Poslanecký denník: Ako prebiehalo výberové konanie na riaditeľa mestských lesov
Autor: Juraj Smatana
—
Poslední změna:
Pondělí 09.04.2012 12:43
[2012-03-29] Počet členov komisie bol párny, pretože zástupca Krajského lesného úradu sa z rodinných dôvodov ospravedlnil. O miesto riaditeľa mestských lesov Považská Bystrica sa uchádzali traja kandidáti, inižinieri Ľuboš Balušík, Anton Jurík a Marián Vlnieška. Priebeh výberového konania bol pomerne búrlivý, pretože niektorí členovia komisie vnímali silné a slabé stránky uchádzačov diametrálne odlišne. Kandidáti Ľuboš Balušík a Marián Vlnieška nakoniec dosiahli rovnosť bodov. Rozhodovať teda budú poslanci mestského zastupiteľstva medzi dvomi kandidátmi. Za najvhodnejšiu formu považujem verejnú prezentáciu oboch kandidátov na zastupiteľstve, v diskusii s možnosťou klásť otázky, a následným verejným hlasovaním.
Výberovú komisiu zostavil primátor Karol Janas z poverenia valného zhromaždenia mestských lesov nasledovne: Dušan Chudovský (riaditeľ považskobystrického závodu štátnych Lesov SR), Milan Smrečanský (prednosta Krajského lesného úradu Trenčín), Janka Ševčíková (Obvodný lesný úrad Považská Bystrica, samostatný radca), František Matušík (poslanec), Juraj Smatana (poslanec).
K organizácii výberového konania mám tri výhrady. Považujem za nevhodné, aby sa od uchádzačov na miesto riaditeľa mestských lesov vyžadovala odborná spôsobilosť „odborný lesný hospodár“ (OLH). Táto požiadavka údajne zostala v podmienkach ešte z minulosti, avšak je to podobné, ako keby sme na post riaditeľa nemocnice požadovali kvalifikáciu „chirurg“ alebo od riaditeľa dopravnej spoločnosti vodičák na autobus. Zbytočne to zužuje okruh prihlásených a vytvára živnú pôdu pre podozrenia, že sa výberové konanie niekomu „ušilo na mieru“.
Tiež stojí za úvahu, či je pre mesto užitočné dávať miesto v komisii zástupcovi štátnych lesov, keďže sú voči mestským lesom konkurenčnou firmou v predaji dreva. Zástupca podniku, hodnoteného aj podľa úspešnosti na trhu, nemusí mať predsa záujem, aby konkurenčná firma mala na čele toho najlepšieho manažéra. Za tretiu slabinu prípravy výberového konania považujem fakt, že počas konkurzu nebol na mestskom úrade prítomný primátor, ani jeho zástupca (služobná cesta).
Konkurz začal tým, že jeden z členov komisie, prednosta Krajského lesného úradu Milan Smrečanský sa ospravedlnil, a namiesto seba poslal svojho zástupcu, odborného radcu Ondreja Huraja. Primátorom vystavené menovacie dekréty však zneli na meno, a na úrade nebol prítomný žiadny funkcionár, ktorý by mohol operatívne vystaviť nový menovací dekrét. Táto skutočnosť v konečnom dôsledku spôsobila, že konkurzná komisia nedospela k jednoznačnému odporúčaniu, pretože dvaja kandidáti získali aj rovnaký počet bodov, aj rovnaký počet umiestnení na prvom mieste. Žiadnu z týchto výhrad však nepovažujem za takú závažnú, aby sa dala spochybniť zákonnosť výberového konania.
Konkurz bol verejný, škoda, že sa ho nezúčastnilo žiadne regionálne médium. Spis so zápisnicou, projektami uchádzačov a podpísanými hlasovacími lístkami je uložený na mestskom úrade.
Kandidáti predstupovali pred komisiu v abecednom poradí, pričom mal každý z nich 20 minút na prezentáciu vlastného projektu riadenia mestských lesov, a 15 minút na zodpovedanie otázok komisie.
Po ukončení tejto časti konkurzu som dospel k názoru, že najkvalitnejším uchádzačom je inžinier Balušík, a to rozdielom ligy. V mestských lesoch pracoval v ich najťažšom období, kedy sa priamo podieľal na tom, že považskobystrické mestské lesy sú cenným majetkom, a nie záťažou pre mestský rozpočet, ako je tomu vo väčšine slovenských miest. Skúsenosti má aj z oblasti ochrany prírody, pracoval na riadiacich pozíciách v štátnej správe aj v súkromných subjektoch, a to bez akýchkoľvek káuz. Pred komisiou prezentoval projekt, ktorý považujem za najprepracovanejší a najsystematickejší. Na otázky členov komisie odpovedal rozvážne, so znalosťou konkrétnych podmienok v mestských lesoch. Z viacerých zdrojov mám potvrdené, že v považskobystrických mestských lesoch je z minulosti dobre nastavený kontrolný systém proti rozkrádaniu dreva, garantovaný aj zodpovednými pracovníkmi na kľúčových pozíciách. Preto som uvítal fakt, že kandidát Balušík vo svojom projekte zdôraznil potrebu stabilizácie kľúčových pracovníkov, a zachovanie a zdokonalenie systému krížovej kontroly. Za plus pre tohto kandidáta považujem aj skutočnosť, že v posledných rokoch pôsobil v Trenčíne, čo mu dáva vyššiu nezávislosť od miestnych záujmových skupín.
Za kvalitatívne druhý v poradí považujem projekt inžiniera Vlniešku. Tohto kandidáta však v mojom hodnotení znevýhodnil aj fakt, že Marián Vlnieška je predstaviteľom poľovníckej spoločnosti Stružnica, ktorá má v dlhodobom prenájme 2100-hektárový poľovný revír v mestských lesoch, a to za ročný poplatok len 20 000 Sk, čo je približne tabuľková cena jedného jeleňa. Pričom takáto nájomná zmluva bola podpísaná s minulým primátorom Miroslavom Adamem, bez vedomia poslancov alebo dozorných orgánov mestských lesov. Nie je to protizákonné, ale je tu na môj vkus príliš vysoké riziko prepojenia na miestne záujmové skupiny. (Podrobnejšie sa téme prenájmu revíru venovalo minulé číslo Lánovín, vrátane obsiahlej reakcie predstaviteľa poľovného združenia Stružnica).
V priebehu konkurzu som zisťoval, že s poslancom Františkom Matušíkom máme diametrálne odlišné názory na jednotlivých kandidátov, aj na ich silné a slabé stránky, ktoré hodnotíme takmer presne naopak. Výhrady poslanca Matušíka voči uchádzačovi Balušíkovi boli zhruba nasledovné: Počas prezentácie mal na stole položený svoj projekt. V období pred konkurzom osobne navštívil riaditeľstvo mestských lesov kvôli informáciám, potrebným na vypracovanie projektu. V minulosti bol pracovníkom mestských lesov. A býva v Trenčíne. Poslanec Matušík označil za nezmyselný aj návrh uchádzača Balušíka, že by pracovníci mestských lesov mohli počas občasných poklesov prevádzky na píle, spôsobených kolísaním trhu s drevom, vykonávať pre mesto údržbu verejnej zelene, čím by sa šetrili financie a stabilizovala zamestnanosť.
Hlasovanie konkurznej komisie prebiehalo tak, že každý člen komisie na pripravenom hárku priradil trom uchádzačom poradie od 1 do 3 a podpísal sa. Hlasovacie hárky sú súčasťou spisu, preto môžeme zverejniť menovité hlasovanie jednotlivých členov komisie.
Dušan Chudovský: Balušík 2., Jurík 3., Vlnieška 1.
Janka Ševčíková: Balušík 1., Jurík 3., Vlnieška 2.
František Matušík: Balušík 3., Jurík 2., Vlnieška 1.
Juraj Smatana: Balušík 1., Jurík 2., Vlnieška 3.
Po spočítaní hlasov predseda komisie skonštatoval, že uchádzači Balušík a Vlnieška dosiahli súčet umiestnení 7, a kandidát Jurík súčet umiestnení 10. Keďže uchádzači Balušík a Vlnieška mali aj zhodný počet umiestnení na prvom mieste, nebolo možné jednoznačne určiť najúspešnejšieho uchádzača.
Poslanec František Matušík vtedy zhrnul svoje výhrady k príprave výberového konania, ktoré vyjadroval v priebehu konkurzu. Požiadal, aby bolo v zápisnici uvedené, že z dôvodu zlej prípravy výberového konania došlo k ovplyvneniu členov komisie, a opustil zasadaciu miestnosť bez podpísania zápisnice. Ostatní traja členovia komisie do zápisnice vyjadrili svoje presvedčenie, že priebeh výberového konania bol v súlade so zákonom a zápisnicu podpísali.
Čo bude nasledovať? Pokiaľ nedôjde k opakovaniu výberového konania, výsledok z konkurzu bude predložený poslancom a poslankyniam mestského zastupiteľstva, ktorí definitívne vyberú riaditeľa mestských lesov.
Mestské lesy sú kľúčovým majetkom a zdrojom príjmov pre mesto Považská Bystrica. Majetkom, ktorý sme zdedili od našich rodičov a sme povinní odovzdať ho našim deťom. Preto za najvhodnejšiu formu považujem verejnú prezentáciu oboch kandidátov na zastupiteľstve, diskusiu s možnosťou poslancov i občanov klásť im otázky, a s následným verejným hlasovaním poslaneckého zboru pred očami občanov.
Juraj Smatana, poslanec za mestskú časť Lány, člen výberovej komisie
Súvisiace články:
Lebo podpredseda SMERU sa chváli, že nebudú politické nominácie. A tu prebieha politická tlačenka bystrických smerákov jako bejk. Plitický nominant je Marián Vln. Stačí sa pozrieť kto najviac strieľa v revíri mestských lesov. Aj chovné kusy. Tak ten aj platil kampaň mnohým, čo budú teraz hlasovať, preto chcú tajnú voľbu.
Balušík nie je rozdiel ligy, ale troch, to vám povie každý lesník. Poctivý pracant, možno až príliš. Takého tam nepotrebujú. Radšej chcú V., ktorý nemá dobré meno. Nadávajú naňho asi všetky urbáre kde robil hospodára. Ale je Točov poslušný sluha.
Čudujem sa že poslali do komisie Ševčíkovú. Čakal som že pôjde Beňadik, Točovho človeka.
Chud. hlasoval ako hlasoval. Je po voľbách a riaditeľská stolička sa trasie.
Smreč. "ochorel" asi z rovnakého dôvodu.
Pozná Bal. z minulosti, sprosto by sa cítil dať hlas Vln., keď vie že je B. lepší.