Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Verejnoprávnosť a obecný diktátor

Verejnoprávnosť a obecný diktátor

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 03.05.2009 12:31 Juraj Smatana
[2003] KOMENTÁRE Šéfredaktor najvplyvnejšieho média je diktátorovým zamestnancom. Diktátor ho môže prepustiť či pripraviť o prémie. Aj ostatní redaktori média sú diktátorovými zamestnancami.
 Dáva im skoro všetko: mzdy, počítače, platí im nájomné. Neexistuje zákon, ktorý by upravoval vzťahy medzi diktátorovou vládou a médiom. Redakcia je vzdialená desať metrov od diktátorovej pracovne, leží na tej istej chodbe. Neexistuje kolektívny orgán typu mediálnej rady, ktorý by dozeral nad činnosťou média.

Snáď netreba pripomínať, že médium je financované z verejných zdrojov, pričom daňoví poplatníci sa ani nedozvedia, koľko ich diktátorova „hlásna trúba“ stojí. Vidia len to, že médium je o polovicu lacnejšie než konkurencia, čiže skoro zadarmo. Dôchodcovia a iní sociálne slabší ho preto milujú. Médium bez škrupulí podniká, čiže konkuruje súkromným médiám, ktoré si musia mzdy, počítače a nájomné platiť sami. V takýchto podmienkach už nemožno odlíšiť, čo z obsahu média je výsledkom diktátorovho tlaku a čo je novinárova „etická samoregulácia“.

Opisujem Lukašenka v Bielorusku? Kučmu na Ukrajine? Castra na Kube? Kim-Čong-Ila v Severnej Kórei? Nie. Píšem o najbližšom primátorovi či starostovi v najbližšom meste či obci.

Žijem v štáte, kde sa štátny diktátor pokúsil ovládnuť štátnu televíziu, avšak nasledovali demarše z celého sveta a opozícia splynula s konkurenčnou súkromnou televíziou. V konečnom dôsledku to dokázalo zlomiť jeho hrubý krk. Dnes už témou pre meničov sveta nie je brutálna manipulácia štátnej televízie, ale úvahy nad verejnoprávnosťou argentínskej telenovely.

Súčasne však žijem v meste, kde mestské noviny týždeň pred komunálnymi voľbami vyšli s dvanásťstranovou plnofarebnou prílohou na kriedovom papieri. Jej obsah tvoril výpočet budovateľských úspechov nášho pána primátora a jeho družiny.

Už dva mesiace pred voľbami začali tieto noviny uverejňovať portréty poslancov za naše mesto vo vyššom územnom celku. Žijem v trenčianskom kraji, takže som si mohol prečítať päť profilov piatich poslancov jediného, širokorozchodného hnutia. Niektorí z nich čírou náhodou kandidovali aj do komunálnych volieb, a boli zvolení.

Zato predvolebné inzeráty opozičných kandidátov boli v týchto najvplyvnejších novinách vkusne zasadené do rámca redakčných článkov, ktoré „uvádzali na pravú mieru“ ich opozičné tvrdenia. Zvolení neboli.

Žiadne demarše do nášho provinčného mesta napodiv neprišli.

Na vlastnej koži som zažil pocit, aké to je, keď šéfredaktorka „demokraticky“ ukončí diskusiu o práve občana vedieť, ako hlasovali poslanci v mestskom zastupiteľstve, a tak vytvorí priestor pre športovcov a folkloristov, lebo „život je predsa aj o inom“.

Máte dojem, že sa zaoberám kauzami, ktorým trčí slama z topánok? Musím vám teda pripomenúť, že prebehla decentralizácia verejnej správy, a s ňou aj príslušná decentralizácia korupcie. Provinčný richtár náhle velí stavebnému úradu, obstaráva územný plán a menuje riaditeľa školy.

Kým nepodráždi súd, niet nad ním nikoho.

A miestne médium, údajný strážny pes demokracie, sa svojmu chlebodarcovi servilne obtiera o nohy.

Prosím, pri úvahách o verejnoprávnosti Slovenskej televízie nezabúdajme na verejnoprávnosť všetkých tých Považskobystrických noviniek.

(Publikované na serveri www.changenet.sk v roku 2003)

 « září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359