Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Ohováranie na internete - problém nielen považskobystrický

Ohováranie na internete - problém nielen považskobystrický

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 13.02.2008 21:20
Komentátor novín SME Peter Schutz sa dnes sústredil na medializovaný prípad martinského primátora Andreja Hrnčiara. Primátor podal žalobu na človeka, ktorý ho anonymne ohováral na internetovom fóre. Pisateľa sa podarilo polícii vypátrať, pretože písal z internetovej kaviarne, kde si návštevníkov zaznamenávali videokamerou. Primátor však aj pod tlakom médií prijal návrh na zmier.
Komentátor Peter Schutz dospel k logickému záveru: "Jediné východisko a skutočné zmierenie je akási nová kultúra, v rámci ktorej sa pomaly usadí, že aj anonym má slobodu slova, ale nesmie sa brať vážne, lebo tvrdenie, za ktoré nikto neručí menom, nemá hodnotu, váhu a teda ani dôvod, aby sa ním niekto zaoberal." (celý článok...)

Pred pár dňami zaznel podobný názor aj v jednej z diskusií na PB.OTVORENE: "Všimli ste si, že keď sa niekto pod svoj príspevok podpíše, nadobudne tento príspevok akúsi vyššiu výpovednú hodnotu? A naopak, ak je príspevok anonymný, obyčajne za veľa nestojí ... Čím to je? Zdá sa, že v každom z nás drieme akási hrdosť na meno, ktoré nosíme po svojich predkoch. A s ňou je pravdepodobne spojená aj určitá opatrnosť, aby sme toto meno nespojili s niečím, na čo by naši predkovia, alebo potomkovia už taký hrdí neboli ... Ak je to naozaj tak, potom teda vyzývam všetkých tých anonymných prispievateľov, aby začali podpisovať svoje príspevky." (Roman Bátora).

Osobne nemám žiadne pochybnosti o tom, že internetové fórum je samostatný komunikačný žáner, a noviny, ktoré to ešte nepochopili, sa zbytočne pripravujú o čitateľov. Svoj význam má aj anonymita, aj ochrana virtuálnych identít. Keď sa čitateľ prebije záľahou anonymného balastu, občas narazí na perlu v podobe zasväteného príspevku od diskutéra, ktorý sa nemôže pod svojím menom vyjadrovať z titulu svoje profesie.

Slovami chlapca z televíznej reklamy: "Musím se učit, hodně učit."

Diskutéri sa musia učiť vyjadrovať svoj názor a dávať mu váhu aj svojím menom.
Čitatelia sa musia učiť filtrovať obsah nejasného pôvodu a dôveryhodnosti.
Verejne činné osoby sa musia učiť komunikovať aj v takomto agresívnom prostredí.
A anonymní okydávači sa musia učiť používať technické prostriedky na ochranu svojej anonymity, inak ich nedôtklivejší politici naučia zopár paragrafov z trestného zákonníka.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 14.03.2008 17:54

Ľahko sa to povie, ale sú časy, keď Vám nízka úroveň demokracie nedovolí prezradiť svojej meno. V dnešných časoch sa dá pravda kúpiť a jediná obrana na takúto pravdu je presviedčanie. Dlhodobé podložené dôkazmi. Často krát osoba, ktorá presviedča a jej meno je anonymné musí vyvinúť zvýšené úsilie, aby bariéry z bezmennosti boli odstránené. V mojom prípade je nik rovnako dôležitý ako meno, moje meno je tabu pre tých, čo si pravdu kupujú. Nie je to náhoda, že s tým začali novinári a spisovatelia. Je známych aj veľa osôb, ktorí pod prezývkou presvedčili osadenstvo o svojej pravde. Svoje meno odkryli až v momente, kedy to bolo možné.

s pozdravom otazka

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 16.03.2008 14:51
Trvalo používaný nick/pseudonym môže mať vyššiu váhu, ako mnohé vlastné meno. Spomínam si na knižku Orsona Scotta Carda, kde sa talentované deti stali svetovo uznávanými komentátormi politického diania, pričom museli používať prezývky, lebo vzhľadom na ich vek by ich pod vlastnými menami nikto nebral vážne.
Samozrejme, nick sa dá ukradnúť, podobne ako meno. Publikačný systém, ktorý používame na tomto portáli, umožňuje chrániť aj identitu prispievateľov s prezývkami. Takže ak chcete písať pod nickom "otazka", odporúčam založiť si konto a nikto sa nebude môcť podpisovať Vaším pseudonymom. Konto sa zakladá kliknutím na linku "Nováčik", ktorá sa nachádza vľavo dole, pod navigačným panelom.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 16.03.2008 22:19

Pekne povedané a aj pochopené, je vidno že admin je korektná osoba. Nie som obyvateľ Vášho mesta, takže som tu len hosť a táto téma ma zaujala. Som z obce pri Bratislave a máme podobnú stánku otvorene, ako aj vy. http://www.dunajskaluzna-otvorene.sk/ Tak ako u Vás, aj u nás slúži na otvorenú diskusiu. Máme však aj špecifickú demokraciu s pravidlami podobnými z legendárnej Zlatej Idky. A to si vyžaduje špecifické podmienky. Už som si na svoj nik zvykol a tak je pre mňa niečo ako meno. Hoci je nick zneužitelný iným užívateľom, štýl písania sa ťažko napodobní, hoci nič nie je nemožné. Zatiaľ si s tým vystačím a je v tom aj kus tajomna. S registráciou s možnosťou obsadenia si nicku súhlasím, ale máloktorý admin nepožaduje kontakt na Vás a to už zachádzame hlbšie a hlbšie. Mne postačuje štýl písma, ono má to svoje čaro, hoci čo sa týka presviedčania máte pravdu je to ťažšie, ale ak je dobrá téme reaguje aj starosta, hoci sa zaťal. A možno keby vedel komu písať využil by neverejnú metódu odpovede a o to práve ide, nedá sa to. S anonymom nemôžete inak komunikovať len verejne, teda ak s ním chcete komunikovať. Poslal som Vám mail s dobrou témou od nás, ale asi som narazil na interné pravidlá nekomunikovať s anonymom, no nič ak to nestálo za to tak sa nič nedeje, život ide ďalej.

S pozdravom

otázka?

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 16.03.2008 23:00
Dobrý večer,
mail prišiel, s anonymami komunikujeme bežne, žiadny problém, ale nejak som nepochopil, čo je to za dobrú tému. Článok Vandy Rybanskej http://www.dunajskaluzna-otvorene.sk/index.php?session=0&action=read&click=open&article=1204582801
chápem tak, že sa nejakému fotografovi podarilo pristihnúť vášho starostu ako nasáva s poslancami z rôznych straníckych klubov. Neviem, ako to aplikovať na Považskú Bystricu, aj keď u nás sa určite tiež lanária poslanci.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 17.03.2008 00:04

Je to jednoduché a aplikovateľné pre všetkých a všade na Slovensku, ale otvorene tak tých nie je ani 5. Ale k téme, ľudia, ktorí tam sedia klamali svojim voličom. Taká banalita, že klamali. (treba pozrieť aj komentáre, ľudia na fotke v skutočnosti deň pre obecným zastupiteľstvom rozhodujú o tom, ako budú hlasovať. Materiály na stole sú dokumenty k OZ. Starosta pravdepodobne diktuje spôsob hlasovania a poslanci si zapisujú odpovede) Je to tak absurdne banálne a pritom je to samotný princíp, ktorý ničí? Niekto povie rodinkárstvo, niekto korupcia? Štát pozná len jeden pojem, ak je finančná či iná výhoda je to trestný čin. Odsúdení sú korumpujúci ľudia za 500 Sk pri cestnej kontrole aj niekoľko miliónov pri veľkých podvodoch. Právo nerieši veľkosť problému, problém je pomenovaný a súd vyriekne ortieľ. Ak dôkaz je len takáto fotka, prokurátor povie, chcem Viac, povedia že len pili limonádu? My však nie sme polícia ani žiadny represívny orgán. Sme ľudia ako každý iný, mi používame intuíciu a skladanie si súvislostí. Nám bežným ľuďom stačí ak vieme, že moc sa stretáva po baroch a kanceláriách aby rozhodla o našom osude. My vieme, že investori hrajú v obci s politikmi rituálne tance a vieme, že politici sa tajne stretávajú pričom starosta diktuje spôsob hlasovanie nie spolu straníkom ale tak povediac slobodným ľudom s vlastným názorom. Tak tu sa všetci zasmejeme a povieme si, tak to chodí, to sú politici? Môj názor je načo voliť, keď politici to vždy zvrtnú na osobný prospech. Niekto rezignuje iný nadáva. Ja mám riešenie, hoci vyzerá veľmi utopisticky, napísal som ho do komentárov dnes po zistení, že stránku si pozrelo už pre mňa neuveriteľných 500 cudzincov a hlasy stále pribúdajú, pričom link už dávno nie je zverejnený na lukratívnych miestach. Čím to je, že sa tí cudzinci tak interesujú? Vidím to tak, že pre tých jednorázových to bola len ďalšia krimi novinka. Pre tých čo sa vracajú, tak tí to majú doma pod nosom a čakajú čo bude? Tak som urobil prvý nesmelý krôčik, uvidíme či anonyma niekto podporí?

Keď sme už zašli tak ďaleko, asi by bolo vhodné dať aj link na toto miesto, nech čitateľov toľko nenapíname. Pozrite si aj komentáre, dozviete sa aj názor zaťatého starostu.

http://www.dunajskaluzna-otvorene.sk/index.php?session=0&action;=read&click;=open&article;=1204582801

No a na záver. Ak vaši politici rozhodli neštandardne v rozpore s rozumom dobrého hospodára máte istotu, že sa pár dní pred svojim rozhodnutím nestretli na nejakom mieste mimo miestnosti OZ, pričom niekto v pozadí celú vec koordinova vo Váš neprospech? Tak to je tá paralela.

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359