Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Voľby do VÚC: kandidát staval čiernu stavbu, mestské noviny o tom publikovali článok bez vyjadrenia druhej strany

Voľby do VÚC: kandidát staval čiernu stavbu, mestské noviny o tom publikovali článok bez vyjadrenia druhej strany

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 28.10.2009 20:08
[2009-10-28 KOMENTÁR] Včerajšie Považskobystrické novinky uverejnili článok "Občania sa pýtajú...". Článok nemá označeného autora a obsahuje informácie o priestupkovom konaní proti Františkovi Matušíkovi. Ide o prestavbu a prístavbu v blízkosti Diamonu, na ktorú má František Matušík územné rozhodnutie, avšak nemá platné stavebné povolenie. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby František Matušík nebol poslancom mestského zastupiteľstva, kritizujúcim súčasné vedenie mesta napríklad za predražené nákupy betónu. A keby Považskobystrické novinky neboli vydávané mestom Považská Bystrica. A keby v tom článku dostal priestor na vyjadrenie aj obvinený občan Matušík. A keby nebolo 2 týždne pred voľbami - František Matušík kandiduje do VÚC ako nezávislý, v minulých voľbách kandidoval za HZDS. A keby na predchádzajúcej strane neuverejnili Považskobystrické novinky veľký platený reklamný článok kandidáta Matušíka - rozhodne teda nemôžu tvrdiť, že naňho nemali kontakt alebo ho nestihli osloviť kvôli redakčnej uzávierke. Nasleduje prepis sporného článku:

Občania sa pýtajú...

V minulosti sem vás v Považskobystrických novinkách informovali o novom majiteľovi budovy ZVL v centre mesta (bývalého Diamonu), ktorý prezentoval zámer rekonštrukcie tohto objektu. V súvislosti s týmito informáciami sa na nás obrátil občan, ktorý sa zaujímal o to, či sa s rekonštrukciou už začalo, nakoľko si všimol v blízkosti budovy stavebný ruch.

My sme o vysvetlenie požiadali na útvare stratégie a rozvoja mesta. Ako nám povedali, tento stavebný ruch nesúvisí s rekonštrukciou budovy vo vlastníctve ASV (bývalý Diamon), ide ale o prestavbu a prístavbu spojovacieho traktu na polyfunkčný objekt, ktorého investorom je František Matušík s manželkou.

Treba dodať, že na uvedenú stavbu bolo vydané územné rozhodnutie, ktoré však z dôvodu odvolania účastníkov konania nenadobudlo právoplatnosť. Na podnet účastníkov konania, že stavať sa začalo bez stavebného povolenia, stavebný úrad vykonal štátny stavebný dohľad. Vyzval stavebníka, aby predložil potrebné doklady k začatiu konania na dodatočnom stavebnom povolení na zmenu stavby a zároveň vyzval na zastavenie stavebných prác na zmene stavby. V súčasnej dobe je stavba zastavená a priestupkové konanie je zvolané na 3. 11. 2009. Stavebným úradom boli povolené len stavebné úpravy a udržiavacie práce na objekte pôvodného spojovacieho traktu a niektoré prípojky inžinierskych sietí.

(r)

Považskobystrické novinky, 27. 10. 2009, str. 4, č. 43, ročník 13.

 

 Samozrejme, Považskobystrické novinky môžu tvrdiť, že článok nijako nesúvisí s poslaneckou činnosťou Františka Matušíka, ani s prebiehajúcou volebnou kampaňou. Za pripomenutie však stojí Etický kódex Slovenského syndikátu novinárov, najmä táto veta: "(novinár) V záujme objektívnosti usiluje sa v štádiu prípravy alebo realizácie svojho diela dať slovo všetkým zainteresovaným." Článok neobsahuje žiadne vyjadrenie obvineného Františka Matušíka a neobsahuje ani informáciu, či sa redakcia aspoň pokúsila takéto vyjadrenie získať.

Zaujímavé tiež je, že stavebný úrad poskytol Považskobystrickým novinkám informácie z neukončeného konania. Novinári a ich kolegovia úradníci sa môžu obhajovať, že ich cieľom je informovať čitateľov a upozorňovať na porušovanie stavebného zákona. To je nepochybne chvályhodné. Ale v tom prípade by mali mestské noviny pravidelne uverejňovať aj informácie o iných čiernych stavbách, a stavebný úrad by mal poskytovať informácie o prebiehajúcich konaniach aj iným žiadateľom.

Najvyšší čas napísať infozákonovú žiadosť na stavebný úrad. Vypýtať si zoznam prebiehajúcich konaní týkajúcich sa porušenia stavebného zákona v meste Považská Bystrica. Veď informácie, ktoré môžu dostať Považskobystrické novinky, môžu dostať aj všetci občania.

 

 

Anonym píše:
Středa 28.10.2009 20:23
teraz ste ma sklamal.Stavá načierno? Stavá.Ja novinky nemusím,ale RedBullo najvyšší zariadil zákon,že mu to musia umožniť.Tiež by som rád vedel,prečo poslanec porušuje zákon.Už dávnejšie sa hovorí o zábavnom parku,reštike,kde bude kubolínov synček atd.A ktože to na zastupiteľstve vyhlásil,že o korupcii ani netreba jednať?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 28.10.2009 20:50
Som posledný čo by obhajoval jeho čiernu stavbu.
Tiež pravidelne pripomínam to, ako Matušík torpédoval protikorupčný balík.
Tiež vystupujem proti projektom, ktoré presadzoval - centrálny zberný dvor, priemyselný park.

Ale to neznamená, že môžu NOVINY VYDÁVANÉ ZA VEREJNÉ PENIAZE uverejniť článok bez toho, aby mu dali aspoň vetu na vyjadrenie. A aby informovali o JEHO čiernej stavbe, ale mlčali o tých ostatných.

Článok neobhajuje poslanca Matušíka. Článok kritizuje neférovosť Považskobystrických noviniek (žiadna novinka).
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 21:36
Pán Smatana,pred zákonom sme si rovní.Ked v novinkách napíšu, že ja B.R. som trestne stíhaný,tiež neprídu za mnou,ako druhou stranou pre vyjadrenie.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 30.10.2009 10:36
Aj keď budete trestne stíhaný, tak v novinách napíšu, že trestne stíhaný je Bohuslav R., a nie vaše plné meno.
Meno vám napíšu, až keď budete právoplatne odsúdený.

Ďalšia vec je tá, keď novinky účelovo publikujú takúto správu o priestupkovom konaní. Poviete - ale je čierna stavba v meste. Lenže dočítali ste sa v Považskobystrických novinkách napríklad o čiernej stavbe pri kine Mier? Alebo priniesli Novinky článok o priestupkovom konaní proti bývalému prednostovi mestského úradu - fyzická inzultácia dôchodcu? Informovali Novinky o priestupkovom konaní prednostu Ivana Č., za porušenie informačného zákona?

Alebo keď bol obvinený a trestne stíhaný primátor Miroslav A. a viceprimátor Stanislav H. - priniesli snáď novinky len suchý oznam, alebo im dali priestor na vyjadrenie? Nuž v tomto prípade sa do Noviniek zmestili rozsiahle materiály, kde primátor vysvetľoval jeho pohľad na vec.

Pred mestskými novinami by sme si tiež mali byť rovní.
A pre istotu ešte raz: neobhajujem poslanca Matušíka ani ho neodporúčam voliť do VÚC. Ale keď sa zneužívajú mestské noviny, tak sa ozvem, aj keď sú zneužité proti človeku s ktorým často nesúhlasím.
Anonym píše:
Středa 28.10.2009 20:58
p.súdruh prmát, p.súdruh 1.viceprimát, p.súdruh 2.viceprimát,... OBČANIA SA PÝTAJÚ: JE UŽ ODSTRÁNENÁ ČIERNA STAVBA PRI KINE MIER, ktorá tam stojí už tuším vyše 2 roky? Tá ČIERNA STAVBA, ktorá slúži predovšetkým na konzumáciu alkoholických nápojov? Tá ČIERNA STAVBA, o ktorej všetci vrabci v bystrickom Mogoňove čvirikajú, že je za ňou synáčik 2. viceprimáta, v úzkych kruhoch prezývaný aj Fitipaldi. A samozrejme, netreba zabudnúť aj na zviditeľnenie sa prostredníctvom akcie miešaných (aj alkoholických) nápojov, štedro zasponzorované peniazmi daňových poplatníkov!
Pani šéfredaktorka, verím že využijete príležitosť ukázať objektívnosť PBn, lebo OBČANIA SA PÝTAJÚ!
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 28.10.2009 22:23
Veď jej napíšte, mail na redakciu je pbn@povazska-bystrica.sk.
Že "Občania sa pýtajú" ako je to legálnosťou prístavby ku kinu Mier.
Peknú tému načali, s tou čiernou stavbou kandidáta Matušíka, tak nech pekne pokračujú.
Anonym píše:
Středa 28.10.2009 22:28
co cakate od sefreporterky ,ktora si musela svojho fleka inym sposobom" vydobit ",vsetci na urade vedia akym!!!!!!!a s kym!!!!!a ze pise taraniny,nic noveho,ved jej posledne hodiny tykaju,nema tam co robit na ta kom fleku,treba dat novinky na sud a by videla,ako sa plati za chyby!!!!a vraj nestranna!!-iba pre toho co potrebuje,ŠPINA!
Anonym píše:
Středa 28.10.2009 22:36
TAK TO JE PRAVDA ,UZ V MINULOSTI MALA PROBLEMY,JE NEOBJEKTIVNA,MALA DAT PRIESTOR MATUSIKOVI,SVEDCI TO O TOM AKA JE NEPROFESIONALNA,DUFAM ZE JU VEDENIE POTRESTA A NAJDE NAHRADU!!
Anonym píše:
Středa 28.10.2009 22:42
spamataj sa, ryba smrdi od hlavy a schody sa zametaju zvrchu.

Ver ze mlada Javorska by radsej robila slusne noviny, ako hlasnu trubu a okydavaci srackomet pre Adameho.

Hadam si nemyslis ze ju potrestaju za to, co jej nariadili urobit. Cha-cha.

Na pripomenutie: kto vyvolaval do TV POVAZIE, aby vyhodili redaktorku, ktora dala priestor aj druhej strane, ked bola kauza faktury?

POMOCKA: kandidovalo to s Ficom za chrbtom a teraz sa tlaci do VUC ako NEZAVISLY.
Anonym píše:
Středa 28.10.2009 23:01
kandidovalo to s Ficom za chrbtom, je to trestne stíhané a teraz sa to tlačí do VUC ako NEZAVISLÉ?
Čo je to?
Anonym píše:
Středa 28.10.2009 23:17
nebudte zlí na p.primátora
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 07:15
Kerul- sexualny skandal,Matusik- stavbar bez povolenia.
Ze by bolo pred volbami??? Oni oponuju na zastupitelstve nasmu primarovi a ostatnym v jeho druzine: Ada..Jan...Kub..atd. Asi ma niekto strach.
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 11:31
p. Kerul prave pre toto Vam dam svoj hlas!!!!!
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 11:39
to je trochu primitívna úvaha... za to, že má niekto zákerných nepriateľov, ešte nemusí byť dobrý kandidát

to sa hryzú mafie
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 12:31
Je to mladá hus, ktorá by bez svojej manky, ktorá tam tiež mimochodom špatí nenapísala ani navod na použitie zubnej kefky. A že ryba smrdí od hlavy? Isteže áno, ale keď nechceš tak nechceš. A vtomto prípade sa chce a veľmi. Pozri príklad Lichvára a Adama. Obaja sa primátovi Ademameu pchajú do análu(zháňali mu hlasy a financie na VUCku) a vedia prečo.
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 14:24
Kerul- sexualny skandal,Matusik- stavbar bez povolenia.
Ze by bolo pred volbami??? Oni oponuju na zastupitelstve nasmu primarovi a ostatnym v jeho druzine: Ada..Jan...Kub..atd. Asi ma niekto strach


čierna stavba Biely Potok-Tŕstie,tu si prečo nik nevšima?
Ochranari spite? Ploty si všimate,a čierne stavby v obore nie?
Alebo uraduje mamon penazí?
A Olšovský spi tiež,alebo nato ešte neprišiel?
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 15:36
chce vyklať oči.žerú sa podvodníci,zlodeji,hajzlíci no nech sa teda požerú,popodpalujú si autá.mne sú ukradnutí.čo môže pekné matušík povedať do tých novín?že všetko robí pre občanov? ako lokaj nedávno za lackoviča?
Anonym píše:
Pátek 30.10.2009 08:57
Môžu byť ukradnutí, tak to je dobrá blbosť, dákomu zapália auto a ty ho budeš mať vedľa neho svoje auto a aj tebe zhorí alebo rodičom atď. aj potom ti to bude ukradnuté a nebodaj večer pôjdeš domov auto bude horieť a nebodaj vybuchne a zabije ťa, potom ti to môže byť jedno keď budeš hore nohami, ale nebodaj máš syna , dceru, prípadne otca .Nezabije teba ale ich ked pojdu večer z diskotéky , z hospody atď... scenár taký istý. Ak aj potom ti to bude všetko jedno tak nie si človek ale hroch, pardón mogoň s hrošou kožou.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 30.10.2009 10:21
Tu predsa vôbec nejde o to, čo pekné môže do novín povedať poslanec Matušík o tej čiernej stavbe.
Tu ide o to, že mestské noviny platené zo spoločných peňazí môžu zaútočiť na koho si vyberú, a obvinený dostane šancu najskôr za 7 dní.

Berte to ako súd: aj nesporný vrah má právo na obhajobu.
Anonym píše:
Čtvrtek 29.10.2009 20:11
Zrejme je to zalezitost, ktora kompetencne prislucha stavebnemu uradu, v tomto pripade Stavebny urad Dolny Lieskov - Trstie (starosta je udajne byvaly kolega s dotycnym podnikatelom H., z obdobia, ked este bol sofer V3S). Co s tym maju ochranari, ked sa to nachadza mimo chraneneho uzemia? To ako keby si chcel od kuchara, aby riesil zalezitosti kominara. Je to cisto zalezitost obce. Kazdy ma predsa svoje kompetencie, svoj rajon posobnosti a na to je aj miestne zastupitelstvo, aby davalo podnety, ked nieco nie je v poriadku. Mozes sa Olsovskeho opytat, ci to riesi alebo neriesi. Kde beries tu istotu, ze spi?
Anonym píše:
Pátek 30.10.2009 08:58
pre mna je to taký bystrický Bolek šašo alebo skôr polepetko a Joško jeho menežér.
Anonym píše:
Pátek 30.10.2009 09:18
Máte zlý uhol pohladu, on nie je čierny ale biely stviteľ a v podstate je to bojovník proti kríze
ja by som mu dal mestský metál. Mteriál asi kupuje v Havranovea tým živý daľších obyvateľov mesta a potom naši spoluobčania sa budú u neho zabávať, tým vzniknú pracovné miesta pre obsluhu , okrem toho sa tam čosi popije takže aj to sa bude mínať a treba to vyrábať a vlastne náš biely stviteľ zacháni ekonomiku mesta a v širšom význame štátu.
- bude zamestnávať obsluhujúci personál, teraz zamestnáva stavebné firmy , nakupuje materiál v stavebninách, bude platiť dane mestu a energie firmám - teplo, voda, elektrika , nakupovať tovar
alko- nealko, možno že má na to hypotéku a tým sda oživí aj bankový sektor, atď ... čo jedna stavba dokáže oživiť aké rôzne sektory ekonomiky, ja mu navrhujem titul Bojovník proti kríze 1. stupňa a možno že raz bude kandidát na nobelovu cenu za ekonómiu, klebo ak sa to podarí čo chce tak oživí celý svet ( PB)a to má daľšie aktivity, ktoré by chcel presadiť - spalovňa, zberný dvor... )
Takže volte ho.Ked bude na kraji dokáže divy...
Anonym píše:
Pátek 30.10.2009 13:05
Reagovali ste na prispevok o ciernej stavbe v k.u. Trstie a nie o ciernej stavbe spominanej v uvodnom clanku.
Anonym píše:
Pátek 30.10.2009 19:09
To vobec nevadí :)
Anonym píše:
Středa 04.11.2009 07:12
v pb sa kedy prebudia? Starý Ujo ideš!

http://bystrica.sme.sk/c/50[…]tvrdi-ze-nepravoplatne.html

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359