Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Pripomienky k materiálu "Zámer komplexného riešenia zberu, nakladania a separovania komunálneho odpadu v meste Považská Bystrica v budúcom období"

Pripomienky k materiálu "Zámer komplexného riešenia zberu, nakladania a separovania komunálneho odpadu v meste Považská Bystrica v budúcom období"

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 04.12.2009 14:58
Ako člen komisie pre životné prostredie, výstavbu a dopravu pri mestskom zastupiteľstve Považská Bystrica navrhujem, aby bol predkladaný materiál odložený, doplnený a prepracovaný, a následne posúdený podľa zákona o posudzovaní strategických materiálov (EIA/SEA).

Žiadam o odloženie predkladaného materiálu, jeho doplnenie a prepracovanie, a následné posúdenie podľa zákona o posudzovaní strategických materiálov (EIA/SEA).

Odôvodnenie:
- Pripomienkovaný materiál nedostatočne uvádza zákonné podklady - najmä Plán odpadového hospodárstva Považskej Bystrice, a platný Územný plán Považskej Bystrice.
- Z úvodnej štatistickej časti okamžite prechádza ku konkrétnym odporúčaniam, pričom z materiálu nie je zrejmé, na základe akých výpočtov a úvah k odporúčaniam a konkrétnym úlohám dospel.
- Viaceré tvrdenia, na základe ktorých autori dospeli k odporúčaniam, sú sporné, nepodložené faktami, prípadne zrejme nepravdivé.
- Materiál s takouto závažnosťou a dlhodobým vplyvom na životné prostredie nášho mesta nepochybne spadá pod povinné posudzovanie podľa zákona č. 24/2006. Viď § 3 písm. c a následne Prílohu č. 1, časť I.9 (Odpadové hospodárstvo).

 

Čiastkové pripomienky:

- Vyhodiť z textu formuláciu ""Vzhľadom k tomu, že pri tomto spôsobe likvidácie odpadu [spaľovaním v spaľovniach] nie je potrebné sústavné zabezpečovanie výstavby a uzatvárania skládok, javí sa tento spôsob likvidácie odpadu ako najlepšia cesta na dlhodobé vyriešenie problému likvidácie odpadu." Táto formulácia je vzhľadom na zaslaný materiál zrejme nepravdivá, a je aj v rozpore so strategickým smerovaním Európskej únie.

Žiadam vymazať zo zoznamu opatrení bod č. 1 - "zabezpečiť energetické zhodnocovanie odpadov".

Takéto opatrenie logicky nevyplýva z predchádzajúcich tvrdení materiálu a vzhľadom na predchádzajúce zverejnené pracovné materiály vyvoláva odôvodnené podozrenie, že jeho cieľom je vytvorenie podmienok pre spaľovanie odpadov na území mesta - podľa všetkého súkromným subjektom. Drvivá väčšina slovenských miest svoje odpady energeticky nezhodnocuje, nie je teda dôvod, prečo by to mala byť pre Považskú Bystricu úloha č.1.

Práve naopak, vzhľadom na klimatické pomery zle odvetranej, inverznej doliny, je tento spôsob spracovania komunálneho odpadu vysoko rizikový, so zrejmými dopadmi na životné prostredie.
 

 

Anonym píše:
Pátek 04.12.2009 15:29
a uvidíme ako sa vyfarbia ostatní členovia komisie.či sú už všetci kúpení!
Anonym píše:
Sobota 05.12.2009 08:11
no neviem ale asi vam malo ponukli
Anonym píše:
Neděle 06.12.2009 23:04
Zasa boj s veternými mlynmi,boj "proti všem".Vie autor,že na území mesta sa spaľuje 10 rokov odpad a dokonce nebezpečný(nemocničný) v kvalitnej spaľovni,kde nevadí ani inverzná dolina ani nič.Rovnaké spaľovne existujú napr.v Linzi,Grazi a Viedni a doteraz nič nezničili?
Anonym píše:
Pondělí 07.12.2009 05:33
Tu ide o kvantitu. Množstvo odpadu, ktorý vyprodukuje lokálna nemocnica je len nepatrný zlomok toho, ktorý sa dovezie. V tom je podstatný rozdiel!
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 07.12.2009 19:43
Takže po dnešnom zasadnutí komisie vás môžem informovať, že "proti všem" by bol ten, kto by sa pokúsil presadzovať spaľovanie odpadu na území mesta pod akoukoľvek zámienkou.

Zajtra by k tomu malo byť vyjadrenie poslaneckých klubov SMER a SNS.

Naviac, zrazu neexistuje ten, kto by vlastne spaľovňu v meste pripravoval.

Ešte treba tento konsenzus preniesť do všetkých príslušných dokumentov.

Anonym píše:
Pondělí 07.12.2009 10:15
Zdravím Vás. Ktosi predo mnou tu píše o veterných mlynoch. Riešením by snáď bola petícia občanov mesta, aby tí hore videli , že sme svojprávni a nemôžu s nami len tak kývať...
Dúfam, že SaS a p. Hladký, ktorý niečo také avízoval, uspeje...
...a nakontrahovanú spaľovňu, ako to uviedol pán MUDr.Sedláček v diskusii na TA3 pred voľbami župana, občania odmietnu ...

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359