Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Sabotáže slobodnej diskusie a ako sa im brániť

Sabotáže slobodnej diskusie a ako sa im brániť

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Sobota 16.10.2010 23:06
Kategorie: ,
[2010-10-16] V priebehu posledných dní zaznamenal portál PB.OTVORENE.SK niekoľko rôznych útokov. Nie je to nič nové, veď voľná, nikým nekontrolovaná výmena informácií je tŕňom v oku každému, kto chce ovládať ľudí. Pamätám si ešte, aká panika vypukla na mestskom úrade pred ôsmimi rokmi, keď sme prvýkrát zavesili na našu webovú stránku dokument, určený na pripomienkovanie verejnosťou. Pracovníčke, ktorá nám dokument poskytla, sa vtedajší primátor vyhrážal prepustením.

Ignorovanie

Pamätám si tiež deň, kedy na PB.OTVORENE.SK začala čitateľská diskusia. Stránku sme „kŕmili“ celý rok, od januára 2005, ale diskusný príspevok sa objavil asi tak jeden za týždeň. Mali sme občas pocit, že projekt je ohrozovaný najmä ignoráciou. Zlomilo sa to presne 3. decembra 2006, keď Jaro Dunaj zavesil na stránku výsledky komunálnych volieb. A zrazu sa tam objavila záplava komentárov! Zázrak, ľudia to naozaj čítajú! Trpezlivosť a inde nedostupný obsah sa vyplácajú. (Vyhľadal som si po rokoch tento článok. Záplava komentárov v tej dobe znamenala – osem príspevkov pod jedným článkom. )
 
Vulgarizmy a pokusy umlčať web policajnou silou
Kúzlu slobodnej výmeny názorov začalo podliehať stále viac ľudí, a tak nečudo, že sa objavilo aj jeho prvé výraznejšie zneužitie. Narýchlo pozošívaná víťazná strana sa začala vnútorne štiepiť, a osobné spory si pár aktérov začalo v auguste 2007 vybavovať cez náš portál. Najprv sa obviňovali, potom si vulgárne nadávali a nakoniec na seba vzájomne podali trestné oznámenia za ohováranie.  Či sa nám to páčilo alebo nie, museli sme začať niektoré príspevky vymazávať do „septiku“. Nie kvôli policajnému vyšetrovaniu, ktoré ako obyčajne viedlo do stratena, presnejšie k počítačom na mestskom úrade, ale kvôli tomu, že takáto diskusia čoraz viac čitateľov odpudzovala. Prijali sme prvé pravidlo: vymazávame vulgárne a bezobsažné príspevky.
Súčasne však stúpal význam portála, kvôli ktorému sme ho založili: bežní občania, ale aj novinári na ňom nachádzali informácie zvnútra mestského úradu, ktoré mali zostať pod pokrievkou. Otvárali sa tu témy, ktoré už potom klasické médiá museli prestať ignorovať. Návštevnosť stúpala.
 
Kradnutie mena
Bolo teda len otázkou času, kedy sa objavia „politickí paraziti“. Asi najviditeľnejším prípadom bola kauza billboardov, ktoré vyzývali primátora na odstúpenie, a namiesto podpisu skutočných autorov billboardu obsahovali našu webovú adresu. Trestné oznámenie tentokrát podal obvinený primátor, ale ako obvykle, bolo to iba gesto.  Musíme sa zmieriť s tým, že na cudzom úspechu sa rado priživuje.
 
Útoky na súkromie
Jeden politik má milenku, druhý veľké brucho, tretieho dcéra fajčí trávu, štvrtého manželka je hnusná ako noc. Pribudlo ďalšie pravidlo: vymazávame osobné údaje, zvlášť o rodinných príslušníkoch a fyzickom vzhľade.
 
Tlak na prevádzkovateľov stránky
V tejto dobe som sa nemohol ukázať na mestskom zastupiteľstve alebo na stavebnej komisii bez toho, aby niekto nenastolil tému „tej hnusnej webovej stránky, ktorú samozrejme nečítam, ale priatelia ma upozornili...“. Najčastejšie som používal argument, že internet nezastavia, a môžu byť radi, že majú aspoň komu zatelefonovať, vynadať alebo požiadať o nápravu. Lebo akonáhle by zmizlo PB.OTVORENE.SK, okamžite by vyrástli ďalšie weby, ale s utajenými prevádzkovateľmi.
Do tlaku na prevádzkovateľov stránky počítam aj vyhrážky fyzickým útokom a zničením majetku, ktorých terčom som sa stal v čase, kedy boli na portáli zverejnené materiály k ihrisku v Milochove a obore v Tŕstí.  Tu je jedinou obranou fakt, že tento portál nestojí len na jednom človeku. Viacero ľudí pracuje v pozadí a stránka bude pokračovať bez ohľadu na moju maličkosť. Mnoho ľudí ešte nepochopilo, že nielen diskusné príspevky, ale aj články a fotografie môže pridávať naozaj každý, kto chce. Hoci aktívnych autorov je asi len desať, svoje konto na portáli si už vytvorilo niekoľko stoviek návštevníkov. Myšlienku nemožno zastaviť.
 
Falošné informácie, zahltenie diskusie, flooding
Keď útočník zistí, že nedokáže zastaviť slobodné šírenie informácií , tak sa ich pokúsi utopiť v informačnom balaste, dezorientovať čitateľov.
Roztrhlo sa vrece s obvineniami z úchylnosti, pedofílie, korupcie, alebo jazdenia pod vplyvom alkoholu. Po odvysielaní rozhovoru s Ing. Harvánkom nás tiež navštívil jediný čitateľ, ktorý vygeneroval okolo stovky diskusných príspevkov (so siahodlhými predmetmi, ktoré často menil).
Pred týždňom nás svojou prítomnosťou zase poctil diskutér, ktorý sypal z rukáva politickú propagandu. Viacerí čitatelia sa domnievali, že to už možno prišla aj do nášho regiónu metóda, známa zatiaľ len z „veľkej“ politiky a veľkých internetových novín: platení diskutéri, rozvracači diskusie.
Keď si napríklad pozriete profil diskutéra s nickom „Burratino“ na portáli www.sme.sk, tak zistíte, že od januára do júna 2010 napísal 7522 diskusných príspevkov. Len za posledných tridsať minút ich vygeneroval 16!   
 
Dnes sme zas mali na PB.OTVORENE.SK „tapetára“, ktorý na všetko reagoval kopírovaním toho istého príspevku. Táto praktika sa volá flooding, doslova „zaplavovanie“. Ďalší (alebo ten istý?) dnešný diskutér  skúšal pozornosť redakcie: súkal do diskusie príspevky, ktoré obsahovali len vulgárne, hoci „vybodkované“ nadávky.
 
Posledne uvedené praktiky sú najnepríjemnejšie, lebo likvidujú diskusiu znechucovaním ostatných diskutérov a odradzovaním čitateľov. V lepšom prípade odčerpávajú čas a energiu redaktorom, ktorí musia stále „zametať“, odstraňovať špinu, namiesto toho, aby pracovali na novom kvalitnom obsahu.
 
Keďže náš portál si zakladá na nezávislosti od sponzorov, a ľudská sila je drahá, musíme sa vydať cestou automatizácie. Rôzni tapetári a iní deštruenti diskusie nech sa potýkajú s technológiou, vyvinutou na ich eliminovanie.
 
Skrátka, spustili sme samostatnú podstránku PB.OTVORENE.SK/FORUM, na ktorej nájdete diskusné fórum „len pre zaregistrovaných“. Toto fórum umožňuje aj automatické vymazávanie vulgarizmov, jednoduché nahlasovanie nevhodných príspevkov samotnými čitateľmi, karmu čiže hodnotenie kvality príspevkov, a mnohé ďalšie vymoženosti. (Použili sme produkt SMF – Simple Machine Forum).
Neznamená to však koniec voľnej diskusie na PB.OTVORENE.SK! Pod väčšinou článkov zostane diskusia taká, na akú ste zvyknutí. Autorom však pribudne možnosť výberu: pod svojím článkom môžu mať tradičnú, „bezbariérovú“ diskusiu vrátane anonymných príspevkov, alebo môžu pod svoj článok zapnúť SMF-fórum.
Tým vychádzame v ústrety aj viacerým kandidátom, ktorí sú ochotní diskutovať na internete, ale nemienia márniť svoj čas so záplavou anonymných útokov.
 
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 16.10.2010 22:22
Komentáře byly zakázány.

« září 2018 »
září
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359