Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / SME: Kmotríkov holding ovládne radiátory

SME: Kmotríkov holding ovládne radiátory

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 15.12.2011 23:30
[2011-12-15] Na programe zajtrajšieho zastupiteľstva je zaradený bod o predaji zvyšného podielu 20% vo firme POVBYT. Problému sa venuje článok Jána Glovička v denníku SME:
http://www.sme.sk/c/6182321/kmotrikov-holding-ovladne-radiatory.html

Kmotríkov holding ovládne radiátory

Považská Bystrica sa chystá úplne vzdať kontroly nad teplom.

BRATISLAVA. Už teraz majoritný vlastník Grafobal Group Energy Ivana Kmotríka je blízko k tomu, aby úplne ovládol firmu PovByt, ktorá je najvýznamnejším dodávateľom tepla v Považskej Bystrici. Mesto sa vo štvrtok chystá odpredať zvyšný dvadsaťpercentný podiel v PovByte energetickej firme, ktorá má už teraz 80 percent.

Primátor mesta Karol Janas (Smer) tvrdí, že mesto nemá inú možnosť – ak podiel neodpredajú, GGE zvýši svoje imanie. Mestská komisia predaj odporučila.

Poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Smatana oponuje, že aj s malým podielom môžu dohliadať na hospodárenie firmy a vyvíjať tlak na udržanie cien asi pre 7 800 domácností. „Budem žiadať, aby si mesto nechalo vo firme podiel, aby nedochádzalo k neprimeranému zvyšovaniu cien.“

Riaditeľ PovBytu Zdenko Hejpetr hovorí, že predaj akcií cenu tepla neovplyvní. „Aj doteraz GGE vlastnilo majoritný podiel. Pre cenotvorbu platia predpisy, ktoré vydáva Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.“

Bývalý primátor Miroslav Adame upozornil poslancov, že predaj poškodí obyvateľov, pretože sa zbaví vplyvu. „Šesťstopäťdesiattisíc eur za 20-percentný podiel mesta je s prihliadnutím na podhodnotenú cenu určenú znaleckým posudkom z júna 2004, málo.“ Tvrdí, že dvadsať percent z vtedy určenej hodnoty je asi 832–tisíc eur.

Janas zo situácie viní exprimátora Ľuboša Lackoviča (HZDS), za ktorého predali väčšinový podiel za 900–tisíc eur. „To bolo hlboko pod cenou. V tom čase bola hodnota asi 4,5 milióna,“ povedal v minulosti bývalý viceprimátor Ľubomír Kubovič.

V roku 2006 sa v obchodnom registri objavili noví spolumajitelia, medzi nimi manželka exprimátora Lackoviča. Majoritný podiel odkúpila GGE začiatkom roku 2008. Cez akciovku Tepláreň vyrába teplo, cez POV BYT ho aj dodáva.

streda 14. 12. 2011 19:48 | Ján Glovičko
 

 

Súvislosti:

http://povazska-bystrica.otvorene.sk/kauzy/povbyt

http://povazska-bystrica.otvorene.sk/kauzy/energetika

Anonym píše:
Čtvrtek 15.12.2011 19:48
Kmotríkov holding má slabosť pre Považskú Bystricu.
Je to super chlap, ten Kmotrík .
Anonym píše:
Čtvrtek 15.12.2011 20:07
Lepší Kmotrík, ako zlodej Ľuboško L. a jeho suita!!
Anonym píše:
Čtvrtek 15.12.2011 23:27
Skôr to je tak,že malý zlodej ukradol a keď nevedel,čo s lupom,tak predal megazlodejovi.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Pátek 16.12.2011 10:04
Podniky tohoto druhu by mali vlastniť občania mesta. Tí vedia najlepšie, čo je v ich osobnom záujme. Mesto patrí všetkým občanom a nie úzkej skupine politikov, resp. ich podnikateľským mecenášom.
Anonym píše:
Pátek 16.12.2011 14:19
To vieš, celý svet sa nechal chytiť do pasce "zastupiteľskej demokracie".
Anonym píše:
Pátek 16.12.2011 15:28
len si zabudol napísať ako si to myslel s tými občanmi, tak že sa tam nasáčkujú politickí nominanti a začnú beztrestne tunelovať

keby ho roky netunelovali všeliaky poslanci a hejnominanti, tak by neboli v tak úbohom stave
Anonym píše:
Pátek 16.12.2011 17:34
Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Treba ten podiel predať. Aj tak v budúcnosti, ako aj doteraz sme z toho nemali nič, teda aspoň neviem, že by mestu platili zo zisku nejaké peniaze.
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 09:27
Ja mám radšej iné porekadlo. Knowedge is power. Informácie predstavujú moc. Treba predať väčšinu podielu a nechať si tam minimálne imanie.
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 07:18
Čo na to Protimonopolný úrad? Mal by na to nejaký vplyv, sú na to nejaké paragrafy?
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 15:24
GGE vlastní toho veľa a tak je predpoklad, že teplo nebude enormne drahé. A potom, keby aj bolo, baráky si porobia vlastné kotolne a to zákon umožňuje a nepomôže tomu ani VZN mesta. To nemôže ísť nad rámec zákona. Trh si do toho povie svoje. Až tak by som sa nebál, že GGE.....
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 16:11
Ja mám Jura rád, len keby niekedy, keď chce vystúpiť k zásadnej veci, tomu aj rozumel. Ja už 10 rokov robím v oblasti energetiky. Aj keď vedenie mesta nie sú anjeli, v tomto prípade urobili najrozumnejší krok za celé ich doterjšie volebné obdobie. Ani keby sme si nechali 1% podielu nič to nepomôže. A cenu tepla už vonkoncom nie, tú neovplyvní mesto ani s 20%. Kontrola sa dá dosiahnuť aj podnetom na príslušné orgány, cenu tepla kontroluje a j ÚRSO (úrad pre reguláciu strategických odvetví). Ak budeme trbať na jednom %, tak sa GEE naser... a zvýši imanie. Potom budeme mať skutočne okolo 1%, ale bez 20 mil. bývalých Sk. Povedal by som, že je lepší vrabec v hrsti ako ŽIADNY holub na streche.
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 16:16
Počul som, že na poslednom zastupku si Hladký robil predvolebnú kampaň a že bol vraj trápny. Vraj si len populisticky, bez akéhokoľvek poznania veci, chcel vytlkať politický kaptál.Vie niekto o tom viac? Hoďte do pľacu...
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 20:08
Ťažko povedať. Hladký tam otvoril tému mestských lesov, o ktorej sa na zastupiteľstve dovtedy nehovorilo. A vyprovokoval Janasa k množstvu výrokov. Hladkého návrhy boli: nepredávať ani neprenajímať mestské lesy, sprístupniť rokovania valného zhromaždenia verejnosti. To že do seba s Janasom skákali až to bolo trápne, je druhá vec. Hladký nevedel detaily o hlasovaní na valnom zhromaždení: ale to bolo neverejné, takže to mohol mať len z druhej ruky.
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 10:34
Ja som videl vystúpenie Hladkého na ITV.Neviem,nemám proti nemu nič, ale aj mne sa videlo, že mu o mestské lesy vôbec nejde.Nikdy predtým sa o mestské lesy nezaujímal a na rokovania MsZ už po posledných vobách dlho nechodil a zrazu, keď idú voľby,znova prišiel. Keby mu naozaj išlo o podstatu veci, tak mal predsa ako poslanec NR SR právo prísť na mesto a pýtať sa na detaily ešte pred zastupiteľstvom.Keďže to takto neurobil prvý raz a aj spôsob ako tam vystupoval, ma presvedčilo o tom, že naozaj prišiel vytĺkať politický kapitál.Keď nevedel detaily, tak sa predsa mal najskôr na zastupku pýtať a nie hneď útočiť. Ja som posledný, kto by Karoľka zastávala ani to nemienim robiť. Pýtal si sa však na Hladkého, tak ti odpovedám, ako som to jeho vystúpenie vnímal ja aj zopár mojich známych.
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 10:50
Tak ako Janasovi a jeho poskokom, ani Hladkému nejde o princíp, ale len o vlastné kšefty. Ani jeden z nich pre mesto nič dobré neurobili a ani neurobia. Je to jedna banda!
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 18.12.2011 16:09
Od istého času ma prestali zaujímať motivácie politikov. Zaujímajú ma len ich slová a činy. Poslanec Hladký prišiel na zastupiteľstvo a s výhodou poslanca NR SR dostal do mestskej televízie problém mestských lesov v rozsahu, aký sa iným spôsobom nedal dosiahnuť. Nepoznal podrobnosti, čo oponenti s chuťou využili proti nemu. S väčšinou jeho návrhov sa stotožňujem - tiež chcem, aby sa mestské lesy v žiadnom prípade nepredali alebo neprenajali, a aby boli rokovania valného zhromaždenia mestských lesov verejné. Ak s týmito návrhmi súhlasí aj primátor a väčšina poslancov, tak sa v Považskej črtá konsenzus :-) Uvidíme 21.-ho na mimoriadnej schôdzi valného zhromaždenia. Pustia poslanci verejnosť do miestnosti, alebo ma zasa prehlasujú?
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 23:10
- Od istého času ma prestali zaujímať motivácie politikov. Zaujímajú ma len ich slová a činy.
------------------
Žiaľ, veľmi krátkozraké myslenie pán poslanec. Prečo? Lebo keď vás nezaujímajú motivácie politikov neviete posúdiť aký bude v budúcnosti rozdiel medzi rečami a činmi.A tie rozdiely sú vždy obrovské a 4 roky tým pádom zase v rici. Ale čo už, zvykli sme si pán poslanec.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 19.12.2011 12:33
Asi musím vysvetliť podrobnejšie, čo znamená že ma "prestali zaujímať motivácie politikov". Jednoducho u všetkých politikov automaticky predpokladám, že v kritickej chvíli dokážu "otočiť o 180%" - kvôli moci, funkciám, osobnému volebnému výsledku, tlaku sponzorov. Spoliehať sa na ušľachtilejšie motivácie môžem len u osôb, s ktorými mám priateľský, osobný vzťah. A takých je medzi politikmi len zopár a túto dôveru si musia zaslúžiť.
Aplikované na konkrétnu situáciu: neriešim motiváciu Pala Hladkého, s ktorou prišiel na zastupiteľstvo. Postatné pre mňa je, že verejne otvoril problém v mestských televíziách, a požaduje veci, s ktorými súhlasím. Rád pomôžem každému, kto pomáha cieľom, ktoré považujem za správne.
 
Naviac, z psychológie je známe, že obvykle funguje tzv. pluralita motívov. Jednoduchšie povedané, nič nerobíme len z jedného dôvodu, motívy sa obvykle prepletajú. Každý viac či menej klame sám seba tým, že vyzdvihuje ušľachtilejšie motívy, tie "temné" sú obvykle ukryté do podvedomia.

Keby sme pred dvomi rokmi riešili motivácie ľudí, ktorí vystupovali proti projektu spaľovne v Považskej Bystrici, tak tu tá spaľovňa už asi stojí.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 19.12.2011 12:36
Jeden príklad z histórie - ak teda je možné porovnávať veľké s malým :-)

Vyčítali Winstonovi Churchillovi, že on, ako celoživotný antikomunista, sa spojil so Stalinom. Churchill odpovedal, že proti Hitlerovi by sa spojil aj s čertom.

Keby Churchill "riešil Stalinove motivácie", tak nikdy nevznikne Atlantická charta a dnes by sme asi hodili hajlovať na Námestie Tretej ríše.
Anonym píše:
Úterý 20.12.2011 10:53
veľmi zlý príklad pán poslanec, veľmi zlý.
Hovorí vám niečo "Mníchovská zrada"? Keby sa 30. septembra 1938 zachoval sir Arthur Neville Chamberlain principiálne,charakterne a čestne a hlavne v zmysle platných dohôd medzi Britským kráľovstvom a Československom, a nepredal by svojím podpisom Hitlerovi strategické pohraničie Československa, tak potom by o pár rokov nemuselo Churchllovi stískať riť a prosiť Stalina o záchranu.
Veď učíte dejepis, tak by ste to mali vidieť v súvislostiach.
PS: Kompromisy, to sú krysy,... Ale byť nekompromisný dnes sa nenosí... že.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 20.12.2011 17:27
Tak teda zostaňme pri tom príklade a úvahách "keby".
Keby Chamberlain nerobil kompromisy, tak by Churchill (možno) nemusel bojovať.
No a keby mi voliči v roku 2010 "privolili" zo 10 nekompromisných kolegov, nemusel by som dnes robiť kompromisy pri výbere spolupracovníkov.
Nekompromisný treba byť v zásadných hodnotách: napríklad pre mňa je neprijateľné oslabiť právo verejnosti na informácie, vylúčiť verejnosť z konaní atď. Čo neohrozuje zásadné hodnoty, to je priestorom pre politický kompromis.

Ale aby sme sa vrátili na začiatok debaty: spolupráca s p. poslancom Hladkým pri ochrane mestských lesov naozaj neohrozuje moju integritu. Naopak, oceňujem že tú tému otvoril.
Kto chce spolupracovať len so svojimi najlepšími kamarátmi, nech nelezie do politiky.
Anonym píše:
Úterý 20.12.2011 18:32
To akože Hladký otvoril tému mestských lesov? To naozaj, vážne?
A aj to, čo tam on povedal, ani on sám tomu nerozumel. Len niečo odrapotal, čo mu bolo podsunuté.
PS: Do politiky môže "liezť" kto chce. Šak je hádam Démokrácia, no né?
Anonym píše:
Čtvrtek 22.12.2011 05:46
Rozhodující je zde fakt, že si Hitler, narozdíl od Churchilla, Roosevelta a Stalina, v roce 1939 nepřál vypuknutí války.”
Barnes, “Blasting of the historical Blackout”, Oxnard, Kalifornie 1962

Hitler a německý lid válku nechtěli. My jsme na všemožné Hitlerovy apely ohledně míru neodpovídali. Teď je třeba konstatovat, že měl pravdu. Místo kooperace s Německem, kterou nám nabízel, zde máme obrovskou imperialistickou moc sovětů. Pociťuji stud, když vidím, že ty cíle, které jsme podsouvali Hitlerovi, jsou sledovány pod úplně jiným jménem.”
Sir Hartley Shawcross, britský hlavní žalobce v norimberském procesu ve své knize “Stalins Schachzüge gegen Deutschland”, Graz, 1963

Ve válce nešlo jen o odstranění fašismu v Německu, nýbrž o dobytí německého trhu.
Winston Churchill ve své řeči ve Fultonu v březnu 1946

Neodpustitelným zločinem Německa před II. světovou válkou byl jeho pokus vymanit jeho ekonomickou sílu ze světového obchodního systému a zřídit vlastní systém výměnného obchodu, na kterém nemohly světové finanční kruhy spoluprofitovat.
Winston Churchill, Memoáry

Americký vyslanec v Paříži a “velvyslanec” Rooseveltův v evropském prostoru, William C. Bullit, pověřil svého kolegu v Londýně, Josepha P. Kennedyho, aby britského ministerského předsedu Chamberlaina zpravil o tom, že Spojené státy si přejí, aby Velká Británie vedla válku proti Německu, pakliže se spor o Danzig mezi Německem a Polskem vyhrotí.
David Hoggan v knize “Der erzwungene Krieg”, strana 448

http://zvidavyvincenc.wordpress.com/[…]/
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 17.12.2011 20:15
Môžem vás ubezpečiť, že som svoje návrhy podrobne konzultoval s odborníkmi. Nielen z oblasti energetiky, ale najmä z oblasti fungovania spoločností s ručením obmedzeným. Potvrdili mi, že aj minimálny podiel stačí na to, aby sa mesto dostalo ku všetkým účtovným údajom. Nič viac, nič menej. Cez tento prístup k ekonomike sa dá kontrolovať, či boli všetky náklady primerané, či nedochádza k tunelovaniu firmy, v prípade porušenia zákona sa dajú podávať podnety, atď. Nepripisujem zlé úmysly GGE: lenže GGE to môže obratom ruky predať.
Ak majiteľ nehodlá robiť čachre, nemal by mu minimálny podiel mesta v s.r.o. vadiť. Prečo by sa mal teda nasr...dievať, ak nemá žiadne nekalé úmysly?
Ide o zásobovanie teplom 50% bytov v meste. Trocha opatrnosti teda nazaškodí.
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 10:44
Ešte raz Juraj, čo máš z toho, že budeš kontrolovať priamo veci, ktoré nemôžeš ovplyvniť a keď to navyše kontroluje ÚRSO a to určuje cenu tepla. Veď porovnaním cien tepla s inými mestami je takisto kontrola, ktorú mesto môže robiť aj bez 1% a v prípade podozrenia môže dať podnet na prešetrenie. Otázka nestojí či jedno percento a mám imaginárnu kontrolu. Otázka stojí ako by na náš návrh zareagovala spoločnosť GEE. To si píš, že by zvýšila imanie, nedostali by sme ani cent a z 20% by sme mali okolo 1%, ktoré je nám aj tak nanič.Juro,viem že ťa to štve, ale veľkého hráča malé mesto nepreští, zvlášť, keď mu to poslanci za Lackoviča pekne naservírovali na zlatej tácke.Vtedy urobili poslanci zásadnú chybu, teraz už ide o to zachrániť aspoň to málo peňazí čo sa dá.
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 10:47
Mimochodom, pozeral som štatistiky. Naše mesto teraz patrí medzi tie, ktoré majú relatívne nižšiu cenu tepla ako ostátné.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 18.12.2011 16:01
Zvláštne toto familiárne tykanie. Niekto ma tu oslovuje Juraj, ako by sme boli priatelia alebo aspoň dobrí známi, ale nepodpíše sa. Tiež spôsob ako dodať váhu nepodpísanému názoru.
Pozrite sa: ten návrh som predniesol tak dôrazne, ako sa len dalo. Poslanci ho neprijali, a ja to rešpektujem.
Uvidíme čoskoro, komu dá budúcnosť zapravdu.

 
Anonym píše:
Pátek 23.12.2011 13:47
Mám taký zvyk, že každého človeka, ktorý mi je sympatický, oslovujem tykaním. Ak to teba uráža, beriem a budem vykať. K tomu, že tu vystupujem anonymne, poviem, že mám na to dobrý dôvod. Nie som sám, čo tu píše anonymne. Na rozdiel od niektorých nevyužívam anonymitu na osočovanie a primitívne znevažovanie osobností mesta.
Anonym píše:
Pondělí 26.12.2011 18:27
Ja som sa tej fraške zasmiala . Táto fraška ukázala pod koho taktovkou poslanencké ovce na čele s extra ovcami károľom a maliarom skáču . Vraj HantTondo je ich sponzorom a tomu prikázal jeho šéf Kmoter šecko zariadiť . Horlivá snaha Martausov , Jurčíka a pornoherca Joža sa nedala prehliadnuť . Maliar držal po fiasku s Pruskayom radšj ústa a károľ hadie vajce mle iba o potrebe financii na rozvoj mesta. Ámen tma a vďak aspom za jedného Jura.
Anonym píše:
Středa 18.01.2012 15:40
asi prestanem piť vodu z vodovodu...lebo sa mi zdá, že do nej musia pridávať nejaké halucinogénne prísady, keď niekto dokáže vyplodiť takýto scenár...
Anonym píše:
Středa 18.01.2012 22:49
vyhýbaj sa nádobám na vodu na mestskom úrade
lebo tam furt vznikajú takéto scenáre
Anonym píše:
Pátek 06.01.2012 08:15
Pri tejto príležitosti spoločnosť Wertheim udelila firme Raven a.s. Oscara v kategórii „Najväčší zbojník v pohorí Wertheim“–

   
Anonym píše:
Úterý 17.01.2012 22:01
Janas a Sopčák predali majetkový podiel mesta firme GGE za 20 milionov korún. Skutočná cena bola 3-násobná až 5-násobná. Vraj sa GGE slušne odmenila týmto dvom pánom.
Anonym píše:
Úterý 17.01.2012 23:29
Cena povbytu teraz už GGE bola viac ako 300 miliónov korún. Znalca dohodil tóno Haviar. Titulovaný oné Janas dostal stovku maliar Sopčák polovicu čosik sa ušlo aj martausovi a ďalším. Celý povbyt sa na tom smeje ako lahko to prešlo. Ľudia boží spamätajte sa takýto zlodej nebol ani Lackovič, ten začal kradnúť až po štyroch rokoch. To čo predvádzajú Janas so Sopčákom a ich kunčaftami je obyčajná rabovačka.
Anonym píše:
Čtvrtek 19.01.2012 20:02
Sopčáka som poznal ako slušného človeka!
No čo je za h......o je z neho teraz, to by človek neveril v žiadnom katastrofickom scenári!!
Anonym píše:
Pátek 20.01.2012 12:20
veď to napíš ---- je hovädo. Kto čakal zázraky? kostolné babky? Zato že má nálepku kresťana je naozaj férový človek? Verte mi, kresťania sa zaňho hanbia. Ale to je tak, keď sa z hlupáka stane král. Je z toho len väčší hlupák, ktorý dropí poriadne škody. Stacho vedel koho si vybrať.
Anonym píše:
Pátek 20.01.2012 14:49
Ak sa zaňho hanbia, ako to, že je presdedom okresnej prganizácie? Kto ho zvolil do funkcie? Tí, čo sa zaňho hanbia?
Anonym píše:
Pátek 20.01.2012 22:36
Prosím ťa nepíš sprostosti, kto si otvorene otvorí ústa? veď celé KDH v PB ovláda stach.... mafia, bol nadiktovaný, babky spracované. Pri lúpežníkoch ako sú Martaus Sopčák a jednoťácky Smatana.... a nakoniec, stačí rok ich pôsobenia na meste smrad smrad zlodejina a lacná reklama v televízii...
Anonym píše:
Sobota 21.01.2012 07:45
Ale veď to je práve to, o čo ide - nech naši "politici" spáchajú hocičo, ľudia im stále ÚPRIMNE veria a stále ich volia a miesto volania po zodpovednosti ich priestupky zľahčujú a ospravedlňujú! To ma zaráža, táto tuposť a nepoučiteľnosť.
Anonym píše:
Pátek 27.01.2012 15:01

Záleží na charaktere človeka či odolá alebo sa poddá.
Dajte dnes ponuku slušnému človeku, že zarobí nijaký ten milión a uvidíme čo to sním za 3-5 rokov
spraví.
Poznal som veľa slušných ľudí, pred 20 rokmi.
Do prvého milióna to boli stále slušný ľudia, no pri ďalších miliónoch začali strácať slušnosť.
To čo robí mamona z ľudí, je horšie ako zver.
Gardisti boli tiež len ľudia ktorý neodolali mamonu. Veď židovské majetky dostávali práve gardisti
a prisluhovači Nemcov.
Čo sa deje dnes, to isté.
Ten kto je pri moci, dosadí si svojich ľudí, to že nerozumie danej problematike nie je dôležité.
Dnes je dôležité to, aby spravil čo chce človek ktorý ho tam dosadil. Že sa porušujú zákony to
už nikoho netrápi.Preto je dôležité ako sa zachovajú čestný ľudia.
Anonym píše:
Pátek 27.01.2012 22:09
Pekný a pravdivý príspevok. V takomto procese sa overujú charaktery. Tých, čo odolajú, je málo, ale sú to tí vyvolení. Ale bohužiaľ nie volení.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359