Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Pro forma demokracia

Pro forma demokracia

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 27.11.2009 17:38
[2009-11-27 KOMENTÁR] Demokracia znamená vláda ľudu. Pro forma znamená - iba naoko, iba z formálnych dôvodov, aby sa nepovedalo. Do týchto troch antických slov sa dá zhrnúť podstata verejného stretnutia, ktoré zvolalo Mesto Považská Bystrica kvôli projektu komplexnej obnovy vnútrobloku medzi domami č. 34 a 45 na sídlisku Stred.
Pro forma demokracia

Pohľad na centrálnu časť vnútrobloku medzi bytovkami č. 34 a 45

 

Členovia Výboru mestskej časti (VMČ) Stred sa o chystanej akcii dozvedeli až vo štvrtok 26. novembra, hoci stretnutie sa má konať už o štyri dni, v pondelok 30. novembra. Takýmto načasovaním akcie sú z možnosti informovania občanov vylúčené obidvoje mestské noviny, pretože Obzor aj Novinky vychádzajú až v utorok, a prípadný oznam o akcii by sa k občanom dostal až deň po uskutočnení akcie.
 
Naviac, oznam o verejnom stretnutí neobsahoval žiadny popis projektu, ani textový, ani vizualizáciu. Výbor mestskej časti Stred teda obratom požiadal o zverejnenie oznamu aj na mestskej webovej stránke vrátane architektonickej štúdie, a oznam publikoval na občianskej stránke PB.OTVORENE.SK.
 
Pod týmto tlakom VMČ sa oznam aj s architektonickou štúdiou objavil na mestskej stránke – hoci až v piatok popoludní. Zo štúdie je zrejmé, že nejde len o nejaké kozmetické úpravy, ale o napojenie vnútrobloku na Mariánske námestie, spojené s úplnou premenou súčasného stavu (vytvorenie nových parkovacích miest, terénne úpravy, odstránenie časti súčasnej zelene a výsadba novej, detské ihrisko).
 
Mestské televízie by museli veľmi zabrať, aby dostali oznam o verejnom stretnutí do svojho vysielania v primeranom rozsahu, keďže sa o akcii dozvedeli až vo fáze začínajúceho víkendu.
Takže pred členmi VMČ stoja dve možnosti: buď sa na informovanie spoluobčanov vykašlú, alebo budú počas víkendu obiehať vchody a lepiť do nich vo svojom voľnom čase vyrobené, a na vlastné náklady nakopírované informačné materiály.
 
Nie som obyvateľom tejto časti mesta, takže sa nechcem vyjadrovať ku kvalite architektonickej štúdie. Architekti možno urobili výbornú prácu.
Chcem sa však vyjadriť ku kvalite demokratických postupov, ktoré Mesto predviedlo.
Podstatou demokracie je diskusia. Aká je to však diskusia, keď sa o nej väčšina dotknutých občanov ani nedozvie, a z tých čo sa dozvedeli, len internetový zlomok bude mať pred začatím diskusie preštudované podklady?
 
Za vrchstolom budú stáť odborníci, úradníci a politici, ktorí nemuseli kvôli stretnutiu preorávať svoj kalendár a študovať cez víkend. Oni už dávno dobre vedia všetko o projekte a je im jasné, čo je ich cieľom - veď architektonická štúdia je datovaná septembrom 2009! Naozaj je nutné dva mesiace hotovú štúdiu zverejniť len na sobotu a nedeľu pred jej prerokovaním?
Im asi nezáleží na skutočnej demokratickej diskusii rovných partnerov, im stačí len taká – pro forma demokracia. Aby sa nepovedalo.
 
Pôvodne som chcel tento článok ukončiť vetou: V Považskej Bystrici máme pro forma demokraciu robenú komunistami.
Ale oni by sa nahnevali, poznám ich. Vysvetľovali by, že oni do komunistickej strany vstúpili len kvôli tomu, aby mohli vykonávať svoje povolanie. Aby sa dostali na vedúci post. Aby mohli cestovať. Aby ich deti mohli študovať. Že v skutočnosti neboli komunistami, aj svoje deti potajomky krstili. A skutočne, veď po auguste 1968 nemohol v strane zostať žiadny skutočný komunista. Oni boli len takí – pro forma komunisti.
 
V Považskej Bystrici máme pro forma demokraciu robenú pro forma komunistami.

 

Anonym píše:
Pátek 27.11.2009 18:12
Haviar -komouš, Bačík- komouš, Kubovič- štbák, Adame- komouš, Novák- komouš, Pekár komouš atď atď kurva čo sa to vlastne toho 17. novebra udialo? hovno jedno velké smradlavé hovno
Anonym píše:
Pátek 27.11.2009 18:24
Mesto sme my všetci ale tie hovná iba trpíme.Sú prefíkané a podarilo sa im večšinu z voliacej časti oklamať.To je všetko.Vidím to optymisticky-nakopemme ich do kakáčov ako Lackoviča.Ani vtedy tomu veľa ľudí neverilo.Len večšine musí záležať na tom aby ju nepovažovali za úplne sprostých.
Anonym píše:
Úterý 01.12.2009 09:30
Svata pravda,cerveni komunisticki prezliekaci kabatov,ktori by teraz stiahli Krista z kriza.
Rudolf Hodás
Rudolf Hodás píše:
Pátek 27.11.2009 18:39
Je škoda že tieto vizualizácie neboli zverejnené skôr a ako súbory .skp, sú vytvárané v programe SketchUp takže by nebol problém vytvoriť z toho súbory aby si každý mohol tieto vizualizácie prezrieť vo svojom počítači vsadené okolo modelov v Google Earth.

Ohľadom variantov, podľa mňa sú až zbytočne prepchané živými plotmi a rôznymi kríkmi. Áno, zeleň je potrebná, ale na úkor priechodnosti touto zónou. Napríklad vo variante A zbytočne blokujú priechod strednou časťou množstvom kríkov, podľa mňa to bude v reále vyzerať dosť stiesnené. A neviem či som si to všimol iba ja, ale možno pri prestavbe tejto zóny by sa hodilo pouvažovať nad chodníkmi. Nezdá sa mi východ z paneláku (asi č.45) z dverí priamo na cestu, najmä keď sa bude za cestou nachádzať detské ihrisko.
Anonym píše:
Pátek 27.11.2009 18:45
Opamataj sa, Rudo! Prepchatie zeleňou je to posledné, čo tam hrozí. Hádam si nemyslíš, že tam budú sadiť vzrastlé stromy? Napchajú tam zopár tesko-stromčekov, ktoré buď chcípnu, alebo ak vyrastú, obyvatelia a šoféri budú žiadať ich výrub.
Kresbičky stromov a kríkov sú tam na zakrytie podstaty: urobiť z vnútrobloku záchytné parkovisko pre Mariánske námestie.

No a tá vizualizácia v .skp... veď to by narušilo pro-forma demokraciu, ľudia by si mohli skontrolovať výhľady zo svojho okna, pozrieť trasu od dverí svojho vchodu, no kam by to viedlo!
Rudolf Hodás
Rudolf Hodás píše:
Pátek 27.11.2009 19:26
Máte pravdu, bude trvať kým stromy a živé ploty na tom mieste vyrastú, skôr som uvažoval o tom množstve výbežkov a obrubníkov ktoré tam bude musieť vzniknúť, ktoré budú sťažovať priechod obyvateľom.
Anonym píše:
Pátek 27.11.2009 20:18
beries drogy Rudo? To mal autor poskytnut svoju pracu nech si kazdy domorodec urobi vlastny navrh?? Ja napr svoje dwg. ani skp. nikomu do ruky nedam, rovnako asi kazdy autor. Druha vec, ze pohlady mali byt orientovane tak, aby bolo vsetko jasne.... K navrhu samotnehu sa nevyjadrujem.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 27.11.2009 23:02
Rudo Hodas uvažuje ako normálny človek. A dal z ruky zdarma niekoľkonásobne viac práce, než si vieš predstaviť.
O pár rokov budú musieť autori dať k návrhu komplet podklady, inak nedostanú zaplatené.

Nebolo to tak dávno, čo nás ľudia ako ty presviedčali, že nemôžeme žiadať dokumentáciu (napríklad územný plán) v elektronickej podobe, lebo by si ju každý domorodec skopíroval a použil.
Robert Ondrášik
Robert Ondrášik píše:
Sobota 28.11.2009 07:51
Juro šetri eneriu...
Anonym píše:
Sobota 28.11.2009 09:50
tie návrhy sú biedne a realita bude ešte biednejšia.podstatu však vidím v tom,rýchlo spraviť tunel na mestské peniaze ako v prípade nedalekého námestia.soudruzi cítia že len do volieb sa bude dať.alebo si myslíte niečo iné?
Anonym píše:
Sobota 28.11.2009 16:56
Nie, neuvazuje. Skratka a dobre, taketo veci sa nepustaju do obehu. Je to praca architekta, ma na nu autorske prava. Podklad si moze vyziadat investor / mozno tak aj urobil/ ale nie hocijaky Jano. Aj to vacsinou len v pdf. O tom ako to funguje v tomto fachu mam asi lepsi prehlad ako Ty. Vkladas mi do ust slova, co som nepovedal, co ma od teba dost prekvapuje. Uzemny plan v pdf je volne stiahnutelny, tak ako aj tato studia, teda nikto nikomu neberie narok vyjadrit sa k nej, ale urcite nie stylom ako navrhuje pan skečap expert. Studia je vypracovana dost prehladne aby aj polointeligent vedel o co ide a ako bude zona vyzerat po realizacii. Nehovoriac o tom, ze v porovnani so sucasnym stavom je to 100 a 1. Ina vec je forma akou sa mesto rozhodlo toto "verejne" stretnutie zorganizovat...
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 28.11.2009 17:21
Neviem s kým sa rozprávam, tak som úsečný.
Viem že realita je taká, ako ju popisuješ. Ale súčasne viem, že sa to bude vyvíjať smerom, ktorý načrtol Rudo Hodas. Teda že autori projektov budú predkladať nielen lákavé vizualizácie, ale modely, umožňujúce ďalšiu prácu s objektami (rôzne pohľady, zmeny osvetlenia, ročných období, atď.) Je to len a len vec požiadavky investora. Ak nebude autor ochotný dodať podklady v požadovanom tvare, objednávku dostane iný autor, ktorý ochotný bude.

V normálnych krajinách sa dostali ešte ďalej. Vo Švajčiarsku má investor povinosť ešte pred verejným prerokovaním stavby v citlivom území vyhotoviť model v mierke 1:1, z dreva a plátna. Aby si ľudia mohli predstaviť, ako objekt zapadne napríklad do existujúcej historickej zástavby. To u nás samozrejme znie ako sci-fi.

Ako člen stavebnej komisie som už x-krát videl vizualizácie, ktoré ignorovali okolie, a "klamali telom". Chodníky plné manekýnok sú len najnevinnejším trikom.

Kým sa autori a mesto nenaučia takto komunikovať s verejnosťou, dovtedy budú vytvárať priestor pre svojich oponentov. Ani autori tejto štúdie nemôžu zabrániť Hodasovi, aby ich návrhy namodeloval ako len chce.

Anonym píše:
Sobota 28.11.2009 19:02
Keď to bude vyzerať, ako pred kostolom, tak tam ozaj bude veľa zelene - ide o budovanie buzerákov - veď sa spamätajme - veď si zničíme všetko - zeleň - veď p. Balušík vie projektovať len betónové platne.
Rudolf Hodás
Rudolf Hodás píše:
Sobota 28.11.2009 20:29
Je mi ľúto že sa na tomto webe vždy nájdu ľudia ktorí sem chodia iba preto aby si pod rúškom anonymity vyliali zlosť, poprípade si aspoň zanadávali.
O zverejňovaní .skp súborov som priamo nehovoril, nebol by problém zverejniť .kmz súbor do Google Earth,ktorý je needitovateľný.
Ohľadom autorských práv...podľa mňa si nemusia autori vizualizácii tieto súbory strážiť, zaujímalo by ma či im nevadí že porušujú autorské práva oni, keď do platených vizualizácii používajú modely automobilov, 2D ľudí a iných objektov z databázy 3D Warehouse.
A síce niesom žiadny "skečap expert", iba mám za nejakú dobu nazbierané skúsenosti, komentárom o zverejnovaní modelu som narážal na diskusiu pri zakladaní projektu Virtuálna Považská Bystrica, kde pán Smatana uvažoval nad zakomponovaní projektov do okolitých budov, aby znova nevznikla situácia ako napríklad 3 Veže a pod.
Anonym píše:
Sobota 28.11.2009 21:58
nechápem prečo Balušík projektuje všetko. Na to sa nerobia v´=yberové konania? Nech sa zverejní, koĺko zákaziek a koľko € zarobil za posledné 2-3 roky.
Anonym píše:
Úterý 01.12.2009 16:21
nechápeš prečo Babrušík všetko...preto prečo Všadestav.

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359