Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / V ktorých mestách sa žije najlepšie? Považská Bystrica na piatom mieste!

V ktorých mestách sa žije najlepšie? Považská Bystrica na piatom mieste!

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 22.06.2008 18:46 Copyright: ŽURNÁL, Autori: Marián Repa, Juraj Plánovský
Týždenník Žurnál z 2. apríla 2008 priniesol zaujímavý rebríček kvality života v slovenských mestách. Hodnotil separáciu odpadu, podiel zelene a náklady na jej údržbu, mieru nezamestnanosti, priemernú výšku mzdy a bezpečnosť. Hoci voči kritériám prieskumu možno mať výhrady, vysoké umiestnenie Považskej Bystrice (hneď po Malackách, Skalici, Žiline a Bratislave) stojí za zamyslenie!
V ktorých mestách sa žije najlepšie? Považská Bystrica na piatom mieste!

Erb víťazných Malaciek

Pokiaľ je to možné, prečítajte si článok v pôvodnom kontexte na stránkach týždenníka ŽURNÁL -
http://www.izurnal.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=2214&Itemid=89
tabulka_rebricek-kvality-slovenskych-miest.jpg

Kde sa na Slovensku oplatí žiť?
Autor: Marián Repa, Juraj Plánovský
Streda, 02. apríl 2008
Na prvých priečkach svetového rebríčka miest, ktoré ponúkajú najlepšiu kvalitu života, sa pravidelne objavuje Zürich, Ženeva, Vancouver a neďaleká Viedeň.

Spoločnosť Mercer Consulting's zostavuje tento zoznam na základe tridsiatich deviatich kritérií. Zahŕňa politické, sociálne, ekonomické a environmentálne faktory, ako aj osobnú bezpečnosť, zdravotníctvo, vzdelávanie, dopravu a verejné služby. Týždenník Žurnál sa pokúsil zostaviť podobný rebríček slovenských miest. V ktorom z nich sa oplatí žiť najviac?

Do prvej päťdesiatky rebríčka svetových miest sa zatiaľ neprepracovalo ani jedno mesto z krajín bývalého sovietskeho bloku. Bratislava a Praha sa síce „vyšvihli" medzi 50 najdrahších miest sveta, ale to celkom nekorešponduje s kvalitou života v nich. Obvykle totiž ide ruka v ruke jedno s druhým. Tak je to napríklad v Ženeve, Zürichu i Kodani. Naopak, asi len málokto by si želal žiť v drahom, ale nebezpečnom Bejrúte alebo Lagose.

O tom, či sa v meste žije dobre, rozhoduje množstvo vecí. Jeho úpadok a rozvoj závisí predovšetkým od ľudí, ktorí toto prostredie vytvárajú. Vplyv naň majú aj ďalšie faktory: geografická poloha, štruktúra priemyslu, rozvinutosť služieb, ale aj napojenie na infraštruktúru.


Partizánska Ľupča (predtým Nemecká Ľupča), pôvodne najstaršie banícke mesto Liptova, alebo Kláštor pod Znievom s prvým slovenským gymnáziom, sú dnes takmer zabudnuté dedinky. Ich rozvoj sa na konci 19. storočia zastavil. Obišla ich totiž železnica. Podobným spôsobom dnes trpia aj mnohé mestá na východe Slovenska. Ibaže železnicu v 21. storočí nahradili diaľnice.

Metodológia
Nemali sme kapacitu na analýzu kvality života v slovenských mestách, ako to robí Mercer Consulting's, napriek tomu náš prieskum má značnú výpovednú hodnotu. Na zostavenie rebríčka sme vybrali štyri kvantifikovateľné indikátory, na základe ktorých sa jednotlivé okresné mestá na Slovensku porovnávali (do rebríčka nie sú zahrnuté Medzilaborce a Senec, pri ktorých chýbali údaje o zeleni).

Druhá Skalica. Foto: Roamn Benický Dva prieskumy o bezpečnosti a zeleni v mestách urobili redaktori Žurnálu už minulý rok sami. K nim boli pridané dáta Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny o nezamestnanosti a Štatistického úradu o hrubom príjme. Pridaním ďalších premenných by sme získali ešte plastickejší obraz o slovenských mestách. To by si však vyžadovalo oveľa väčšie kapacity: personálne i časové. Nie je však vylúčené, že časom sa o to znova pokúsime.

Porovnávanie porovnateľného
Aby mohol Žurnál zozbierané údaje vyhodnotiť, museli sa prostredníctvom indexácie preratúvať, aby boli porovnateľné. Čo to vlastne znamená?

Maximálna hodnota vo všetkých štyroch kritériách bola stanovená na 100, minimálna na 0. Pri každom posudzovanom kritériu sa vypočítal index, ktorým sa prepočítala uvedená hodnota.

Subindex 1 ZELEŇ sme vypočítali takto: mesto Žilina začalo so separovaným zberom v roku 1991, za to získalo 100 bodov. Druhá v poradí Skalica začala separovať v roku 1992, to sa rovná 94,12 bodu. Takto sa postupuje smerom nadol, pritom posledné, Kysucké Nové Mesto a Sobrance, ktoré začali separovať len minulý rok, získali iba 5,88 bodu. Podobný systém sa použil aj pri prepočte plochy zelene a nákladov na jej údržbu. Výsledná suma sa vydelila tromi, a tak sme dostali definitívny výsledok. Víťazom so skóre 65 bodov sa stalo mesto Skalica.

Bronz patrí Žiline. Foto: archívSubindex 2 NEZAMESTNANOSŤ sme získali jednoduchým prepočtom. Za nulovú nezamestnanosť sme pridelili maximum 100 bodov. Za najvyššiu nezamestnanosť, v tomto prípade sme brali 30 %, je 0. Takto nastavená škála oveľa vernejšie odráža skutočný stav, keďže v žiadnom okrese nie je 100-percentná nezamestnanosť.

Subindex 3 MZDA je takisto veľmi jednoducho prepočítaný: 100 bodov je najvyššia, v tomto prípade bratislavská mzda, a 0 bodov je najnižšia mzda v Bardejove.

Subindex 4 BEZPEČNOSŤ sme získali zo štyroch premenných: z percenta stíhaných policajtov, počtu trestných činov na 1000 obyvateľov, percenta objasnenosti trestných činov a z počtu dopravných nehôd za rok na 1 km ciest. V tomto smere dopadla najhoršie Bratislava a Košice, preto že na relatívne malom území je tu najhustejšia premávka, čo výraznou mierou ovplyvnilo celkový výsledok.

Výsledok je súčtom premenných delené štyrmi. Za bezpečnosť získali najlepšie skóre Spišská Nová Ves a Gelnica, ktoré tvoria jedno policajné riaditeľstvo. Hneď za nimi sa umiestnilo Humenné a Snina. Celkovo je policajných okresov na Slovensku iba 44, čo znamená, že nie v každom okresnom meste sídli aj policajné riaditeľstvo. V mnohých prípadoch spadá pod jedno policajné riaditeľstvo viac civilných okresov. Najhoršie skóre v oblasti bezpečnosti získala Bratislava.

Žiadne prekvapenia
Metropola obsadila štvrté miesto. Foto: Roman BenickýKonečný výsledok sa potom vypočítal ako súčet štyroch subindexov delený štyrmi. Žiadne veľké prekvapenie sa nekonalo. Celkovo najlepším mestom na život v Slovenskej republike sú Malacky, tesne pred Skalicou. Tretie miesto získala Žilina. V tesnom závese za ňou je Bratislava.

Víťazstvo Malaciek a druhé miesto Skalice sú vcelku logické - obidve mestá majú dostatok zelene a sú relatívne malé, čiže je tu vysoká bezpečnosť. Keďže sa nachádzajú blízko Bratislavy, respektíve českých hraníc, sú tu nadpriemerne vysoké mzdy a naopak, nízka nezamestnanosť. Dá sa teda povedať, že ich komparatívnou výhodou je relatívna malosť a dobrá poloha.

Koniec tabuľky tiež nie je žiadnym veľkým prekvapením. Tvoria ho mestá takzvaného „juhovýchodného pásu chudoby", ktorý sa začína Krupinou a pokračuje cez Hont, Novohrad a Gemer smerom na východ.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 22.06.2008 20:33

Je to nezmysel ako Brno !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 22.06.2008 23:48

je slabý výrazový prostriedok...

Martin Zdurienčík
Martin Zdurienčík píše:
Čtvrtek 26.06.2008 22:49

Je krasne, ako dokazete o jednej v podstate o nicom nevypovedajucej a prznajme si, asi nie celkom objektivnej ankete naruzivo diskutovat a elegantnym sposobom prejst ku kydaniu hnoja na konkretnych ludi. S pohladu nezajuateho cloveka je to celkom zabavne citanie...:)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 23.06.2008 01:14

...hovno.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 23.06.2008 07:11

analyzátori kládli otázky len primátorom a ich rodinným príslušníkom...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 23.06.2008 07:56

Rad by som spoznal tych dementov,ktori takuto bohapustu volovinu mohli napisat.Je to nazmysel najvacsiaho zrna!!! Nech sem pridu zit a potom uvidia tu kvalitu.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 23.06.2008 16:49

To asi preto tu mame take predrazene stare byty. :-)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.06.2008 07:28

To je neuveriteľné čo sa ešte nedozvieme ako sa tu máme "dobre" .

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 25.06.2008 11:00

Nič také stupídne som v živote nečítal.To už je naozaj červená propaganda a najhoršie je,že tí Smeráci tomu naozaj veria.Hnus a špina,vačšie cigánstvo som v živote nečítal!!!!

pavol briestensky
pavol briestensky píše:
Středa 25.06.2008 11:12

Túto anketu mohol napísat a tvrdit že je pravdivá len debil a cigánisko maximálnych rozmerov.To ako keby napísali,že pani Kardošová-šéfka PX CENTRA má vysokú školu a tak splna podmienky aby kvalifikovaný človek mohol pracovat na tomto mieste.Je mi na grcanie z predstavitelov nášho mesta,takýto marazmus tu nebol ani za komunistov!!! Cigánstvo,cigánstvo a zase cigánstvo!!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 25.06.2008 13:02

Je to cudne nastavene. Nezamestnanost, bezpecnost, mzda OK. Navrhoval by som doplnit anketu o kulturu a o kvalitu poskytovania verejnych sluzieb. To je o ludoch, a je to tiez vyznamny ukazovatel.

Potom by sme sa ako mesto z rachotom prepadli o dobrych par priecok nizsie.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 25.06.2008 21:39

a čo ty máš proti TV - stár našej, uhm teda Hantovej regionálnej TíVí Považie ?

pavol briestensky
pavol briestensky píše:
Čtvrtek 26.06.2008 11:57

Bozechran nieco mat proti tejto dokonalej a samolubej hviezde miestnych novin a TV.Ved to je najvacsia roskos tyzden co tyzden pocuvat tu samochvalu na jej dokonalost a jedinecnost,ked sama sebe veri a neustale sa v tom utvrdzuje,ze len ona a ona a nikto iny by nedokazal pozdvihnut kulturu v meste na taku uroven na akej je.Hlavne si treba zistit kolko uz bolo stratovych akcii vdaka jej neutichajucemu nadseniu a dokonalosti.Nadhernym prikladom je akcia Bozkavanie pod ceresnou,ktorej prvy-a chvalabohu posledny rocnik sa konal minuly rok.Bola to trapnost najvascieho zrna.Alebo ten jej uzasny plan s koncertom Karla Gotta,ked aj cloveku so zakladnym vzdelanim bolo ihned jasne,ze toto jej megalomanstvo nema sancu.Hlavne ze dva tyzdne pred koncertom bol inzerat v Bystrickych novinkach o predaji listkov a v Kine mier sa na mna divali ako keby som spadol z visne ked som si chcel kupit vstupenky.A na webe na strankach Karla nebolo ani meke F o tomto koncerte.Ved Kaja ma raz do roka svoju show v Blave a to sa listky predavaju aj 3 mesiace vopred.Proste Anca je Anca.Aj vdaka takymto super-star sa verim tomu blizi koniec tejto smerackej partie na uradoch.Nich by lepsie nerobil primatorovi antireklamu ako tato najmudrejsia a najsikovnejsia sudruzka!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.06.2008 18:07

V prírode to bolo kedysi tak zariadené, že živočích v niečom bol lepší- avšak v inej oblasti bol horší,. Iba pár jednotlivcov malo viac ej dobrých znakov, no boli aj taký čo zasa zväčša negatívne. U žien som to hodnotil tak, že krajšie boli menej zábavne a tie priemerné o to viacej vynikalo. Videl som už nasživo p. Kardošovú - no ako žena čo sa týka pôvabu - aby to bolo kompenzované musea byť aspoň atomový fyzik s dvoma nobelovimi cenami. No v P.B. si at tak našla svojích -teda na naše pomery je šikovná. / Hlavne že to nemám doma !! /

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 26.06.2008 18:57
Iný spôsob ako si to vybaviť s pani Kardošovou nemáte?
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.06.2008 20:22

Suhlas, nazor sa da prezentovat aj taktne.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 28.06.2008 23:29

Názor sa dá prezentovať taktne, kým nepretečie ...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 04.07.2008 07:09

Kardoška. Sama sa chodí vnucovať, napr. do TV Považie. Jednoducho Mária :(

pavol briestensky
pavol briestensky píše:
Pátek 27.06.2008 14:19

Pan Smatana,hold iny sposob nemam,nakolko dostat sa priamo do konfliktu s pani Kardosovou je ako ist s prakom na medvede.Bohuzial jej manzel pan Kardos je velmi dobry prisluhovac pana primatora spolu s manzelkou,takze si viem predstavit tu reakciu ktora by pri povahovych vlastnostiach pani Kardosovej nasledovala.Viete,takymto ludom predkladat argumenty je ako bavit sa s opicou o matematike.Zialbohu poznam ich velmi dobre a tak viem ako by sa vyvrsovali a chrapunsky spravali voci mne a mojmu okoliu.Ak Vam nic nehovori slovo zakernost,tak skuste vyslovit svoj opacny nazor ako ma super-star p.Kardosova a sam sa presvedcite o jej charakterovych vlastnostiach!!! Mimochodom toto je volna stranka,takze si mozem pisat co uznam za vhodne.Vy sam taktiez s pravidelnostou pisete prispevky ktore mozno mnohych nezaujimaju,alebo priamo nasieraju,ale je sloboda takze na to mate prevo.Preco by sa vzdy malo diskutovat o temach ktore ste napisal Vy? Takze sorry,ale budem si pisat a rozhodovat o tom sam.Je mi Vas luto,ze o dialnici je uz rozhodnute bez Vas a tak ste stratil Vasu hlavnu temu,ktora uprimne povedane mi uz liezla poriadne na nervy.Aspon ste sam spoznal ake je to bojovat s veternymi mlynmi.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.06.2008 14:34

"Aspon ste sam spoznal ake je to bojovat s veternymi mlynmi."

To je trefa p. Briestensky. Pocul som ze, Smatana ma niekedy ohladom zelene tak nezmyselne poziadavky, ze ho volaju Don Quitotte de la Travča.

pavol briestensky
pavol briestensky píše:
Pátek 27.06.2008 14:24

Este jedna poznamka:chcel by som Vas vidiet po 5.minutach ako sa da jednat s pani Kardosovou taktne!!! Jednoduchy priklad:ked pani Kardosova povie,ze 2+2=5,tak verte ze to tak je,lebo to povedala ona a to plati.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 29.06.2008 21:15

Aký primátor, taká Kardošová,...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 30.06.2008 07:03

Máte pravdu, neviem kto robil tú anketu, ale mal by ísť vždy v sobotu do "centra". Takú špinu je možné vidieť len v P.Bystrici. Najmä okolo kina Mier a tzv. fontány. Myslím si, že by pani riad.PX Centra spolu so svojou rodinou mali povinne nastúpiť a čistiť mesto. Je to hnus, slušný človek si nemôže na tie lavičky ani sadnúť, lebo si pripadá ako na smetisku. To sú tie kultúrne aktivity v P.Bystrici. Toto mesto ešte nikdy nebolo také špinavé ako teraz. Hnus a ešte raz hnus.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 01.07.2008 12:36

kto sa niekedy bavil s Kardošovou,vie že je to ....ale dcérenka je celkom pekná a manžel dostatočne ohybný,to je dosť v P.B. na riaditelku,nie?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 01.07.2008 19:36

ten poslanec za Lány je jej manžel ? Podľa výzoru vyzerá typický podpapučiar .

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 01.07.2008 23:07

Ano,ten poslanec za Lany je jej manzel a podpapuciar je slabe slovo,Ale to nie je problem,ved nech si kazdy zije ako sa mu chce.Horsie je,ze tento poslanec je typicky prezliekac kabatov a momentalne najvacsi vritlez pana primatora.Za mlada to bol fajn chlap,ale odkedy zacal so svojou skolou tak sa strasne zmenil.Jeho uspechy vo svojej praci nepopieram,treba mu gratulovat,bohuzial sa dal na politiku a to sa velmi zmenil.Uz je to iny Stano,obycajny bezcharakterny karierista a clovek posadnuty peniazmi.Skoda ze nikto z kontrolnych organov nepreveruje ako sa dohadzuju ksefy jeho SZUS od pani manzelky.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 02.07.2008 01:56

Ach jaj,pred volbami zhanala hlasy ,slubovala a teraz sa smeje a tvári,ako som Vás dostala,dokedy? a ver,či never nie si sama Vy podliaci falošní!!už aby sa karta obrátila,spomeniete si,ale potom nás vriť bozajte.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 02.07.2008 21:27

Vážený - za 15 rokov " slobodných " volieb som pochopil, že slušný človek - u nás nemá v politike čo hľadať a ani sa tam nedostane, lebo ostatní členovia politických strán ho medzi seba nepríjmu. A ako nezavislí kandidát - nemá šancu kôli financovaniu predvolebných kampaní. Teda je úplne jasné, že kto chce v politike uspieť musí na charakter - a ak mal v munulosti nejaké slušné zásady, tak tieto odložiť. Politika v SR je o nabalení sa a zabezpečení svojho rodu na generácie dopredu. Viď naše vedenie a odmeny za vízie. V ktorom inom zamestnaní - okrem veštenia sa dotavajú odmeny za vízie ??? Včade chcú hmatateľné výsledky. Na MsU P.B.- nie !! Je to dobrá firma, asi si tam budem hladať flek !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 05.07.2008 18:48

Bohužiaľ-iné nič iba súhlas s autorom!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 07.07.2008 07:51

zapnem ráno TV a hned sa na mna vyvalí z obrazovky teta Karošová. Hneď ako sa z toho šoku pozbiram, idem zrušiť do KATESU moj balik s TV Považie. Ona je klonovaná či čo????!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 07.07.2008 17:19

Detto na ITV. Klony útočia!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 07.07.2008 20:40

Chvalabohu ze sa este nemozu klonovat a rozmnozovat,to by potom ta Povazska vyzerala inak:Pani Anca a Stanko by nam zdvihli mandle!!! Uz by mali dostat Oscara za ich nepretrzite vystupovanie v nasich TV a Novinkach.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 08.07.2008 00:12

No, s tým že sa rozne živočíchy nemožu klonovať by som si taký istý nebol. Tuším že v Anglicku už jednu ovcu vyklonovali. A keď može ovca v Anglicku, prečo by nemohla v PB TV-stár Milka?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 08.07.2008 17:28

a ty co nepoznas ancu? keby mohla tak vystupi aj v bielom dome

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359