Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Postreh dňa: Blížia sa voľby! Pri oprave nemenovanej ulice zavadzia viac kandidátov, ako je na stavbe robotníkov.

Postreh dňa: Blížia sa voľby! Pri oprave nemenovanej ulice zavadzia viac kandidátov, ako je na stavbe robotníkov.

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 15.10.2014 01:20
[2014-10-15] Autor: nemenovaný regionálny pozorovateľ.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 15.10.2014 01:18
Samozrejme, nieje to len špecialita mestečka pod Manínom:
http://www.pluska.sk/spravy[…]ko-robi-nasich-mestach.html
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 09:58
Áno, "kontrolný deň" na Šoltésovej ulici v Jelšovom... Janas, Kubovič, špecialisti na kontrolu stavebných technológií :-)))
Kronikár
Kronikár píše:
Středa 15.10.2014 10:27
Pretŕčajú sa, aby ich bolo pred voľbami vidieť. Včera som náhodou mal v rukách Bystrické noviky a všimol som si článok o rekonštrukcii strojovne na zimáku. Článok bol doplnený fotografiou s človekom, ktorý téme strojovne určite nerozumie a pritom sa tvári ako majster sveta a akoby jeho zásluhou bola strojovňa zrekonštruovaná. Áno, bola ale za akú cenu? Článok som nečítal, ale predpokladám, že v článku o cene a jej vývoji nebola zmienka.
Takže vážení "pretŕčači", len sa ukazujte a provokujte svojou prítomnosťou. Vaše dni sú spočítané. :-)
Jelsovan
Jelsovan píše:
Středa 15.10.2014 21:43
Kubovic, Bubak to uz robia niekolko tyzdnov cez pracovnu dobu sa zarazaju, hovoria s obyvatelmi, robotníkmi a beru si akoze zasluhy o tu rekonstrukciu Šoltésovej. Tych kauzovych chodnikov sa ani nedotkli, neopravili a su take ako spred 4 rokov pred volbami - trava tlaci asfalt,same jamy, asfalt nedoliaty, nekvalitne prace celého chodnika. Dufam, ze tentoraz pri rekonstrukcii cesty dbaju na kvalitu :-) ved uvidíme skoro !
Anonym píše:
Čtvrtek 16.10.2014 15:19
že sa tam neukazuje celá bubák family ktorá na meste od nedávna pracuje brat sestra manželka a dcéra také transparetné zamestnávanie akoby povedal sám súdruh šušlák najtransparetnejší
Markéta
Markéta píše:
Středa 15.10.2014 10:32
Takže oni vedia, že veci sú zlé, inak by nebehali pred voľbami a netvárili sa, že pracujú.A my podľa ich konania vieme, že sú vlastne herci, ktorí hrajú divadlo, že niečo robia. Ale majú smolu. Sú veľmi slabí herci. Oni tú prácu nevedia ani zahrať.
Markéta
Markéta píše:
Středa 15.10.2014 10:47
Pozrime sa na Rozkvet, napchatých 10000 obyvateľov pre ktorých sa nerobí nič. Jedno smutné, šedivé sídlisko s veľmi zlou aurou. A nemuselo by to tak byť. lenže to by na tých ľuďoch niekomu muselo záležať. Pekár, ten iba servilne schôdzuje, Matušík netuší, že by ako poslanec mal niečo robiť , má dosť starostí s naháňaním mestských zákaziek pre syna, Kavecká si myslí, že stačí, keď sa vyspovedá, cholerik Keruľ má v paži všetkých, štve ho len to, že nesedí tam, kde Janas, veď rovnako nič nevie robiť, ale je krajší. Že je na Rozkvete špina, nepokosené, všetko zhrdzavené on nerieši, to je predsa pod jeho úroveň.
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 12:32
hoci nebývam na Rozkvete viem ako to tam vyzerá a musím uznať, že tento komentár je trefný. Ale nerozumiem, kto tam takýchto poslancov volí?
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 14:57
Existujúci poslanec je vždy zvýhodnený, lebo ho obvykle pozná viac ľudí ako nového kandidáta. Plus, taký Ferko má vymakaný systém zabezpečovania voličov :-)
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:41
Takýchto poslancov volia natvrdli Bystričania!
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Středa 15.10.2014 15:36
Šedivá, pochmúrna je celá Považská Bystrica. Je to "mesto", ktorému sa vyhýba šťastie. Neexistuje považskobystrický rodák, ktorý by sa v inom prostredí dobrovoľne prihlásil k svojmu skutočnému pôvodu. Bývalí Považskobystričania označujú za svoju rodnú hrudu buď radšej Žilinu, alebo Trenčín.
povazskobystrican
povazskobystrican píše:
Středa 15.10.2014 14:21
Nedávno som bol v Jeľšovom: Na tú ul.Šoltésovej do Jeľšového museli prejsť cez ul.Kpt.J.Nálepku, isto si nevšimli rozpadávajúci sa chodník, ktorý sa narýchlo a hlavne lacno robil tiež pred komunálkami pred 4 rokmi:železné uholníky ležia uvoľnené vedľa cesty
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Středa 15.10.2014 15:31
Na anonymné udania nereflektujeme.
Tajne meno
Tajne meno píše:
Středa 15.10.2014 20:31
Dobrý deň pán Smatana. Som si plne vedemý, že toto nie je stranka vhodna aby som Vám kládol otázky, no jednu si predsa neodpustím. Veľmi rád by som sa Vás spátal, že aký je Vás názor, na vybudovanú dialnicu v Považskej Bystrici. Ako hodnotíte prínos dialnice pre mesto po niekoľkých rokoch jej fungovania keďže ste bol proti dialnici cez mesto?. Myslím si, že väčšina Považskobystričanov hodnotí dialnicu veľmi pozitívne, teda či nepovažujete s odstupom času za chybu protestovať proti dilanici, keďže sa ukázala ako prospešna?
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:49
Tajnému menu - určite odpovie pán Smatana, no ja ako občan mesta si dovolím tiež komentár!
Pán Smatana NIKDY NEBOL PROTI stavbe diaľnice!
On iba navrhoval iný variant/ bolo ich myslím 5/ a teda navrhovať iný variant - nie je postoj PROTI!
Zasa jeden z okydavačov, čo chce burcovať voči Smatanovi u neznalých občanov klamstvom!
Samotnú výstavbu brzdilo mesto na čele s vtedajším primátorom, lebo Mesto vydáva územné rozhodnutie na stavbu - aj diaľnice na území mesta!
No a mesto a niektorí čo na tom chceli zarobiť doslova vydierali NDS a povolenie brzdili, nevydávali - ale na meste!
Teda poprosím, naštudujte si fakty a neklamte buď z nevedomosti, alebo z Vášho krivého charakteru - pokiaľ to robíte úmyselne!
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:52
Ešte som zabudol poznámku - ak si väčšina Bystričanov/ podľa Tajného mena / myslí, že Smatana brzdil výstavbu diaľnice - potom sa niet čo diviť, že život v P.B. a samotné mesto je v takomto stave!
Je to výsledok IQ tejto väčšiny!!
Tajne meno
Tajne meno píše:
Středa 15.10.2014 21:01
No nepovažujem sa za "okydavača" ako ma anonym nazval, naopak s dosť veľa názormi pána Smatanu súhlasím, považujem ho za fundovaného človeka.... Len som sa chcel pána Smatanu spýtať na jeho názor na dialnicu po pár rokoch keďže on dajme tomu navrhoval iný variant. Ak ma tu má kvôli otázke však niekto nazývať "okydávačom, alebo klamárom z nevedomosti" tak Anonymova predošlá reakci úplne stačí ako odpoveď.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 15.10.2014 21:27
Tajné meno: som rád, že ste opravili formuláciu, že som bol "proti diaľnici" na formuláciu, že som navrhoval iný variant. Hoci aj to je nepresné - nikdy som nenavrhoval žiadny variant. Naše združenie presadzovalo, aby sa staval ten variant, ktorý vyjde ako najlepší pre životné prostredie obyvateľov mesta z nezávislého posúdenia EIA (ktoré prikazuje zákon). Posudzovanie sa pod vedením ministerstva opakovalo trikrát, a vždy vyšiel ako najvhodnejší - tunel okolo mesta. Takže žiadne "protestovanie proti diaľnici" sa z mojej strany nekonalo (svedkom mi je aj táto stránka, kde je podrobný archív všetkých našich výstupov, právnych aj mediálnych), a nikdy sme nespochybňovali potrebu vybudovania diaľnice v tomto úseku, práve naopak.
Naviac, žiadny z našich právnych krokov neviedol k zastaveniu alebo spomaleniu diaľnice ani o týždeň.
Stavbu zdržovala Národná diaľničná, ktorá pod vplyvom stavebných firiem trvala na estakáde, a zdržovala dovtedy, kým to nevzdalo mestské zastupiteľstvo a nezmenilo územný plán. To sa stalo v roku 2004, kedy som ešte nebol poslancom.

Čo sa týka súčasnej diaľnice ponad mesto: stavba je to pekná a užitočná, len mala viesť o 5 kilometrov vedľa, poza Považské strojárne.

A teraz ja položím tri otázky, ak dovolíte:
1. Čo hovoríte na to, že ľudia bývajúci pod diaľnicou, ktorí 2 roky kruto trpeli dopadmi výstavby, nedostali doteraz ani korunu odškodnenia? Považujete to za spravodlivé?
2. Čo hovoríte na to, že "náš" úsek, Sverepec - Vrtižer, odmietla Európska únia preplatiť, kvôli neoprávneným platbám pri výstavbe?
3. Čo hovoríte na to, že Doprastav, firma ktorá najviac tlačila na to, aby sa nerobil tunel ale estakáda, skrachoval a vyplatí platby len asi tretine malých firiem a živnostníkov, ktoré pracovali na diaľnici?

Keď sa zamyslíte nad týmito tromi otázkami, tak pochopíte, že zdržovanie diaľnice nebolo výsledkom snaženia jedného aktivistu alebo občianskeho združenia, ale výsledkom lobbingu stavebných firiem, ktoré nevedeli stavať tunely, iba estakády, a tak odďaľovali výstavbu dovtedy, kým mestské zastupiteľstvo neustúpilo. Hoci to bolo na úkor obyvateľstva. A následne počas stavby šafárili tak, že nás to všetkých ešte vyjde poriadne draho: od zničených stavebných živnostníkov až po štátny rozpočet. Keď si toto uvedomíte, tak vám pohľad na zeleno nasvietenú estakádu možno trochu skysne.
Doteraz som presvedčený, že keby zastupiteľstvo odolalo tomuto tlaku, a o projekt sa zaujímalo viac ľudí, než pár aktivistov s obmedzenými možnosťami, tak by sme už dnes jazdili v tuneli poza mesto, ten by bol zaplatený z eurofondov, neboli by žiadny poškodení obyvatelia a stavebné firmy by nepadali ako muchy jedna po druhej, pretože by dostali svoje peniaze.
Ale namiesto toho máme to, čo si zaslúžime. To je spravodlivé.
Tajné meno
Tajné meno píše:
Čtvrtek 16.10.2014 11:13
Dakujem za odpoved, považujem ju za dostatočnú. Určite sa stalo pri stavbe dialnice vela chýb, ale hlavne že stojí... Možno je trochu smutné, že v Považskej Bystrici nemáme naozaj nič čím by sme sa mohli pochváliť, asi len ten dialničný most. Stavba je to celkom pekná, teda pokiaľ svieti:-) Škoda že v meste nemáme žiadne centrum, pešiu zónu, ale máme v centre budovu Diamonu, ak sa to ešte dá nazvať budovou:-( Na záver, dakujem za Vašu reakciu, a prajem veľa úspechov, ak už toto mesto nezmeníte Vy, tak potom už asi nikto...
Roman
Roman píše:
Úterý 21.10.2014 11:10
Tym mostom by som sa s takym cistym stitom nechvalil, pretoze dopad na zivoty ludi byvajucih v tesnej blizkosti nebol vysporiadany. Zdravotne problemy od ludi zo stredu sa presunuli k ludom pod dialnicou. Tych je sice menej, ale kompenzovani nie su.
Stavba useku bola urychlovana politickymi tlakmi, aby ho mohol Fico otvorit pred volbami, co stalo zivoty 2 robotnikov pracujucich podla terminu volieb a nie podla bezpecnosti a jedneho tazko zraneneho.
Nemozno argumentovat tym, ze stavba dialnice je mensie zlo, ako to bolo do teraz, pretoze useky okolo mesta by boli este mensie zlo. Mensie zlo by bolo velmi dotknutych obyvatelov odskodnit, pripadne prestahovat do lepsieho, tych vzdialenejsich odhlucnit aj s filtrovanim vzduchu ;)
Bol to usek celoslovenskeho vyznamu a s tym sa malo k nemu OD ZACIATKU PLANOVANIA aj pristupovat.
Anonym píše:
Čtvrtek 16.10.2014 11:19
Pohyboval som sa v čase stavania estakády aj okolo tohto projektu - bohužiaľ Mgr. Smatanovi musím dať za pravdu!
Snáď by som ešte doplnil, že vtedajšie vedenia pri " vydieraní" NDS zašlo tak ˇďaleko, že žiadalo za vystavenie územného rozhodnutia dokonca postavenie 150 bytov!!
Čo má NSD so stavaním bytov?
 Každý rozumný a súdny človek si musí o vtedajšom vedení mesta P.B. a poslancoch urobiť svoj obraz!
No ale čo je najbolestnejšie a najväčšia tragédia pre mesto a jeho obyvateľov cca 70 % týchto poslancov je tam doposiaľ!
Takí sú Bystričania " chytrí" - že si volia takýchto zástupcov a potom život obyvateľov v meste aj tak vyzerá!
Anonym píše:
Pátek 17.10.2014 21:31
Vážený pane,asi si budete musiet aj vy niečo naštudovat,ked tu tvrdíte-Samotnú výstavbu brzdilo mesto na čele s vtedajším primátorom.On iba chcel maximálne využit,tak ako každý iný primátor by využil a aj využíva,možnosti prínosu prác NDS.A prečo nie.Ja by som urobil presne to isté,možno by som ešte pritužil.
ĎusoPB
ĎusoPB píše:
Neděle 26.10.2014 07:57
Ty si riadny truhlík :), on nýmand Smatana nikdy nebol proti výstavbe len navrhoval iný variant :))) ! Teda bol proti výstavbe dilnice. To je presne smatanovska hra zo slovičkami. Chlap hra otvorené chcem navrhovanú diaľnicu alebo nechcem. Nýmand ma svoje alibisticky " ale ". No a potom navrhne iný variant, truhlík čo okrem kývania pántom nič nerobil. Môžem len podotknúť, že vyber trasy je dosť zložitý proces kde dodávajú informácie rada profesistov aby im tam dajaký cicik menil trasu. Je pravda, že bývalé vedenie mesta doslova vykradalo prípravu diaľnice a keď nebolo po ich tak blokovali povolenia. Čo samozrejme nezmýva Smatanovi nádielkou z gebule.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 26.10.2014 10:02
ĎusoPB: a ste ochotný za týmito tvrdeniami stáť aj pod svojím menom? Pretože pod prezývkou tvrdiť nezmysly, to je v pohode, ĎusoPB môže byť hocikto. Ale reálny človek by si asi rozmyslel, že bude buď za klamára, alebo za neinformovaného hlupáka.

Takže fakty:
Áno, výber trasy je zložitý proces na ktorom sa podieľajú desiatky tímov profesionálov. Hlavná časť tohto procesu sa volá EIA. V Považskej Bystrici sa opakovala dvakrát, a v oboch procesoch vyšiel ako najlepší TUNELOVÝ VARIANT.

Ja a moje združenie sme neboli "cicíkovia, ktorí menili trasu", ale ľudia, ktorí upozorňovali na to, že nie je možné výsledok práce profesionálov hodiť do koša len kvôli tomu, že stavebná firma s najvyšším vplyvom na politikov nevie raziť tunely. Tunely sme nežiadali kvôli svojmu laickému odhadu, ale kvôli tomu, že tunely považovali za najvhodnejšie riešenie PROFESIONÁLI.

Lenže lobbisti z Doprastavu si presadili aj pomocou 10-ročného odďaľovania stavby presadili svoje. Výsledkom je diaľnica cez stred mesta, doteraz neodškodnení obyvatelia pod mostom, a doteraz nezaplatená stavba, pretože Európska únia odmietla tento úsek prefinancovať, kvôli opakovaným porušeniam pravidiel.

Mimochodom, proces posudzovania EIA v úseku Sverepec - Vrtižer bol témou mojej diplomovej práce, ktorú som obhájil na katedre geografie UK, takže môžeme diskutovať naozaj aj o detailoch tohto procesu.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 26.10.2014 10:20
Ak neveríte mne, môžete nahliadnuť do Záverečného stanoviska - to je výsledok "zložitého procesu kde dodávajú informácie rada profesistov":

http://www.enviroportal.sk/eia/dokument/59Anonym píše:
Neděle 26.10.2014 10:57
Tu sa roky robilo z tunela niečo nerealizovateľné, utopické. A pri Novom Meste nad Váhom pred rokom spustili tunel, skoro dva kilometre dlhý. Normálna vec, všade vo svete.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Tureck%C3%BD_vrch_(tunel)
name
name píše:
Pátek 17.10.2014 11:48
nezastavam sa smatanu, dialnica mohla ísť dávno cez priemyslenú oblasť, ale mocný to nechceli, lebo tam nemali pozemky, ktoré by vykupovala diaľničná. Treba si dať prácu a zistiť si komu patrili pozemky, ktoré vykupovala NDS pod diaľnicu v PB
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:35
Chlapci, trochu optimizmu.
Rozkvet je náhodou super! Viem to! :-)

https://www.facebook.com/vi[…]8912&type=2&theater
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:35
Chlapci, trochu optimizmu.
Rozkvet je náhodou super! Viem to! :-)

https://www.facebook.com/vi[…]8912&type=2&theater
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:44
Dobre Jarko, všetci si nasťahujeme do bytov sokolov a nemusíme ani čakť, že nás skláti ebola.
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:44
Dobre Jarko, všetci si nasťahujeme do bytov sokolov a nemusíme ani čakť, že nás skláti ebola.
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:51
Ak ti netreba kultúru, šport, posedenie v príjemnom prostredí, kvalitné okolie, ak tvoje spoločenské vyžitie si vystačí s tým, že si ideš raz za mesiac zarečniť na schôdzu mestského zastupiteľstva, aby si predviedol svoj exhibicionizmus spoluobčanom, tak je Rozkvet fajn sídlisko. Zjavne ti nedochádza, že keď to takto pôjde ďalej, tak o pár rokov sa tam slušný človek bude báť výjsť na ulicu, tak ako v Bronxe.
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:51
Ak ti netreba kultúru, šport, posedenie v príjemnom prostredí, kvalitné okolie, ak tvoje spoločenské vyžitie si vystačí s tým, že si ideš raz za mesiac zarečniť na schôdzu mestského zastupiteľstva, aby si predviedol svoj exhibicionizmus spoluobčanom, tak je Rozkvet fajn sídlisko. Zjavne ti nedochádza, že keď to takto pôjde ďalej, tak o pár rokov sa tam slušný človek bude báť výjsť na ulicu, tak ako v Bronxe.
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:56
Býval som na Rozkvete - no mal som to šťastie, že som sa mohol odsťahovať odtiaľ!
Sem tam si z nostalgie otvorím túto stránku a iba sa smejem, no zároveň Vás " Rozkveťáci" aj ľutujem !
No ale volíte si svojich zástupcov stále rovnakých - tak sa tam s nimi majte pekne a dobre!
Som moc a moc rád, že už nie som občan Rozkvetu a Považskej Bystrice!
Anonym píše:
Středa 15.10.2014 20:57
To s tou diaľnicou je také priehľadné. Pamätám si, že Mečiar vtedy povedal miestnym HZDSákom, že mu je úplne jedno kadiaľ diaľnica pôjde, len nech sa postaví. Lenže miestni HZDSáci chceli, aby išla tadiaľ, kde oni skupovali pozemky. Potom to hodili na Smatanu, aby boli z obliga. Ale ak bol Smatana taký macher, že zastavil stavbu diaľnice, tak nebude problém, aby zastavil Janasa. Prajem mu veľa úspechov.
Tajné meno
Tajné meno píše:
Středa 15.10.2014 21:05
No vidím, že som asi nechtiac položil zlú otázku...... Znova opakujem, len som sa spýtal na názor po rokoch.... Ale radšej to nechám tak, sme inteligentní ludia, neurážajme sa tu, radšej diskutujme....
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 15.10.2014 21:40
Podrobná odpoveď je vyššie.
Ak máte pochybnosti napríklad o mojom tvrdení, že činnosť občianskeho združenia nezdržala diaľnicu ani o týždeň, pomohla len lepším podmienkam pre mesto a pre vysťahovaných, tu nájdete stovky článkov postupne mapujúcich celý problém:
http://povazska-bystrica.ot[…];Subject:list=dia%C4%BEnica
Anonym píše:
Čtvrtek 16.10.2014 07:40
Je dobré, že dialnica sa nestavala podľa takých "odborníkov" ako je p. Smatana. Tunelový variant je síce pekný na papieri, ale keby p.Smatana bol niekedy ďalej ako za hranicami Mogoňova tak by vedel, že takmer nikde v Európe tunel v meste nefunguje. Často býva dôvodom dopravných zápch. Na dialnici je povelených 130 a zrazu prídete pred tunel kde je štandardne 80. Samozrejme, že to vytvára spomalenie dopravy a následné kolóny. Momentálne u nás nie je taká intenzita dopravy, ale o 10 rokov, radšej nemyslieť. Tunel by bol stále upchatý a doprava by aj tak nakoniec skončila znova v meste. Je to tak v Studgarte, Klagenfurte, Rotterdame, všade, kde sú v meste riešené tunely. Z hľadiska plynulosti dopravy je určite most lepší. Stačí si pozrieť len tunel Branisko koľko krát je v roku zavretý len pre pravidelnú údržbu. To všetko by opäť bolo v meste.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 16.10.2014 09:25
Triafate vedľa. Porovnávanie variantov z hľadiska vhodnosti som nerobil ja, ale tímy odborníkov, vrátane doprávakov. Tunelový variant bol vhodnejší aj z dopravného hľadiska. Variant, ktorý nakoniec postavili, bol hodnotený ako jeden z najhorších, v niektorých častiach mesta záťaž zvýšil (najmä kvôli privádzaču do centra).
To sú čísla inžinierov z Dopravoprojektu, nie odo mňa.
Chcete príslušné štúdie? Mám ich v pivnici asi 70 kg.
Anonym píše:
Pátek 17.10.2014 07:17
Typická reakcia politika. To nie ja, to tí druhí. Akých odborníkov štúdie. Tích, ktorí naprojektovali na výjazd z dialnice stopku? A ten privádzač sa na prvý pohľad zdá ako zlý, ale. Tvrdiť, že zvýšil intenzitu dopravy v meste je nezmysel. On sa javí ako nešťastne vyriešený, ale pre nákladnú dopravu, ktorá robí v mestách najväčšie problémy je dobre osadený. Uvedomme si, že máme v meste dve základné priemyselné zóny. Jedna je v bývalých strojárňach, druhá na začiatku Podhradia. Kamióny smerujúce do a z týchto zón vôbec nechodia cez mesto. Idú na kruháč pod dialnicou apotom štvorprúdovkou do strojární, alebo rovno z dialnice cez Orlovský most do Podhradia. Niekedy obyčajný sedliacky rozum možno viac zaváži ako štúdie odborníkov. Tie tunely v mestách naozaj nefungujú. Stačí sa spýtať tisícok kamionistov, ktorí sú denne na cestách a nie nejakých odborníkov, čo všetko riešia len od zeleného stola v Bratislave.
name
name píše:
Pátek 17.10.2014 11:55
asi si nikdy nebol v rakúsku a slovinsku ;) resp. si nikdy nešiel po ich dialniciach. A preto si mimo
Anonym píše:
Pátek 17.10.2014 12:15
Pre "name"
Nie? A tie dva tunely vo Wiedni večne zapchaté? Raz si išiel do Chorvátska autom na dovolenku a myslíš si že si čo?
František
František píše:
Středa 15.10.2014 21:08
No pokiaľ viem, dialnica sa postavila dávno po Mečiarovej ére.
Anonym píše:
Čtvrtek 16.10.2014 11:28
No ale príprava musela začať omnoho skôr!
Lebo projekt, výkup pozemkov, rozhodnutia a pod. trvajú roky!
Anonym píše:
Čtvrtek 16.10.2014 11:34
Vrátim sa k prvotnej téme - pôvodnému článku.
Včera som bol v Podváži u švagra, kde tento týždeň plátali vestu okolo ihriska.
/ V nedeľu to ešte nebolo/
Kamienky som roznášal asi až po Podhradie, myslím, že to nevydrží ani do volieb - dovtedy to na kolesách rozvezú tade prechádzajúce automobily!
Zbytočne vyhodenie peniaze ta takúto činnosť!
No ale idú voľby - aspoň posledné dva mesiace treba ukázať plebsu, že sa " intenzívne pre nich niečo koná" - keď sa 3,5 roka NIČ pre občanov Bystrice neurobilo!
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 16.10.2014 20:46
Súčasný primátor, ako vyučujúci politológie, verí zjednodušujúcim poučkám, že prvý rok po voľbách treba robiť nepopulárne opatrenia (zdražovanie, zvyšovanie daní), a pred voľbami treba opravovať chodníky, sadiť kvietky, prestrihávať pásky na ihriskách a rozdávať kvietky.
Ja si myslím, že ľudia nie sú hlúpi. A vedia, že piesok v detských ihriskách sa nemá vymieňať pred voľbami, ale na jar, keď sa deti začínajú hrať vonku. Že chodníky treba opravovať priebežne. Že asfalt položený v novembri za mrazu nevydrží toľko, ako asfalt položený bez ohľadu na termín volieb.

Otázka znie, či už žije v Považskej Bystrici dostatok voličov, schopných prekuknúť priehľadné triky, alebo ešte nie.
Podľa toho dopadnú voľby.
name
name píše:
Pátek 17.10.2014 11:59
p. Smatana a žijeme v rovnakej PB? Ked terajší primátor sa vyhovára na minulé vedenie, ktoré viedol a mal väčšinu poslancov a ukazoval prstom, vetoval starého primátora,....
A stále tam je, aj teraz ho zvolia.
v PB žijú hlupáci, resp. 2/3
maros
maros píše:
Čtvrtek 16.10.2014 16:13
Najskôr hodnoty, potom chlieb!


   Sú ľudia, ktorých popudzuje, keď sa im hovorí o vyšších hodnotách. Keď sa im hovorí o tom, že úsilie každého človeka by malo byť trvalo zamerané k dosahovaniu a realizovaniu tých najvyšších duchovných a morálnych hodnôt. Popudzuje ich to nie preto, že by snáď boli celkom zlí ale preto, lebo ich život príliš bije. Lebo sú nútení každodenne bojovať takmer o holé prežitie a vo svojich starostiach, vo svojom pracovnom nasadení a existenčnom strachu nemajú čas ani chuť zapodievať sa podobnými „hlúposťami“.

   Takýchto, životom ťažko skúšaných ľudí je dnes veľa. Je veľmi veľa ľudí, ktorí majú podľa ich vlastného názoru príliš ťažký život na to, aby sa mohli nejako vážnejšie zamerať na realizovanie vyšších hodnôt vo svojom živote.

   Ale pozor! Títo ľudia, a vôbec všetci ľudia by mali vedieť, že život okolo nás, že vonkajšie pomery, v ktorých sa nachádzame sú len zákonitým odrazom hodnôt, ktorým žijeme a ktoré uznávame! Nefunguje to teda tak, že sa najskôr musíme snažiť o to, aby sme sa mali lepšie a až potom, keď sa už lepšie mať budeme si nájdeme čas a chuť na niečo takého, ako sú vyššie hodnoty.

   Je to úplne naopak! Jedine príklon ľudí k vyšším hodnotám, jedine ich snaženie o tie najvyššie duchovné a morálne princípy môže privodiť zlepšenie ich života! A všade tam, kde takéhoto úsilia niet, všade tam, kde bolo blahobytu a prospechu dosiahnuté nejakým iným spôsobom, trebárs klamstvom, podvodom, nečestnosťou, nemorálnosťou, bezohľadnosťou, či zneužívaním iných, všade tam nebude mať takýto blahobyt dlhého trvania a skôr alebo neskôr to začne ísť od desiatich k piatim. Veď presne takto je tomu i v prípade súčasného spoločenského systému, ktorému chýba úsilie o tie najvyššie duchovné a morálne ideály, čoho dôsledkom je veľký všeobecný úpadok nazvaný slovom kríza.

   Už Kristus jasne pomenoval tento problém a poukázal na túto zákonitosť slovami: Netrápte sa tým, čo budete jesť, čo budete piť a čím sa zaodejete. Hľadajte predovšetkým hodnoty kráľovstva nebeského a všetko ostatné sa vám pridá!

   Ak si preložíme tieto slová do jazyka dnešnej doby znamenajú asi toľko, že výška hodnotového systému človeka súvisí priamo úmerne s jeho priaznivými, alebo nepriaznivými životnými pomermi. Znamená to, že ak sa človek začne snažiť o naplňovanie tých najvyšších morálnych a duchovných princípov, dostane sa mu všetkého, čo k svojmu dôstojnému životu potrebuje.

   Ale tiež to zároveň znamená, že hoci by dokázal dosiahnuť čohokoľvek, avšak za cenu popretia vysokých morálnych a duchovných princípov, takýto človek nebude nikdy v pravom slova zmysle šťastný a časom sa mu i jeho životné istoty začnú strácať. A nakoniec o ne v mnohých prípadoch i príde.

   Uvedomme si už raz konečne, že život, ktorý sme nútení prežívať je odrazom výšky hodnôt, ktoré žijeme! Uvedomme si, že výška našich morálnych a duchovných ideálov určuje a priamo formuje vonkajšie pomery, v ktorých sme nútení žiť.

   Mnohí predsa tvrdia, že i súčasná kríza je krízou hodnôt. To nie je len nejaké klišé, či rečnícky zvrat. To je doslovná pravda! Lebo úpadok vysokých duchovných, morálnych a ľudských hodnôt so sebou celkom zákonite prináša i úpadok hmotný. A to sa teraz deje!

   Zastavenie veľkej celosvetovej krízy spočíva v pochopení a zrealizovaní tejto zákonitosti. Spočíva v pochopení, že prehlbujúci sa úpadok nie je už možné zastaviť nijakými politicko ekonomickými opatreniami, ale len primeranou snahou ľudí i celej spoločnosti o veľké morálne, duchovné a ľudské pozdvihnutie.

   Úsilie o hodnoty „kráľovstva nebeského“, o ideály vysokého morálneho, ľudského a duchovného druhu, takéto úsilie však žiaľ dnes absolútne chýba. Preto prichádza úpadok! A spolu s ním ešte viac nečestnosti, chamtivosti, egoizmu, bezcitnosti a neľudskosti, pretože každý sa snaží utrhnúť si so zmenšujúceho sa koláča čo najviac sám pre seba. A tým sa úpadok ešte viac a ešte rýchlejšie prehlbuje.

   Do tohto veľkého všeobecného marazmu však znejú zásadné Kristove slová, na ktoré málokto z ľudí berie zreteľ: Prečo sa tak staráte o to, čo budete jesť, čo budete piť a čím sa zaodejete? Prečo vám honba za hmotným prospechom stravuje všetky vaše životné sily? Hľadajte predsa hodnoty kráľovstva nebeského a všetko ostatné sa vám pridá! Hľadajte a naplňujte tie najvyššie ľudské, morálne a duchovné ideály a všetko ostatné dostanete navyše!

   Medzi tie najvyššie duchovné, morálne a ľudské hodnoty, o ktoré je treba usilovať patrí čestnosť, spravodlivosť, dobrota, ľudskosť, súcit, ušľachtilosť a čistota myslenia. A patrí sem i túžba po poznaní a naplňovaní zmyslu vlastného bytia.

   Kto teda postaví snahu o tieto princípy na prvé mieste vo svojom hodnotovom rebríčku, kto na ne bude myslieť viac a zaoberať sa nimi viac, ako starosťami o svoje hmotné zabezpečenie, tomu sa všetko ostatné pridá. Tomu sa dostane presne toľko, koľko potrebuje k svojmu dôstojnému životu na zemi. Lebo vysoké hodnoty, ku ktorým sa upol mu pozitívnym spôsobom urovnajú jeho životnú cestu. V poznaní tejto zákonitosti je skrytý prospech každého jednotlivca i každej spoločnosti, ktorá to pochopí a začne sa podľa toho riadiť.

   Avšak v neznalosti tejto zákonitosti a v jej odmietaní je skrytý úpadok! Úpadok každého jednotlivca, ktorý o to nedbá, ako i každej spoločnosti, ktorá to ignoruje.

   No a na záver ešte odpoveď na dôležitú otázku, ako je teda možné, že sa neraz vynikajúco darí takým ľuďom, ktorí nijaké vysoké hodnoty neuznávajú?

   Hľadajte hodnoty kráľovstva nebeského a všetko statné sa vám pridá – hovorí Kristus. O to, čo nám malo byť pridané až na základe nášho života podľa vysokých hodnôt, o to možno samozrejme usilovať aj iným spôsobom. To si možno vydobyť aj inak! I nespravodlivosťou, nečestnosťou a klamstvom! I bezducho hmotným životným snažením!

   Avšak medzi to ostatné, čo by sme pri našom správnom postoji dostali ako pridané nepatria iba veci hmotné, ale i duševná harmónia, vyrovnanosť, pokoj, šťastie a vnútorné naplnenie. Toto už ale nemožno získať inak! Ani nespravodlivosťou, ani nečestnosťou, ani klamstvom! Ani bezducho hmotárskym životným snažením!

   Preto rozorvanou, nepokojnou, nenaplnenou a nešťastnou musí navždy zostať duša každého človeka, ktorý sa neusiluje o vysoké morálne, ľudské a duchovné princípy. Takýto človek si totiž môže vydobyť len to hmotné, avšak pravému, veľkému a skutočnému šťastiu zostane navždy vzdialený. Jeho duša zostane navždy smädnou, hladnou a nenaplnenou. A takýto človek sa vo svojej zmätenosti zväčša ešte viac upne na získavanie hmotného prospechu v nádeji, že práve ním utíši štvavý nepokoj vlastnej duše.

   Nenechajme sa preto mýliť demonštráciou vonkajšieho blahobytu, úspechu a dostatku, o aké dnes nie je núdza. Je to všetko len prázdna vonkajšia fasáda, ak za tým niet úsilia o naplňovanie vysokých morálnych a duchovných hodnôt. Je to iba vonkajšia póza, za ktorou sa skrýva prázdna, nenaplnená a rozorvaná ľudská duša.

   Lebo jediná cesta k pravej plnosti ľudského šťastia spočíva v už spomínaných Kristových slovách: Ak budete hľadať hodnoty kráľovstva nebeského, potom sa vám všetko ostatné v hojnej miere pridá.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.
Anonym píše:
Čtvrtek 16.10.2014 19:50
predpokladám podľa odmlky diskutujúcich, že sa nad príspevkom zamysleli... ale aj tak dôjdu k záveru, že z duševných hodnôt nevyžijú a že peniaze a majetok treba...
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 16.10.2014 21:00
Nie je to také jednoduché.
Idealisti tvrdili, že hmotné veci možno zanedbať.
Materialisti tvrdili, že ekonomika je základňa, a duchovno/kultúra je len nadstavba.
Oba smery sa mýlia.
Ľudskú povahu asi najpresnejšie popísal psychológ Abram Maslow. Vytvoril schému hierarchie potrieb.
Áno, v základni ľudských potrieb stojí nutnosť dýchať, jesť, byť v bezpečí, byť milovaný. Ale keď tieto veci človek dosiahne, stále nie je spokojný. Túži po sebarealizácii, po veciach, ktoré presiahnu jeho hmotnú existenciu. A aby dosiahol túto najvyššiu potrebu, je schopný nepiť, nejesť, prežiť kvôli pravde zvyšok života vo väzení.
Koho to zaujíma, dozvie sa viac na nasledovnej linke, než na obskúrnych sektárskych weboch.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Maslowova_pyram%C3%ADda
Dagmar Ondrášiková
Dagmar Ondrášiková píše:
Pátek 17.10.2014 10:59
Juraj, dobrý komentár a dobrý výber autora.
Anonym píše:
Pátek 17.10.2014 21:37
amen.
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 10:02
Rekonštrukcia Mládežnickej a súbežných chodníkov,chodník popri ul Športovcov,hokejbalový štadión(tribúny),plot okolo futbal. štadióna,cesty a chodníky v Jelšovom...
Kur.a neblížia sa voľby?
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 20:23
Plot okolo futbalového štadióna? Choďte sa pozrieť na ten skvost. Tak nech si natrie Janas okolo svojej novej vily. Na jeho vilke s dvogarážou by sa mu to asi nepáčilo, no na majetku mesta to má v paži.Chodníky na Mládežnickej: To je nekonečná pieseň, treba veľa fakturovať, hokejbalový štadión ešte nie je hotový? Ale veď mu ten 250kg Zvak ďakuje už niekoľko rokov zaň.Takže ako?A chodníky v Jelšovom? Choďte tam večer, ak sa chcete zabiť.
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 21:55
Po zvolení Zvaka, ak tento začne na MÚ a zasadnutiach opäť s " krabíčkami" ako to " váľal" v minulosti, tak ak by to šlo na Moštence - budú to najbohatšie prímestské časti aj bez prispenia mesta!!
Ľudia čo boli odrb..ní - si Trojicu, prípadne Sverepec budú pamätať do smrti!
Anonym píše:
Úterý 21.10.2014 20:18
Zvak je na Janasvej kandidátke. Vrana k vrane sadá alebo zmrd si chráni zmrda. Obaja futbaloví výpalníci, obaja zlodeji Janas na úrade Zvak okrádal o statisíce korún obyčajných ľudí na krabičkách. Aj toto je dôvod prečo Janas musí z úradu primátora zmiznúť.
kolaudátori
kolaudátori píše:
Čtvrtek 23.10.2014 09:10
Jelšové sa aj trocha zabavilo.Keď prišli kolaudátori cesty ,tí istí čo pred pár rokmi a pred voľbami rozkázali sypať asfalt do snehu akože na nové chodniky.Tie sa rozpadajú.No a takýto experti znova kontrolujú kvalitu výstavby cesty.Niet je nad odborníka keď sa vydarí.Nuž, v tomto našom Kocúrkove je to už normálne.
Anonym píše:
Čtvrtek 23.10.2014 10:57
Kubovič je dobrý stavbár a manažér
Anonym píše:
Čtvrtek 23.10.2014 15:34
šme še pobavili...škoda že nebývate v PB a nesledujete dianie.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359