Podarí sa ZMOSu ovládnuť voľby riaditeľov škôl?
Podľa súčasného znenia zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve zriaďovateľ vymenúva riaditeľa školy na návrh rady školy na základe výberového konania, pričom návrh rady školy je pre zriaďovateľa školy záväzný.
Rady škôl sú tvorené zástupcami rodičov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov a poslancov - zástupcov zriaďovateľa. na stredných školách majú svojho zástupcu aj študenti.
Ministerstvo školstva v predloženom návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve navrhuje, aby návrh rady školy nebol pre zriaďovateľa záväzný. Ak by zriaďovateľ nesúhlasil s kandidátom navrhnutým radou školy, mala by rada navrhnúť nového kandidáta najneskôr do 15 dní odo dňa doručenia nesúhlasu zriaďovateľa. Ak by zriaďovateľ nesúhlasil ani s druhým navrhnutým kandidátom, uskutočnilo by sa výberové konanie podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme. Kandidáta na riaditeľa školy by potom nevyberala rada školy, ale výberová komisia, ktorej členov by vymenoval zriaďovateľ.
Do 2. apríla môžu občania podpísať hromadnú pripomienku proti tomuto návrhu. Čím vyšší počet rodičov, učiteľov, poslancov a študentov túto pripomienku podpíše, tým je väčšia šanca zachovať súčasný stav. V opačnom prípade sa starostovia a primátori stanú "pánmi" škôl, a cez post riaditeľa budú môcť ovplyvňovať napríklad zloženie pedagogického zboru.
Hromadná pripomienka verejnosti sa dá podpísať na stránke