Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Skupina 9 poslancov predkladá návrh na zmenu rokovacieho poriadku: právo občanov diskutovať ku každému bodu programu

Skupina 9 poslancov predkladá návrh na zmenu rokovacieho poriadku: právo občanov diskutovať ku každému bodu programu

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 13.09.2015 18:20
[2015-09-09] Dnes bol na Mestský úrad v Považskej Bystrici doručený poslanecký návrh na zmenu rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva. Obsahuje viaceré závažné úpravy, ktoré zvyšujú zapojenie občanov a odstraňujú miesta potenciálnych konfliktov medzi poslancami a predsedajúcim (primátorom).
Skupina 9 poslancov predkladá návrh na zmenu rokovacieho poriadku: právo občanov diskutovať ku každému bodu programu

Sloboda prejavu. Autor: Norman Rockwell

Podľa starého, stále platného rokovacieho poriadku mal občan právo diskutovať iba na konci zastupiteľstva, kedy sú už všetky rozhodnutia poslancami odhlasované. Existovala aj možnosť diskutovať k prerokúvaným bodom, tá však bola podmienená súhlasom nadpolovičnej väčšiny poslancov. 

Nový návrh skupiny poslancov upravuje práva obyvateľa mesta nasledovne: 

"Obyvateľ mesta má právo vystúpiť v rozprave ku každému bodu programu rokovania zastupiteľstva, ak sa prihlási pred začiatkom rozpravy k príslušnému bodu programu, a to písomne u určeného zamestnanca obce, ktorému uvedie svoje meno a priezvisko, resp. názov organizácie, ktorú zastupuje. Vtedy vystúpi po predkladateľovi materiálu. Alebo do ukončenia rozpravy k príslušnému bodu programu a to zdvihnutím ruky. Pravidlá týkajúce sa počtu vystúpení v rozprave a ich dĺžky k tomu istému bodu rokovania sú pre poslanca i obyvateľa mesta rovnaké."

Ďalšie navrhované zmeny: 

Zavádza sa oznamovanie poradia prihlásených do rozpravy a faktických poznámok. Je určený rovnaký časový limit do rozpravy pre poslanca, primátora alebo iného zúčastneného rozpravy. Zostáva možnosť, že ak rečník v rozprave nehovorí k prerokúvanej veci, alebo nedodržiava rámec slušného vystupovania, môže mu predsedajúci odňať slovo, avšak s tým, že na rečníkovo požiadanie dá o svojom rozhodnutí hlasovať. Ďalej je určený postup pri ukončení  rozpravy k jednotlivým prerokovávaným bodom, ako aj možnosť reagovať na faktické poznámky od ostatných zúčastnených rozpravy.

 V doplnku č. 1 sa mení povinnosť zverejňovania pozvánky a zasadnutia komisií na minimálne 48 hodín pred ich konaním. Návrhy, ktoré boli doručené neskoršie musia byť zaradené do programu ďalšieho zastupiteľstva, ak neboli dodatočne zaradené do programu pri schvaľovaní programu. Zavádza sa možnosť písomného zaslania interpelácie do dvoch pracovných dní od ukončenia zastupiteľstva z dôvodu nepostačujúceho vysvetlenia a povinnosť odpovedať do 15 dní.

O návrhu sa bude rozhodovať na najbližšom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, ktoré sa očakáva 24. septembra. 

Návrh predkladajú poslanci JUDr. Roman Jaroš, František Matušík, MUDr. Darina Korbašová, Mgr. Marian Puček, Mgr. Monika Bandúrová, Mgr. Juraj Smatana, Mgr. Katarína Beranová, PhDr. Iveta Pospíšilová a Mgr. Andrej Péli. 

Anonym píše:
Středa 09.09.2015 22:11
Žeby sa blížil koniec Janasových hodinových prejavov?
Anonym píše:
Úterý 12.01.2016 21:09
Považsko Bystrický poslanci budu schvaľovať dokument Program Rozvoja Mesta Považská Bystrica na roky 2016-2022 kde je uvedené:Významne firmy v PB- Med Povrly Slovákia táto firma už dávno neexistuje a priviedla sa do zániku krachu. Toto kdo napísal neviem ale ako možne poslanec schváliť tento dokument keď firma už neexistuje česť poslancom a ich blbosťi hlasovať aj za blbosť ,niečo čo neexistuje.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.09.2015 08:59
Ako kedysi Smatana písal že je ich 6 statočných , pôvodných Smatanovcov, tak ich tam vidím iba 5, chýba mi tam Bc. Holák , čo na neho zabudli alebo on zabudol na Smatanu ?, dajte vedieť
Anonym píše:
Čtvrtek 10.09.2015 09:11
Možno len nepredkladá návrh. Podstatné je, ako sa bude hlasovať. Zvedavosť veľká. Možno sa tam aj prídem pozrieť.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.09.2015 23:55
Navrh vyzera velmi rozumne. Aj ja sa pridem pozriet, ako sa na to budu poslanci tvarit.
Anonym píše:
Pondělí 14.09.2015 09:10
jaaaaaj....kdeže sú už tí statoční?! Holák kolaboruje s primátom, Veličová nenávidí Smatanu a spojila by sa aj s čertom, len aby bola proti nemu - ale možné je dôvod jednoduchší - a to je odmena v dozornej rade mestských lesov. No každopádne sa pekne ukázalo kto tam išiel iba kvôli profitu a vlastným ambíciám a kto tam išiel preto, aby bolo lepšie.
pozorný
pozorný píše:
Pondělí 14.09.2015 10:45
Statoční sa veľmi pekne rozrastajú - aj niektorí ďalší poslanci pochopili, že je možné vybaviť veľa slušných vecí, keď sa spoja. Holák nemusí byť predkladateľ, stačí, keď zdvihne ruku. Nemal by mať s tým problém, v tom návrhu nič neslušné nie je, je to len lepšie pre občana. Veličová nikdy statočná nebola, začína byť na smiech vo svojom okolí, na Meste už majú zakázané s ňou jednať, myslela si, že je monarcha z Lánskej. Nepozná svoje právomoci, mieša sa do vecí, do ktorých nemôže a nesmie zasahovať. Dopadne tak, ako dopadla u všetkých svojich predchádzajúcich zamestnávateľov.
pozorný
pozorný píše:
Pondělí 14.09.2015 10:45
Statoční sa veľmi pekne rozrastajú - aj niektorí ďalší poslanci pochopili, že je možné vybaviť veľa slušných vecí, keď sa spoja. Holák nemusí byť predkladateľ, stačí, keď zdvihne ruku. Nemal by mať s tým problém, v tom návrhu nič neslušné nie je, je to len lepšie pre občana. Veličová nikdy statočná nebola, začína byť na smiech vo svojom okolí, na Meste už majú zakázané s ňou jednať, myslela si, že je monarcha z Lánskej. Nepozná svoje právomoci, mieša sa do vecí, do ktorých nemôže a nesmie zasahovať. Dopadne tak, ako dopadla u všetkých svojich predchádzajúcich zamestnávateľov.
Anonym píše:
Úterý 15.09.2015 13:35
Ak ste si nevšimli, Veličová nekandidovala so Smatanom v skupine Lepšia Považská, tak neviem čo ju sem miešate.
 
demokrat
demokrat píše:
Čtvrtek 10.09.2015 14:57
No pán ANANAS a teraz v D-dure o separovanom zbere ake je to zložité,ťažké a vlastnými silami to asi nezvládnete (NAVRHUJEM ZMLUVU ZABEZPECI VICEPRIMATOR, VICEPREDNOSTA A PREDNOSTA TO HRDINSKY OBKECA ) ANANáS Máš PRAVDU JE TO VEĽMI ZLOžITé JEDNá SA O ROZVOZ NáDOB PO MESTE PROBLEM JE VŠAK ŽE TREBA TRAFIT DO TEJ OHRADY.
aNANáS SKúS ZABEZPEčIť PREDNOSTOVI ZáSTUPCU NA ROZVOZ NáDOB MOžNá TO POTOM ZVLáDNE , VED NA EKONOMIKU Má AJ NA PROBLEMATIKU PREDNOSTU PREčO BY NEMAL MAť ZáSTUPCU AJ NA ROZVOZ NáDOB.
DRžíM PALCE
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Pátek 11.09.2015 10:49
Neviem, či je to priamo v rokovacom poriadku, ale bolo by veľmi užitočných ešte niekoľko zmien:

1. Podklady, ktoré dostávajú poslanci k zasadnutiu zastupiteľstva ponechať zverejnené na webe aj po zasadnutí. Dnes ich pred zasadnutím úrad webe zverejní, ale hneď po zasadnutí zase zneprístupní. Spätne už občan nezistí o čom presne poslanci jednali.

MsÚ stále vidí web ako červenú úradnú tabuľu, kde sa veci vyvesia a potom zase zvesia, aby uvoľnili miesto ďalším. Rovnako to robí s oznamami na úvodnej stránke. Na rozdiel od skutočnej tabule je priestor na webe prakticky neobmedzený a nie je dôvod čokoľvek raz zverejnené z neho zase stiahnuť. Stačí, ak aktuálne veci sú na očiach a tie staršie niekde ďalej, ale prístupné.

2. Zverejňovanie výsledkov *všetkých* hlasovaní, nie len tých o schválených uzneseniach. Hlasovacie zariadenie zaznamenáva všetky hlasovania, ale dnes úrad pred zverejnením vymazáva hlasovania o uzneseniach, ktoré neboli schválené a tie, ktoré neboli o konečnom uznesení, teda napr. hlasovania o pozmeňovacích návrhoch alebo o udelení slova občanom. Mesto by nemalo občanom tajiť, ako hlasovali ich zástupcovia - poslanci v týchto hlasovaniach; zároveň si mestský úrad ušetrí prácu s odmazávaním vybraných hlasovaní.

3. Zverejňovanie zápisníc skôr než za nejaké dva mesiace, ako to býva dnes. Vtedy sú už prejednávané témy dávno mimo záujmu verejnosti. Vhodné by to bolo tak do týždna-dvoch.

4. Zverejňovanie videonahrávok zo zastupiteľstva na mestskom webe. Keď si občania mesta platia u miestnej televízie výrobu videonahrávok, mali by ich mať k dispozícii. A to trvale a kedykoľvek, nie len do ďalšieho zasadnutia a v určených časoch v TV.

Keď dokázali videonahrávky sprístupniť obyvateľom aktívni občania ( https://www.youtube.com/user/otvorene/videos ), zvládne to aj mestský úrad.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359