Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Mesto Považská Bystrica začalo zverejňovať svoje faktúry na webe. Čo ďalej?

Mesto Považská Bystrica začalo zverejňovať svoje faktúry na webe. Čo ďalej?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 27.09.2009 11:30
[2009-08-07] Ešte pred rokom bola v zverejňovaní faktúr jedinou lastovičkou Šaľa. V Považskej Bystrici bola tým kamienkom, ktorý spustil lavínu, žiadosť občana Ševčíka o zverejnenie faktúr. Témy sa chytili lokálne médiá, a nejaký podiel má aj naša webová stránka. Pozitívnym dôsledkom mediálnej kauzy s poslaneckými zákazkami je zavedenie elektronických aukcií na meste a priebežné zverejňovanie faktúr. Považujeme to za úspech. Aké sú však ďalšie ciele občianskeho portála PB.OTVORENE.SK?

Faktúry na mestskej webovej stránke nájdete tu:

http://www.povazska-bystrica.sk/hospodarenie-mesta.phtml?id3=42788&id2=0

 

Krátkodobé ciele portála PB.OTVORENE.SK

 

 

  •  Chceme, aby finančné informácie boli prezentované pre občanov v prehľadnom a porovnateľnom tvare - vzor vidíme na webe 

http://msu.hlohovecko.sk/

  • Chceme, aby mesto začalo zverejňovať aj zmluvy, včítane ich dodatkov.
  • Chceme, aby sa zlepšili podmienky používania elektronických aukcií (viac oslovených firiem, použitie aukcií nielen na drobné zákazky typu kancelársky papier, ale aj na veľké stavebné zákazky, predaje majetku atď.)
  • Stransparentniť takýmto spôsobom aj hospodárenie mestských firiem.
  • Zlepšiť prístup občanov k informáciám o plánovaných zámeroch a projektoch. Teda nie až vtedy, keď sa niečo odhlasuje, podpíše zmluva a zaplatí sa faktúra. Chceme dosiahnuť, aby boli médiám a občanom sprístupnené komisie, zverejňovaná práca výborov mestských častí, zverejňované podklady pre mestskú radu a zastupiteľstvo.
  • Taktiež chceme, aby bola verejnosť prehľadne informovaná o tom, ktorí poslanci takéto opatrenia aktívne podporujú a presadzujú, a ktorí sú skôr priateľmi zavretých dverí alebo až kalných vôd. Tu nám veľmi pomáhajú nezostrihané záznamy zo zastupiteľstiev, ktoré vysielajú obe regionálne televízie. Ešte treba zlepšiť prácu s výstupmi z hlasovacieho zariadenia. Na mestskom webe sú záznamy o hlasovaniach jednotlivých poslancov neúplné a ťažko prehľadné, hoci elektronický hlasovací systém poskytuje všetky potrebné dáta. 
  • Budeme neustále pripomínať, že mestom vydávané Považskobystrické novinky majú skôr charakter "primátorovej hlásnej trúby", než média plateného z verejných zdrojov, ktoré by malo mať verejnoprávny charakter. Všetky podstatné informácie majú byť včas v Považskobystrických novinkách, aj na webovej stránke mesta.

 

Že občanov viac zaujíma, či majú opravený, pozametaný a v zime odhrnutý chodník? Samozrejme, tak to má byť. Ale aby bolo dosť peňazí na opravu, zametanie a odhŕňanie chodníkov, na prevádzku škôl a zdravotníckych zariadení, na cykotrasy a údržbu parkov, musia si občania poriadne posvietiť na rozhodovacie procesy a hospodárenie mesta. Doteraz zverejnené kauzy naozaj nenasvedčujú, že by občan Považskej Bystrice mohol s dôverou odovzdať správu verejných zdrojov na 4 roky do rúk politikov a starať sa len o svoje veci.

 

 

Dlhodobé ciele PB.OTVORENE.SK

 

Žijeme v informačnej dobe. Moc v súčasnosti predstavujú informácie. Rozhodujúce je získavanie, spracovanie a vhodné využitie informácií.

 

Digitálne technológie a internet dávajú ľuďom do rúk neobvykle lacné a mocné nástroje na získavanie, spracovanie a šírenie informácií.  Je na nás, či budú tieto nástroje slúžiť ľudskej slobode, alebo jej nepriateľom. 

 

Autorom portálu PB.OTVORENE.SK ide o to, aby v Považskej Bystrici bola všetka moc samosprávy pod kontrolou verejnosti, a verejnosť mohla svoju kontrolu účinne uplatňovať.

 

Preto musí samospráva informácie, ktoré nie sú zo zákona utajované, zverejňovať

1. všetky

2. automaticky

3. sústavne

4. bezodkladne

5. porovnateľne.

 

Kontakt: redakcia@pb.otvorene.sk
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 07.08.2009 12:25

Som rád že iba nenadávate a niečo robíte pre ostatných aj ked si to mnohí ani nevážia a osočujú Vás.Mali by ste niekto kandidovať aj do VUC,lebo tam je hnoj čo smrdí po celom regione.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 08.08.2009 00:36

Skoda, ze to tu nie je ako na facebooku... hned by som klikol na "paci sa mi". Mashin

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 08.08.2009 09:23

Treba zmenu aj na VUC nielen v P.B. samý hnoj,ktorý treba odtiaľ odstrániť.Vám to myslí,my Vás podporíme.

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359