Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Posudzuje sa paroplynová elektráreň pri Strojárenskej štvrti

Posudzuje sa paroplynová elektráreň pri Strojárenskej štvrti

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 17.04.2009 21:08
Bratislavská firma Paroplyn PB predložila v decembri 2008 zámer na vybudovanie paroplynovej elektrárne s elektrickým výkonom 60 megawattov a tepelným výkonom 40 megawattov. Paroplynové jednotky vo všeobecnosti patria k najefektívnejším spôsobom výroby elektrickej energie aj tepla, ale keby ste napriek tomu mali záujem ovplyvniť rozhodovací proces, je neskoro, lebo termín na pripomenkovanie zámeru už vypršal. Oznámenie o predložení tohoto zámeru a možnosti občanov zapojiť sa do posudzovania nebolo zverejnené na webovej stránke mesta. V zákone je zakotvená len povinnosť obce zverejniť takýto oznam "spôsobom v mieste obvyklým", čo sa vykladá ako vyvesenie na úradnú tabuľu mesta.
Je možné, že ministerstvo životného prostredia nariadi navrhovateľovi stavby aj spracovanie podrobnejšej správy o hodnotení a zorganizovanie verejného prerokovania projektu. To sa dozvieme v najbližšej dobe.

Na špecializovanej webovej stránke MŽP SR je zverejnená len jedna časť zámeru - hluková štúdia. Z nej vyplýva, že hlukové normy nebudú porušené, avšak posudzovaný variant 2 je z hlukového hľadiska vhodnejší ako variant 1.

paroplyn_hlukova-mapa-variant-1.jpg
hluková mapa

paroplyn-fotomapa.jpg
fotomapa - umiestnenie paroplynovej elektrárne

Podľa obchodného registra firma Paroplyn PB vznikla 11. 9. 2008. Predsedom predstavenstva tejto firmy je Ing. Roland Tóth. Nezistili sme, či ide o toho istého Rolanda Tótha, ktorý bol pred 8 rokmi vyšetrovaný kvôli zneužívaniu svojej pozície na Odbore zahraničnej pomoci na vlastné obohacovanie (fondy PHARE). V médiách sa objavila aj informácia o tom, že spolupracoval so stranou SMER, ktorej poskytoval dôverné informácie z Úradu vlády a ktorú propagoval na zahraničných cestách, avšak túto skutočnosť vyšetrovanie nepreukázalo.

Vyberáme z vtedajších médií:

Z čoho bol Roland Tóth podozrivý:

V rozpore s vládnym nariadením poberal poplatok za nepodnikanie vo výške 25% napriek tomu, že podnikal a vlastnil živnostenský list. Preverovaním sa zistilo, že Roland Tóth síce mal živnostenský list, ale nepodnikal. V apríli 2001 požiadal o zrušenie živnostenského oprávnenia.

V osobnom dotazníku pri nástupe na Úrad vlády neuviedol, že od 1.2. do 18.8.1991 bol v evidencii uchádzačov o zamestnanie na Obvodnom úrade práce v Leviciach. Tento fakt Roland Tóth vysvetlil slovami, že išlo o krátky čas a na svoju evidenciu pozabudol. Na základe toho bol zaradený o jeden platový stupeň vyššie, čo ho zvýhodnilo o 150 korún.

Na post riaditeľa Odboru zahraničnej pomoci bol prijatý na základe odporúčania klubu HZDS, ktorý mal potvrdiť jeho členstvo. Vyšetrovanie ukázalo, že Tóth bol na Úrad vlády prijatý na vlastnú žiadosť.

Spolupracoval so stranou SMER, ktorú reprezentuje na zahraničných služobných cestách a funkcionárom SMERU poskytuje dôverné informácie z Úradu vlády.

Túto skutočnosť preverovanie nepreukázalo.

Svojimi aktivitami vo firmách Balón, PKT Expres, CPC Consult zneužíval svoje pracovné postavenie pre vlastné obohacovanie, pretože všetky firmy sú navzájom prepojené s jeho menom a zisk z ich činností ako aj provízie za sprostredkovanie vyhraných tendrov pre projekty PHARE sú jeho nezdanenými a nepriznanými príjmami.

Zistilo sa, že mnohé z uvedených spoločností sú personálne prepojené, osoby sa poznajú zo školských čias alebo obchodného a spoločenského prostredia, ale ich spoločným menovateľom nie je Roland Tóth. Nepreukázalo sa, že mu spoločnosti patria alebo že je ich tichým spoločníkom. Hoci boli zistené nedostatky pri využívaní predvstupových fondov, nezistili sa skutočnosti, ktoré by dokazovali trestný čin.

Zdroj: Sekcia vyšetrovania MV
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 13:34

Prečo sa neurobí spaľovňa na komunalný odpad a nevyužije sa ten novší komím teplárne na to? Mesto by malo po prebléme s odpadom, občania možno znížene sadzby za platenie za odvoz a ešte by bolo aj teplo. Veď je to vec, ktorá sa musí takto riešiť tak načo čakať ? V dnešnej dobe sú tak výkonne filtre, že životne prostredie by bolo vporiadku ako je aj teraz !!

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 02.02.2009 14:15
Považská Bystrica leží v zle vetranej (inverznej) doline, takýto zdroj znečistenia by sa u nás prejavil horšie, ako v iných terénnych pomeroch.

Do spaľovne by sa s vysokou pravdepodobnosťou privážal aj odpad z okolitých miest, možno aj z iných oblastí - nikto nebude stavať spaľovničku, dimenzovanú pre potreby jedného mesta.

Veľkokapacitná spaľovňa by spoľahlivo zlikvidovala systém separovania odpadu.

Aj pri najúčinnejších dostupných filtroch nie je spaľovanie odpadu bezpečným riešením. Viac na
http://www.priateliazeme.sk/spz/?q=sk/priatelia-zeme-spz-moderne-spalovne-nebezpecnych-odpadov-stale-zahrnaju-aj-negativa

Keď použijete dokonalejšie filtre, nebezpečné látky sa koncentrujú v odlučovačoch - a čo potom s nimi?

Moderné riešenie odpadov spočíva v postupnosti
1. minimalizovať
2. znovupoužívať
3. recyklovať
4. bezpečne zneškodňovať / niečo skládkovať / niečo spaľovať.

Málokto si uvedomuje, aký silný je tlak urobiť z našej krajiny smetisko pre okolité štáty.
Spaľovanie by malo byť špeciálnym postupom na likvidáciu špeciálnych druhov odpadu, a nie plošné riešenie na komunálny odpad.Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 18:51

Spaľovňu treba !! A je na naších vedúcich predstaviteľoch, či bude slúžiť iba pre občanov P.B a okolia, alebo pre cudzinu !!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 19:00

Ten menovaný hore v článku - by bol idealný člen vlády - alebo minimálne aspoň do vedenia MÚ Pov. Bystrioca. Vidno z kvalifikačných predpokladov v článku spomenutých. Čo si takéhoto schopného čleveka doposiaľ nik nevšimol ? To príslušníci vladných stran nečítajú tento web ?? Alebo je to ešte čerstvo zavesené ??

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 20:46

Omyl, drahý spoluobčan. Spaľovňu nebudú prevádzkovať naši predstavitelia strany a mestskej vlády, ale súkromná (na 99% zahraničná) firma. Naši vedúci činitelia len umožnia firme získať potrebné povolenia. A tá sa odvďačí buď "priamo", alebo formou daru politickej strane. Za tieto peniaze si potom vedúci predstavitelia zaplatia volebnú kampaň. Tak ako to urobilo nemenované hnutie s nemenovaným hypermarketom. Len to ešte trochu treba tutlať, najlepšia klíma na získanie povolenia bude "termín definitívneho zatvorenia skládky Sverepec mínus doba potrebná na výstavbu spaľovne". Nebude na škodu ešte trochu neskôr - pár mesiacov zvýšených platieb na smeti bystričanov spoľahlivo presvedčí. Aby sa už nedali stihnúť iné možnosti. A nový, úplne iný primátor bude vysvetľovať - zdedili sme to od našich predchodcov, už sa nič nedá robiť, ja som síce proti, ale - lepšie smeti spaľovať ako sa v nich brodiť.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 20:53

Odkedy sme v Sengenskom priestore, nikto neskontroluje z ktorej krajiny EU sa tie smeti do spalovne dovezu. Len zbehne kamion z dialnice do arealu strojarni. To mi uz potvrdil priatel z nemenovaneho uradu ze spalovna sa planuje v jednom objekte byvalych povazskych strojarni. Takyto byznys sa najlepsie robi v krajinach a mestach, kde vladnu voleni vlastizradcovia.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 02.02.2009 21:07

Keby ste vedeli, čo za sajrajt a v akých množstvách sa na SK dovaža napr. z Osteraich. Komín v Ladcoch by vedel rozprávať...

Pozrel som si výpis z OR fy. Paroplyn PB, a len tak som si klikol na meno jedného zo spoločníkov. Stojí to za to.

http://orsr.sk/hladaj_osoba.asp?PR=Jankovi%E8&MENO;=Roman&SID;=0&T;=f0&STR;=1

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 05.02.2009 19:39

rozhodne ide teraz čistejšií smrad z komína ako za socíku aj bez spaľovania bordelu !!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 05.02.2009 20:46

och bože, ty somár, mal by si sa past na lúke kde dopadá ten čistý smrad

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 06.02.2009 17:12

Bol som na tej lúke čo si mi poradil. Ale si ma pekne oje... . Sám si to všetko vypásol nikomu si nič nenechal inteligent!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 08.02.2009 09:21

V dnešnom svete sa bez " smradu " nedá žiť, lebo život okolo nás ho produkuje. To je fakt. A teda ako človek 21 storočia aj ja ako asi prepisateľ 5.2.09 o 19,39 myslel asi " čistejší smrad " obrazne, čo jeho následovník zrejme nepochopil. Nech teda ten čo odpovedal 5.2.o 20,46 skúsi isť napr. v osobnom motorovom vozidle za Tatrou 148 napr. 1 km, potom 1 km za Octaviou a pochopí čo je " čistý smrad " . Alebo stačí čakať na križovatke vedľa nejakeho stavebného stroja a osobnémo vozidla !!

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359