadky. A ešte niečo, prečo pri vysýpaní kontajnerov pracovníci firmy nechávajú za sebou neporiadok. Treba osloviť predstaviteľov firmy a aby svojim pracovníkom možno povedali, že po sebe musia nechať poriadok. Ale asi týmto smerom OZ nechce ísť, pretože muselo by diskutovať s dospelými ľuďmi a to ide ťažšie ako takto, keď to deti dostanú príkazom od svojich učiteľov. Je to naozaj normálne, aby pracovali deti a zberali všetko to svinstvo čo sa nachádza v meste?
Anonym píše:
Sobota 19.02.2011 19:04
Raz mi naša riaditeľka prikázala zobrať triedu a vyzbierať smeti na pozemku pri škole.
Deti to brali celkom v pohode, hlavne že odpadne hodina. Deti nevnímajú, že zameškané učivo budeme musieť dobiehať.

Horúčava ma obliala, keď som zazrela, ako jedno z detí nesie v holých rukách použitý prezervatív, ktorý našlo v kroví. Žiadne rukavice sme samozrejme nenafasovali a dieťa nevedelo, čo to je. Keby z toho dostalo nejakú kožnú chorobu, tak nás rodičia roznesú na kopytách.

Pár dní po tejto brigáde sa ozvala mamička iného dieťaťa, že sa mu zhoršil atopický ekzém a bude si od školy uplatňovať finančné odškodnenie. Nedošlo k tomu len preto, lebo na začiatku školského roka rodičia neodovzdali škole papier s upozornením na alergie a ďalšie choroby dieťaťa, na ktoré máme dávať pozor.
Bol to ten typ rodiča, ktorý takúto vec dokáže kvôli peniazom na školu aj našiť.

Páni poslanci, tadiaľto cesta ku krajšej Považskej Bystrici nevedie. Tadiaľto vedie len cesta k poníženým riaditeľom, podráždeným učiteľom, znechuteným deťom a napáleným rodičom!
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 09:50
Všade v okolitých okresoch , Martin, Prievidza...je normálna vec, že triedy majú služby a starajú sa o poriadok v okolí svojej školy. Je tam čisto, je to aj výchovné hľadisko, vedia, že keď tam dnes hodia papier,zajtra krabičku z cigariet, tak to niekto musí upratať. Lenže v PB sa nedá nič. Ak nie ste v tej správnej mimovládnej organizácii, tak ste na smiech, keď máte skúsenosti , hoci aj zo sveta, tak ste najmúdrejší d.ebil. Že sú na Moreve čisté mestá, zastávky, atď? Ale to je v ľuďoch, vo výchove od malička. Skúste upozorniť 5 ročné decko, keď maľuje lavičku, že sa to nerobí. Nemá rešpekt pred učiteľom, dospelým ani svojim rodičom. Čakám od pána Smatanu, keď sa mu návrhy nepáčia, aby sa o čistotu začal starať sám, so svojími združeniami a hlavne niečo navrhol a aj začal uskutočňovať.
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 11:49
Nech sa nikto neopováži poslať moje dieťa robiť smetiara! Ja som zveril svoje dieťa škole, aby ho vzdelávala a rozvíjala jeho schopnosti. A nie, aby zberalo odpadky niekde na sídlisku.
Aby sme si rozumeli: nemám problém s tým, keď sa deti spontánne rozhodnú a s pani učiteľkou niečo poupratujú. Ešte sa aj pridám a dám deckám po nanuku... Ale aby im nejaký starý komunista formou direktívneho "záväzku" naordinoval robotu, tak to snáď nie...
Ak občianske združenie chce, nech vezme svojich členov a nech pekne upratujú... Alebo nech idú na úrad práce - tam je kopa ľudí, ktorí nemajú prácu, berú od štátu peniaze a sedia doma. Kľudne im naordinujte mesačný počet hodín, ktoré "môžu" odpracovať...

No, pekne si sa pripomenul, starý káder Bielik! A v Orlovom si už vyzberal? Či pošleš deti zo škôlky?
Anonym píše:
Neděle 17.04.2011 13:42
...ale netreba zabúdať na jednu veľmi podstatnú vec.............za čistotu....upratovanie v tomto meste ! niekto! berie peniaze ...je za to platený z naších daní....a nie málo.......tak prečo zneužívať školákov ??? aby to zadarmo robili namiesto toho kto to má zaplatené !_!_.......tu nejde o ochotu.....ale o podstatu problému....mimochodom....pani Beranová ako učiteľka v učilišti myslím že bola telocvikárka...bola v takýchto aktivitách véééľmi aktívna za bývalého režimu pri čistení autobusových zastávok a podobne.........mimochodom aj vtedy za to boli platené technické služby mesta.........ale byť aktívny sa vtedy oplatilo....
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 10:42
Podobný socialistický záväzok, aký vydal našim deťom súdruh Blelik, by si mohli dať aj zamestnanci MsÚ a zberať odpad v centrálnej zóne, zamestnanci Ravenu, PSL, Saueru ...
Súdruh Bielik si nevšimol, že časy vlády štátostrany sú dávno preč a podobné záväzky sú hlúposť. To zmieňované OZ bude vykazovať činnosť tak, že vyučujúci sa budú rozčuľovať nad uhrovitými puberťákmi, ktorým sa nebude chcieť brať zo zeme ohorky z cigariet, fľaše lacnej vodky, použité prezervatívy, polozhnité šupky z banánov ... ?!?!
Nech si to ide súdruh Bielik skúsiť niekedy so žiakmi sám - napríklad v okolí MsÚ - aj keď najväčší bordel a svinstvo je priamo v budove.
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 11:50
mozno keby pan nacelnik mestskej policie pritlacil na svojich podriadenych aby sa nesuchmali hore dole ale aj pokutovali nevychovancov aspon v centre mesta ked vypluju zuvacku alebo odhodia nedopalok tiez by to pomohlo.je hrozne utpenie postavit sa napriklad na zastavku autobusu a viediet ako to v jej okoli vyzera. povazska bystrica si robi uzasne meno v ociach navstevnikov. celkovo je to s upratovanim a nakladanim s KO zle a pritom riesenia su niekedy uplne jednoduche a ani nie drahe. Ale co ved deti mame dost nech zberaju a mozu aj exkrementy po psoch na tie som zabudol.
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 13:28
V zborovniach nášho mesta zavládlo neopísateľné nadšenie. Konečne niečo, čo je naozaj dobrovoľné a dostatočne budovateľské. Občianske združenie ˝Za Boha, národ a krajšiu Považskú Bystricu˝ prostredníctvom svojho hovorcu s. Bielika ( dočasne povereného riadením Školského úradu v Považskej Bystrici ) našlo inovatívne riešenie na to, ako zbaviť Považskú Bystricu odpadu ( po voľbách síce niečo zmizlo, ale najmä v mestskom zastupiteľstve - tu som použila malé začiatočné písmeno m, nie ako nesprávne napísal s. Bielik - a na mestskom úrade nášho mesta vznikli nové skládky odpadu ). Áno, naše dietky nám s tým pomôžu. Na bohumilý zámer OZ už boli vyčlenené prvé finančné čiastky a špeciálny referent z kádrovej rezervy, ktorý bude konrolovať realizáciu dobrovoľného zveľaďovania znečistených zákutí nášho mesta.
Na chodbách našich škôl sú už zhotovené vkusné ústredné nástenky s jedinou veľkou tabuľkou. Triedy budú medzi sebou súťažiť v zbere odpadu. Zriaďovateľ ústami hovorcu OZ vypísal niekoľko kategórií :
a) vrchnáčiky a fľaše z alko- nápojov, ohorky z cigariet - protidrogová výchova
b) použité prezervatívy, krvotokové hygienické vložky - výchova k manželstvu a rodičovstvu
c) obaly z cukríkov a čokolách - zdravá výživa
d) reklamné letáky a otrhané plagáty z autobusových zastávok - masmediálna výchova
Trochu šomrú iba žiaci deviatych ročníkov, ktorí sa už na budúci rok nebudú môcť zúčastniť na tejto atraktívnej súťaži, lebo OZ nemyslelo na našich stredoškolákov. A tak kým si dietky na ZŠ vykasajú rukávy a s chuťou sa pustia do konečne dobrovoľnej práce, ich starší kamaráti sú spravodlivo rozhorčení. Mesto a hovorca OZ na nich opäť zabudlo. Zbytočné boli ich letné akčné mítingy na fontáne pri Hypernove aj nadpráca na poli udržiavania poriadku v meste pri nočných návratoch z diskoték. OZ s nimi jednoducho vo svojom akčnom pláne ako s dobrovoľníkmi neráta. Zato deťúrence z materských škôl už dostali kožené rukavice, ktorými budú môcť bez problémov zbierať črepiny v temných kútoch krásavice na Považí.
Medzi základnými školami už začali tvrdé zákulisné boje o lokality, ktoré budú mať jednotlivé školy na starosti. Vychytené je nakmä okolie železničnej stanice a najmladšie sídlisko mesta. Naopak, o zber odpadu v mestských častich zatiaľ žiadna škola neprejavila záujem. Dokonca bol odhalený už aj prvý prípad korupcie. Dve ZŠ sa pobili o možnosť upratovať kancelárie ˝školského úradu na mestskom úrade˝, lebo sa už niekoľko rokov odtiaľ šíri zvláštny zápach. Riaditeľ nemenovanej školy ponúkol hovorcovi OZ bezplatné doučovanie pravopisu, ak vyhrá súboj o upratovanie tejto lukratívnej lokality práve jeho škola.
Nuž, nechajme sa prekvapiť. Po jarných prázdninách začnú žiaci skladať sľuby a verejne prijímať záväzky. A potom hor sa na neporiadok ! Niektorí poslanci nového mestského zastupiteľstva ako zakladajúci členovia OZ budú mať aj za našu mládež pocit z dobre vykonanej práce.
Práci česť.
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 14:20
+++
Treba vytiahnuť ako samostatný článok, aj s tými zážitkami učiteľky, lebo nie všetci čítajú diskusie!
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 09:53
No to hadam nemyslite vazne???!!!, ze je vyhlasena takato sutaz...., Ak by som mala dieta na niektorej ZS v PB, tak na ne poslem vsetky televizie, co tu existuju a hlavneho hygienika, nech si zgustnu na idiocite nasich "zodpovednych" na skolskom urade a na skolach. To este nepoculi o AIDS a podobnych nebezpecenstvach???? Toto je na basu.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 14:29
boze ty si kaca......
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 14:41
myslim ze keby ich pan veduci poslal na nutene prace asi by z toho basa nebola :D zijeme na slovensku! haloooooooooooooooooooooooo!
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 14:55
Bielik poslal direktívny mail 10. februára zhruba o trištvrte na jednu poobede. Od 12. februára začali jarné prázdniny. 15. februára už chcel mať podpísané PREHLÁSENIE ( za žiakov a zamestnancov podpísal a vypísal riaditeľ ) na svojom stole. Natíska sa preto pätoro otázok :
- Vedia žiaci a zamestnanci škôl, že ich riaditelia upísali oficiálne neregistrovanému občianskemu združeniu na ˝roboty˝ ?
- Žiaci a zamestnanci ( teda učitelia, kuchárky, školníci, ekonómky ... ) budú počas zberu odpadu nazývaní DOBROVOĽNÍCI alebo NEVOĽNÍCI ?
- O koľko menej budú brať z mestského ropočtu firmy MEGAWASTE a MŠK, keď budú za nich zadarmo pracovať iní ?
- Komu a načo je dobré písomné prehlásenie o tom, že školy sa zaväzujú zúčastňovať akcií, ktoré organizuje OZ Za krajšiu Bystricu ( napriek tomu, že v inštruktáži k PREHLÁSENIU sa uvádza, že budú robiť len to, čo robili už roky predtým ) ?
- Je somár a osol rovnaké zviera ?
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 15:48
Ista miera demokracie tam je v prehlaseni si okrem priestoru okolo skoly mozu slobodne vybrat nejaku lokalitu v PB parada. Nabuduce im posle co? vyzvu na cistenie kanalizacie mesta? alebo na stavbu zeleznicnej trate cez PB? ale budu si moct vybrat ze ktoru cast trate chcu stavat alebo ktoru cast kanalizacie cistit.
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 19:24
Ako vždy a všade na svete, príkazy tohto typu vedú u študentov k jedne jedinej veci - NECHUŤ. Som študentka a po vyhlásení učiteľa "ideme zbierať smeti" by som cítila jedine odpor a nechuť. Ako vždy by to prebiehalo spôsobom "zoberte si nejaké staré sáčky a zbierajte". Áno, odpadnutá hodina poteší, ale za cenu následného naháňania učiva mi to fakt nestojí (a mnoha iných vecí). Okrem toho, aj ja som človek, aj mne sa to hnusí! Hnusí sa mi dotýkať omočených (či už ľuďmi alebo zvieratami), použitých a špinavých vecí, BEZ akýchkoľvek ochranných prostriedkov. Tie nám predkladatelia návrhu/príkazu, samozrejme, nedodali a samozrejme ani škola, pretože tá na ne jednoducho nemá peniaze. A úprimne, ani by som nechcela, aby peniaze rodičov darované škole boli využívané takýmto spôsobom. A prečo by sme mali, ak funguje upratovanie mesta, za ktoré tiež ide nemalé peniaze? Pre dobrý pocit? Som zvedavá, či si na ten dobrý pocit spomeniem o nejaký čas s vírusom HIV /alebo buďme naivní, že u nás v meste drogovo závislí neexistujú/.

A páni poslanci, vám prečo nechodia prehlásenia tohto typu, resp. sa nezapájate? Jaj, vy smeti zbierať nemusíte...

(a ak sa už chce organizovať čistenie mesta, tak jedine DOBROVOĽNÍCKY, vo forme vyhlásenia akcií, kde má každý možnosť rozhodnúť sa, či sa zapojí alebo nie)
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 20:13
Majiteľ tohoto www je členom akého združenia? Ochranár? Len rozhadzujte Bystričania všetko čo máte v rukách po okolí, na každom metri bude stáť smetiar a zbierať po vás, veď si ho platíte! Aj deti tak učte! Ale ak ochranári urobia akciu,npr. za krajšiu Bystricu na bycikloch, zapojte sa. Podmienka, len dobrovoľneeeeee!
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 20:47
Opakujem sa ale nikde som sa tu nedocital o tom ze by dakto hovoril , robte bordel ved si platime smetiarov , len ma poburuje ked ich pracu chcu nanutit detom na skolach namiesto toho aby radsej doslednejsie trvali na jej dobrom vykonavani pracovnikmi spolocnosti ktora to ma robit a ktora za to berie dost velke peniaze, myslim ze to DOBROVOLNE je to o co sa ludia snazili v roku 1989. alebo sa mylim?
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 22:39
Súdružskú zdravicu pracujúcim inteligentom Beranová - Bielik zaslal v rámci proletárskeho internacionalizmu vodca spriatelenej KĽDR Kim Čong-il. Aj on vyzdvihol význam detskej práce ako lacného a efektívneho boja proti neduhom kapitalistickej spoločnosti. Verí, že podiel času stráveného v škole sa u detí bude postupne znižovať a začne ho nahrádzať práca v teréne. Navrhol zaviesť v našom meste aj povinné školské rovnošaty zo sivej montérkoviny, aby boli detskí robotníci ľahšie identifikovateľní medzi pestofarebnými panelovými domami.
Prostredníctvom telegramu pozdravil súdruh Čong-il aj všetkých riaditeľov škôl, ktorí neváhali a zodpovedne podpísali formulár zaslaný pánom Bielikom v predvečer 24. februára - víťazstva pracujúceho ľudu. Tento pospolitý ľud opäť začína kormidlovať industriálnu perlu Považia a drvivá päsť robotníckej triedy tentokrát reprezentovaná duom BB uderila na nenávidený imperializmus na jeho najcitlivejšom mieste - na držiteľoch rána.
Zamestnanecké kolektívy uzatvárajú záväzky, ktorými si chcú uctiť niektorých členov nového mestského zastupiteľstva, ktorí v ilegalite založili podzemnú bunku ROH Za krajšiu Považskú Bystricu. Tento spolok výkonnú časť svojich aktivít zatiaľ preniesol na pokračovateľov odkazu Pavlika Morozova zo základných škôl a jeho členovia kujú plány do ďalšej päťročnice v bunkroch a zemľankách ďaleko od civilizácie.
Ak je Marx s nami, kto proti nám ?!?!
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 22:53
Vidím súdruhu, že si sa na MRH neflákal,
a MOKOBUKO doteraz visí na čestnom mieste v AGITPROPE vašej leninskej bunky.
Dobre ty vieš, že bez záväzkového hnutia päťročnicu nemožno splniť, nieto ešte prekročiť!
Popredným úderníkom a inovátorom B+B by mal byť okamžite udelený aspoň strieborný odznak BSP.
Česť ich budovateľskej práci!
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 22:58
ved staci sa zamysliet nad tym co kazdy z nas vidi ked chodi okolo nejakej skoly kde maju "deticky" prestavku, ako niektore tieto "deticky" odhadzuju krabicky z cigariet na zem, plastove flase a podobne... ty trulo si prisiel urcite z ciny kde si to deti nedovoli, tomu teda verim...
Anonym píše:
Neděle 20.02.2011 23:26
lenze to je skor o vychove a nie o nuteni nejakych skolacikov behat po meste a zberat spaky psie exkrementy a pouzite striekacky a kondomy. myslite ze ked ich budu nutit zberat to tak prestanu odhadzovat? podla mna to ani zberat nebudu lebo ked si s nimi ucitelia nevedia dat rady ked robia neporiadok nebudu si vediet ani ked budu robit poriadok. staci ak sa postazuju doma nejakemu vplyvnemu oteckovi a bude sa robit poriadok ale v skole(aj ked ta za to moct priamo nebude)
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 18:46
Vi ste tu neni normálny,vám tá takzvaná demokracia pekne vliezla na mozog.A vám pán Smatana-už som zistil,že okrem vás,čokolvek iní idu zrealizovat,može to byt aj dobrá vec,ale ste to nevymyslel vy,okamžite k r i t i z u j e t e.Skuste sa pozriet v prvom rade na seba.Ešte zatial sa vám nepodarilo nič presadit,iba čítam samé výhovorky.
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 19:09
Presne, menej tárať a kritizovať a konečne niečo robiť.
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 19:51
"Presne, menej tárať a kritizovať a konečne niečo robiť."

No ja neviem, ktorý z ostatných poslancov za celé zastupiteľstvo niečo urobil?
Všetci len mačkali tlačítka ako na povel. Jurčík sa ozval proti zvyšovaniu cestovného a Kunovský s nejakou drobnosťou.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 10:39
Na zasadaniach sa stláčajú tlačítka.Schvaľuje alebo neschvaľuje sa to, čo urobia medzi nimi. To je práca poslanca. Hovoriť na zasadaniach len preto, lebo sú tam kamery, by nemali vôbec. Svoje problémy, návrhy ,si máme riešiť vo svojej časti a poslanec ich má "posunúť" ďalej. A Jurčík nech najskôr vysvetlí, čo robí ako poslanec mesta i kraja celé dlhé roky vo funkcii v nemocnici, keď ju dostal tam, kde je? Je za to tiež zodpovedný aj za parkovanie okolo nej. O tom nech hovorí. Keby sa každý staral poriadne o úlohy jemu zverené a až potom do iných, to by stačilo.
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 20:10
hazedesacký blbeček,svojim deťom nakáž poupratovať na vašej ulici.
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 19:40
Berte to tak, že jedine Smatana je naozaj nezávislý, ostatní poslanci musia poslúchať stranícke príkazy. Vlastne by ani nemuseli, mohli by hlasovať podľa požiadaviek voličov (keby boli ochotní zistiť si ich) a nie podľa príkazov zo zákulisia, ale potom by vo svojich stranách mali veľké problémy a nabudúce by sa nemuseli dostať na kandidátku.
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 19:47
Ak si dobre pamätám z TV, Smatana navrhol:
- aby sa zverejnilo ktoré združenia navrhli ľudí do komisií
- aby sa z komisií nemohla vylučovať verejnosť a novinári, len keby išlo o utajované skutočnosti podľa zákona
- aby mestské výbory zverejňovali materiály dopredu, o ktorých sa bude rokovať, a zverejňovali zápisnice čo schválili
- aby mohli byť členmi výborov len tí neposlanci, čo tam majú trvalý pobyt
- a ešte nejaké veci.

Nech poslanci ktorí hlasovali proti, alebo sa zdržali, vysvetlia prečo!
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 10:21
No ak si sa poriadne díval, tak preto, lebo návrhy predložil hodinu pred zasadaním. Majú sa predložiť opäť na marcovom sedení. Len preto, aby sa zas niekto nesťažoval, neudával, nesúdil, že je to proti zákonu. Je to rozumný postup, či nie? Ja si nemylím, že všetko, čo navrhne p.Smatana sa musí ihneď jednohlasne schváliť, dokonca si myslím, že aj ON sa môže mýliť. V mnohých bodoch bol proti, tiež nevieme prečo. Či zo zásady, alebo s niečim nesúhlasil. Ale je to jeho vec a jeho výsostné právo poslanca - tak, ako ostatných.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 15:45
Návrhy som tu videl zavesené asi dva dni pred zastupiteľstvom.
Právnika treba na ten o trvalom pobyte členov vmč.
Ostatné dá zdravý rozum - týkajú sa len zverejňovania podkladov a dochádzky.
Keďže sú komisie verejné, tak sú verejné aj materiály čo do nich chodia.
Ale som zvedavý čo z toho schválite v marci. Dajme sa prekvapiť. Zatiaľ to vyzerá tak, že Janas chce všetko variť pod pokrievkou, to vidí aj slepý.
Anonym píše:
Středa 23.02.2011 12:44
Treba si pozrieť záznamy z MZ a hneď je každému jasné, ako je všetko dopredu dojednané a ako sa ktorý poslanec tvári a občan ani nevie, čo sa prejednávalo, iba poslanci vedia, lebo majú k tomu materiál.
Anonym píše:
Pondělí 28.02.2011 16:25
Právnika treba aj na dochádzku, lebo podľa Jurovho návrhu, ten člen, ktorý sa trikrát za sebou nezúčastní rokovania je vylúčený. Problém je v tom, že členom je aj poslanec a toho nik nemôže podľa platného zákona vylúčiť, pretože ten je volený. Viem, že je to nespravodlivé, ale tak je postavený zákon. Juraj si to mal uvedomiť a prísť pripravenejší na rokovanie zastupiteľstva. Napr.do návrhu mal dať vetu člen, ktorý nepríde na rokovania trikrát po sebe, pokiaľ sa to netýka poslanca MsZ, je vylúčený. Je na poslancovi, teda aj Jurovi, ktorý predkladá návrhy, aby ich mal riadne pripravené a predložené a nie, aby druhí - jeho kolegovia na zastupiteľstve jeho návrhy dopiľovávali. Keby to každý z poslancov takto robil,to by potom zastupiteľstvá trvali zase do noci.
Anonym píše:
Středa 23.02.2011 12:50
Chce to zoznam ktorí poslanci boli proti a ktorý sa zdržali
Normalne si robit foto halsovacj tabule, a zverejnovat ho tu na webe a spravit si taku databázu kto za čo bol proti kto podal navrh a na konci roka spravit štatistiku hlasovania.
Anonym píše:
Středa 23.02.2011 16:33
A čo ti v tom bráni?
Anonym píše:
Středa 23.02.2011 22:08
Kde zoznat ako hlasovali?
Anonym píše:
Pondělí 21.02.2011 20:44
Jozef Bielik skáče tak, ako niektorí poslanci z nového mestského zastupiteľstva poručia. Neštíti sa zneužiť prácu detí, len aby zostal vo funkcii. Prečo nesiahne radšej k spolupráci s kádrovými rezervami evidovanými na úrade práce. Deti budú miesto vyučovania zbierať smeti a nezamestnaní ich budú povzbudzovať z blízkej reštaurácie ? Zdehonestuje tým učiteľov, nahnevá rodičov a znechutí deti.
A ten jeho socialistický mail ( nezostal on duševne zakotvený niekde okolo roku 1985 ? ) riaditeľom ?Dúfam, že aspoň jeden riaditeľ školy z celého mesta zachoval zdravý rozum a mail ignoroval ako výplod pohrobka garnitúry 1953.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 10:32
Sme zvedavé, ako toto ˝malé fó-pá Jozef vysvetlí - odstúpi ?!
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 10:36
Dámy, už ste niekedy videli komunistu odstúpiť?
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 14:21
Nepoznám pána Bielika, ale keď dostanete príkaz zhora musíte poslúchnuť. Neposlušnosť sa nevypláca. Úprimne Vás ľutujem pán Bielik.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 10:33
A tento paznecht na úrade kvasí už roky. Pekne potichu, v kúte. Od výplaty k výplate.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 11:17
Nech ho nahradi p.Beranova.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 15:15
A Smatanu treba dať všade do funkcií. Nech diskutuje , vybavuje.. Na zastupiteľstve sa vybavené záležitosti schvália, alebo nie. Nech sa nepredvádza a nezdržuje. Ak nestíha, niektorej funkcie sa potom musí vzdať. Vyrobiť z takej banality toľko urážok je smutné. Ale ak sú vyvážené jeho spokojnosťou, niet čo dodať.
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 15:48
sorry ale niekoľko poslancov myslia ako komunisti a ak sa vedúci školského úradu správa ako komunista, tak to je veľmi vážna vec, veď mi tam chodia deti
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 15:49
To je banalita možno pre Terba - pre tri tisícky detí, tisícky rodičov a stopäťdesiat učiteľov to také banálne nie je. Niekto ich zaviazal pracovať na akciách podozrivého OZ a on sám si medzitým bude mastiť brucho na úrade ?! Toto veru nie je ten sľubovaný socializmus s ľudskou tvárou.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359