Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Odvrátená strana helenských slávností: HLUK

Odvrátená strana helenských slávností: HLUK

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Úterý 25.08.2009 22:00
V diskusii pod fotkami z helenských hodových slávností - okrem pochvál a návrhov na zdokonalenie tohoto podujatia - zaznela aj trpká sťažnosť na neznesiteľný hluk, ktorý to prináša pre obyvateľov najbližších panelákov. Aké šance na nápravu majú títo občania?

Citát z diskusie:

"Autor(ka) Anonymný používateľ 17:17 Pekné fotografie-majú obsah,myšlienku. Inak na slávnosti nechodím,pretože už v júli mám nervy ako nám budú pred domom do neskorého večera po hodoch minimálne ešte týždeň robiť hluk:škrípajúci železný vlak, kolotočiarske hity z reproduktorov otočených rovno k bytovým domom 2042,2043 atď. V nedeľu napr. bol kľud až o pol jedenástej večer. To sa kto konkrétne podpísal a povolil tento "cirkus" priamo pred obytné domy?! A to trvá možno aj desať rokov.Keď sa postavilo ihrisko, boli sme radi, že sa tohto "cirkusu" zbavíme, no opak je pravdou. A tak musíme každý večer čakať,kým skončia kolotoče až potom sa vyspať do práce. Naše paneláky tvoria protihlukovú stenu, až na takú maličkosť že v tejto "stene" bývajú ľudia. Nech sa páči stráviť aspoň jeden deň do desiatej večer u nás a dáte mi za pravdu. Zodpovední by mali na budúci rok nájsť iné miesto-napr. na asfaltovej ploche za 5.ZŠ a pod. My sme si už užili za tie roky dosť! Áno, návštevníci tí sa majú, pobavia sa na kolotočoch a idú spokojne do svojich domovov, kde majú kľud. Je vlastne povolenie takéhoto niečoho v obytnej zóne v súlade so zákonom? Nikto sa nás nikdy nepýtal, či s týmito atrakcami pred domom súhlasíme. To potom možu byť kľudne aj na Dedovci, v Jelšovom ,na Strede...Pán Smatana, prosím Vás o vyjadrenie, veď aj tento problém sa týka životného prostredia, viete sa pohybovať medzi správnymi ľuďmi-verím Vám, čo píšete, ako reagujete,Vaše vyjadrenia sú vždy vecné a konštruktívne. Pánov poslancov nechcem obťažovať,aj tak by bol výsledok nulový, lebo som len nulový radový občan. Vopred Vám ďakujem!"

Odpoveď

Na prvom mieste treba povedať, že každý, kto v Považskej Bystrici zorganizuje nejakú kultúrnu akciu, si podľa môjho názoru zasluhuje uznanie, aj keby to bola čistá “repeťáčina”.

ALE: žiadna zábava nemôže byť na úkor životného prostredia obyvateľov. Hluk je najčastejším problémom životného prostredia. Inak povedané – v dnešnej dobe je najväčším luxusom ticho.

Akékoľvek akcie na verejných priestranstvách mesta povoľuje mestský úrad, a v prípade, že môže dôjsť k obmedzeniu premávky, vyjadruje sa aj polícia. Mestský úrad je teda inštitúciou, na ktorú by sa mali občania v prvom rade obracať. Najlepšie písomne, lebo byť prijatý v kancelárii popredného činovníka mesta pôsobí síce fajn, ale vy sa nechcete len porozprávať a vypiť kávu. Chcete spustiť úradné procesy na ochranu vášho zákonného práva na zdravé prostredie, zákonného práva na odpočinok po práci. Môžete to sformulovať napríklad ako sťažnosť, podľa zákona o sťažnostiach sú Vám povinní odpovedať.

Dajte sťažnosť na vedomie aj výboru mestskej časti, na Rozkvete máte dosť aktívnych poslancov, určite sa tým budú zaoberať.

Ticho vo Vašom byte je chránené viacerými legislatívnymi normami. Najjednoduchšie sa vymáha nočný kľud: akýkoľvek rámus po 22.00 je dostatočným dôvodom na to, aby ste zdvihli telefón a zavolali políciu.

Ticho po 22.00 hod. sľúbil štát a samospráva dokonca aj ľuďom, ktorí sa ocitli na stavenisku diaľnice, a to je predsa len trochu významnejšia akcia, než nejaké slávnosti! Kvôli spánku občanov sa po 22.00 zastavuje (alebo by sa aspoň mala...) aj práca na výstavbe diaľnice – prečo by si to tak nemohli zorganizovať aj kolotočiari? Policajtom treba dať už pri telefonáte najavo, že sa neuspokojíte len s tým, že sa tam pristaví hliadka, ale že budete žiadať dlhodobú nápravu. Odvolajte sa na Zákon o priestupkoch - sú tam na to najmenej dva paragrafy, jeden o porušovaní nočného kľudu, druhý o nedodržaní opatrení na zníženie hluku a vibrácií. 

Horšie je to s hlukom od 6:00 do 22.00. Tam je občan chránený len hygienickými normami, ktoré určuje Zákon o posudzovaní a kontrole hluku vo vonkajšom prostredí  a príslušné vyhlášky. Takže by ste museli dať podnet na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (bývalý okresný hygienik), ktorý by nariadil merania, či hluk prekračuje normu. Limit sa pohybuje okolo 50dB (stále to zvyšujú, takže z hlavy neviem). Ale myslím si, že denný hluk je väčšina ľudí ochotná strpieť, pokiaľ je to krátkodobá záležitosť, a naviac spojená s takou milou akciou, akou sú helenské slávnosti.

Okrem hluku z dopravy, na ktorý bola do zákona prelobovaná výnimka, a okrem stavebnej činnosti, ktorú musí sused strpieť podľa stavebného zákona, má občan dosť veľkú šancu ubrániť sa pred denným hlukom, aj keď vybavovanie a dokazovanie trvá dlho.

Nikdy nehovorte, že ste len "nulový radový občan", o ktorého sa politici nezaujímajú. Politici sa zaujímajú o každého občana, ktorý ma hlasovacie právo. Nezabudnite, že helenské hodové slávnosti sú okrem iného aj príležitosťou pre politikov, ako sa pozitívne zviditeľniť na Rozkvete – v najväčšom volebnom obvode! Samozrejme, je možné, že budú ignorovať vaše sťažnosti , kým ste sám, a spokojných návštevníkov slávností niekoľko tisíc. Ale verte mi, že akonáhle by podpisovú akciu proti hluku podpísalo aspoň toľko ľudí, koľko hlasov potrebuje poslanec z Rozkvetu na znovuzvolenie, veci by sa začali riešiť veľmi rýchlo! To je skúsenosť z boja o parčík na Pribinovej, kde petíciu za zachovanie zelene podpísalo 700 ľudí, pričom volebné číslo na Lánskej bolo okolo 600. A okamžite sa oficiálne názory otočili o 180 stupňov...

Ak sa do toho dáte, možno pomôžete nielen sebe, ale celému mestu. Považská Bystrica má dlhodobý problém s tým, že politici vhodné priestranstvá na spoločenské akcie nielenže nevytvárajú, ale ich systematicky predávajú a zaberajú. Nebolo to tak dávno, kedy mesto prideľovalo kolotočiarom miesto pri súčasnej Hypernove, v blízkosti cintorína. S tým, že kolotočiari mali pokyn, že akonáhle sa koná pohrebný obrad, musia vypnúť ozvučenie. Občas k tomu skutočne došlo: kolotoče a húsenkové dráhy sa krútili potichu, a do toho znel smútočný pochod z cintorína. Scéna ako z Jakubiskovho filmu. Tento priestor je už komplet predaný, ešte za Lackoviča. Podobne aj priestranstvo pri hypermarkete TESCO. Možno si v dôsledku vašej akcie politici uvedomia, že ak chcú svojim voličom poskytovať takéto populárne hry, mali by na to vytvoriť vhodné podmienky.

V súvislosti s Vaším problémom si môžeme všimnúť kurióznu vec: prirodzeným priestorom pre akcie tohoto typu bol amfiteáter, letné kino. A ten považskobystrický amfiteáter bol utlmený okrem iného aj kvôli tomu, že hluk z neho obťažoval obyvateľov blízkych rodinných domov. Máte snáď na Rozkvete menšie právo na ochranu pred hlukom z verejnej zábavy, ako majú obyvatelia Moyzesovej?

Juraj Smatana

 

Anonym píše:
Úterý 25.08.2009 23:28
Je veľmi nepríjemné, keď vás v noci otravuje nejaký rámus. Na druhej strane, každé mesto by malo mať verejný priestor na organizovanie kultúrnych akcií, a to aj neskôr večer. Preto je pre mňa nepochopiteľné, že mesto postavilo bytovku na Mojzesovej- zrejme si neuvedomili, aký bude mať amfik dopad na ľudí v bytovke a ako to môže dopadnúť. Ale- poučili sa naši politici? Exprimátor Lackovič prišiel s návrhom námestia- Obchodno-bytového komplexu medzi Hypernovou a Považanom, ktorý si zrejme osvojilo aj súčasné vedenie mesta. Zrejme si neuvedomujú, že toto námestie bude nefunkčné, keď sa ľudia v tých plánovaných nájomných bytoch v centre budú sťažovať na večerný hluk pri potenciálnych kultúrnych akciách v meste... Počul som, že už teraz ľudia na Strede nie sú nadšený z hluku z akcií pre MsÚ... A pokiaľ mesto príde o tento priestor na akcie, kde inde potom?
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 02:40
Naložil by som zabávajúcich do rakety a vystrelil na mesiac. Veď mesto má byť hermeticky uzavrete,
treba iba šepkat a všetko zakonzervovať a nechať zarásť na botanickú záhradu. Možno by sme mohli
založiť protirozvojové združenie, ktoré bude démonizovať všetkých ktorí by chceli niečo robiť,
ako napríklad zarábať. To je strašný hriech. Ako si môže niekto dovoliť zarábať, tvoriť a rozvíjať?
Navrhujem úplne ignorovať rozmer povahy človeka, suseda, známeho či kamaráda a poďme si navymýšlať
aparát nových šikanérskych pravidiel a dodrbávať na počkanie všetkých dookola.

Predseda socialistickej dinotopie: Komplikátor 1. - občianskymi pudmi želaný, následne volený

PS: Kedy si konečne prestaneme mýliť výkon demokracie s demokraciou?
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 08:46
Nikdy sa nedá vyhovieť všetkým. Nikto tu nekritizuje akcie ako také, ale niektoré ich vlastnosti. Osobne nesúhlasím s tým, že je nalepšie robiť nič, zrušiť slávnosti, kolotoč, námestie... Ale organizátor má tiež svoje povinnosti. Mne tiež vadí hluk od kolotočiarov, ale súhlasím, že sú miesta, kde by sa dalo... Osobne mne na tých kolotočiaroch vadí, že osrávajú okolité chodníky a kríčky, keďže v maringotke nemajú záchod. Čo je to za kultúra 21. storočia ? Psíčkarov pokutuje MsP a srávajúci kolotočiari to majú "zadara" ?

My tu neriešime - ako si myslí v predchádzajúcom článku - rušenie akcii a vyhlasovanie za zlé, ale aj podnikateľ a organizátor má svoje povinnosti. Tu je miesto, kde sa pripomienky hovoria a píšu, keďže inde na to priestor nie je. Niektoré opodstatnené a iné nie. Ale ak si niekto myslí, že má Smatana 10 kont, z ktorých píše kritiku, tak sa mýlite, pretože tým, čo tu prešľapy mesta, vláda podnikateľov a mafie lezú na nervy, je postatne viac, ako by ste čakali.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 26.08.2009 08:54
Poradil som tomu občanovi niečo nad rámec súčasných zákonov?

Poradil som mu len to, ako môže v rámci súčasného demokratického systému presadzovať svoj názor. Ak ten jeho názor nie je podložený platnými normami, prípadne, ak sa k tomu názoru nepridá dostatočné množstvo jeho susedov, nič nedosiahne.

Dodržiavanie hlukových limitov a pravidiel o nočnom kľude je úplne to isté, ako rešpektovanie červenej na križovatke alebo dodržiavanie maximálnej rýchlosti.

Nemyslím si, že zarábanie, tvorba a rozvoj je možná len na úkor iných ľudí.

Takéto aktivity sa v normálnych mestách odohrávajú v buď v centre mesta (city), kde väčšinou sídlia úrady a firmy, takže večerný hluk tam nevadí. Alebo sa odohrávajú v areáloch na okraji mesta, v amfiteátroch, letných kinách, situovaných tak, aby neobťažovali obyvateľstvo.

Ak ľudia z Rozkvetu zatlačia na ochranu svojich obydlí pod hlukom, môžu pomôcť vytvoreniu dôstojného priestoru v PB na takéto aktivity.

PS: rád si dám vysvetliť aký je rozdiel medzi výkonom demokracie a demokraciou. Neviem si predstaviť systém, ktorý by sa oddeľoval od uplatňovania jeho pravidiel.
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 09:07
To by bolo krásne, keby mesto tvorila botanická záhrada a nie asfalt a betón, vytvoril by sa tým mestský park plný stromov, kvetov s lavičkami , detským ihriskom, kde by našli pohodu mamičky s detičkami, starší občania, mládež, veď aj príroda vychováva a vzdeláva. To by bola oslava Dňa Zeme-konkrétna. Každá škola by mohla zasadiť pár svojich stromčekov na "púšť" okolo fontány pred Hypernovou. To je od Vás dobrý nápad : hermeticky uzavrieť mesto, tým bolo určite myslené viesť hlavné ťahy cestných komunikácií mimo mesta. Koniec rozprávky.Ale vážne. Odpovedám na otázku: výkon demokracie si prestaneme mýliť s demokraciou vtedy, keď jej bude predchádzať úplne obyčajná disciplína a tú tvoria zákony vo všetkých demokratických štátoch, potom sebavýchova, morálka, etika...Autor si vlastne protirečí, pretože, zarábame si na živobytie všetci. Ale zarábať, hlavne,že ide "kšeft" na úkor životných podmienok ostatných ľudí, to nie je pre Vás ignorácia človeka, pre veriacich hriech, šikanérske pravidlo zárobku ako sa píše vo Vašom príspevku?
Takže zhrnuté: vážim si podnikanie kultúrne, robené srdcom s ohľadom na človeka a takí nech zarába,zarábajú. Okrem toho nemajú postavené firmy medzi bytovkami-viď, čo sa deje okolo možno budúcej spaľovne. Škoda, že nejakí verejní činitelia nebývajú v blízkych bytovkách, kde boli kolotoče. Pán Smatana, súhlasím s Vami, taký amfiteáter by vyriešil aj akcie na Strede, Rozkvete a pod. Ale stále sa cítim ako "nulový" občan, lebo takú okamžitú odpoveď aj s riešeniami ako sa dá niečo vyriešiť, dohodnúť, aké sú možnosti, či nie, toho by sme sa u verejných činiteľov tak skoro nedočkali, nech nám to prepáčia.Pri písaní odpovede ste aj rozmýšľali a nepísali suché frázy! Mám pocit, že by mi behom pár minút vysvetlili, prečo sa niečo nedá, usmiali sa, podali ruku a s úsmevom vyprevadili. Rada by som sa mýlila. Na záver prajem všetkým diskutujúcim pekný slnečný deň, nech sa Vám darí! Lucnica PS: Ak sa cíti niekto obsahom mojho príspevku dotknutý, nech mi to prepáči,nebolo to mojím cieľom!
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 26.08.2009 09:27
Som rád, ak Vám moje informácie pomohli. Ešte radšej budem, ak na presadzovanie svojich práv aj niečo podniknete. Verím, že ste neočakávali, že budem obehávať bytovky 2042 a 2043 s podpisovým hárkom v ruke - pohnúť sa musia miestni ľudia. Nebývam na Rozkvete, môžem Vám len sprostredkovať svoje skúsenosti a kontakty.
Podstatou demokracie je diskusia, vyjasnenie si záujmov všetkých dotknutých strán a spoločné nájdenie kompromisu, bez použitia násilia voči komukoľvek, kto rešpektuje demokratické pravidlá. Pokiaľ sa neozvete, váš názor bude bezhlasý.

Ale možno ste pomohli náprave už len tým diskusným príspevkom. Verte, že tento web je pozorne monitorovaný miestnymi politikmi a na to úplné minimum - inštalovanie mobilných WC a prísne dodržiavanie nočného kľudu po 22.hod - si na budúci ročník určite dajú pozor. Veď helénske hodové slávnosti sú pre nich významná časť činnosti v ich volebnom obvode.

No a ja sa zas niekde poza chrbát dozviem, že "Smatana chce zakázať helénske hodové slávnosti". Som na také zvyknutý, už sa na tom len smejem.
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 17:18
Pán Smatana, to ma ani nenapadlo! Ani ja by som nezháňala podpisy-máme predsa dobu počítačov a možnosť vyjadriť svoj názor. Nebudeme predsa ničiť papier. Ak je pravda, že naši verejní činitelia čítajú aj tieto stránky, tak predpokladám , že si uvedomia ,že ich rodinám by sa tiež nepáčili kolotočové atrakcie pár metrov od ich rodinného domu. Nikto predsa nechce zakazovať kultúrne akcie typu hodových slávností,ani iné kultúrne akcie, pokiaľ sú ľudia, ktorí sa na tento typ zábavy tešia a páči sa im. Ja mám len výhrady voči výberu pozemku. A zásadne odmietam, aby ma nejaké rozhodnutie bez použitia obyčajného sedliackeho rozumu donútilo zhruba týždeň žiť v lete od 14.00 hod. do 22.OO hod.,niekedy aj dlhšie za zavretými oknami, dvermi, aby sa aspoň trochu odhlučnil byt. Páni poslanci, veľmi prosím, o rok už nie kolotoče v obytných zónach, veď mladí prejdú za zábavou aj ďalej, nemusia ju mať skoro pod balkónom. Trošku empatie by nebolo tiež na škodu. Včera, keď som dopísala svoj príspevok, čuduj sa svete, TICHO! Kolotoče sa sťahujú preč! Tento rok tu boli rekordne krátky čas, len 4 dni tuším. Konečne sa budeme cítiť doma ako doma a obdivovať krásny výhľad na okolitú prírodu.
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 11:24
Myslím že už som pochopil aká je vlastne Smatanova rola. Ombudsman. Obracajú sa naňho ľudia ktorí majú problémy lebo valcuje ich väčšina. Nemá právomoci ako poslanec alebo úradník ale má informácie a v politikoch vzbudzuje rešpekt lebo im vie narobiť probléomy.
Anonym píše:
Čtvrtek 27.08.2009 17:37
asi nie si z mesta ak by si bol ta by si vedel ze anfik uz nejaky ten piatok nejde a ani nepôjde ale mudrovanie ti ide velmi dobre
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 12:34
Ktorý inteligent povolil to náramne "kultúrne" vŕzganie dychovky pod oknami panelákov v tak neskorých hodinách??? Myslíte si, že keď je nočný kľud od 22:00 hod., tak deti dovtedy nemusia spať? "VESELÍ" návštevníci tunajších pohostinstiev nám tu robia "kultúru" pravidelne aj po 22:00 a pravidelne po 22:00 tu nevidieť mestskú políciu. To svedčí o inteligencii vedenia nášho mesta a tým nemyslím pána primátora, ale všetkých pánov ziskuchtivých. Môžete sa hanbiť. Organizujete hody na úkor občanov.
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 13:10
Mne tá dychovka nepripadala ako kultúrne podujatie, skôr ako kúpený súhlas pána Mar.... na zlepšenie tržieb v pohostinstve. Mimochodom, takáto hlasná hudobná produkcia tesne medzi panelákmi aj keď okolo 21:00 je NEZÁKONNÁ!!! Ale to všetko schvaľuje mesto Považská Bystrica, takže sa vlastne nič nestalo, že? Vidím, že Lackovičove "maniere" si osvojilo a vyhovuje im, veľa ľudí, čo tam aj po ňom zostali takto bezohľadne "PODNIKAŤ".
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 13:27
nie, ja som nemyslel svoj príspevok tak, že sa nemáte čo sťažovať. Asi aj ja by som sa sťažoval, keby mi o 23:00 pod oknom vŕzgali kolotoče. Len si myslím, že raz za rok to nie je až taká katastrofa. A po druhé som myslel, že stavať za kinom vrámci námestia nájomné byty je blbosť kvôli strate verejného priestoru na organizovanie akcií. Lebo potom si mesto nebude môcť dovoliť usporadúvať akcie dlho do noci. Námestie- áno, ale bez bytov. Myslím si, že hluk spoza kina Mier by na mojzesovu alebo Lánsku nemalo byť počuť (neviem).
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 14:13
Asi sa mýlite, kto býva pri Hypernove ten si užíva kultúrne akcie až až... hluk počuť od kina mier veľmi dobre a dokonca aj z akcií od Msú, takže, ked sa robí v meste kultúra treba mať doma zatvorené okná...
PS: Len aby nebolo horšie ...
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 14:48
Tiež nezľahčujem ostatné výhrady, len mi dosť udrelo do očí to tvoje tvrdenie, že "Len si myslím, že raz za rok to nie je až taká katastrofa." To mám uspávať deti s týmito tvojimi slovami??? Ozaj, kde bývaš, aby nasledujúcu akciu vedeli umiestniť pod tvoje okná.. A áno, aj Lackovič by asi povedal : "..stavať za kinom vrámci námestia nájomné byty je blbosť kvôli strate verejného priestoru na organizovanie akcií." Vidím, že si taký istý arogantný hajzel, podľa tvojich názorov, ako pán bývalý primátor! Radšej odbočíš od témy a kecáš "o strate verejného priestoru na organizovanie akcií". Na komerčných "zárobkových" kravinách sa lepšie bohatne, ako na pomoci občanom tým, že im postavíme byt.... no, nemám slov, tu je zbytočné niečo písať, aj tak sú tu väčšinou iba samí "kompetentní" z PX, ktorí zastávajú iba svoje "výnosné" záujmy a postoje. Pri takýchto ľuďoch je PX dávno stratená... (PX s.r.o.)
Anonym píše:
Středa 26.08.2009 21:39
Ale nech stavajú bytovky- v Teplej, na Dedovci, v Jelšovom, v Kvášove, na Rozkvete, nech vznikajú nové sídliská, ale prečo v centre kde by mohla byť obchodná zóna? Kde sú v Považskej kultúrno- zábavné inštitúcie? Kde sú v Považskej obchodné centrá? Neverím, že by Považská Bystrica nemala takú kúpnu silu... dva obchodné reťazce v meste počtom obyvateľov v top-15? Koľko ľudí chodí do žiliny, do púchova... Kam si má človek vyraziť večer v meste kde je v ponuke len jedno kino, kde aj tak dávajú filmy dlho po premiére, navyše sa dajú už v tom čase jednoducho ukradnúť na internete? Zasmial som sa pri príspevku v iTV... že vraj máme za sebou leto bohaté na kultúru... Pýtam sa: aké boli priamo v meste akcie? jedine helenské... a potom po dedinách v praznove a spol. ale to sa veľmi neráta... Ale vidím, že v názoroch sa asi veľmi nezhodneme...
Anonym píše:
Čtvrtek 27.08.2009 00:46
Faktom je že život v centre mesta, by bez ludi tam žijúcich nemal pulz. Ludia su rozny, niektorym ruch mesta vyhovuje a iným nie. Toto rozhodnutie je na nich, pri kúpe bytu. Ale suhlasím, do centra je vhodnejšia obchodno-kultúrna zona a možno hore byty. Určite nie centrum ako lúky a koterce pre psov. Domnievam sa že vždy je vhodnejší jeden investor, ktory urbanizuje priestor ako celok. Myslí na kultúru, na zelen, na obchod, na priechodnost a dostupnosť, parkovanie atd. ... jednoducho vytvára priestor, kde si každý z nás vo svojej rozmanitosti nájde to svoje.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 27.08.2009 20:04
O tejto myšlienke mám pochybnosti. Jeden investor sa snaží optimalizovať príjmy a výdaje svojho majetku, teda skôr má tendenciu "natlačiť" na svoj pozemok toľko ziskových činností, koľko sa tam zmestí. Sotva bude investovať do činností, ktoré nie sú ziskové, prípadne prinášajú len výdavky na údržbu. Príklad: parky, námestia, fontány, lavičky, ihriská.

Za všetky jeden príklad z PB: keď Lackovičove zastupiteľstvo predalo priestor medzi hypernovou a bankami Prvej stavebnej, táto tam naprojektovala viacero polyfunkčných budov. A medzi nimi tzv. Námestie republiky, ktoré malo mať šírku tuším 50 alebo dokonca 30 metrov. Slovensko je síce malá republika, ale to nie sú rozmery námestia, skôr takého menšieho školského dvora.

Takže za vhodnejšie považujem viacero investorov, pričom mesto zohráva rolu územnoplánovacieho "dirigenta" a prevádzkuje verejnoprospešné priestory a objekty či už priamo, alebo formou mestom zriadených firiem.

Predať centrum mesta, a tvrdiť verejnosti že tam súkromník vybuduje námestie a pešiu zónu, je buď naivizmus, alebo klamanie verejnosti.
Anonym píše:
Pátek 28.08.2009 12:50
Učelovo hľadáte problémy tam kde nie su. Opäť ste si z príspevku vybral iba to čo vyhovuje Vašej rétorike. Opäť vopred staváte investorov a podnikatelov do polohy nejakých zloduchov. Nenapadlo Vás že to môžu byť ludia ktorí chápu že jedine optimalizáciou príjmov je možné prefinancovať verejnoprospešné priestory a objekty, pričom ulohu mesta nikto nezpochybňuje. Rolu územnoplánovacieho "dirigenta" by som ponechal hlavne na ludí v obore vzdelaných a nie na vševedkov čo vedia všetko. A ak si naozaj myslite, že mestom zriadené firmy budú hospodáriť efektívne (vid. čo sa deje teraz, dialo sa vždy a bude sa diať), tak potom naivný budete asi Vy.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 28.08.2009 21:08
- žiaľ, tento problém nemusím hľadať, tento problém je. Neexistujúce námestie v Považskej Bystrici, pričom posledný možný priestor bol predaný.
- žiaľ, sú aj podnikatelia - zloduchovia. Je ich len zlomok a kazia meno ostatným. Sú to tí, ktorí urobili z pojmu "developer" nadávku.
- neviem kde ste z môjho príspevku vyčítali, že územnoplánovacieho dirigenta chcem robiť ja. Píšem o meste. Táto rola mesta je v súčasnom právnom systéme nezastupiteľná.
- žiaľ, v našej krajine mestské firmy znamenajú neefektivitu, a predané firmy znamenajú tunel. Za to ja nemôžem.
Anonym píše:
Sobota 29.08.2009 03:20
"Rolu územnoplánovacieho "dirigenta" by som ponechal hlavne na ludí v obore vzdelaných a nie na vševedkov čo vedia všetko." Toto nebolo myslene na Vas, to skor vseobecne na ludi, co maju nieco podobne vo zvyku ako Vy.

"Táto rola mesta je v súčasnom právnom systéme nezastupiteľná." tu sa vo Vás trochu ozval učiteľ. No samozrejme, že je rola mesta nezastupiteľná.

"- žiaľ, v našej krajine mestské firmy znamenajú neefektivitu, a predané firmy znamenajú tunel. Za to ja nemôžem." Pravdivé tvrdenie, niet pochyb. Myslim že to vyplyva z ich statusu (z zmysle prirodzenej povahy ludskej duse) niečo ako "Všetky cesty vedú do Ríma". Myslím, že to treba vnímať ako v celku spoľahlivú premennú.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 29.08.2009 13:50
To by bolo milé, keby územný plán tvorili a ovplyvňovali len odborníci so vzdelaním.
To je taká naivná platónovská predstava "vlády filozofov".

Realita je taká, že odborníci zúradujú politickú objednávku, presadia zo svojho odborného názoru to, čo nenaráža na požiadavky lobbistov a zabránia len tomu, čo by bolo v rozpore so zákonom. Lebo sú zamestnancami politikov.
Sedím v mestskej stavebnej komisii, takže vidím na vlastné oči, ako to funguje.

Považská Bystrica nie je urbanisticky zmrzačená preto, že by do jej vzhľadu priveľa zasahovali občania - vševedkovia, ale preto, lebo spravidla vyhral nejaký záujem vplyvovej skupiny, o ktorej sa len šepká, na úkor záujmu väčšiny obyvateľov mesta.

Mojím cieľom je uľahčiť verejnosti čo najúčinnejšie vyvažovať tieto úzke skupinové záujmy.
Znamená to v prvom rade včasnú informovanosť a keď už k negatívnemu javu došlo (ako v prípade hluku na Rozkvete), ponúknuť dotknutým občanom nástroje na nápravu.

Mimochodom, odkaz pre Lúčnicu: zohnal som metodické materiály s návodmi na právnu ochranu občanov pred hlukom vo vonkajšom priestore. Ak chcete niečo proti hluku pred vašim domom robiť, ozvite sa mi - smatana@strazov.sk.
Anonym píše:
Sobota 29.08.2009 15:00
"Považská Bystrica nie je urbanisticky zmrzačená preto, že by do jej vzhľadu priveľa zasahovali občania - vševedkovia, ale preto, lebo spravidla vyhral nejaký záujem vplyvovej skupiny, o ktorej sa len šepká, na úkor záujmu väčšiny obyvateľov mesta. " tak toto p. Smatana je demagógia.

Prosím Vás aké skupiny, však sa tu od komunizmu dohromady nič nepostavilo. Toto krabicové mesto majú na svedomí urbanisti z čias socializmu. No treba povedať, že aj medzi nimi sú architekti z veľkým A. Čoho dôkazom sú niektoré budovy s ich dispozičnými riešeniami, zasluhujúce si profesionálnu úctu.

"Sedím v mestskej stavebnej komisii, takže vidím na vlastné oči, ako to funguje."
A nevidíte náhodou čo chcete vidieť. Tažko sa o tom komunikuje, ked sa zvolebnieva.

"Znamená to v prvom rade včasnú informovanosť a keď už k negatívnemu javu došlo (ako v prípade hluku na Rozkvete), ponúknuť dotknutým občanom nástroje na nápravu."
Už sa zase vopred jedná o negatívne javy. Takže ak to dobre chápem podľa Vás záujmové skupiny
majú jediný ciel - negatívne javy. Ale akákoľvek komercia, ak má fungovať musí mať prvoradý cieľ,
a to je spokojnosť zákazníkov. Takže tieto "skupiny" (ak vobec nejaké existujú) vyvíjajú úsilie, a v zápätí si veselo podpiľujú konár pod zadkom tými Vašimi - negatívnymi javmi???

Mimo iné, šikovne ste tam vsunul do zátvorky ten hluk na Rozkvete.
Mám zato, že diskutujeme hlavne o rozvoji mesta. :)))

A k platónovskej predstave, myslím že som napísal:
"Rolu územnoplánovacieho "dirigenta" by som ponechal >> hlavne << na ludí v obore vzdelaných"
Nepísal som že >> len << na odborníkov. Netreba byť povrchný, možno si treba viac krát prečítať. :)
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 29.08.2009 17:34
1. Vplyvové skupiny, ktoré kašlali na názor verejnosti, tu predsa nie sú len od roku 1989. Súdruhovia sa tiež nikoho na nič nepýtali, keď búrali starú Bystricu, odstreľovali Štefánika. A ešte pred nimi - vedenie slovenského štátu + nemeckí vojenskí poradcovia sa tiež neobracali na verejnosť, keď rozhodli o vedení hlavnej cesty cez mesto.

2. Niekoľko príkladov vecí, ktoré sa v urbanistike mesta zle urobili po roku 1989:
a/ nevhodné predaje a prevody nehnuteľností, ktoré skončili vytunelovaním: za všetky Dom kultúry.
b/ predaje a exekúcie plôch verejnej zelene (park pred škôlkou v Jelšovom, parčík Pribinova...)
c/ trasovanie diaľnice cez mesto (záujem skupiny diaľničných firiem na úkor obyvateľstva)
d/ predaj centra (medzi Hypernovou a bankami) čím mesto stratilo možnosť mať námestie.
e/ predaj pozemkov pod Tri veže/Krematórium - investor zrealizoval iný architektonický návrh aký bol predložený zastupiteľstvu.
Dlho by som vedel pokračovať.

3. Používate demagogické postupy - podsúvate mi, že záujmové skupiny majú jediný cieľ - negatívne javy. Nezmysel. Oni majú hlavný motív - zisk. Negatívne veci ako hluk, emisie, likvidácia zelene, strata verejne dostupného priestoru atď. sú len dôsledkom, nie ich cieľom. Čo by mali z ubližovania občanom. Ale prirodzene majú tendenciu dosahovať svoj zisk aj keď ich činnosť iným ľuďom prekáža. Samozrejme sú podnikatelia slušní a menej slušní a sú aj vyslovení darebáci. Nie snáď?

4. Prečítajte si niečo o pojme "občianska participácia". Je to cudzie slovo, takže s ním majú naši ľudia problémy. Naša debata začala tým, že som spochybnil vhodnosť vami navrhovaného priklepnutia verejného priestoru jednému investorovi, ktorý ho bude riešiť ako celok. A okrem osobných útokov ste nepriniesli argumenty na obhajobu tohoto tvrdenia. Tvrdím, že ak má byť účinne vyvažovaný verejný a súkromný záujem, Mesto by sa nemalo plošne predávať kľúčové časti mesta.

Spýtajte sa súčasného vedenia mesta, akú šancu majú niečo presadiť na pozemkoch v centre, ktoré boli za Lackoviča predané. Tam už jednoducho námestie nebude. Nech sa páči, choďte presviedčať Prvú stavebnú, aby pozemok "urbanizovali ako celok".

Čomu verím ja:
1. Mesto malo dať spracovať niekoľko architektonických návrhov napríklad formou súťaže.
2. Potom predložiť návrhy včítane modelov na verejnú diskusiu, včítane diskusie v zastupiteľstve.
3. Potom by odborníci zosumarizovali diskusiu, zastupiteľstvo by prijalo finálnu predstavu riešenia centrálnej mestskej zóny, zakotvila ju do územno-plánovacej dokumentácie.
4. A až potom by sa začali predávať pozemky konkrétnym majiteľom na konkrétne účely. A ešte aj tie predaje pozemkov by sa robili formou súťaže (aukcie).

Takto to funguje v normálnych krajinách a mestách. Máte lepší postup? Sem s ním. Rád sa poučím.
A prečo to v Považskej takto neprebehlo? Tvrdím že nie kvôli tomu, že by boli Bystričania hlupáci a nenapadlo ich to. Tvrdím že tento postup nebol dodržaný preto, lebo sa niekomu veľmi dobre oplatilo okamžite predať rozsiahle časti mestského centra.
Anonym píše:
Neděle 30.08.2009 19:07
K bodu 1: V roku 0 nášho letopočtu tu bola iba divoká príroda, ako si niekto dovolil to tu zastavať?

K bodu 2:
odseky a,c - sú len dohady
odsek b - kto a kedy tú pôdu deklaroval ako verejnú zeleň?
odsek d - "mesto stratilo možnosť mať námestie" - to je na svete nejaký finálny koncept, že o tom hovoríte ako o hotovej veci?
odsek e - škoda že ste tam vtedy nebol, určite by ste to prekazil

K bodu 3:
Tu sa opäť nazeráte na reálie života nejako jednostranne.
Všeobecne platné od r. 1989 je že prácou sa vytvára zisk pre uspokojenie potrieb.
HDP krajiny tvoria:
pracujúci - tvoriaci zisk reálnou pridanou hodnotou
a parazitujúci - tvoriaci zisk z ničoho skutočného.
Pracujúci sú zamestnanci, ktorých ziskom je mzda. Dalej žinostníci, podnikatelia, atd., ktorí tak isto musia pracovať. Parazitujúci sú banky, poisťovne, burzový makléri, úžerníci atd.

Parazitujúcich je málo ale napriek tomu tvoria štatisticky cca 53% HDP.
Pracujúci - to je takmer celá populácia tvorí zvyšných 47%.
Tak ako zamestnaci potiahnu za ľahší koniec, tak aj živnostníci a podnikatelia - toto je subjektívne.

Takže "motív zisku" platí pre celú spoločnosť.
A tak mám pocit, že nahliadate na zisk a podnikanie viacej očami marxizmu a leninizmu.

K bodu 4:
Určite je produktívnejšie, ked projekt zastrešuje jeden subjekt, samozrejme za spolupráce
s odborníkmi a mestom, ktoré má nastavené svoje rozvojové kritéria.
Tento Váš pohľad je pre mna, viac hláv viac kapusty. A argumentov je tam dosť, len sa neuzatvárať.

Trochu si mýlite pojmy s dojmami. To nie sú osobné útoky, to sú len úvahy, ako by ste mohol, so svojim svetonázorom a psychologickým profilom pre občanov niečo reálne vykonať alebo nie. A pre občanov - myslím hlavne bez tej marxistickej kategorizácie. Jednoducho pri práci pre spoločnosť, si nemôžete vyberať s kým budete jednať a s akým metrom budete merať. Vaše aktivity vnímam pozitívne, no myslím že z našej diskusie je každému jasné že svoj tieň neprekročíte. A tak budete chodiť útočiac v kruhu dookola, až dokiaľ sa Vám nezavrú aj tie posledné dvere.

No k tomu v čo veríte:
Mesto takéto projekty vypracovať už dalo, aj s modelmi. Boli pri tom aj odborníci. Už to len dotiahnuť do konca, pravda. A to ked urobíte bez ohladu na zisk, tak sa Vám na to každý investor vykašle. A len mi nehovorte o verejných prostriedkoch, ked mesto bude mat dlh okolo 2OO.000,- SKK. Pozemky sa už dnes predávajú tak ako ktorékoľvek iné, za trhovú cenu. A aukcia znie spravodlivo, ale je to blbosť: príde Vám špekulant čo prebije potencionálneho investora a ten sa nenechá vydierať => odíde a vy ostanete s prázdnym krámom. Investorov nie je veľa, vymenia si info a ste ako mesto v izolácii.

Posledný odstavec:
"Takto to funguje v normálnych krajinách a mestách." Takže tá Vaša idea funguje všade, len u nás nie? Kedy si už konečne preastnete nahovárať že bystričania sú nejaký iný? Toto je normálne mesto s normálnou populáciou a úplne normálnymi ľudmi. A keby ste prišiel do lubovolnéhoí mesta a spoznal dopodrobna vzťahy, tak by ste uvidel, že presne ako v Bystrici to funguje všade.

Diskutujeme, Vy sa uchádzate o verejný post, ja Vás nemám čo doučovať.
Anonym píše:
Středa 02.09.2009 21:20
Re na posledný odstavec. Bystričania nie sú normálni, lebo keby boli nevolili by 12rokov HZDS a teraz zasa asi 12 rokov SMER, prtoste katastrofy pre rozvoj Slovernska !! Asi nik pred voľbami nepočúva rádia, televízie, kde denno denne nič ine nie je iba čo títo socialisti rozkradli chudobe !!

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359