Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Zlodej vám dokáže ukradnúť úrodu. Štát vám môže ukradnúť celú záhradu.

Zlodej vám dokáže ukradnúť úrodu. Štát vám môže ukradnúť celú záhradu.

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pondělí 08.12.2008 17:16
27. novembra 2008 zverejnil karikaturista Shooty obrázok, na ktorom prekvapený majiteľ domu uprostred noci na svojej záhrade načapal diaľničných robotníkov. Prehnané? 8. decembra vyšiel v SME článok, v ktorom obyvatelia kysuckých obcí uvažujú, či na obranu svojich nevykúpených a nevyvlastnených pozemkov pred staviteľmi diaľnic môžu použiť farmársky zákon. Áno, ten zákon, ktorý mal slúžiť na ozbrojenú ochranu úrody na poliach pred bandami zlodejov. V diskusii pod článkom sa opakuje postreh, že "tak im treba", lebo na Kysuciach vyhral voľby SMER. Tu treba pripomenúť, že kým bol Róbert Fico v opozícii, presadzoval farmársky zákon a nutnú obranu. Teraz, keď sa dostal k moci, jeho vláda presadzuje možnosť stavať aj na nevykúpených pozemkoch. Najprv sa mohol súkromný majetok zaberať len kvôli sporným častiam diaľnic, potom pod všetky diaľnice, a čoskoro asi aj pod širokorozchodnú železnicu z Moskvy. Z tej Moskvy, do ktorej sa chodil ešte súdruh Gottwald učiť, ako vykrútiť našim kapitalistom krky. Vážení kysuckí záhradkári a považskobystrickí majitelia rodinných domov pod diaľnicou, nezabúdajte, že aj súkromný pozemok je KAPITÁL!
Zlodej vám dokáže ukradnúť úrodu. Štát vám môže ukradnúť celú záhradu.

Autor: SHOOTY, www.shooty.sk. Obrázok zväčšíte kliknutím.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si pôvodný článok na stránkach SME Online:
http://kysuce.sme.sk/c/4213877/stat-pre-dialnicu-siahne-kysucanom-na-majetky.html

Štát pre diaľnicu siahne Kysučanom na majetky

Obyvatelia čadčianskych osád, cez ktoré povedie trasa diaľnice D3, sa ocitli v situácii, v ktorej si nevedia rady. V ich slovách cítiť hnev, bezmocnosť a beznádej.

ŽILINA. Poslanci rozšírili zákon, ktorý zavádza mimoriadne opatrenia pri stavaní diaľnic na celú diaľničnú sieť. Na Kysuciach sa tak priamo dotkne desiatok ľudí a ich majetku. Monika Ondrašinová z osady U Ševca v Čadci hovorí, že jej nezostáva iné, než si podrobne preštudovať farmársky zákon.

Podľa neho by totiž nikto bez povolenia nemal vstupovať na jej pozemok. V prípade obyvateľov lokalít U Manči, U Ševca i ďalších bude môcť štát použiť pôdu bez toho, aby za ňu najprv zaplatil.

Niektorí poslanci zákon kritizovali, poukázali na to, že koalícia chce rozširovať opatrenia pre rýchlejšiu výstavbu diaľnic, hoci pôvodný zákon je na Ústavnom súde SR. Podľa Daniela Lipšica bolo napríklad nesprávne, aby koaličné strany zákon rozširovali bez toho, aby poznali názor ústavných sudcov.

Podľa neho koalícia novelou dokazuje, že ľudí považuje za hlúpych, neschopných rozhodovať o svojich majetkoch. „Takýto postup je brutálny," hovorí Ondrašinová.

Obyvatelia môžu očakávať, že na pozemky, cez ktoré má ísť diaľnica, bude mať zo zákona predkupné právo štát. Bezprostredne sa obmedzí nakladanie s ich majetkom. Nasledovať budú pokusy štátu o dohodu o predaj pozemkov a o cene za tento prevod.
Ak niekto odmietne

V prípade, že vlastník odmietne, začne sa vyvlastňovacie konanie. ešte pred tým, ako bude majiteľ právoplatne vyvlastnený. Majiteľ o svoj pozemok v podstate príde, pretože na ňom začnú stavať diaľnicu. Obyvatelia čadčianskych osád sa obávajú, že sa začne pracovať pred tým, ako podpíšu zmluvu so štátom.

Podľa zákona je dokonca možné, že za istých okolností môže byť diaľnica na cudzom pozemku postavená a dokonca predbežne odovzdaná do užívania bez toho, aby došlo k zmene vlastníka.

Ľudia sa pýtajú, čo keď nebudú súhlasiť s cenou? Aké budú mať vlastne možnosti na vyjednávanie so štátom o cene za pole či záhradu? Podľa právnikov ide o veľmi obmedzené možnosti, skoro nulové.
Za ústretovosť 20 percent

Ak s cenou ľudia nebudú súhlasiť, môžu si dať sami spraviť posudok, ale v konečnom dôsledku pozemok štát vyvlastní. Podľa platného zákona však už v tom čase môže byť diaľnica dávno postavená. Nový zákon hovorí aj o tom, že 20 percent ceny pôjde „navrch", nad znalecký posudok, ako bonus za ústretovosť.

Ľudia v Čadci sú však presvedčení, že novým zákonom sú dotknuté ich ústavné práva. Ide o právo vlastniť majetok, teda užívať predmet svojho vlastníctva, nakladať s ním a požívať z neho úžitok. Nový zákon sa v kysuckom regióne týka nielen diaľnice D3 Žilina - Čadca - hranica s Poľskom, tiež rýchlostnej komunikácie R5 do Česka cez Svrčinovec.

pondelok 8. 12. 2008 13:20 | Iveta Hažíková
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 11.12.2008 18:41

BOĽŠEVIK BOL JE A BUDE VŽDY NAJVAČŠÍ ZLODEJ a ked sa dá dohromady s opilcami a teroristami je to priam katastrofa pre slušných občanov.....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 15.12.2008 00:04

všetko tak čierne!!!ved idu Vianoce..

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 15.12.2008 12:08

Budeš vidieť všetko inak ked ti zoberú chalupu so záhradou?Dajú ti tolko že si môžeš za to kúpiť byt v paneláku a ešte ti zostane na ružové tričko s podobizňou súdruha Roba.Budeš to vidieť rúžovo!Tak nech sa ti zadarí.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 25.12.2008 17:57

Bohužiaľ máš 1OO percentnú pravdu !!

« květen 2020 »
květen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359