Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / V Martine transparentnosť lieči krízu

V Martine transparentnosť lieči krízu

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 23.08.2009 14:19
Protikorupčný balík Transparency International v Považskej Bystrici poslanci neprijali, v meste Martin sa však začína slušne vyplácať. Najviditeľnejšie sú úspory dosiahnuté elektronickými aukciami, spomínané aj v nasledovnej tlačovej správe. Samozrejme, protikorupčný balík nie sú len aukcie, ale najmä komplexná zmena pravidiel fungovania celého úradu, zastupiteľstva a mestských firiem tak, aby sa minimalizovali možnosti korupčného a klientelistického správania.

V Martine sa potvrdzuje, že jedným z liekov na krízu je transparentnosťMartin (20. august 2009) – V druhej vlne elektronických aukcií mesto Martin ušetrilo takmer tretinu predpokladaných nákladov. Mestskému rozpočtu transparentnosť ušetrila ďalších 123 tis. EUR. Martinský balíček protikorupčných opatrení, ktorého súčasťou sú aj elektronické aukcie, sa tak stáva nielen liekom na korupciu, ale účinne zmierňuje aj dôsledky finančnej a hospodárskej krízy na rozpočty samospráv.


Výsledky elektronických aukcií jednoznačne potvrdzujú, že projekt ktorým sa vydalo mesto Martin na cestu k transparentnosti je projekt správny a úspešný. Nielenže sme formou elektronických aukcií pri výberových konaniach zabezpečili priestor pre transparentnosť a odbúrali možnosť korupcie, ušetrili sme až 31% predpokladaných nákladov, čo v súčasnej finančnej a hospodárskej kríze je veľmi pekné číslo, ktoré mestu Martin pomôže šetriť a ušetrené prostriedky použiť tam kde je to potrebné,“ povedal po sumarizovaní výsledkov druhej vlny elektronických aukcií primátor Andrej Hrnčiar.


Vďaka výberovým konaniam uskutočneným formou elektronických aukcií, dostal neobmedzený počet podnikateľských subjektov možnosť transparentne zabojovať o zmluvy mesta na realizáciu jedenástich projektov. Ich predmetom je budovanie a rekonštrukcia mestských komunikácií a chodníkov, či výstavba nových parkovacích miest. Celkovo sa cenová ponuka menila 167 krát smerom nadol a náklady na investičné akcie tak z predpokladaných 397 tis. EUR postupne klesli na 274 EUR. Ušetrená suma 123 tis. EUR tak mestskému rozpočtu ušetrila až 31% predpokladaných nákladov.


Verejné zaobstarávanie formou elektronických aukcií je ďalším z opatrení, ktoré mesto Martin zaviedlo v rámci balíka protikorupčných opatrení prostredníctvom vlastného elektronického aukčného domu martin.ebit.sk. Už prvé dve elektronické aukcie, ktoré prebehli ešte 3. júla ušetrili mestu takmer 5 tis. EUR, čo pri plánovanej investícií predstavovalo nezanedbateľnú úsporu 15%.

 

Martin - tabuľka úspor dosiahnutých elektronickými aukciami


 

Jozef Petráš, hovorca mesta Martin


Viac informácií nájdete na: www.transparentnemesto.sk, www.martin.sk, martin.ebit.sk
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 21.08.2009 22:54

Tak to je super, to su uspory. Takychto treba volit, čo ušetria. Takych aj do VUC aj do tych našich volieb. A je jedno či je stary , mladý, vysokoškolák, dochodca..

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 09:22

Aj do VUC aj do mesta.Ten to zavedie.Skončí sa KRADNUTIE V MESTE!Ušetrí sa a NEBUDÚ VYŠŠIE DANE!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 17:08

To by musel chciet asi najskor kandidovať p. Smatana, nie?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 17:14

Na to treba asi aj neja ke peniaze, či ako. Len tak sa niekto prihlasi do violieb a ludia ho zvolia? Asi to takto nefunguje, myslim.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 22.08.2009 20:05
Na voľby potrebuje peniaze len ten, kto nemá hlasy.
Ten si potom musí kupovať priestor v TV a hyzdiť mesto svojimi fotkami.
Nepodceňujme internet.

Svoju kandidatúru stiahnem, ak nebudem mať týždeň pred voľbami v adresári dostatočný počet hlasov (cca 1500).
Takže nemusíte sa báť, že by Váš hlas prepadol.

Ozvite sa mi na adresu smatana@strazov.sk.

Naviac, svojim voličom chcem ponúknuť, aby volili aj prípadných ďalších 4 kandidátov, ktorí budú garantovať presadzovanie úsporných a protikorupčných opatrení.
Považujem to - vzhľadom na doterajší obsah môjho adresára - za reálny projekt.
Anonym píše:
Pondělí 24.08.2009 19:59
Je na tom čosi čo ponúkate. Ale p. Smatana, len kritikou a neustretovosťou nevybavíte nič na VUC pre Bystričanov. Skúste dať aj iné záruky ako len "opozičné" a relatívne byť proti všetkému.
redakcia
redakcia píše:
Pondělí 24.08.2009 20:45
Prvá fáza žiaľ takmer určite bude opozičná. Tzn. "naši" ľudia budú v menšine a budú najmä upozorňovať na maléry. To je nezastupiteľná rola opozície.
Politika by nemala byť o "vybavovaní". "Vybavovanie" je vždy na úkor toho, za koho nemá kto "vybavovať". Mne ide o nastolenie férových pravidiel, aby sa "vybavovalo" čím menej.

Mimochodom, čo nám vybavili súčasní poslanci VÚC? Myslíte, že keby sa im niečo zadarilo, tak by toho nebola plná ITV alebo Považie?

Inak, čudovali by ste sa možno, aká efektívna je cielená kritika, hoci ju robí len jeden človek. Ak neveríte, dajte si tú prácu a porovnajte (podľa výpisov faktúr) prideľovanie zakázok pred zverejnením faktúr, a po ňom.

A jedna osobná poznámka - spýtajte sa ľudí, ktorí so mnou niekedy o niečom rokovali, či som "neústretový". Mediálny imidž môže byť iný, ale vo väčšine vecí som dosť umiernený. Samozrejme, je pár vecí, o ktorých sa nevyjednáva, napríklad dostupnosť informácií podľa infozákona musí byť, ale vo väčšine prípadov je riešením kompromis.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359