Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Tam, kde strany končia, tretí sektor supluje

Tam, kde strany končia, tretí sektor supluje

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 03.05.2009 12:52
[2006-06-22](KOMENTÁRE) Slovenská národná strana podala podnet na rozpustenie občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu, pretože "združenie permanentne, systematicky a cielene vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom tým, že vyvíja činnosť vyhradenú politickým stranám".
Slovenská národná strana podala podnet na rozpustenie občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu, pretože  "združenie permanentne, systematicky a cielene vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom tým, že vyvíja činnosť vyhradenú politickým stranám". Konkrétne ide o "organizovanie politických okrúhlych stolov politických strán a hnutí s cieľom ich koordinácie v neprospech súčasného primátora a predsedu SNS Jána Slotu".

Na prvý pohľad si tento podnet nezaslúži viac, než len mávnutie rukou a zaradenie do zbierky opileckých rečí a politických kuriozít, ktorými nás SNS oblažuje už roky. Veď každý, kto dokázal prečítať zákon o združovaní občanov aspoň po štvrtý paragraf vie, že zakázať možno len združenia, ktoré popierajú základné ľudské a občianske práva, sledujú dosahovanie svojich cieľov nezákonnými alebo protiústavnými spôsobmi, prípadne si vytvárajú svoje ozbrojené zložky. Zakázané je ešte riadenie štátnych orgánov a ukladanie povinností občanom, ktorí nie sú ich členmi.

Ak by spolupráca s politickými stranami, organizovanie politických diskusií či petícií boli  vyhradené len politickým stranám, slotovci by mali najprv zrušiť vlastné občianske združenie - Mládež SNS.  Toto združenie má priamo v stanovách zakotvenú aktívnu spoluprácu so SNS, či zabraňovanie šírenia "smerov ideologicky podobných šovinizmu alebo komunizmu".

Kauza je však v skutočnosti príznakom vážnej choroby, ktorá napáda slovenské regióny. Choroba zatiaľ nemá meno. Samotní Žilinčania ju nazvali "slotalita". To je síce presné, ale nevystihuje aj skutočnosť, že žilinský primátor je len jej najviditeľnejším prejavom. Po decentralizácii verejnej správy zostúpili z Bratislavy do rúk primátorov a starostov najprv značné právomoci, o niečo neskôr aj veľké financie. Zároveň s nimi však neprišli potrebné kontrolné mechanizmy - od nezávislých médií cez spektrum vplyvných firiem až po mimovládne organizácie. Kde však neexistuje kontrola moci, tam zákonite vzniká totalita.

Primátorovými zamestnancami sa stali nielen úradníci mestského úradu, ale prakticky aj novinári, pracovníci mestom zriadených firiem, učitelia základných škôl. A cez stavebný úrad, mestskú políciu a obecné zákazky má primátor citeľný dosah aj na súkromné firmy. Kto nie je s ním, ten krachuje alebo odchádza podnikať mimo regiónu. Vzniká jasná deliaca línia: klienti, ktorí sú výrazne motivovaní udržať súčasnú garnitúru pri moci, a znechutená pasívna väčšina.

Prirodzeným činiteľom rovnováhy by mali byť miestne politické strany. Mali. Lenže strany sú najmä rebríkom na úradnícke funkcie a dvierkami do obecnej pokladne. Stačí pár suchých liet, a rebrík sa láme, pánty hrdzavejú, opozičné partaje pripomínajú  Stranu slobody z liet mocenského monopolu KSČ. Hŕstky bezmocných zúfalcov, navzájom sa podozrievajúcich z kolaborácie. Firmy nemajú dôvod do nich investovať, vlastné stranícke centrály zaplatia prinajlepšom prevádzku malej kancelárie. Vládnúca strana slávi svoje triumfy.

Korupčno-klientelistický model je však kráľovstvom vnútorne rozdeleným. Objem obecných statkov je obmedzený, ale klienti sú nenásytní. Niekedy v tejto fáze sa začne preberať verejnosť. To nie je náhoda, že dnes v Žiline Slotu najviac ohrozuje občianska organizácia s menom pripomínajúcim okrášľovacie spolky devätnásteho storočia. Obyvatelia sa obvykle prebudia až vtedy, keď sa delenie koristi prejaví stratou estetiky alebo znížením kvality prostredia. Zmizne park, objaví sa ozrutná budova, projekt benzínovej pumpy rovno pod oknami bytu, alebo rovno hrozba asanácie a vyvlastnenia "vo verejnom záujme".  Za ktorúkoľvek nitku toto klbko potiahnete, zákonite musíte skončiť v politike. Informačný zákon, územné plánovanie, verejné obstarávanie, transparentnosť samosprávy, "verejnoprávnosť" mestských novín a televízií - to všetko je politika v pôvodnom slova zmysle, politika ako správa vecí verejných.
Nie je to len žilinská skúsenosť. Pozrite sa do Banskej Bystrice, Prešova, Púchova, Šale, Považskej Bystrice...

Áno, je nepochybne znakom istej spoločenskej nezrelosti, slabosti, keď musí tretí sektor suplovať časť činnosti politických strán. Tak ako keď náboženské, ochranárske a umelecké spolky udržiavali isté podhubie pre politickú zmenu roku 1989, nehovoriac o roli mimovládnych organizácií v roku 1998.
Zákaz opierať sa o barly však krívanie neodstráni.

(Autor je učiteľ a občiansky aktivista z Považskej Bystrice.)

Text bol pod titulkom "Keď idú nevládky do politiky" publikovaný v denníku SME dňa 2. júna 2006.
http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2744260
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 29.07.2007 10:47

Pánboh nad ochraňujej pred takými " zachrancami " ako sú Smatana, ing. Sefčík a spol" to je ozaj lepčia diktatúra ""

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 29.07.2007 16:44

Na takých ako je Smatana a spol. treba len komunistov tí by vedeli čo s ním...

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 30.07.2007 22:58
Citát: "Na takých ako je Smatana a spol. treba len komunistov tí by vedeli čo s ním..."

Ďakujem za uznanie. Z takýchto výrokov našich odporcov sa dá čerpať sila.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 03.08.2007 21:59

Smatana ak ty z takýchto výrokov čerpeš "silu" o čom nikto nepochybuje že jej máš aj na rozdávanie tak by mal z teba radosť aj MUDr. Procházka, bol by si jeho vďačný objekt na záver jeho kariéry ako bonbón, a propró s tými motorkármi si si to riadne pohnojil.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 04.08.2007 09:18

starí "dobrí komouši"/takí prepití chrapúni/ ťa nezničili tak ich synkovia /takí potratíci/sú už temer neškodní -dokážu už len hlúpo anonimne urážať,inak sú to úbožiaci-paroháči...Večšina ludí začína chápať o čom si vravel pred 2,3,a viac rokmi a tuším si ťa začínajú aj vážiť...Takže Juro+spol.- zdar a silu!

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359