Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Právny a samosprávny brutalizmus

Právny a samosprávny brutalizmus

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 05.05.2010 07:58
[2010-05-04 KOMENTÁR] Tak nám súdia primátora, viceprimátora a mestského právnika. Paradoxne, na celej kauze je najmenej zaujímavé samotné sfalšované, či ak chcete vymyslené uznesenie. Veď zákon o obecnom zriadení bol medzitým znovelizovaný tak, že umožňuje mestám a obciam držať si dvoch viceprimátorov. Oveľa zaujímavejšie je to, čo výroky na súde vypovedajú o právnom povedomí najvyšších predstaviteľov nášho mesta.
Právny a samosprávny brutalizmus

Obžalovaní, vstaňte!

Pozrime si napríklad video, ktoré o prvom pojednávaní priniesli televízne noviny TV Markíza dňa 3. 5. 2010. 

Obžalovaný primátor Miroslav A.: "Nikomu sa nič nestalo. Ani na jeho právach, ani na jeho mzdových nákladoch, ani na jeho kompetenciách."

To je síce pravda, avšak falšovanie verejenej listiny je trestné aj vtedy, ak nedošlo k žiadnej škode. Trestný čin falšovania v Trestnom zákone nie je zaradený medzi trestné činy proti majetku, ale medzi trestné činy proti poriadku vo veciach verejných.  Účelom paragrafu je teda ochrana záujmu spoločnosti na riadnom chode štátneho aparátu a na zamedzení vzniku nedôvery v pravosť a pravdivosť verejných listín.

To už sa mohol pán primátor rovno obhajovať tvrdením, že v Považskej Bystrici už aj tak zanikli posledné zvyšky dôvery v riadny chod štátneho aparátu, a samosprávneho zvlášť.

 

Zaujímavý je tiež výrok obžalovaného Stanislava H.: "Nikto nepochopil, že sa čokoľvek mení, alebo pozmeňuje, alebo je protizákonné... nikto z nás troch, ani jeden. V žiadnom prípade."

Naozaj je možné napísať na papier neexistujúce uznesenie a dať takýto papier sekretárke, aby text zapracovala do existujúcich (a očíslovaných) uznesení zastupiteľstva, a nepochopiť pritom, že sa tým niečo mení alebo pozmeňuje?

Či snáď bolo cieľom toho čudného výroku zabrániť tomu, aby súd skonštatoval, že traja obžalovaní konali ako členovia organizovanej skupiny? V takom prípade by sa totiž trestná sadzba zostrila: minimum je jeden rok a maximum 5 rokov väzenia. Žiadne žarty.

Ďalej: V závere televíznej reportáže právnik Marcel P. podľa všetkého na adresu dotierajúcich novinárov hovorí: "Absolútny hyenizmus. Nikto nerešpektuje prezumpciu neviny." Znamená snáď princíp prezumpcie neviny, že novinári neprídu na súd a nebudú sa snažiť získať vyjadrenia obžalovaných? Mali by vari novinári počkať s reportážami a otázkami až dovtedy, kým súd nevynesie právoplatný rozsudok? Samozrejme, že nie. Zvlášť keď ide o osoby verejne činné. Zásada prezumpcie neviny len hovorí, že na občana sa hľadí ako na nevinného, kým jeho vina nebola vyslovená právoplatným rozhodnutím. Konkrétne to znamená, že kým nie je vynesený rozsudok, nemožno o občanovi hovoriť ako o vinnom, ale len ako o - obvinenom alebo obžalovanom. A obvinenými sa títo traja občana stali už pred niekoľkými rokmi, len čo správny orgán vykonal proti nim prvý procesný úkon. Keby o občanovi Pélim ktokoľvek vopred hovoril ako o vinnom, mohol by ho úspešne zažalovať.

Úplným právnym brutalizmom však páchnu výroky, ktoré odcitoval článok v denníku Pravda:

"Obžalovaní tvrdili, že sú nevinní. Podľa ich verzie nešlo o falšovanie, pretože uznesenie vyplynulo z diskusie na rokovaní zastupiteľstva. Bránia sa aj tým, že tieto dokumenty nie sú verejnou listinou. Nemožno ich teda súdiť za falšovanie verejných listín."

Paráda. Takže o uznesení nie je nutné hlasovať, stačí, keď uznesenie "vyplynie z diskusie". To rovno môžeme odstrániť poslanecké tlačítka na hlasovanie, a nechať im len mikrofóny na diskusiu.

A vlastne ani tie mikrofóny netreba. Lebo ak uznesenia mestského zastupiteľstva nie sú verejné listiny, a ich "tvorivé úpravy" nie sú trestným činom falšovania, tak môžeme celý mestský parlament v Považskej Bystrici rovno zrušiť. Pretože produkuje len akési zdrapy papiera, ktoré môže primátor alebo jeho zástupca beztrestne meniť, ako sa mu zľúbi.

Hlavne že nám - obyčajnému plebsu - z takýchto uznesení, ktoré ani verejnými listinami nie sú, vyplývajú konkrétne a tvrdo vymáhané povinnosti. Napríklad miestne dane a poplatky.

Už sa teším, aké perly ducha nám prinesie druhé pojednávanie, 5. mája 2010.

Anonym píše:
Středa 05.05.2010 05:30
Skutočne výstižná analýza p. Smatana. Len ešte dodám zopár postrehov z výpovede obvinených.
Obžalovaný Adame vsadil na rolu, v ktorej sa cíti najlepšie a ktorú mu veľa ľudí "žerie". Je to rola starého, poctivého, trocha roztržitého ujka, ktorý vlastne ani nevie ako sa stal primátorom. Že on ani neovládal príslušné právne predpisy (napr. Zák. o obecnom zriadení)!!! Zaujímavé. Ale napr. výšku svojich platov títo "laici" zvládli geniálne na jednotku.
Absolútny hyenizmus však bolo cítiť z obžalovaného Haviara. Bolo len ťažko prehliadnuť jeho snahu preniesť hlavnú zodpovednosť za pozmenený text uznesenia na zapisovateľku. A jeho poznámka, že ju videl stáť s obálkou v ruke (podotýkam administratívnu pracovníčku, ktorej rukami prešli denne desiatky listov), hovorí o jeho charaktere všetko!
Skrátka, ste obyčajní HADI!
Anonym píše:
Středa 05.05.2010 10:26
podmienečne ich odsúdiť........musia odísť z funkcie a hlavný náčelnik sa stane Kubovič?
Anonym píše:
Středa 05.05.2010 12:22
Presne tak, toto by si mali uvedomiť aj tí občania, pre ktorých nejaké formálne porušenie zákona nič neznamená.

Najprv sa darebáci pokúsili zhodiť všetku zodpovednosť na sekretárku. Ona však bola opatrná a mala odložený ich rukopis, papier na ktorom jej naformulovali, čo má v uznesení zmeniť. Keby si tento papier neodložila, našili by trestnú zodpovednosť za falšovanie na ňu!

Za toto sa sekretárke pomstili tým, že ju preradili zo sekretariátu na vrátnicu.

A teraz sa Haviar pokúša tváriť ako obeť rafinovaného podvodu. Že vraj videl sekretárku stáť s obálkou - asi od Lackoviča. Ste zákerný zbabelec, pán Haviar, spolu s vašimi kumpánmi.

(Ide o sekretárku pani Žilinčíkovú.)
Anonym píše:
Středa 05.05.2010 16:11
na to by mali pamatat vsetci uradnici co slepo posluchaju sefov, ze ty ich mozu kedykolvek potopit za ich "sluzbycky". Mudro spravila ta sekretarka, hoci je na vratnici, ale zachovala si svoju cest a kym primator a Stanislav H. nemozu byt vo verejnej funkcii ona teraz moze kludne kandidovat aj za poslankynu do narodnej rady :-)
Anonym píše:
Čtvrtek 06.05.2010 16:09
Vážený pán Smatana - veľmi dobre ste to rozobrali! No myslím si, že ste asi zabudli po sebe prečítať svpj text. Ja si myslím, že ste mali napísať- a to by bolo pravdivé " starého chujka " Ináč veľmi dobré - vďaka !!
Anonym píše:
Středa 12.05.2010 17:49
Juraj si človek,ktorého si vážim pre jeho snahu odhaľovať a priamo pomenovávať pravdu.Čo sa týka našich ,,nevinných"pánov radných....Asi sa dostávame do pozície banánových republík,kde sa do najvyšších pozícií
v mestských orgánoch dostávajú takto neschopní ľudia,ktorí alibisticky tvrdia,že nepoznajú zákony a že tým pádom sa vlasne nič nestalo, oni nič, oni muzikanti...Pozrite sa pán primátor,pán Haviar,ako vyzerá mesto,nič sa tu nerieši všetko zametáte pod koberec,ste absolútne neschopní a ešte porušejete zákony.Ak ste obaja charakterní muži,zložte svoje funkcie a odíďte niekde do zabudnutia.Pretože celé Slovensko sa nám/a myslím,že aj časť Moravy/ smeje aké vedenie to tu máme!! A ešte jedna vec Považskobystričania..Musíme ísť voliť,aby sa takýto ľudia už k moci nedostali ,apatia a nadávanie nám nič nevyrieši...
Anonym píše:
Středa 12.05.2010 22:26
to isť povedať našim postihnutým v piatok 14.5.2010 na ms. zastupiteľstvo.
Anonym píše:
Pátek 14.05.2010 20:20
veď smatana ani nevie že je zastupiteľstvo.
Anonym píše:
Sobota 15.05.2010 16:46
Čo také robí Juraj, že ho vynášate do neba??? Preberá správy z netu a komentuje ich. Tvorivosť - NULA, zodpovednosť - NULA, pchanie nosu do všetkého - NEKONEČNO...
Jediné POZITÍVUM - o tých červených pijaviciach na úrade sa dozvie o pár Mogoňov viac...
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 15.05.2010 19:40
Rád by som sa spýtal na jedno čarovné slovíčko vo vašom príspevku, a to "zodpovednosť".

Prosím, akú zodpovednosť majú poslanci? Takú, že keď niečo spravia veľmi veľmi zle, možno ich nabudúce nezvolia.
A akú zodpovednosť má vedenie mesta - napríklad za stav mestských financií, alebo za kvalitu stavieb, ktoré obstarali?
Nuž takú, že ich nabudúce nezvolia.

Predchádzajúcemu pisateľovi: kým budú zastupiteľstvá počas pracovnej doby, budem sa na nich zúčastňovať len sporadicky. Ak vám na zastupiteľstve veľmi chýbam, ozvite sa v októbri - novembri, môžete mi pomôcť v kampani na poslanca :-)
Anonym píše:
Sobota 15.05.2010 22:49
To je zaujímavé ako obhajujete p.Žilinčíkovú, ktorú si terajší primátor nechal ako zmiju na krku-tak mu treba. Lackovičová sekretárka, tá dobre vedela o všetkom, čo sa vtedy pieklo na úrade za Lackoviča, zaujímavé, že to nebonzla, ale takúto nepodstatnú kravinu na Adameho, to je v poriadku, to sa Vám zdá spravodlivé. Fakt ste dementi. A Adame už dávno nemal byť primátorom, len škodí mestu, ale určite nie nie kvôli údajnemu sfalšovaniu zápisnice. Tam je milion iných dôvodov.
Anonym píše:
Neděle 16.05.2010 05:56
Kto moze nazvat p. Zilincikovu zmijou? Len niekto z trojlistka zlocincov ktory ju nenavidi. Dement je ten co vidi v tejto kauze problem dvoch viceprimatov a nie podstatu > odhaleny podfuk ako Brno. Dnes to bol druhy viceprimat, zajtra by to bol nejaky sfalsovany uzemny plan alebo pozmenena zmluva. Peli je nevinny, Adame vie pisat len na stroji zostava uz len jeden nejaky Haviaroidny autor predchadzajuceho prispevku. Preco si ju tam nechali to je kazdemu jasne, cakalo sa ze bude bonzovat ako ine krysy, ked nic nebolo tak sup s nou na vratnicu. Keby to cele vezme na seba mozno by sa vratila k funkcii riaditelky Adameho kancelarie. Rozhodla sa spravne.
Anonym píše:
Neděle 16.05.2010 08:38
Za všetkým okydávaním je Haviar, skoro sa rozplakal, chudák ..obvinený spravodlivo . Preč z tohto mesta, a čo najďalej .
Anonym píše:
Neděle 16.05.2010 08:50
Hádam "Preč S NÍM z tohto mesta, a čo najďalej".
Anonym píše:
Neděle 16.05.2010 13:31
Prec s vami vy banda nevdacna...to kolko aj dobra spravili pre toto mesto nevidite ?!?!
Anonym píše:
Neděle 16.05.2010 08:47
100%-ný súhlas!
Môžem len potvrdiť že p. Žilinčíková je jedna charakterná, skromná a zodpovedná osoba. Čo sa však nedá povedať o nikom z vedenia mesta!!!
Anonym píše:
Neděle 16.05.2010 09:45
Je to prejav najväčšej úbohosti od "pána" Haviara, vybíjať si svoju zlosť takýmto spôsobom, hanba, hanba a ešte ......to sa slušne nedá ani napísať .......jednoducho je to pr..a....

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359