Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / "§ 9a" alebo Chystá sa Mesto Považská Bystrica porušiť zákon?

"§ 9a" alebo Chystá sa Mesto Považská Bystrica porušiť zákon?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 10.09.2009 00:58
[2009-09-09] V programe zajtrajšieho mestského zastupiteľstva je bod 11 - požiadavky občanov a organizácií o predaj, kúpu a ostatné. To by nebolo nič zvláštne, mestského majetku sa tu už narozpredávalo... Lenže od 1. 7. 2009 platí novela zákona č. 138/1991 o majetku obcí, ktorá v § 9a hovorí, že obec musí zverejniť zámer predať svoj majetok a jeho spôsob na svojej úradnej tabuli, na internetovej stránke obce a v regionálnej tlači. Na mestskej webovej stránke ani v Považskobystrických novinkách som žiadny oznam o predaji mestského majetku nenašiel. Pritom mám zo spoľahlivého zdroja potvrdené, že poslanci dostali vo svojich materiáloch najmenej jeden návrh na predaj pomerne veľkej nehnuteľnosti, patriacej mestu.
"§ 9a" alebo Chystá sa Mesto Považská Bystrica porušiť zákon?

Autor textu: Juraj Smatana

Naviac, novela (navrhnutá a presadená právnikmi z občianskeho združenia VIA IURIS) obciam ukladá aj ďalšie povinnosti: prevody vlastníctva majetku obce sa musia vykonať buď na základe obchodnej verejnej súťaže, dobrovoľnou dražbou alebo priamym predajom najmenej za cenu vo výške všeobecnej hodnoty majetku stanovenej podľa osobitného predpisu.

Všetky druhy predaja majetku musia byť verejne oznámené, najmenej 15 dní vopred. 

S textom novely zákona sa môžete oboznámiť napríklad na tejto webovej stránke:

http://www.viaiuris.sk/kampan/novela-zakona-o-majetku-obci/

 

Keďže na mestskom úrade nemajú stroj času, aby vrátili čas 15 dní dozadu, sú len dve možnosti:

Buď budú na zajtrajšom mestskom zastupiteľstve predaje mestského majetku stiahnuté z programu, alebo bude na zajtrajšom mestskom zastupiteľstve porušený zákon.

 

Mimochodom, keď už zákon požaduje vopred zverejňovať všetky predaje, nie je najvyšší čas urobiť dve jednoduché a lacné opatrenia?

1. zriadiť na mestskom webe úradnú tabuľu, tak ako to má viacero slovenských miest

2. vopred zverejňovať na webe všetky podklady, ktoré majú poslanci prerokovať na zastupiteľstve.

Naše občianske združenie už na to upozorňuje najmenej tri roky. A regionálnym politikom predsa veľmi záleží na informovanosti obyvateľov - keď financujú z mestských peňazí hneď dve lokálne televízie...

 

 

 

Anonym píše:
Pátek 11.09.2009 12:10
dajte info.
Anonym píše:
Pátek 11.09.2009 14:47
Anonym píše:
Pátek 11.09.2009 15:42
Inak všimol som si, že na meste už dávno nebola komisia pre výstavbu, dopravu a životné prostredie. Alebo teda aspoň zápisnice z nej neboli na vebe...
Anonym píše:
Pátek 11.09.2009 16:49
súdruhovia poslanci a vedenie mesta som rád že budete na TV PODLAŽIE,rád vás pozerám za tých 20 milionikov.bodaj by vás šľaktrafilo!
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 11.09.2009 17:03
Automaticky zverejňujem nielen zápisnice, ale aj oznamy o konaní komisie.
Skutočne komisia nebola už asi 2 mesiace.
Anonym píše:
Pátek 11.09.2009 19:24
V Bystrici sa stavia tak intenzívne, že ani stavebné komisie nestíhajú... :))
Anonym píše:
Pátek 11.09.2009 21:56
O aku nehnutelnost sa na zastupitelstve jednalo? lebo som pozrel suhrn zastupitelstva na iTv a nic nepovedali, ze by sa predalo (prakticky ani neviem, ktore velke nehnutelosti este vobec su patriace mestu)
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 12.09.2009 00:47
v kapitole "požiadavky občanov a organizácií" (kúpy a predaje) bolo asi 18 bodov, prešli všetky. Niektoré bez súťaže alebo ceny určenej znaleckým posudkom. Najväčšia nehnuteľnosť bola budova škôlky na Slovanskej, tam sa však ešte nepredávalo, len schválilo vyhlásenie súťaže.

Viac k tomu napíšem keď budú oficiálne zverejnené uznesenia.

P.S. v zostrihoch správ alebo v PB novinkách takéto veci nehľadajte.... to predsa občanov NEZAUJíMA. Veď predsa mažoretky vyhrali ďalšiu súťaž. Havarovalo auto. Zlodej ukradol lyže z pivnice.
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 07:16
Neoficiálne informácie hovoria, že o danú škôlku majú záujem pán poslanec Kardoš a pani poslancová. Uvidíme, komu a ako sa to predá.

Ďalšia dôležitá zákulisná informácia, ktorá prenikla na verejnosť je o tom, niektorí páni súdruhovia z mesta chcú predať budovu bývalej vojenskej správy...
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 09:50
Dobrý zdroj z úradu: predávať sa má aj budova vojenskej správy naisto-tlačí na to skupina okolo I.viceStanda, naisto sa má predávať štajger-tlačí na to vicesynek II.vicedôverníka Kuba a taktiež budova škôlky na slovanskej je vraj hotová vec. Zaujímavé bude ešte sledovať pozemky pred Diamonom, to chce kúpiť pán poslanec Ferko Matuška a potom celý areál prenajať vicesynkovi viceKubaII. a netreba prestať sledovať pozemky v areály bývalých pov.strojární, ktoré chce kúpiť mesto, kde má vraj vyrásť priemyselná zóna.
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 21:43
havarovalo auto,zlodej ukradol lyže z pivnice, Smatana má milenku v Blave, morálny a moralistický politik sa rozvádza....
treba sa pozrieť aj na seba......
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 21:52
čo tam po tom,mňa by zaujímalo,kto financuje Smatanu,keď na gymnáziu učí na polovičný úväzok,nejaké dve hodiny.Veď to nevydá ani na jeho bicykel.Platia ho neziskovky,Lackovič,akože nejaká ekologická nadácia?
Len mi nepíšte,že jeho blaváčka
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 13.09.2009 12:49
Paráda, dávno som sa tak dobre nepobavil. Vedel som, že keď sa nič lepšie nenájde, aj na financovanie môjho bicykla - tzv. hrdzavého blesku - dôjde!

Financovanie Lackovičom - to je ešte lepšie. Skutočne, minulý primátor nášmu združeniu a mne osobne má byť za čo zaviazaný :-)))

Polovičný úväzok rovná sa dve hodiny na gymnáziu - to musím povedať kolegom, že plný úväzok sú podľa názoru verejnosti štyri vyučovacie hodiny za týždeň, tiež sa dobre zasmejú.

Čo sa týka môjho príjmu: pokiaľ nie je človek financovaný z verejných zdrojov, v normálnej spoločnosti sa taká otázka považuje za hrubo neslušnú, narušujúcu súkromie. Ale ak vás naozaj veľmi zaujímajú moje majetkové pomery, je tu jedno riešenie. Hlasujte za mňa vo voľbách, a potom budem mať povinnosť zverejniť majetkové priznanie. Budete sa čudovať, aké sú to lukratívne džoby, učiť na strednej škole a pracovať v neziskovej organizácii :-)

Rodinné veci - to je dosť nechutný útok. Dokonca ani mafiáni si vraj neútočia na ženy a deti. Keby si tu niečo také začal vyťahovať na hocikoho iného, príspevok vymažem do septiku.

Musíte na mňa, milí farizeji a eštebáci, vymyslieť niečo silnejšie. Rozvedených je na Slovensku 50% manželstiev, sú dokonca aj na kandidátke KDH...

Poďme teda späť. Túto krásnu reakciu, plnú vrúcnych sympatií k mojej osobe, vyvolala správa o predajoch mestského majetku. Povinnosť obcí všetko predávať súťažou alebo za súdnoznalecký posudok, a predaje vopred oznamovať. Viceprimátor Haviar na zastupiteľstve reagoval na tento článok, označil ho za "poplašné správy na internete" a zdôraznil, že všetky predaje sú v súlade s novelou zákona o majetku obcí.

Preverujeme. Zvonku to tak nevyzerá.
Anonym píše:
Neděle 13.09.2009 13:04
Smatanu platí americká C.I.A. v rámci programu na odstraňovanie skorumpovaných diktátorov. Sadáma Husajna a Luboša Lackoviča už sundali, teraz je na rade Hugo Chavez a Stano Chaviar !!!
Anonym píše:
Neděle 13.09.2009 15:50
no vidíte pán Smatana, aj na vás došlo, proste štbá-ci, boľševici, tunelári a zlodeji na mesce sa nezapreli.....veď možno.
Anonym píše:
Neděle 13.09.2009 17:07
Len každý kolega z Gymnázia Vám poza chrbát povie,že väčšieho idiota nevidela. Nežijte v naivite a rozhovore "zoči voči"

Váš kolega
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 00:48
To mas jedno,niekto z nich zabudol ze telatom bol a bude!!!!!!neojebavajte a nerozdelujte tie zakazky cez inych,za p.Stabel a mala firmicka Sadestav,co robi za vela penez,ale malo prace..!!!OKATÉ!!!!ach tie skolky co sa maju prerabat!!!!!!TUNELY!!!zasa svojim a občan je slepý,....to si len Vy myslíte!
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 00:50
uz aby tu bolo nove vedenie a Vam slaplo po prstoch!
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 09:53
ŽE SÚDRUHOVIA Z MESTA KRADNÚ A TUNELUJÚ AKO NIKDY !!! ŽE JE TO NÁŠ MAJETOK ČO SI CHCÚ UKRADNÚŤ !!! NAPÍŠTE KOHO SLUŠNÉHO POZNÁTE VO SVOJOM OKOLÍ KTO BY BOL DOBRÝ POSLANEC TERAZ DO VUC-KY A POTOM DO MESTA ABY SME HO VOLILI A ON BY NÁS ČESTNE ZASTUPOVAL.NIE AKO TIETO ZLODEJSKÉ KUR.Y !!! INEJ CESTY NIET.
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 10:28
VYHLASUJEM MOBILIZÁCIU a súhlasím s tebou, inej cesty niet. Objektivita TV Podlažie-Hant, ITV-Lackovič, PB NOvinky_Adame, Haviar Kubovič nehrozí. Do volieb si postavia a budú propagovať buď sami seba, ale im zaviazanú figúru Jediné akotak objektívne médium je Obzor. Ale aj to má najväčšieho sponzora mecenáša krajského trenčianskeho HZDS. Takže objektívne len obmedzene a veľmi lokálne. Neostáva nič iné, len informovať susedov a všetkých známych ako sa na meste kradne a tuneluje. Jediná cesta je každého jedného smrada po voľbách vymeniť. Založme občiansku skupinu a podme nato.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 12.09.2009 11:18
Niekoľko mesiacov už vytváram občiansku skupinu - voličský spolok - ktorá si z kandidujúcich ľudí vyberie najdôveryhodnejších.

Títo kandidáti sa však musia písomne zaviazať, že budú dodržiavať protikorupčný program: všetko včas zverejňovať, robiť súťaže na všetko čo sa dá, do všetkých rozhodnutí zapájať občanov, zaviazať sa že sa nebudú uchádzať o mestské zakázky a v prípade že to urobia ich rodinní príslušníci, odstúpia. A samozrejme sloboda médií, urobiť poriadok s tým, že politici si zo spoločných peňazí platia vlastnú kampaň.
 
Volebná účasť je taká nízka, že to je realizovateľné. Strany totiž tak znechutili a odradili občanov, že voliť chodí len pár percent obyvateľov. Členovia voličského spolku majú tú výhodu, že sa skoordinujú cez internet a tým pádom ich hlasy neprepadnú. Voliť sa môže bez ohľadu na politické strany - len sa musí rešpektovať dohoda, dosiahnutá diskusiou a hlasovaním celého spolku.
 
Som presvedčený že nejakých 1500 rozumných ľudí, ktorí majú trvalý pobyt v Považskej Bystrici, sa určite nájde.
Viem z vlastnej skúsenosti na gymnáziu, koľko šikovných mladých ľudí pochádza z Považskej Bystrice.

Môžeme mať odlišné názory na to, kde má byť park a kde nie, alebo kadiaľ by mala ísť cesta. Ale úplný základ je potlačenie korupcie, klientelizmu a tunelovania mestského majetku na minimum. A na to nestačí len vymeniť ľudí - treba súčasne robiť potrebné opatrenia (viď balík opatrení Transparency International), aby noví ľudia nezlyhali tak, ako nám to predviedli tí, čo vymenili Lackoviča.
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 12:30
že ste na to zareagovali, veď možno......voľako sa s vami spojím.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 12.09.2009 13:14
smatana@strazov.sk,
skype: smatana
mobil:0907/034666
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 14:21
ved možno...? NEEXISTUJE! SÚHLASÍM ŽE INEJ CESTY NIET.Okrádajú nás lebo si myslia že SME VEĽKÍ HLUPÁCI.KTO NIEJE HLUPÁK NECH MOBILIZUJE SUSEDOV NA VOLBY DO VUC.NECH VOLIA SMATANU A SPOL.TEN TAM ZAVEDIE PORIADOK.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 12.09.2009 15:16
Zase si nerobme veľké oči. Aj keby sa nám podarilo dostať do VÚC maximum, teda 5 poslancov za PB, z rôznych strán (nádejne vyzerá napríklad SAS), aj nezávislých, ktorí by podporovali náš protikorupčný program, najpravdepodobnejšie sa ocitneme v opozícii. Lebo iné okresy tam pošlú kandidátov SMER a HZDS. Taktiež miesto župana zaberie nominant SMER-HZDS. Jednoducho - taký je Trenčiansky kraj.
Ale aj v opozícii sa dá niečo dosiahnuť. Minimum je to, že sa verejnosť vôbec dozvie, čo sa tam pečie. Pod verejným dohľadom sa kšeftuje ťažšie. Jednoducho budeme im zvyšovať náklady, a tým znižovať efektivitu kšeftov.

To samozrejme pochopí len inteligentnejší volič. Tí jednoduchší chcú vidieť, čo poslanec "vybudoval".
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 18:31
S tým SAS nemajte veľké oči. Montuje sa v nej mladý Pacek a slušnosť a poctivosť ho zrovna nepreslávila. O jeho otcovi Horno Marikovskom starostovi netreba veľa rečí. Stačí spomenúť podvod s pozemkami, kvoli ktorému odstúpilo 6 poslancov. Samozrejme v spolupáchateľstve súčastného vedenia mesta. Proste schovávať sa pod stranícke tričko sa neoplatí!!! Od začiatku, alebo v priebehu ale vždy a každú stranu ovládaju mocní mecenáši.
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 19:03
Sadestav, Štábel a ďalšie a ďalšie biele kone a tunelujúce firmy. Aj týmto sa môžte ako nová čistá občianska organizácia prejaviť. Nie je to jednoduché, ale začnite bojovať ako Cenklová a čistite meský úrad od korupcie. Či vari potrebujete okatejšie prípady?

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359