Poslanecký denník: zmena pravidiel pre prideľovanie dotácií
Zmenili pravidlá prideľovania dotácií
Dotácia bude po novom len doplnkovým zdrojom pre žiadateľa, nebude z nej môcť pokryť celú činnosť. Aj v súvislosti s touto zmenou padol na zasadnutí zastupiteľstva pozmeňovací návrh, ktorý zastupiteľstvo nepodporil.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanec Juraj Smatana si myslí, že úprava pravidiel v bode, kde sa hovorí o päťdesiat percentnej spoluúčasti, je likvidačná pre malé občianske združenia či fyzické osoby, ktoré majú prospešnú činnosť založenú hlavne na dobrovoľníckej práci.
Pripomienok mal k novému nariadeniu viac, žiadna zmena však v zastupiteľstve neprešla. Väčšina poslancov s podmienkami nového nariadenia pre prideľovanie dotácií súhlasila.
Pozmeňujúci návrh pri spoluúčasti
Od roka 2012 bude mesto poskytovať zo svojho rozpočtu žiadateľom dotáciu maximálne do výšky päťdesiat percent z požadovanej sumy. Toto je hlavná zmena, ktorú prinieslo nové všeobecne záväzné nariadenie. Poslanci ho schválili na októbrovom zastupiteľstve.
Pozmeňovací návrh v súvislosti s touto úpravou podal poslanec Juraj Smatana. „Žiadam vyhodiť z návrhu časť, kde sa hovorí, že dotácia je len doplnkovým zdrojom, a nie je možné z nej zabezpečiť celú činnosť žiadateľa. Malo by sa to posudzovať individuálne, podľa projektu. Niekto totiž môže mať celú činnosť zabezpečenú dobrovoľnícky, a ak schválime niečo takéto, budeme mať problém s tým, že niektoré organizácie sa budú snažiť dať do financií aj nefinančný vklad, dobrovoľnícku prácu, a to by ste im neuznali. Likviduje to malé organizácie, ktoré nemajú svoje finančné fondy, len sa stretli, aby urobili nejakú dobrú vec pre mesto,“ myslí si Juraj Smatana.
Dodáva, že to, aby sa niekto nezavesil výlučne na krk mestu, sa dá ošetriť aj inými spôsobmi. Takáto vysoká spoluúčasť nie je podľa neho štandardná. „Bol som poradcom v dvoch nadáciách, ktoré priraďovali granty a dotácie. Prešlo mi rukami niekoľko stoviek projektov. Päťdesiat percentné spolufinancovanie nežiada nijaká nadácia, takáto vysoká spoluúčasť nieje ani pri eurofondoch, ktoré sa snažia využívať mestá a obce. Tiež by mali pri takejto spoluúčasti asi problémy,“ hovorí Smatana.
Nebude to problém
Na poslanecký návrh zareagoval na zasadnutí primátor mesta Karol Janas. Ten je presvedčený, že žiadatelia by si mali hľadať aj vlastné zdroje.
„Nemyslím si, že by tu mal byť problém. Žiadatelia sa nemôžu obracať len na mesto a pýtať - dajte nám na akciu. Myslím si, že by si mali zháňať aj vlastné zdroje. Samozrejme, dám o tom úplne legitímne hlasovať,“ zareagoval Janas.
Dvaja chceli zmenu
Väčšina poslancov sa pri hlasovaní o pozmeňovacom návrhu Smatanu zdržala. Podporili ho len Katarína Beranová a Rudolf Karas. Proti boli siedmi, a to Katarína Drevenáková, Tibor Macháč, Ľubomír Kubovič, Ján Panák, Juraj Pekár, Marcel Péli a Jana Varhaníková.
Podpora podnikania v rámci dotácií
Poslanec Juraj Smatana žiadal ešte jednu úpravu. Navrhol vylúčiť možnosť prideľovať dotácie, okrem mnohých verejno-prospešných služieb, aj na podporu podnikania a zamestnanosti.
„Neviem si predstaviť, že by mesto malo dať nejakému subjektu nenávratnú dotáciu, čím by znevýhodnilo jeho konkurentov a nenapadá mi žiadny segment, kde by sme mali takto podporovať podnikanie. Ja by som chcel od predstaviteľov mesta uvedenie konkrétnych príkladov, kedy bol tento bod použitý, lebo je dosť čudné, že poskytujeme nenávratné peniaze, čiže nie nejakú mikropôžičku výhodne úročenú,“ zdôvodnil Smatana.
Reakcia primátora
Primátor Karol Janas tvrdil, že dotácia na podporu podnikania a zamestnanosti nebola doteraz poskytnutá ani za jeho vedenia, ani bývalého. Garantoval zároveň: „Ani ju nemienime dať.“
Doplnil tiež, že dotáciu môžu schváliť jedine poslanci, nie úrad. Neskôr ešte povedal, že on nepodpíše žiadnu dotáciu pre podnikateľský subjekt. „Kým tu ja budem sedieť, tak dotácia pre podnikateľský subjekt cezo mňa neprejde,“ tvrdí Janas.
Na garanciu toho, že primátor nemá v úmysle prideľovať takéto dotácie, Smatana reagoval tým, že nariadenie je norma, ktorá by sa mala prijímať na dlhšie obdobie. „Malo by to byť aj pre tých, čo prídu po nás, a my nevieme, kto príde a aké budú jeho úmysly,“ zdôvodnil Smatana.
Hlasovanie
Väčšina poslancov sa, tak ako aj pri predošlom návrhu, pri hlasovaní zdržala. Podporili ho piati poslanci, a to Katarína Beranová, Tibor Macháč, Ján Kunovský, Ján Panák a Marcel Péli.
Pripomienok k novému nariadeniu mal poslanec Smatana viac, tie však už nedával ako pozmeňovacie návrhy.
Ďalšie pripomienky
Smatana si myslí, že nielen poslanci, ale aj občania, by mali mať väčšiu možnosť kontroly, ako boli dotačné peniaze použité. „Každý, kto dostane dotáciu, musí urobiť vyhodnotenie a záverečnú správu. Tú by bolo dobré uverejniť na webe. Tiež, keď predkladá novú žiadosť, mali by mať poslanci informáciu, či nebol so žiadateľom nejaký problém kvôli projektu,“ myslí si Smatana.
Na zváženie kolegom dal tiež možnosť vzniku desaťpercentného rozpočtového fondu pre primátora. „Zvážte, či mu dáme takýto nástroj, navyše, ešte ak sa pri takomto primátorskom návrhu nevyžadujú ani stanoviská odborných komisií. Je to v podstate plne v rukách primátora, bez kontroly komisií a zastupiteľstva,“ upozornil Smatana. Pozmeňujúci návrh v súvislosti s tým nepodal. Obmedzenie takejto primátorskej právomoci nenavrhol ani žiadny iný poslanec.
Účinnosť a zámer
Nové VZN o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta nadobúda účinnosť 1. januára 2012. Miroslav Hamar, vedúci kancelárie primátora, ktorý návrh pripravil a predkladal, hovorí, že úprava predstavuje komplexné riešenie v oblasti poskytovania dotácií, od podania žiadosti až po vyúčtovanie.
„Okrem hlavnej zmeny, že dotáciu je možné poskytnúť najviac do výšky päťdesiat percent žiadaných prostriedkov, nariadenie upravuje aj náležitosti žiadosti, zmluvy, okruh činností, na ktoré je možné poskytnúť dotáciu, aj výnimky, keď nemožno poskytnúť. Tiež jasné pravidlá a sankcie v prípade nedodržania podmienok. Ide o väčšiu kontrolu v nakladaní s verejnými prostriedkami,“ vysvetlil Hamar.
Primátor Karol Janas si myslí, že mesto má konečne materiál, ktorý presne vymedzuje, ako sa má v prípade dotácií postupovať. „Máme tam uvedené, aké veci treba predložiť. Aj organizáciám, ktoré budú o dotácie žiadať, sa veľmi uľahčí život. Budú to mať jednoduchšie oproti súčasnému stavu," dodal primátor.
piatok 11. 11. 2011 8:00 | Detta Pitoňáková
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.
Súvisiaci článok: http://povazska-bystrica.otvorene.sk/Members/singular/podpora-obcanov-aneb-komunitne-fondy-po-bistricky
Neostali by totiť možnosti dať viac vedieť o sebe osobne - teda o osobe primátora, resp. viceprimátora, lebo občania združení v týchto subiektoch by to brali, akože to vybavili ich jednotliví vedúci organizacií.
Je to úbohosť vedenia mesta, robiť si kariéru a " slávu " za peniaze mesta pre svoju osobu, hoci tieto peniaze by mali slúžiť všetkým občanom Považskej Bystrice a priľahlých častí.
Poznámka:
V sobotu som bol v Papradne na pohrebe - smutná udalosť, no nakoľko tam nemám dôvod chodiť, urobil som si potom po dedine prechádzku.
Pri kulturáku zrovna bolo asi 5 autobusov z rôzných časti Slovenska - údajne tam mali byť nejaké folklorné slávnosti./ a to ich malo byť - autobusov / údajne na akciu postatne viac! /
Okolie kulturáku - preliezačky, chodníky - ešte sa aj budujú, proste človek " ČUMÍ "!
Od kulturáku smerom dole do obce, chodník okolo potoka / pre mńa ako občana mesta, zvyklého na pomery v meste doslova - ZBYTOČNÝ/ vyčistený rieka, nový most pod kostolom - proste dedina žieje a buduje sa tam neustále niečo!!
To isté v Brvništi, nové chodníky, škola, bytovky!!
Odkanalizovanie doliny beží tiež!
Jasenica - pol dediny smerom k Podvažiu nové domy, nový obecný vodovod, chodníky, cesty, kanalizácia . To sú iba aktivity, ktoré človek vidí, o ostatných nevie, lebo by tam musel bývať, resp. sa opýtať miestných občanov.
Človeku je v takej situacií veľmi smutne, keď si uvedomý, že mesto má svoj aparát - úrady a úradfníkov korí by mali maž v náplni práce vybavovať veci a niečo budovať - no to by ich musel niekto k tomu tlačiť.
Je hanba, že mesto so 42 000 počtom obyvateľom má podľa tohto počtu aj určitý objem peňazí od štátu - ale ich prísun nikde nie je v meste a ani v jeho prímestkých častiach vidieť, čo sa týka nejakého budovania.
Obce s počtom 2-3 tisíc obyvateľov , teda s cca 10 x menším objemom peňazí ako P.B. dokážu proti P.B zázraky!!
V TV Podlažie a ITV až asi 4 roky sa kecalo o akciách - Kanalizácia Pov. Teplej a vodovod do Podvažia.
Pýtal som sa občanov, čo tam bývajú - iba na mňa vypleščili oči, že asi snívam,, ale že určite sa nič nedeje!
Je to hanba vedenia mesta, niečo púšťať do TV a potom od toho odskočiť!
Neobstoja výhovorky, že to sľúbilo minulé vedenie, lebo mám za to, že práca organizácie- ako je mestský úrad - nemôže skákať podľa volieb a pajácov, ktorých my trotli - občania zvolíme!
Mala byť nadčasová - viac ako volebné obdobie tej ktorej garnitúry, no asi sme ešte k takémuto stavu mentálne nedorastli!!
Čo sa v meste v lete menili rozvody - to nemalo s mestom nič spoločné - financovala to firma dodavajúca teplo a teplú vodu !!
Záverom konštatujem, že hoci som bol na pohrebe, to bola opakujem smutná udalosť, no čo som videl v budovaní doliny - tak to ma nasralo, že sa hambím za to že bývam v meste Pov. Bystrica!
No som samozrejme bezmocný, nemám na to aby som sa odtiaľ odstahoval.
Keby som na to mal - neváham ani minutu!!
Tento príspevok je iba odventilovanie sa obyčajného občania proti bezmocnosti voči " mocných "- vedeniu mesta, ktorí parazitujú na financiach, ktoré prídu na mesto, ale pre občanov neurobia NIČ !!