Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Stojiská na separovaný zber sú 9 mesiacov po voľbách čiernymi skládkami odpadu

Stojiská na separovaný zber sú 9 mesiacov po voľbách čiernymi skládkami odpadu

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Úterý 15.09.2015 13:50
[2015-08-16] Primátor Karol Janas počas volebnej kampane opakovane zdôrazňoval úspech pri čerpaní eurofondov a sľuboval rýchle spustenie separovaného zberu v meste. Ešte pred voľbami v novembri 2014 bolo v meste Považská Bystrica vybetónovaných viac ako 130 stojísk na kontajnery separovaného zberu. Po 9 mesiacoch od volieb sa tieto stojiská v podstate premenili nelegálne skládky komunálneho odpadu. Systém separovaného zberu doteraz nebol zavedený tak, ako predpokladal projekt, na ktorý mesto získalo financie z eurofondov, hoci pôvodne mal byť projekt ukončený už vo februári 2015.

 

Facebookový status Karola Janasa z 22. októbra 2014:

Napriek tomu, že sa Karol Janas cítil "nadějeplně", nádeje občanov sa nenaplnili. 

Poslanec Marián Puček pred pár dňami zverejnil na facebooku niekoľko fotografií stojísk, čo občanov inšpirovalo k zasielaniu fotografií z blízkosti svojich domov. Z tohto občianskeho prieskumu vyplýva, že stojiská v meste môžeme rozdeliť do 5 základných kategórií:

 1. Stojiská prázdne, nevyužívané

Stojisko v Strojárenskej štvrti, na Školskej ulici v blízkosti bufetu Srdiečko je prázdne. Pravdepodobne najmä preto, lebo je stojisko je umiestnené tak, že ak by doň občania umiestnili aspoň staré kontajnery, stratili by kvôli miestu potrebnému pre smetiarske automobily niekoľko parkovacích miest. FOTO: Juraj Smatana

Sídlisko Rozkvet. Vyvážanie kontajnerov cez odvodňovací kanál bude zbytočne zaťažovať pracovníkov a znižovať životnosť kontajnerov. FOTO: Joseph Ká, Facebook. 

2. Stojiská prázdne, sčasti využívané ako parkovacie miesta

Stojisko Lánska - Kuzmányho. FOTO: A. Sobčáková, Facebook. 


3. Stojiská, na ktoré občania svojpomocne premiestnili staré kontajnery a je na nich aký-taký poriadok

Stojisko v mestskej časti Lány, medzi ulicou Nábrežná a Pionierska. FOTO: Juraj Smatana

4. Stojiská, na ktoré občania svojpomocne umiestnili kontajnery, ale aj komunálny odpad

Rozkvet, ulica ČSA. FOTO: S. Muráňová, Facebook. 

Sídlisko Hliny. FOTO: Marián Puček. 

Sídlisko Lány, vnútrobloky. Na stojisku pre separovaný zber stojí kontajner na zber šatstva, staré kontajnery sú na trávniku a za nimi vzniká čierna skládka, pretože takýto odpad by mali občania odvážať na zberný dvor sami. FOTO: Juraj Smatana 

Sídlisko Stred, pri Považskej knižnici. Občania správne cítia, že tu niekde by mal už dávno stáť kontajner na biologicky rozložiteľný komunálny odpad. FOTO: Juraj Smatana

5. Stojiská, na ktorých je uložený komunálny odpad a staré kontajnery stoja mimo.

 Stojisko na ulici Lánska. FOTO: Marián Puček

Mestská časť Stred. 

Mestská časť Lány, časť Dedovec. FOTO: Juraj Smatana

Viac fotografií stojísk nájdete vo fotogalérii na adrese

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1644716742412190.1073741833.1540263736190825&type=3

kde môžete pridať fotografiu stojiska, ktoré sa nepáči vám. 

 

Kto vlastne môže za takýto stav? Zosumarizujme si fakty. 

 • Projekt separovaného zberu bol vypracovaný a podaný ešte za primátora Adameho.
 • K zdržiavanie dochádzalo z viacerých dôvodov, napríklad kvôli zbabranému - zrušenému verejnému obstarávaniu.
 • V októbri 2014 primátor Janas zverejnil informáciu, že mesto získalo 2,25 milióna eur a konečne môže začať s realizáciou.
 • Vytyčovanie umiestnenia stojísk prebiehalo zaujímavým spôsobom: v predvolebných týždňoch vtedajší politici - často aj kandidáti - priamo na mieste, vo svojom volebnom obvode, vyberali najvhodnejšie miesta. Slovami poslanca Pučeka - osobne, "v poltopánkach" tieto miesta vyberalo vedenie mesta.
 • Ešte pred voľbami bolo viac ako 100 stojísk vybetónovaných, čo primátor Janas vo svojej kampani opakovane zdôrazňoval: "konečne sme sa nadýchli a začíname budovať"
 • V lete 2014 sa začalo verejné obstarávanie na technickú časť projektu, teda na nákup kontajnerov a ďalšej potrebnej techniky.
 • Tu nakoniec Mesto Považská Bystrica nakúpilo stroje a zariadenia za niekoľkonásobne vyššie ceny, než sa dajú bežne kúpiť na trhu. Napríklad 186 kusov zberných nádob bolo nakúpených zacenu 438 € za kus, pričom porovnateľné kontajnery sa dajú kúpiť už za 279 € za kus. Kontajnery sú údajne dočasne umiestnené na športovom štadióne.
 • Do niektorých mestských častí boli rozmiestnené kompostéry pre rodinné domy. Tieto kompostéry mesto nakúpilo opať za predraženú cenu 234 € za kus, pričom na trhu sú dostupné za štvrtinovú cenu, teda od 52,21 €. Zdroj: http://www.buducnostprepb.sk/2015/07/18/zberove-stojiska-ii-pokracovanie/
 • Výhrady opozičných poslancov, napríklad poslankyne Moniky Bandúrovej, ktorá na predražené nákupy upozorňovala, boli prekričané a ignorované.
 • Tým boli ukončené dve etapy projektu: stavebná a technická. Projekt v sume viac ako 2 milióny eur však obsahoval aj časti "propagácia tovaru" a "externý manažment".
 • Dodnes však žiadna propagácia medzi občanmi neprebehla, a nevidno ani žiadny manažment, takže mnohí občania predpokladajú, že stojiská sú určené na odkladanie odpadu. Firma Megawaste, ktorá v súčasnosti vykonáva odvoz komunálneho odpadu, však nemá s mestom uzatvorenú zmluvu na vyvážanie týchto stojísk. Megawaste tiež nie je realizátorom spomínaného projektu separovaného zberu, takže odpad sa na stojiskách hromadí a občas je odstránený - alebo neodstránený - na základe neznámeho systému.

 

Takže nám nezostáva nič iné, než upozorňovať na tieto kocúrkovské pomery. Alebo čakať na najbližšiu volebnú kampaň, kedy budú kandidáti z vedenia mesta opäť čulo pobehovať medzi občanmi a vzbudzovať plané očakávania, že sa Považská Bystrica už konečne začne rozvíjať tak, ako okolité mestá. 


Anonym píše:
Neděle 16.08.2015 23:31
Veď najbližšie voľby do ktorých sa Karolko Multifunkčný chystá sú už za dverami,parlametné voľby.
Tak nám možno zas čosi slúbi a my ho zas zvolíme.Veď on veľmi potrebuje poslaneckú imunitu....
tiežblbec
tiežblbec píše:
Čtvrtek 20.08.2015 16:50
Vy tupci bystrický čo sa sťažujete prymátor robí pre Vás do roztrhania tela( nie svojho) ON TO UŽ ZDOVODNÍ KTO MU TO VŠETKO POKAZIL S TÝMI EUROFONDAMI A VY BYSTRIČANIA SA MU NA TO JEHO TEATRO POSKLADÁTE V ZVÍŠENOM POPLATKU ZA kOMUNÁLNY ODPAD NA ROK 2016 A VYBUDETE NADÁVAŤ NA MEGAWASTE HOCI TY S TÝM MAJÚ TOľKO AKO JANAS S ODBORNOSŤOU RIADIŤ KOLOS AKO JE P.B. ALE VINNIK JE NA SVETE A BYSTRIČANIA PLATTE
Anonym píše:
Pondělí 17.08.2015 00:23
Ja som už aj chcel volať na úrad, že čo už tam tie kontajneri nedajú... Od jesene a žiadný úžitok. U nás pri panelákoch sú až tri stojiská od seba vzájomne tak max 50 m, čo sa mi zdá aj dosť predimenzované, keď to má byť na separovaný zber. Asi v duchu filozofie, keď je to z dotácií nech to stojí čo stojí, aspoň sa pochválime, koľko sme získali eur a účel - čert ho ber. A nechápem prečo sa neradili s tými čo tu bývajú, u nás je konkrétne miesto oveľa vhodnejšie na parkovanie, kontajnery mohli byť kľudne kúsok ďalej. A nepochopil som ani účel toho oplotenia. Načo je tam, aby kontajnery niekto neukradol ? Alebo nevyberal ? Ak to akože malo byť z dôvodu akéhosi odizolovania alebo estetiky, tak to malo byť urobené z nejakého pohľadového plotu. To primitívne pletivo je dobré tak na oplotenie hydiny. Hodne úbohé využitie eurofondov. Ako hlboko sa dá ešte klesnúť ?
Anonym píše:
Pondělí 17.08.2015 20:55
Dnes už bola na mestskom úrade panika a hystéria. Janas zisťoval. Nie kto môže za meškajúci projekt, ale kto pustil informácie. Tipujem že zajtra v v mestských novinách budú dve strany útokov a výhovoriek.
Anonym píše:
Úterý 18.08.2015 11:37
Dobrý deň.
Pán Smatana, musím Vás pochváliť. To je článok ako remeň. Presne toto som myslel tým poukazovaním na nezmyselné mrhanie financiami v PB. Ešte by som k tomu doplnil, že tie stojiská sú umiestnené bez akéhokoľvek citu pre estetiku a praktickosť. Akékoľvek urbanistické cítenie to tiež postráda. Veď načo by sa pán primátor (sám seba prezentuje ako estéta, ktorého jediným skutočným zámerom je pozdvihnúť toto mesto). Všimol som si aj rozdielne sumy za nájom parciel pod stojiskami (zrejme podľa toho, kto je aký kamoš). Niekde som dokonca čítal, že je to na 6 rokov prenajaté a tiež, že aj nádoby sa budú prenajímať na 6 rokov. Nastala v tomto zmena? A na záver: už to bolo spomenuté aj v článku ale... Tí géniovia čo vyberali kde bude ktoré stojisko stáť, nech vymyslia kde budú ľudia parkovať, poprípade ako budú smetiari tie nádoby vyvážať, keďže drtivá väčšina ich je umiestnená (nenapadá mi iné slovo ako) debilne.
Anonym píše:
Úterý 18.08.2015 22:48
Mate pravdu, pan Smatana zverejnil (po dlhom case) velmi dobry clanok, obsahujuci vela konkretnych informacii k otazkam ekonomickeho bacovania „vladnucej garnitury“ tohoto mesta! K otazke zakupenia o 300 % predrazenych komposterov pre rodinne domy sa pytam:
„Ako je mozne, ze sa prislusni hospodarski cinitelia, vcetne vysokymi odmenami dekorovaneho kontrolora a pana primatora, za taketo plytvanie financnymi prostriedkami nemusia zodpovedat? Ako je mozne, ze sa EU fondy smia takymto sposobom beztrestne zneuzivat? Ako je mozne, ze ta, aj ked minimalna opozicia v "mestskom parlamente", tuto ocividnu zlodejinu nedokazala zastavit?“
Anonym píše:
Úterý 18.08.2015 23:19
Skúste si pozrieť poslednú interpeláciu poslancov a odpovede primátora ktorého sme zvolili. On je v tom vlastne omylom, od začiatku bol proti projektu, no keď už bol primátorom, tak už a sám vymeriaval stojiská aby sa to stihlo. Nevadí, že bol vypracovaný projekt a zrejme aj zaplatený.No a môže chudá číslo za to, že platí nový zákon o odpadoch O ktorom nikto V pb ani nechýroval hoci ho mesto pripomienkového a O ktorom sa viedli dosť dlhé diskusie.Autorom je štátostrana, no p. Janas nie je zas až tak vysoko postavený straník, aby to dokázal ovplyvniť. Všetko je však transparentné občan móde byť spokojný a spokojný je aj pokladník mesta veď vyzbiera od občana 1 míľ. € za odpady a za likvidáciu zaplatí 2,2 míľ. €, no kto by nemiloval takého primátora a pokladníka.? Pánom poslancom okrem Smatanu to tiež nevadí tak je nám tu veľmi fajn myslím V pb.
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 09:28
Predchadzajúci príspevok by som zhrnul do dvoch bodov.
Omyl - je považovať väčšinu Považsko-Bystričanov za mysliace tvory.
Omyl je zvolenie Ananása za primátora. Viac je zbytočne sa rozpisovať.
Anonym píše:
Pondělí 14.09.2015 20:26
OK, však je to len cca 2,5 mil €, to ja miniem na jednom posedení pri pive, tak prečo sa zbytočne rozpisovať.A za odpady budem platiť toľko, koľko si páni z radnice zažiadajú, veď s tým majú chudáci problém, šak len taký traktor potrebný pre separovaný zber a kompostéry a stojiská a hlavne certifikovaný odberca separovaného zberu koĺko veľa peňazí stojí. Smatana a spol, vlastne nie spol. nech si šteká, však primátor a hlavný kontrolór tvrdia, že všetko je transparentné, tak zaplatím a hotovo. A asi ho budem opäť voliť, veď také krásne stojisko aké máme my dokáže len on ako primátor, škoda že sa projekt skonči fiaskom a mesto bude musieť vrátiť neodvôdnené náklady, viď kanalizácia Moštenec a ... , no keď si prečítam Novinky ako sa u nás buduje, popripáde nejaku TV tak na to zabudnem, veď život nie je len o separiovanom odpade, či?
Etela
Etela píše:
Středa 19.08.2015 16:36
Vážení píšem trocha mimo tému. Nedávno som bola svedkom zvolenia staronového riaditeľa obchodnej akadémie Bologu. Tento človek bol pred približne dvomi rokmi odstíhaný za pedofilné správanie a bol znova zvolený za riaditeľa školy. Je toto normálne? Človek ktorý sa dobrovoľne priznal k poľutovaniahodnému správaniu znova vplýva na morálny vývoj našich detí. Celé to bola obyčajná fraška.
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 18:14
Ked je skutkova podstata Vasej poznamky pravdiva, tak je to samozrejme jedna nepochopitelna nehoraznost. Tak nejako ma to naviac prekvapuje este aj preto, lebo na internetovej stranke skoly citam vyhlasku (pravdepodobne z juna/jula 2015): "Výberové konanie na miesto riaditeľa OA: Trenčiansky samosprávny kraj vyhlasuje výberové konanie na miesto riaditeľa OA Považská Bystrica…..atd.“, v ktorej sa hned na zaciatku textu uvadza nasledovne:
Uchadzac o miesto riaditela/ky skoly musi:
a) byt bezuhonny/a.
b) splnat osobnostne a moralne predpoklady na pozadovane miesto
c) …..atd.!
V aktualnom zozname ucitelov funkcia riaditela nie je uvedena, len dve zastupkyne!
Natiskaju sa otazky: Co je pravda? Co je fraska? Co robi pan Bologa opravdu? Ked je riaditelom, tak co robia pani Ministerstve skolstvaa taktiez pani TSK???
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 18:32
ale iste je to pravda predsa bol aj na titulke celoštátnych novín presne ako Ananás a čo sa stalo? jeden bol zvelený za primáta a druhý za riaditeľa Vivat Slovenský banánistan
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 18:32
ale iste je to pravda predsa bol aj na titulke celoštátnych novín presne ako Ananás a čo sa stalo? jeden bol zvelený za primáta a druhý za riaditeľa Vivat Slovenský banánistan
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 19:49
Ja som len preto argumentoval rezervovane, nakolko podrobnosti tej kauzy mi nie su zname. Okrem toho si uvedomujem, ze v pripade kriveho osocenia, teda utrhania na cti, by sa jednalo u trestny cin, ktory by bol podkladom trestnopravneho stihania. Ked ste si podstatou veci ista, tak piste smelo dalej, nakolko clovek s dokazatelnymi pedofilnymi sklonmi, nema co hladat v skolstve. Ten, kto ho tam vedome dosadi, tiez spacha trestny cin.....!
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 17:05
v dedine v ktorej si zvolili za primatora klamara a zlodeja janasa je zvolenie uchyla za riaditela skoly uplna pohoda
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 18:29
Predchadzajúci príspevok by som zhrnul do troch bodov.
Omyl - je považovať väčšinu Považsko-Bystričanov za mysliace (samostatné) tvory a to vrátane rady školy OA.
Omyl je zvolenie Ananása za primátora.
Omyl je zvolenie pedofila za riaditeľa OA.
 
Anonym píše:
Středa 19.08.2015 18:46
Výberového konania sa zúčasnili traja telocvikár Židzik, Bologa a riaditeľka OA v Ilave s ktorou sa má OA v PB zlúčiť. Na OA v PB sa čakalo dokial sa Bologovi nezahladí trest (normálne 5 rokov v prípade ak sudca rozhodne aj kratšie čo je Bologov prípad) a potom sa spravilo výberové konanie. Dôvod prečo takýmto korupčným spôsobom? proste Bologova žena je rodina s Baškovou ženou. A kto je zriadovateľom OA? no predsa TSK kde je županom Baška. Je to jedna zhýralá a skorumpovaná banda.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.08.2015 10:36
Nazývate niekoho pedofilom a pritom toho človeka ani nepoznáte. Problém celého jeho prípadu je niekde inde a to v tom, že sa začal verejne angažovať, čo niekomu nevyhovovalo. Nastrčiť do PC dokáže aj vám stredne skúsený užívateľ PC a potom sa skúste brániť že ste to nebol vy... Ja by som nesúdil hneď iba na základe toho čo presiaklo z médii. Nechcem sa ho zastávať, veď obhájiť sa vie určite aj sám ale nie všetko asi bolo tak ako sa popísalo. tak isto to je aj v PB. Skúste vysvetliť dôchodcom že to čo Karol píše v novinkách nieje písmo sväté. A ďalšia vec je, že ľudia majú radšej takú (nazvem to) prikrášlenejšiu pravdu, vyzerá zaujímavejšia ako tá skutočná.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.08.2015 11:06
Alebo ho nepoznáte vy alebo ste ním sám. Nebolo to nič nastrčené okrem rôznych foto a video sa dokázala aj aktívna diskusia a preto obvinený Bologa pod ťarchou dôkazov radšej súhlasil o vine a treste. Bologa síce rád rozpráva túto nevinnú verziu ale opak je pravdou. Ak by bol nevinný nikdy by dobrovolne neprijal trest. Opýtajte sa skúseného právnika alebo sudcu.
Anonym píše:
Pátek 21.08.2015 12:45
Opýtajte sa skúseného právnika alebo sudcu vy, že niekedy je lepšie to vyriešiť práve takto. Lebo aj keď nastrčené ale stále sú to dôkazy ktoré by v konečnom dôsledku znamenali rozsudok vinný čo by pre neho dopadlo oveľa horšie. Prirovnal by som to k stredoveku, kedy horeli na hraniciach ženy ktoré boli napr. príliš chudé na tú dobu. Ak sa priznali kat im to uľahčil ak nie trpeli viac...
Anonym píše:
Sobota 22.08.2015 12:31
Prosím váš ja som právnik a za celú moj prax sa mi nestalo, aby úplne nevinný človek súhlasil s trestom len tak a dupľovane v takej závažnej veci ako je pedofília. Je nešťastím ak takýto človek vplýva z pozície moci na naše deti. Niečo nechutné sa pre ne stane bežná vec.
Anonym píše:
Pondělí 24.08.2015 18:27
No ak vy ste právnik, tak potom rovnaký asi radil aj jemu...
Anonym píše:
Úterý 15.09.2015 13:43
Bologa bol zvolený, lebo bol z troch kandidátov najlepší. Spýtajte sa učiteľov z OA, koho chcú za riaditeľa.
A to čo sa tu označuje za "pedofilné správanie", boli blbosti stiahnuté z internetu.
S Janasovým bašovaním v PB a zakydanými stojiskami to nesúvisí ani okrajovo.
Anonym píše:
Pondělí 21.09.2015 20:05
za blbosti stiahnuté na internete sa dobrovoľne nepodpisuje dohoda o vine a treste pane a s tými učiteľmi to nie je také jednoznačné, väčšina chce učiť a nie sa doťahovať s úchylnym psychopatom
Anonym píše:
Čtvrtek 20.08.2015 19:18
.... a Vy nerobte pausalne zo vsetkych dochodcov blbcov! Neviem preco si namyslate, ze vsetci zeru Janasovi z ruky. Jeho "ocividne charakterove dispozicie" sa predsa nedaju prehliadnut, a to nezavisle od veku!
Anonym píše:
Pátek 21.08.2015 12:47
Ospravedlňujem sa za svoju politickú nekorektnosť v označovaní dôchodcov ako hlavných ťahúňov Karolovho volebného výsledku. Ale ktože ho to teda volil? Neviem povedzte mi.
Anonym píše:
Pátek 21.08.2015 20:33
Spomente si aj na kupovanie hlasov a účelové zloženie komisií - odpoveď máte na svete.Škoda,že nie na svetle.No a dôchodcom v domovoch trošku pripomáhali naši verní.Ozaj, nebol to ten známy režisér.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.08.2015 10:22
Len sa tak zamýšľam nad tými kompostermi. Ak je rozdiel v cene na trhu a v cene za ktorú to kúpil primátor čo i len 150 EUR na jednom kuse, tak pri nákupe 2000 kusov - aspoň tak tuším také číslo spomínal v nejakom zo svojich propagandistických článkoch - je to 150 EUR x 2000 kusov = 300.000,- EUR - to je skoro 10 milionov korún. To akože u koho skončili tieto peniaze? A to skúsme ku tomu prirátať prachy na kontajnery, techniku, reklamu - to už nám to ozaj drbe v tejto Bystrici???
Anonym píše:
Čtvrtek 20.08.2015 14:55
No u Janasa a jeho transparetnej bandy u koho iného?
Anonym píše:
Čtvrtek 20.08.2015 16:12
Obrovské peniaze. To nie je nejaký orgán okrem našej spiacej polície, ktorý by prešetroval takéto zlodejiny?
Anonym píše:
Středa 26.08.2015 07:49
Kradnú klamú a nemajú ostych sa vytŕčať v televízii to je prosímpekne banda vedená janasom a máťošom
Anonym píše:
Úterý 15.09.2015 13:45
V poslednej dobe tam vidieť hlavne Janasa a Šteinera. Janas chce ujsť do parlamentu za SMER a zanechať po sebe ako primátora Šteinera, ktorý zabezpečí, že sa nebudú zo skrine vyťahovať žiadne mŕtvoly z Janasových čias.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.08.2015 19:13
Neviem preco stale vytahujete cislo 2000 ks komposterov? Na stranke MU uvedena faktura jednoznacne uvadza, ze mesto PB kupilo z EU fondov 1007 ks komposterov, za cenu cca. 235000 €, z coho vyplyva 233,00 €/1 ks. Ked trhova cena 1 kompostera je cca. 55 € (presne ten isty vyrobok polskeho vyrobcu), teda celkove 55385 €, z coho dalej vyplyva, ze skutocna zlodejina odpoveda predrazeniu v neprospech obyvatelov mesta, o cca. 180000 €. Aj tato suma jed dokazatelne velkou zlodejinou, ktoru vobec netreba nafukovat!!!
Anonym píše:
Sobota 22.08.2015 12:37
Je to zlodejina, ale kto ju vyrieši? Postupy kompetentných orgánov v našej krajine sú viac ako smiešne. Nakoniec sa pred voľbami rozdajú kvetinky popíšu sladké reči a nikto si o komposteroch ani nespomenie.
Anonym píše:
Středa 26.08.2015 10:05
Neviem aké je číslo na faktúre o počte kontajnerov, no viem určite, že prímestské časti už obdŕžali kompostéry.
Je asi 11 týchto prímestských časti s počtom domov 250 a viac.
Sú aj veľké časti Pov. Podhradie, Orlove, Milochov, kde je okolo 450 - 500 domov.
Teda iba na tieto prímestské časti muselo ísť minimálne 1200 - 1500 kompostérov.
No a potom kde je mesto? V meste je tiež do rodinných 1000 domov.
Takže číslo 1 000 môže byť za nejakú jednu várku, ale určite týchto várok musí byť viac a počítam, že počet kompostérov čo mesto objednalo bude niekde na úrovni min. 2800 - 3000 Ks!
Anonym píše:
Čtvrtek 27.08.2015 10:20
Neviem čo vlastne chce autor tohto článku kritizovať.
1. Mesto vybudovalo zadarmo stojiská na kontajnery - ved to je super!
2. Usetria sa desiatky parkovacich miest - ved to je super!
3. Smetiari tam nedávajú koše - nič im v tom nebráni, kazdemu by to bolo jedno,
    radsej ich nechavaju na ceste a na chodnikoch cim porusuju dopravne predpisy
4. Hovada tam nosia iný bordel - aj za to moze primator?
5. Ine hovada to len fotia
Pucek mieto fotenia nech zorganizuje brigadu a urobi ako vzorovy poslanec poriadok,
spolu s autorom tohto clanku.
Tri mesiace sa tu listok nepohol, tak treba niekoho pracu poosierat.
Stracate body páni!

Anonym píše:
Pátek 28.08.2015 20:55
Tak tento príspevok je ako od človeka z paralelného vesmíru kde všetko v PB funguje.
1. Definujme si čo je to zdarma. Milý anonym 27.08.2015 10:20 Buď neviete rátať alebo slepo veríte propagandistickým heslám že keď dačo neplatíte priamo máte to zdarma. Podobný odžub sú aj tzv. vlaky zadarmo. Keďže ste očividne insitný ekonóm nemá zmysel to ďalej rozvádzať.

2. Vy ste očividne slepec. Ukážte mi kde konkrétne sa tie miesta ušetria. Pri letmom pohľade na umiestnenie tých stojísk je jasné že desiatky miest skôr zaniknú. Čiže aj v tomto bode ste úplne mimo.

3. Smetiari tam tie koše nemajú prečo dávať lebo to je vybudované pre úplne iné koše. Keď ste slabo informovaný v pohode ale potom nedrístajte.

4. Keby malo mesto fungujúci systém odpadového hospodárstva nemusel by sa tento bod riešiť. Avšak mesto nič také nemá a preto skutočne zodpovednosť aj keď zdanlivo nesúvisiacu s "hovadami čo tam nosia iný bordel" nesie primátor.

5. K osobným invektívam sa asi netreba vyjadrovať. Podľa vášho slovníka je jasné kde presne v JRD by sme vás našli. Ak nedošlo tak asi prežúvať priviazaného pri válove.

Neberiem vám slobodný názor na vec. Ale môj názor je, že takto amatérsky ako vás, som tu reagovať snáď ešte nikoho nevidel. Znie to ako keby nemáte čas a nacapkáte sem tesne pred koncom šichty na MsÚ všetko čo ste od Karola začuli...
sakic
sakic píše:
Čtvrtek 27.08.2015 12:59
Je vidieť, že sa sa blížia voľby a stránka povazska-bystrica.otvorene.sk ožíva. Frekvencia zverejňovania článkov pánom Smatanom sa bude určite zvyšovať až do volieb v ktorých opäť prepadne a na stránke sa nepohne ani list.Tak ako v predchádzajúcich prípadoch. Vtedy ho bude zamestnávať nie práca pre naše mesto, ale práca občianskeho aktivistu žijúceho v Bratislave. Že Vám nie je hanba pán Smatana!!!
Smutné -
Anonym píše:
Středa 02.09.2015 10:31
Keď čítamn ako sa Smatana má hanbiť je mi akosi divne.Ak sa totiž dívame na stav vecí na meste ,tak čo urobil a robí primátor so svijim aptajlungom.No toto vám nevadí.A fin.príjem poslanca a primivtátora je priepastný.Aj toto je naša názorovo delená Bystrica.
Anonym píše:
Úterý 15.09.2015 13:48
Voľby sa blížia? Ak dobre počítam, tak budú o 3 roky. Skúste niečo iné.
Anonym píše:
Úterý 15.09.2015 14:09
No ja nemam pocit ze Smatana vo volbach prepadol. Minule volebne obdobie tam bol sam proti vsetkym a teraz z jeho kaniddatov vznikol celkom slusny poslanecky klub. Nezabudajme ze zijeme v cervenej Bystrici hadam ste necakali zazraky.
Anonym píše:
Středa 02.09.2015 17:00
Kompostéry by sa najlepšie využili, keby sa tam dali spracovať všetci zlodeji. A nabaliť sa dá na hocičom, nielen na kompostéroch. 19.8. sa v diskusii spomínal Baška. Nepochybne má zásluhu na výstavbe rozhľadne v Dohňanoch. Nedávno som ju navštívil a zarazila ma tam zverejnená cena vo výške 540 000 eur (áno, viac ako pol milióna). Pritom vyzerá ako "okopčená" z neďalekej Francovej Lhoty. Keby tie peniaze mala naša nemocnica.
KJ
KJ píše:
Středa 02.09.2015 22:06
Som si pozical z mogonova tuto brilantnu odpoved mesta:

Pridávam odpoveď z mesta PB kde som napísal email kontrolorovi prečo nekoná,
tu je odpoveď:

Ďakujeme Vám za Váš e-mail zo dňa 21. 05. 2015. Z Vášho e-mailu vyplýva, že disponujete zlomkom informácií, na základe ktorých sa neoprávnene dopúšťate obvinenia zo zlodejstva a trestného činu a znevažovania práce hlavného kontrolóra.

Dovoľte mi, aby sme Vám predostreli celý proces – od verejného obstarávania až po kúpu kompostérov.

Mesto získalo nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu „Rozšírenie a zefektívnenie separovaného zberu komunálnych odpadov v meste Považská Bystrica a integrovaných častiach“ v rámci ktorého sa zakúpili aj kompostéry určené pre rodinné domy. Verejné obstarávanie pre tento projekt bolo vykonané na základe Zmluvy o výkone činností vo verejnom obstarávaní uzatvorenou podľa § 269 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka spoločnosťou Legal Tender, s. r. o., zastúpenou JUDr. Evou Senárikovou (advokátka). Pred spustením verejného obstarávania sa vykonal prieskum trhu za účelom stanovenia predpokladanej hodnoty zákazky, ktorá vychádzala z predloženia cenových ponúk spoločností zaoberajúcich sa požadovaným predmetom obstarávania. Verejné obstarávanie bolo uverejnené vo vestníku VO č. 116/2014 zo dňa 17. 06. 2014 pod č. 11098-MST – predmet zákazky: Prvá časť: zberové vozidlá, zberné nádoby, špeciálna nádoba na separovaný zber, kompostér, naťahovací kontajner, vrecia na odpad. Druhá časť: traktor, štiepkovač, miešač biomasy. Návrh súťažných podkladov spracovala pracovná skupina spoločnosti Legal Tender, s. r. o. V zmysle Všeobecných zmluvných podmienok Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku boli predložené na Ministerstvo životného prostredia na ex ante kontrolu, ktoré vykonalo ex ante, priebežnú a následnú kontrolu dokumentácie verejného obstarávania (Komunikácia s MŽP:
13. 06. 2014 – Stanovisko k návrhu Oznámenia a SP ex-ante – schválenie
18. 09. 2014 – Overenie dokumentácie k verejnému obstarávaniu – časť „ostatné“
22. 10. 2014 – Kontrola dokumentácie VO pred podpisom zmluvy – výzva na podpis zmluvy
21. 11. 2014 – Administratívna kontrola dokumentácie VO po podpise zmluvy – pripustenie k financovaniu). Žiadosť o poskytnutie súťažných podkladov predložilo osem spoločností. Počas dvoch etáp vyhodnocovania verejnej súťaže bola dokumentácia priebežné kontrolovaná a overovaná. Súťaž bola zakončené elektronickou aukciou. Dovoľujeme si upozorniť, že išlo o verejnú súťaž, ktorá bola zverejnená nasledovne:
Vestník: Predbežné oznámenie – 10188 – POT, vestník č. 110/2014 – 09. 06. 2014;
Oznámenie o vyhlásení VO – 11098 – MST, vestník č. 116/2014 – 17. 06. 2014; Oznámenie o vyhlásení VO – 11098 – MST, vestník č. 116/2014 – 17. 06. 2014
Vestník EÚ: S 109 Členské štáty – obstarávanie tovarov – Predbežné oznámenie – tovary – 2014/S 109-191536; Slovensko – Považská Bystrica: vozidlá na odvoz smetí; 07. 06. 2014;
S 114 Členské štáty – obstarávanie tovarov – Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania – verejná súťaž – tovary – 2014/S 114-200197. Verejná súťaž je typom verejného obstarávania, ktoré je verejne dostupné a o súťažné podklady mohol ktokoľvek požiadať.

Vážený pán Novák,

Ako príklad uvádzate webové stránky, kde sa dajú zakúpiť kompostéry. Je však potrebné overiť si, či ponúkané kompostéry spĺňajú požiadavky súťažných podkladov a či predajca je oprávnený, resp. či spĺňa podmienky zapojenia sa do verejnej súťaže. Nie je totiž celkom správne porovnávať zmluvný vzťah ktorý vzišiel z verejnej súťaže s predajcom, ktorého predmetom podnikania nie je komunálna technika. I napriek tomu verejná súťaž neupiera právo zúčastniť sa súťaže a predložiť cenovú ponuku, garantovať kvalitu a množstvo a potvrdiť postavenie seriózneho predajcu. Je na Vašej vôli obrátiť sa na Vami uvedených obchodníkov a požiadať o stanovisko, prečo sa do tejto súťaže neprihlásili. Cieľom verejného obstarávania je výber dodávateľa, ktorý splní podmienky verejného obstarávateľa, ktoré boli schválené riadiacim orgánom. Pripomíname Vám, že na nákup kompostérov boli mestu pridelené financie z Kohézneho fondu.

Nakúpenie kompostérov, zaradenie do majetku mesta a následné odovzdanie a darovanie obyvateľom na základe zmluvy nie je podľa nás „bohapustým rozkrádaním majetku v socialistickom vlastníctve“ a za túto nadštandardnú službu občanom sa nehanbíme!

Mesto Považská Bystrica s Ministerstvom životného prostredia SR a spoločnosťou Legal Tender garantujú správnosť procesu celého verejného obstarávania. Nakoniec, túto skutočnosť potvrdzujú aj schvaľovacie stanoviská riadiaceho orgánu, ktorý je poskytovateľom financií na realizáciu projektu.
Veríme však, že Vaše slová nevedomky spochybňujú správnosť procesu verejného obstarávania, fungovanie a rozhodovanie ústredného orgánu štátnej správy, orgánu samosprávy, spoločnosti poskytujúce služby verejného obstarávania, spoločnosti pôsobiacej na trhu v oblasti komunálnej techniky ako aj iných osôb. V prípade, ak máte stále upodozrenie zo zlodejstva, výsmechu alebo trestného činu, pozývame Vás k riešeniu tejto situácie prostredníctvom právneho zástupcu.

S pozdravom

Mgr. Marika Zábojníková

Odbor kancelárie primátora
Referát projektového manažmentu

Mestský úrad Považská Bystrica
Centrum 2/3
017 13 Považská Bystrica
Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2015 17:37
keby aj náhodou niekto dokáže nejakú černotu, tak za to pôjde s kožou na trh zas nejaká takáto bezvýznamná figúrka s krycím názvom referent projektového manažmentu... strach a hrúza. A ta vajcová hlava sa bude s plagátov škeriť ďalej a betónové oplotky sa budú tiež stavať ďalej.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2015 18:37
ako nemám slov, kontrolor figurka a všecko je v poradku, ešte nas robia sprostymi vraj je potrebne overit či ponúkané kompostéry spĺňajú požiadavky súťažných podkladov a či predajca je oprávnený, resp. či spĺňa podmienky zapojenia sa do verejnej súťaže. Silná káva nad slnko jasné predraženie a oni reagujú vyhrážkami Janas toto je neslýchané.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2015 19:30
Silná káva je spôsob totalitného neetického prejavu pracovníčky MSu.TOTO PREDSTAVUJE SKUTOčNú PODSTATU spôsobu fungovania úradu.A dik za darček.Všade inde je to psia povinnosť pracovníkov za naše dane.Príšerná demagógia.To je možné snáď len v tomto klientelistickom a totalitne fungujúcom meste.
Anonym píše:
Pátek 04.09.2015 21:53
preco ale odpovedala uradnicka a nie kontrolor ci primator, ked list bol adresovany tam? Takze by som povedal, ze chuda pani, co sa musela pod to podpisat. Neverim, ze obycajni zamestnanci maju taketo kompetencie a zodpovednost...
Anonym píše:
Pátek 04.09.2015 22:53
Ako sa hovorí je to chytanie hada cudzími rukami ,alebo prasprostý alibizmus.Ale otázka stojí takto.Naozaj má odbor primátora referát projektového manažmentu riešiť túto agendu?Potom sa netreba čudovať,že ostatné dôležité veci unikajú.A ak by bolo treba niekoho obetovať odskáče si to pešiak.Rafinované ,no zároveň primitívne.Ako vedenie referátu.Vidno silné skúsenosti.
zástupca
zástupca píše:
Pondělí 07.09.2015 13:53
vážení Bystričania čo sa stále sťažujete ved naša Považská Bystrica je unikát/ všetci sa majú snahu od nás učiť/Bysrica vytvorená súčasným primátorom pracuje ako najbezpečnejšie lietadlo na svete všetky funkcie má zdvojené ba dokonca aj strojené
zástupca
zástupca píše:
Pondělí 07.09.2015 13:54
vážení Bystričania čo sa stále sťažujete ved naša Považská Bystrica je unikát/ všetci sa majú snahu od nás učiť/Bysrica vytvorená súčasným primátorom pracuje ako najbezpečnejšie lietadlo na svete všetky funkcie má zdvojené ba dokonca aj strojené
M.Puček
M.Puček píše:
Pátek 11.09.2015 19:49
bez invektív, bez hodnotenia - tu je odpoveď ministerstva životného prostredia k otázke stojísk (mám tendenciu to považovať za jedinú PRAVDU):
Želám príjemný deň,
realizácia projektu „Rozšírenie a zefektívnenie separovaného zberu komunálnych odpadov v meste Považská Bystrica a integrovaných častiach“ bola doposiaľ trikrát predĺžená a aktuálny zmluvný termín ukončenia projektu je do 30.09.2015. Vzhľadom na doposiaľ neukončenú aktivitu projektu č. 5 – Propagácia a osveta prijímateľ avizoval zaslanie ďalšej, v poradí už štvrtej žiadosti o zmenu Zmluvy o poskytnutí NFP za účelom predĺženia doby realizácie aktivít projektu so žiadaným termínom do 31.12.2015. Posúdenie predĺženia bude predmetom zasadnutia zmenovej komisie sprostredkovateľského orgánu pod riadiacim orgánom, ktorým je Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Dôvodom nedokončenia projektu je neukončený proces verejného obstarávania na uvedenú aktivitu projektu, ktorá je zameraná na informovanie obyvateľov mesta. Ostatné hlavné aktivity projektu už majú proces verejného obstarávania ukončený a predmetné zmluvné dodávky resp. práce sú už zrealizované. Dôvod neukončenia projektu v pôvodnom zmluvnom termíne je nutnosť opakovania procesov verejného obstarávania a nedostatky v manažmente projektu na strane prijímateľa.
V prípade, že projekt bude zo strany sprostredkovateľského orgánu pod riadiacim orgánom SAŽP predĺžený, musí byť jeho realizácia dokončená najneskôr do 31.12.2015 a v tomto termíne budú musieť byť zo strany prijímateľa uskutočnené aj všetky platby dodávateľom. Po uvedenom termíne budú všetky výdavky nad rámec oprávneného obdobia klasifikované ako neoprávnené výdavky a aby nemusel prijímateľ vracať príspevok, bude musieť tieto výdavky uhradiť z vlastných zdrojov
 
S pozdravom
 
Odbor komunikácie
Ministerstvo životného prostredia
projekt
projekt píše:
Úterý 15.09.2015 19:19
Vážení odborníci mesta p.b. a okolia prosím Vás o čom tu stále točíte navrhujem chodte na fotbal do podmanína alebo do praznova tam bude in.
Položil si z vás už niekto otázku prečo zavádzanie projektu separovaného zberu v meste sa nemôže už minimálne dva roky pohnúť z miesta.
Skúsme:
1. je to vyložene technická záležitosť a to primátor aj so svojimi VICE a zástupcami nikdy nerobil-kecať môžu to im ide ale výsledok ????.
2. z tohto dôvodu je stav taký aký je a hrozí čo hrozí lebo iba sa vydávajú vyhlásenia a dôvody prečo to nejde-KLENOT-PROJEKT JE ZLOŽITÝ.
3. ako môžu zviesť projekt do praxe urádníci mesta ked ich kvalifikácis je anál svojho nadriadeného a samozrejme primátora mesta.
4. avšak podľa dostupných informácií je zložitosť systému je v probléme rozviesť kontajnery do vybudovaných stojisk.
5. držme primátorovi palce aby so svojimi vice a zástupcami nedal príkaz aby v každom stojisku nerozviezliiba konajnery s rovnakými farbami
Anonym píše:
Středa 16.09.2015 08:03
Rozviezť kontajnery na stojiská by zvládli. Lenže oni ešte nemajú vysúťaženú firmu, ktorá by potom tie kontajnery mala vyprázdňovať. Zmluva s Megawaste to nepokrýva. Tí nemajú zaplatené za vyprázdňovanie nového separovaného zberu.
Takže sa ľahko môže stať, že to nebude ani do konca roka, ak by to nejaký súťažiaci napadol.
Jedine že by si Karolko povedal, že tentokrát to urobí bez čachrovania. Ale to by bolo proti jeho vierovyznaniu.
streda
streda píše:
Čtvrtek 17.09.2015 15:24
neviem ale kdesi som počul že firma megawaste predsa vysýpa 3 druhy nádob na separák, takže bez problémov sa min. 3 druhy nádob z projektu mohlo používať a zároveň odladiť projekt, ale Kto by to na meste zariadil, ANANÁS ZAVOLAJ SI EKONOMA AJ SO ZÁSTUPCOM A SKúS IM DAť ZA úLOHU KOľKO NECH TI SPOčíTAJú KOľKO € BY MESTO UŠETRILO KEBY TIETO NáDOBY SA ZAčALI POUžíVAť OKAMžITE PO PREVZATí MESTOM KOMU TO ZOSOBNíš
stavebný odpad
stavebný odpad píše:
Čtvrtek 03.12.2015 17:19
JANAS TY ETALON PODVODNIKA V eu ZNEUCTIL SI AJ SO SVOJIMI NECHOPNYMI PROSTITUTMI SEPAROVANY ZBER A TERAZ IDES VYTAHOVAT PENIAZE OD VSETKYCH VYPALNYM AKO JE POPLATOK ZA DROBNY STAVEBNY ODPAD.DOKEDY TO VYDRZIA ZALUDKY TVOJICH PROSTITUTOV

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359