Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Rozhovor s odborníkom na odpady: v Považskej Bystrici niekto plánuje spracúvanie odpadov zo zahraničia

Rozhovor s odborníkom na odpady: v Považskej Bystrici niekto plánuje spracúvanie odpadov zo zahraničia

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 10.05.2009 19:31
[2009-05-10] Druhý rozhovor so špecialistom na odpady o zámere zberného dvora v blízkosti Strojárenskej štvrte. Rozhovor sa zaoberá reálnosťou rizika, že do Považskej Bystrice by smerovali odpady z iných európskych krajín.
Ako je to s predpismi EÚ, eurofondami a spaľovňami? Naozaj je možné podporiť zo štrukturálnych fondov spaľovňu?

V zásade je možné vybudovať spaľovňu odpadov zo zdrojov EÚ. Prikladám zhrnutie kritérií pre využitie eurofondov v odpadovom hospodárstve / spaľovniach odpadov. Podľa mojich informácií sa žiaľ kritériá zvoľnili, napríklad donedávna nemohla byť podporená spaľovňa, kde bol súkromný kapitál, teraz to už možné je. V EÚ pracuje najsilnejšia spaľovniarska lobby na svete, omnoho silnejšia, než napríklad v USA. Z eurofondov je možné postaviť spaľovňu nebezpečných odpadov, ale aj spaľovňu TKO (tuhého komunálneho odpadu). Nie sú na to nejaké odborné dôvody – jednoducho Nemci, ktorí roky zo štátu dotujú rozvoj svojich spaľovniarskych technológií a spaľovniarskych firiem, si teraz pre ne v Rámcovej smernici o odpadoch a v EU fondoch vylobovali aj väčší trh.

Nerád sa vyjadrujem, pokiaľ nemám dôkazy a podrobné informácie, avšak z doteraz známych faktov sa dá v Považskej Bystrici odhadnúť najpravdepodobnejší scenár. Pravdepodobne ide o projekt spaľovne odpadov, alebo o prekládkovú stanicu, čo by nebolo až tak zle. Ale znepokojivý je ten komín a niektoré dokumenty ako PHSR, takže to vyzerá skôr na spaľovňu.

Táto spaľovňa by s najvyššou pravdepodobnosťou slúžila pre DOVOZ A SPAĽOVANIE ODPADOV ZO ZAHRANIČIA.

Kapacita 60 – 80 000 ton, na ktorú má byť dimenzovaný zberný dvor, je neekonomický malá pre komunálny odpad. V Košiach nestačí takéto množstvo pre dobrú ekonomiku firmy, ktorá síce prežíva, ale trápi sa a chce rozširovať kapacitu spaľovne na 190 000 – 200 000 ton za rok.

Pre nebezpečný odpad by zas bola príliš predimenzovaná. V Šali zamietli spaľovňu NOP (nebezpečného odpadu) s kapacitou 30 000 ton/rok pre jej predimenzovanosť, okrem iného.

Vychádzajme z toho, že autori zámeru nie sú šialenci a nemyslia si, že uživia spaľovňu nebezpečných odpadov s kapacitou 60-80 000 ton/rok. Takže pravdepodobne pôjde o zámer spaľovne komunálneho odpadu (TKO). Na to je malá nielen kapacita spaľovne (slušná ekonomika začína nad 100 000 ton/rok, dobrá okolo 200 000 ton/rok). Problém je, že ani také množstvo odpadov v regióne nezoženú. To si dovolím tvrdiť s istotou. Spaľovne odpadov patria medzi najdrahšie stavby v odpadovom hospodárstve a takmer vždy sú drahšie ako konkurenčné alternatívy (ako skládky – tým ich neobhajujem, len konštatujem, aj ako kompostárne, technológie úpravy odpadov, recyklačné linky atď.).

Jediné miesto, kde môžu poslanci a vedenie Považskej Bystrice zaviazať občanov a podnikateľov odovzdávať odpady a platiť za ne firme vlastniacej spaľovnu odpadov, je ich samotné mesto (to je dnes cca 18 000 ton/rok). Nemajú však už vplyv ani na najbližšiu obec za mestom. Tá sa bude správať trhovo – voliť lacnejšie alternatívy v okolí. Takže už z okolia nevyzbierajú žiadne, alebo len minimálne množstvo odpadov. Spočítajte si teda, koľko reálne môžu dostať do spaľovne v Považskej Bystrici pri vašom počte obyvateľov, produkcii odpadov.

Z toho si ešte odrátajte rastúce množstvo odpadov, ktoré sa budú musieť recyklovať, už len kvôli legislatíve EÚ. Napríklad do roku 2020 musíme recyklovať 50% papiera, kovov, skla a plastov, plus ciele recyklácie obalov, plus recyklácia elektroodpadu, znižovania biologicky rozložiteľných odpadov, atď.

Predstavme si extrémne optimistický variant, že okrem Považskej Bystrice budú do spaľovne odovzdávať odpad aj niektoré okolité obce a dokonca, aj keď to je už veľmi nereálne, aj časť susedného okresu, teda 18 000 ton + polovica TKO z okesu Púchov – cca 3000 ton/rok, teda spolu 21 000 ton / rok. Z toho si musíme odpočítať množstvo triedeného odpadu pre materiálové zhodnotenie, po roku 2020 musíme vytriediť a materiálovo recyklovať minimálne 25% TKO.

Vysvetlenie pre tých 25%:
Nová rámcová smernica EÚ o odpade prikazuje členským štátom recyklovať minimálne 50% papiera, skla, kovov a plastov. Tie tvoria v TKO v Slovenskej republike cca 40 – 42%, z toho polovica je 20 – 21%. K tým musíme pripočítať isté množstvo zbieraných a recyklovaných elektroodpadov, batérií, akumulátorov a ďalších TKO.

Takže, ak z nereálne vysokých množstiev TKO oboch regiónov (21 000 ton/rok) odrátame 25%, vyjde nám nesmierne optimistické číslo 15 750 ton/rok.

Reálne však situácia bude taká, že okrem odpadov z Považskej Bystrice nebudú do spaľovne zasielať odpady žiadne susedné obce, alebo len minimálne množstvo. Kvôli trhu. Budú lacnejšie ponuky v okolí, a trhu nerozkážu ani najhorlivejší ľavičiari…

Takže od množstva 18 000 ton odrátame 25% a vyjde nám, že reálne by dokázala v najbližšom období spaľovňa TKO v Považskej Bystrici na trhu získať tak 13 500 t/r komunálnych odpadov.

To by ale bol zberný dvor alebo spaľovňa s kapacitou 60-80 000 t/r prázdna z viac nez 3/4 !

Pýtam sa, odkiaľ chce niekto nájsť uvádzaných 60 000 - 80 000 t/r odpadov? A je teraz vedľajšie, či pre spaľovňu, alebo prekládkovú stanicu alebo inú "zázračnú technológiu - také množstvá odpadov v regióne proste nemáte.

Je možné v rámci Európskej únie vyvážať odpad do iných členských krajín?

Vývoz odpadov za účelom zneškodnenia je zakázaný. Na druhej strane: Európska komisia schválila v Rámcovej smernici o odpadoch ustanovenie umožňujúce dovážať odpady za účelom „energetického zhodnocovania“. Spaľovne boli doteraz považované za zariadenia pre zneškodnenie odpadov, teraz sa však – pri istej efektívnosti, ktorú ale splní každá novšia spaľovňa, zaraďujú medzi zariadenia na zhodnocovanie. Tie majú režim dovozu odpadov veľmi jednoduchý, keďže v EÚ sa odpady pre energetické zhodnotenie považujú doslova za predmet trhu a povolenia je možné získať dokonca aj na dovoz nebezpečných odpadov.

V Nemecku a Rakúsku je kvôli vysokým cenám a prísnej legislatíve pretlak odpadov, ktoré "musia" ísť na zhodnotenie, ale nemecké a nakúske kapacity to zatiaľ nestíhajú, a stíhať ešte minimálne 10 rokov nebudú. A preto už niekoľko rokov existuje veľký tlak na uvoľnenie hraníc a umožnenie vývozu nechcených odpadov do chudobnejších východných štátov ako sme my, Česká republika, Maďarsko atd.

Preto s plnou vážnosťou prehlasujem – keďže dokument ktorý ste získali doteraz nikto nepoprel - že môže ísť o skrytý, dlhodobý zámer výstavby zariadenia (je druhoradé akého) pre zhodnocovanie alebo zneškodňovanie odpadov, dovážaných zo zahraničia.


Odborník na odpady si zatiaľ neprial byť menovaný.
Otázky kládol a rozhovor spracoval Juraj Smatana.
Příbuzné položky
Kauza: zberný dvor a spaľovňa
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.05.2009 20:04

Pekny clanok... uz sa to kvalitou blizi profesionalnym periodikam. Mashin

singular plural
singular plural píše:
Neděle 10.05.2009 20:30

Najviac mi lahodia psychologicky manipulatívne a diplomatické odpovede kombinované s absolútnou nevedomosťou, povrchnosťou a krátkozrakosťou našich poslancov.

Pre mňa sú takto "zakliate" Krompachy a Nováky . Istý čas, keď niečo vybuchlo, zhorelo, zaplavilo, prepadlo sa alebo sa v inom smere tragicky udialo, bolo to často práve v okolí Krompách a v okolí Novák . Vyzerá to tak, že sme ašpirantom na umelo vytvorenú GEO ale hlavne PSYCHO patogénnu zónu, odkiaľ budú ľudia radšej utekať.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.05.2009 21:08

to bolo naozaj utrpenie sledovať v TV. Adame a spol sa hrali s poslancami ako mačka s myšou. "Mesto nič nepripravuje... mesto ešte mentálne nedospelo na spaľovňu... toto je len projekt separácie... rozprávajme len o tomto projekte... spaľovňa tam už je"

Okrem Jurčíkovho - vlastne Smatanovho - návrhu na odloženie schválenia materiálu, kým si ho aspoň prečítajú, ich neohrozovalo nič.

Kedy bude PB schopná postaviť do zastupiteľstva ľudí ochotných niečo si pred zastupiteľstvom aj načítať?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 07:43

od vedenia mesta, ktorého 2/3 členov sú právoplatne obvinené z falšovania a 1/3 vedená v zoznamoch ŠTB ako dôverník?!

Keby mali špetku cti, tak hromadne spáchajú harakiri a viac tu nesmradia svojou prítomnosťou.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 09:52

je taka ,ze cas ukaze ze to bola totalna blblost cele obvinenie,aj ked viceprimator tam stiahol svojho nadriadeneho a pravnik?,tak to ma zaujima najviac,co ten s tym ma!nechajme sa prekvapit,inac kopacka do zadku..

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 11:55

Komunistický odpad začína zarábať na odpade. Nech sa páči, teraz si občania PB môžu spapkať to, čo volili: tupú zlodejskú boľševickú lúzu pod vedením KSSmer.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 16:43

dalsi kseft z dielne I.vicekomunistu HASTanda napadne to pripomina podfaj na pribinovej ul. kde sa tez vsetko tutlalo a podcenila sa sila Smatanu a kol. podla reakcii podaktorych tiez odbornikov v meskom ovcine si tentoraz Standa naverboval do pluku aj posledneho viceprimata primata zopar oviec a zelezneho mecenasa

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 16:49

miestni mecenasi idu proti standovi lebo sa im nechce hltat smrad z odpadu

ale mas pravdu ze uz sa stahuju chvosty a tlmia projekty, ako na tej pribinovej

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 23:34

jediny kto je proti je Stachan koli kurtom ostatek je vysoko za

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 12.05.2009 01:31

co by z toho mali, keby boli vysoko za?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 12.05.2009 11:26

bol som na meste a na tej pribinovej sa nic nepribrzdilo ved 100 garazi je v uzemnom plane mesta a ta nadstavba sa skôr alebo neskôr schvali

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 15:42

je taká, že čas už ukázal, že podvod je podvod, a to aj napriek vynaloženému úsiliu zamiesť celú kauzu cez stranícke štruktúry pod koberec!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 15:36

Považská Bystrica je logickou destináciou pre odpad z okolitých štátov. Máme tu prázdne objekty vytunelovaných Považských strojární. Čoskoro tu budeme mať diaľnicu s tromi privádzačmi. Na mestskom úrade máme lacných a skompromitovaných politikov, ktorí však stále dokážu ovládať veľkú a poslušnú skupinu poslancov. To sú tri základné podmienky, aby sa mohli smeti kdesi z Rakúska páliť v meste, neďaleko od škôl a štadiónov.

Teraz ide len o to, či sa v meste dá dokopy dostatočný počet ľudí, schopných narobiť na radnici poriadky.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 17:34

a čo je na tom?Ak by som bol primátom,dostal pekný bakšič a tichého spoločníka,nech tam bude aj spaľovňa s kafilérkou.Tak je to aj teraz.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 17:55

tak ako je na začiatku komentárov pochvala, za pekný a seriózny článok, tak musím napísať aj druhú stranu mince: že čím fundovanejší a odbornejší článok, tak o to to menej viac ľudí bude čítať a zaujme. Bohužiaľ je to naškodu, ale je to tak. Najhoršie je, že na takéto články a iné podstatné veci a prešľapy sa pred voľbami akoby zabudne, a znova sa zvolí to, čo sa zvolí. Ak sa aj zvolí iná garnitúra ako je tu dnes, znova sa zas len budú všetci čo tam budú vyhovárať, že ich predchodcovia spravili veľa nevýhodných zmlúv, a zas bude sa všetko chcieť rušiť, lebo je to nevýhodné.. čo aj v skutočnosti je, ale takto sa bude platiť nevýhodne hneď 2 krát, a po tejto garnitúre snáď 3 krát. Znova sa dá iná firma na odvoz odpadu, pretože megawaste si zoberie mestské popolnice a privlastní si ich, mesto tak nebude mať znova vlastné, kontrolór mesta s tým samozrejme nič neurobí, znova sa bude robiť výberové konanie na technické služby v meste, a znova a znova .. a spraví sa snáď 3. regionálna televízia, ktorá bude propagovať mesto, a tak už bude mesto platiť 1. vlastné regionálku, 1. ešte za čias Laciku, a jednu za čias Adamiku. no proste bude to všetko výhodné!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 19:04

a čo sa čuduješ,pozri sa na SNS a ich kšefty.Celá politika je len o klamstve,prachoch a podvode.A nikdy s tým nič maličkí neurobili.Môžem im len ticho závidieť že nemáme takú možnosť sa dostať k balíku.A myslím,že by som to robil sofistikovanejšie.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 12.05.2009 18:06

Fico ich čiastočne zastavil, už ho ťahali do blata zo sebou. Už išlo o miliardy korún. Slota je pre neho aj tak tvrdý oriešok.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 13.05.2009 12:21

Klasický teatrálny odpor proti všetkým a všetkému, charakteristický pre autora článku, ktorý je presvedčený, že z nejakého neznámeho dôvodu má ku všetkému čo povedať. Odporúčam písať pre nejaký bulvár, tam takýto prístup určite ocenia.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 13.05.2009 14:35
Hm, v uvedenom rozhovore sú moje len tieto dve otázky:

- Ako je to s predpismi EÚ, eurofondami a spaľovňami? Naozaj je možné podporiť zo štrukturálnych fondov spaľovňu?

- Je možné v rámci Európskej únie vyvážať odpad do iných členských krajín?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 13.05.2009 16:08

Otázka času kedy začnú vychádzať aj recepty na pečenie a rady záhradkárom z dielne tohto vševeda. A ten magický, tajomný odborník na spalovne. Super, že tu takých máme a ešte ku všetkému nemajú ani potrebu sa zviditeľňovať... Populistické zberanie bodíkov na úkor samotného riešenia problému. Za chvílu bude jeho tvár v TV známejšia ako červenučké líčka prvého viceprimáta.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 13.05.2009 18:15
Stále som ešte nepočul konkrétnu faktickú výhradu k veci. Stále len k osobe. Dvadsať rokov sa z presvedčenia venujem problematike životného prostredia, tak nevidím dôvod, prečo sa k nemu nevyjadrovať.

Rozveď prosím Ťa to "na úkor samotného riešenia problému". Čo považuješ za problém, a čo z informácií ktoré som hovoril na zastupiteľstve bránilo jeho riešeniu? A poďme konkrétne, nie o tom kto má líčka červenučké a kto biele.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 13.05.2009 19:39

aspoň budeš mať čo čítať a na čo nadávať,hlavne nič neriešiť.Daj tu svoje meno,foto...ako Smatana no a samo to TVOJE riešenie.Si na rade frajer.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 21.05.2009 21:39

Konečne zmysluplne využitie komíma !! Už aby to fungovalo !!!

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359