Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Otvorí sa považskobystrická samospráva podľa vzoru Šale?

Otvorí sa považskobystrická samospráva podľa vzoru Šale?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 01.05.2008 10:07
Mesto Šaľa vyzýva ďalšie samosprávy, aby sa viac otvorili občanom a aby v mene vyššej transparentnosti automaticky zverejňovali svoje hospodárenie na internete. Je to účinný nástroj, ako zvýšiť dôveru občanov ku komunálnej politike.
Otvorí sa považskobystrická samospráva podľa vzoru Šale?

Nejde len o peniaze.

Mesto Šaľa pred rokom schválilo "Zásady informovania občanov mesta". Po roku skúseností boli tieto Zásady schválené v podobe Všeobecne záväzného nariadenia. Po ročnej skúsenosti samospráva môže pokojne potvrdiť, že automatické informovanie občanov nie je technicky ani finančne náročné a jediné, čo je potrebné, je vôľa.
Mesto Šaľa na základe Všeobecne záväzného nariadenia o informovaní automaticky zverejňuje na internete všetky faktúry došlé na mesto, záznamy zo služobných ciest, náklady na služobné telefóny, zoznamy zmlúv (včítane nájomných), dotácie poskytnuté mestom a podobne.

Šaľa je priekopníkom aj v tom, že nahradila odumierajúci obecný rozhlas službami SMS Centra. Občania si môžu bezplatne objednať zasielanie správ o činnosti samosprávy na svoje mobilné telefóny. Ani táto služba nekladie nároky na obecný rozpočet - poskytuje ju súkromná firma sponzorsky.

V Považskej Bystrici sa tešíme aspoň z toho, že úradná tabuľa mesta sa konečne dala do súladu so zákonom o obecnom zriadení.
Úradná tabuľa totiž musí byť dostupná 24 hodín denne, čo sa o tabuli umiestnenej v priestoroch starého vstupu na mestský úrad rozhodne povedať nedalo. Nové vedenie mesta tak odstránilo ďalšieho kostlivca v skrini, ktorého im zanechali lackovičovci.

nova-uradna-tabula.jpg
Úradná tabuľa, umiestnená pri novom vchode pre verejnosť.

Uvoľnilo sa tiež miesto medzi budovou mestského úradu a výškovej budovy ABŠO, kde donedávna tiež bola úradná tabuľa. Nebolo jasné, ktoré dokumenty sa vešajú na vonkajšiu, a ktoré na vnútornú tabuľu. Samozrejme, mnohí si povedia - "načo je vojákovi kášňa", a občanovi úradná tabuľa. Nuž, väčšinou to ľudia pochopia, až keď im pred oknami alebo za plotom začnú stavať nejakú obludu. Začnú zisťovať, prečo ich nikto neinformoval, dozvedia sa, že "oznam visel 14 dní na úradnej tabuli, mali ste možnosť vstúpiť do konania a nevyužili ste ju". Nedávno mi kvôli takejto veci telefonovali nešťastní občania z jednej východoslovenskej obce. Dozvedeli sa o výstavbe asfaltárne s ťažkými vplyvmi na životné prostredie až vtedy, keď im pár sto metrov od domov začali jazdiť stavebné stroje...

miesto-starej-uradnej-tabule.jpg

Dúfajme, že vyprázdnené miesto zaplní pekný strom alebo krík, a nie jeden z tých reklamných stojanov, ktoré menia našu pešiu zónu na slalomovú dráhu.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.04.2008 00:50

A co to elektronicke hlasovacie zariadenie navrhovane pred nejakou tou dobou... bude? nebude? (alebo uz aj snad je?) Mashin

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 30.04.2008 10:57
Hlasovacie zariadenie sa už niekoľko mesiacov používa, ALE.
Slúži len na to, aby predsedajúci nemusel spočítavať hlasy. Výstupy z hlasovacieho zariadenia, teda to, ako hlasoval konkrétny poslanec, na webe nenájdete. V zápisnici zo zastupiteľstva sa dočítate, že
Hlasovanie: ZA:3, PROTI:10, ZDRŽAL SA:2. A dosť. To je informácia, na základe ktorej naozaj nedokážete rozhodnúť, či vás váš poslanec zastupuje podľa vašich predstáv, alebo nie. Áno, môžete si pozrieť záznam v regionálnej televízii. Ale dokážete si overiť napríklad s ročným časovým odstupom, ako kto hlasoval?
Zápisnica alebo uznesenie zastupiteľstva má vyzerať takto:
http://www.sala.sk/cms/index.php?id=973
Za hlasovalo: 17
MUDr. Igor Bečár, Ing. František Botka, Tibor Dubis, RSDr. Peter Gomboš, Ing. László Gyurovszky, Ing. Peter Hollý, Ing. Jozef Husárik, Ing. Marián Kántor, Ján Kmeťo, Ladislav Košičár, Ing. Ivan Kováč, Ing. Jozef Mečiar, Ing. Tibor Mikula, Ing. Ľubomír Stredanský, Gabriela Talajková, Ing. Erika Velázquezová, Milena Verešová,
Proti hlasovalo: 0
Zdržalo sa: 0
Nehlasovalo: 2
Mgr. Jozef Belický, MUDr. Jozef Grell,
Počet neprítomných: 6
Ing. Štefan Bartošovič, MUDr. Svetozár Hikkel, Ing. Michal Lužica, Ing. Miroslav Polónyi, Ing. Helena Psotová, Mgr. Jozef Varsányi,
(opäť príklad zo Šale, ale takto to robí množstvo aj oveľa menších miest).

U nás v zápisnici len vidíte, že hlasovalo 11 ZA, ale kto nehlasoval a kde behal, to sa veru nedozviete.
Keď sme už pred rokmi presviedčali zastupiteľstvo, aby zaviedlo hlasovacie zariadenie, nebolo to kvôli tomu, aby im svietili pekné číselká na displeji, ale preto, aby mohla verejnosť kontrolovať svojich poslancov.
(Je tu istá hypotetická možnosť, že tie výpisy hlasovaní niekde na mestskom webe sú, ale určite nie sú tam, kde by ich občan čakal - teda v pri uzneseniach a zápisniciach z MsZ).Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 01.05.2008 23:04

No ak to zariadenie tieto udaje niekde zaznamenava, tak by sa teoreticky dalo ziadat podla zakona o slobodnom pristupe k informaciam o ich zverejnenie... hmm no teda teoreticky. Mashin

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.04.2008 13:53

SME.sk 15.4.2008 /Považská Bystrica: Súťaž vyhrala firma, v ktorej figuruje brat viceprimátora

Považská Bystrica 15. apríla (TASR) - Mesto Považská Bystrica plánuje na sídlisku Rozkvet postaviť 44 nájomných bytov za 60 miliónov Sk (1,857.642,65 eura). Súťaž vyhrala firma, v ktorej je podpredsedom predstavenstva brat viceprimátora Stanislav Haviara. Obyvatelia mesta hovoria o rodinkárstve, viceprimátorovi sa to zdá byť v poriadku.

"Nie je to spravodlivé, je to neadekvátne. Kedysi sa toto robiť nesmelo," povedala pre TASR Magda Blašková, obyvateľka Považskej Bystrice. "Samozrejme, je to stret záujmov. Vo vyspelej spoločnosti to normálne nie je. Nie je to fér voči ostatným firmám, ktoré sa snažia podnikať férovo v zmysle legislatívy a zákona. Je to klasické rodinkárstvo," zdôraznil Považskobystričan Jozef Gardian.

"Súťaž prebehla mimo mňa. Ja som ju súťaž nevyhlasoval, nevyhodnocoval, ani neorganizoval. Nevidím v tom absolútny konflikt záujmov," reagoval viceprimátor Haviar na skutočnosť, že 60-miliónovú zákazku získal od mesta jeho brat.

Vedúci Útvaru stratégie výstavby Pavol Appel uviedol, že mestu zabezpečila výberové konanie osoba spôsobilá pre verejné obstarávanie. "Výsledok ťažko komentovať. Prihlásili sa nejaké firmy a jednoducho táto firma uspela," povedal Appel. Vysvetlil, že záujemcovia o zákazku boli štyria, uchádzač v priebehu súťaže už len jeden. Ostatní podľa jeho slov nespĺňali podmienky, ktoré stanovil zadávateľ. "Zbytočne by som špekuloval, každý si môže o tom spraviť nejaký názor," dodal.

Podľa Oľgy Markovičovej, ktorá robila pre mesto výberové konanie, sa mohol k podmienkam zverejneným vo Vestníku verejného obstarávania a v súťažných podkladoch ktokoľvek vyjadriť a predložiť svoje námietky. "Nikto nereagoval," uviedla Markovičová. Zdôraznila, že skúmanie, kto je koho rodinným príslušníkom, nespadá do jej kompetencie.

Nové nájomné byty by mali byť v Považskej Bystrici postavené s podporou Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácie Ministerstva výstavby SR. "Prideľovanie zo štátneho fondu sa predpokladá koncom mája. Hneď bezprostredne potom by sme mohli začať s výstavbou, lebo stavebné povolenia sú vydané. Budú to dvojizbové a jednoizbové byty," uviedol Appel. Dodal, že dodávateľ prác vyšiel zo súťaže. Zmluva medzi ním a mestom je už podpísaná. Stavbu by mala firma realizovať 18 mesiacov. Jej dokončenie sa predpokladá na Vianoce 2009.

ddd vs

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.04.2008 17:24

Kto sa stal novým riaditeľom považskobystrickej nemocnice?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.04.2008 19:53

Vraj akysi Michalek.Nie je to ten sponzor HZDS z Rozkvetu?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 01.05.2008 09:17

riaditel michalek podpredseda hzds a namestnicka ondicova Zmenilo sa vlastne nieco? ano zmenilo Michalek je podnikatel a Kruty bol lekar. Mame sa teda na co tesit. Nemocnici predsa este nejaky majetok, pozemky a lukrativne cinnosti ostali.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 01.05.2008 09:48

Klincek trafeny po hlavicke.Este zostal nejaky majetok ktory nema Lacova company vo vrecku.A zasa sa budeme vsetci len nemo prizerat ako to potichu mizne v ich gagoroch.Ako Povbyt atd.atd.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 06.05.2008 16:25

to je ten "staviteľ" Michálek čo staval tie zajačince na začiatku lieskova?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 09.05.2008 09:09

Ano "stavitel" michalek je riaditel nemocnice a ano "staval" zajačince v lieskove :D

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 11.05.2008 19:08

a naviac je to bývalý traktorista, ktorý svoj titul získal za úplatky a "všimné" a na skúšky vôbec nechodil. Poznám ho veľmi dobre.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 11.05.2008 19:58

na mesce komunisci a estebaci a v nemocnici traktorisci, moze byc

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 11.05.2008 21:28

podobnú klobáskovú školu má za sebou aj Jurčík, Ondičová, Augustínová(riaditeľka domova dôchodcov, tá je vyučená krajčírka),a veľa ďalších HZDS spoludruhov.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.04.2008 19:14

ešte vetrík na Pribinovej neutíchol a už sa blíska na lepšie časy na Rozkvete. A zasa podobný menovateľ, len čitateľ sa pozmenil.Bravooo.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.04.2008 19:24

a čo sa čudujete,veď treba krásavcovi peniaze na primátorske voľby.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 30.04.2008 20:37

náš sladký, usmievavý, červenučký panpúch už v tomto meste nemá šancu, urobil si takú reklamu, že sa môže akurát tak zahrabať pod bytovkami, ktoré má stavať taký istý "macher", jeho brat. Ale, všetko je "ok". ..............Ľudia, otvorte oči !!!! Všetko je o biznise tých našich blahodarcoch !!!! To, koľko sa im ulieva na účty,nikto nevidí ....No, tajomstvom v meste to nie je ....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 01.05.2008 10:02

Vari ste nečakali, že Stando išiel do politiky svoj majetok rozdať??!!

Jožin Zbažin
Jožin Zbažin píše:
Čtvrtek 01.05.2008 13:42

PSS ka bola čia stavebná firma???? Kto si predal sám sebe Pov-Byt....čo sa týka haviara tento neuspešný 3x kandidát na primátora,špičkový bystrický komunista,ktorý sa odrazu objavil ako viceprimátor bol žart a pluvanec do ksichtu ludí čo volili Adameho..dobre vie že toto je jeho posledné extempore v tomto meste,lebo čo by sa o koho obtrel toho ludia v tomto meste už nezvolia....takže jeho pažravosť zrejme nemá hraníc.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 01.05.2008 19:15

Komunisti tu ešte neaký čas zotrvajú, iba ich iná politická partaj dala pod svoje ochranné krídla. Viď dlhodobo uvoľnený dôverník Ľuboš Kubovič. Kontráši komunistického československa mu dali hodnosť dôverník.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 01.05.2008 19:55

Haviar a špičkový komunista??? Si si istý čo píšeš Jožin z bažin? Potom nás pán boh ochraňuj!!!!!!!!!!!!!!!!! Prácu špičkových komunistických pracovníkov som zažil a ich reálny pracovný život pozostával z aplikovania marxisticko-leninského učenia do obyčajného života. Volnou hubou povedané. Stále niečo rozprávať, klamať, balamutiť, sľubovať, plánovať, ale predovšetkým hovno robiť!!!!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 01.05.2008 20:49

svata pravda Jozin a dovernici a agenci a podobni vandraci im v tom aktivne pomahali a ako kukam aj pomahaju

pavol briestensky
pavol briestensky píše:
Čtvrtek 01.05.2008 10:27

Ako sa kradlo za Lackoviča, tak sa kradne za Adameho,možno ešte viac!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 06.05.2008 13:31

Presne tak čistá pravda.Ale Lackovič to nerobil tak okato.Vy dávate zákazky a robotu svojím rodinam, znamim a stranickym kolegom ktory neuspeli vo volbách. nap:.Fabry,Janco,Kozoň,Sádecký.............

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 06.05.2008 15:04

Funkcionar HZDS je v nemocnici ( Michalek ) Funkcionar SMERU robi chodniky ( Sadecky )

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 06.05.2008 15:59

Také zlé to asi nebude. Nič väčšie ako Pov Byt sa v PB už ukradnúť nedá.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 06.05.2008 16:17

si na praskoch?aký povbyt? a haviarova bytovka je co? to je zadarmo?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 06.05.2008 18:16

Brat viceprimatora je pôvodom čašník - no a teraz si stúpme do svedomia. Po revolúcií sme mali všetci možnosť isť podnikať a byť boháčmi. Poznal som ho z krčmi v Pružine a neoplýval vtedy žiadnými prachami - čomu by sa dalo povedať počiatočný kapitál. Mal asi viac rozumu ako my čo tu každého osočujeme, keď sa uchytil v Bratislave kde jeho firma postupne začala silnieť až nakoniec z s.r.o. vznikla nová firma HANT BA a.s. Myslite, že aj tam mu niekto dohadzoval kšefty ako je tu okydavaný ? Nie je to v niečom inom? Preberte sa niektorí a namiesto tupín a svojej neschopnosti - nekydajme na druhých šikovnejších. Osobne mi je jedno kto tu bude stavať , hlavne nech sa konečne čosi zmysluplné postaví. Hlavne byty / viď cca 700 žiadosti / Myslím, že je dostatok kontrolných mechanizmov na to aby sa to dalo ustrážiť. Je všeobecne známe a funguje to na celom Slovensku, že pri takýchto zakázkach sa niečo uleje pre momentálne vládnucích. Ale to je náš národný špotr - s tým v dohľadnej dobe nikto nič neurobí. Je to proste tradícia ako napr. v jedle halušky !!! Na výstavbu sa mohol prihlásiť každý !! Hant staval napr. bytovku pod Jasenicou a vyzerá celkom dobre.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 06.05.2008 21:33
Myslím si, že pokiaľ u nás bude národným športom "ulievanie (niečoho) pre momentálne vládnucich", tak bude národným športom aj "kydanie na druhých - šikovnejších".

Inými slovami - pokiaľ bude v podnikaní všeobecne tolerovanou normou uplácanie politikov, dovtedy nech sa radšej politici a podnikatelia vyhýbajú čítaniu diskusií na internete.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 07.05.2008 20:14

Bohužiaľ pokiaľ je v spoločnosti niečo silne zakorenené, treba miminálne 1 generáciu na zmenu ! / Ani cigáňov nik nenaučí za 2-3 roky pracovať a plniť si základne aspoločenské povinnosti. / Od vzniku SR, pri ktorej bolo pod vedením veľkého vodcu VM viditeľne rabované - hodnoty, ktoré vznikli budovaním všetkých občanov pre pár jedincov a národ ho za to ešte s jemu podobnými velebil - od takejto spoločnosti sa nedá okamžite očákavať žiadná zmena. Ozaj iba výmena generacie toto vylieči a privedie nás bližšie k slušnému správaniu bez všimného.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 07.05.2008 20:36
Nespoliehajme sa na výmenu generácií. Skúsenosť našej generácie s totalitným režimom je súčasne úžasným darom, na niektoré veci reagujeme až alergicky (pokusy o obmedzenie slobody tlače, prehnaná byrokracia, formalizmus...). Hneď kričíme "veď to je ako za komunizmu". Mladí túto skúsenosť nemajú.
Verte mi, som s tou novou generáciou v kontakte každý deň. Áno, už nie sú zaťažení starým režimom - ale to nezbavuje našu generáciu povinnosti vysporadúvať sa s devalváciou hodnôt vlastnými silami.
K zlepšeniu nedôjde automaticky. Mladí sú častokrát podstatne cynickejší ako my, do ktorých boli od detstva indoktrinované predstavy spravodlivej spoločnosti.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 07.05.2008 22:03

presne ako píšeš súhlasím s tebou taktiež veľmi dobre poznám Tona Haviara, po revolúcii sa vypracoval a nikto mu nedal nič zadarmo a teraz tu pár závistlivých okydávačov čo vysedávajú v krčme a nadávajú na všetko a všetkých píše voloviny, ale nenapíšu že sponzoruje x dobročinných podujatí, šport a podobne na Slovensku je to tak závidime si aj nos medzi očami.....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 25.05.2008 20:13

Súhlasím, že Tono Haviar sa z obyčajného čašníka z Pružinskej krčmi vypracoval na veľmi úspešného majiteľa stavebných firiem. Iba sa mu čudujem, že svoj image si nechá kaziš svojím prihlup.. bratom - nie je na to odkázany. No ale vlastnej krvi nerozkážeš!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.10.2008 09:26

všetci čo závidia píšu také hovadiny len nemo pozeraju ako sa niekomu rozrasta ich majetok nadobudnuty z dobrych kontaktov trochy odvahy a snahy. a každý by sa chcel vidieť na jeho mieste ale kedže to nie je možné, tak aspoň očiernia ale to,že Točo dal postaviť niekoľko bytoviek okrem Pov.Bystrici aj v iných obciach ako Pružina, Jasenica...dal niekoľkým strechu nad hlavou,nikoho nezaujíma. no keby vám ponúkne jeden bytov čo staval, hned by ste mu aj nohy bokávali len nech nemusíte byvať u rodičov, či sa tlatiť dve rodiny v jednom bytíku. a že sa z toho nabalí? aj vy ste sa mohli ak by ste boli šikovnejší. takže teraz Vám neostáva nič iné len sedieť za počítačom a smutne ohovárať a navrávať si, že aj vy raz budete solventnejší

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.10.2008 16:21

máte pravdu Red hot chilli bratia Jans & Adams family. Kto nekradne, nemá a nebude mať !!!! Už máte svoju sekretárku?

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359