Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / O úcte k občanovi, férových pravidlách a cieľovej kamere.

O úcte k občanovi, férových pravidlách a cieľovej kamere.

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 03.04.2009 14:53
[24. februára 2009, 14:30 Diskusný príspevok, ktorý chcem predniesť na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva.] Vážené panie poslankyne, páni poslanci. V médiách práve vrcholí kauza faktúr, ktoré zaplatilo naše mesto rôznym podnikateľom. Občan Ševčík si ich vyžiadal pomocou infozákona a zverejnil ich. Považskobystričania, ktorí majú dobrú pamäť, si už možno uvedomujú, že podobnú situáciu sme tu už mali.
O úcte k občanovi, férových pravidlách a cieľovej kamere.

Autor je konateľom občianskeho združenia Klub Strážov.

Ten istý občan Ševčík sa pred štyrmi rokmi pokúšal fotografovať hlasovanie o predaji pozemkov v centre mesta spriaznenej firme. A poslanci mu fotografovať hlasovanie nedovolili. Vtedy tu ešte naozaj nebola jediná kamera, ani hlasovacie zariadenie.

Občan Ševčík to dal na ústavný súd. Kým sa vyšetrovalo, pribúdala jedna kamera za druhou. Prvá bola malá kamera nášho občianskeho združenia, potom mestská, potom TV Považie...

Prišiel návrh občianskeho združenia, aby mesto zakúpilo hlasovacie zariadenie.

Lackovič nás s tým vysmial – hlasovanie zostavil tak, že poslanci si museli vybrať, či kúpia hlasovacie zariadenie, alebo opravia plot okolo školy.

Nato prebehol ústavný súd, ktorý Jaroslav Ševčík vyhral. Na najbližšom zastupiteľstve, už prenášanom v regionálnej televízii, ho zato Lackovič obviňoval z politikárčenia a poslanci mu kontrovali.

Bola to prezentácia sily, ale aj príznak blížiaceho sa Lackovičovho konca.


Lackovič a jeho ľudia tým akoby povedali občanom – to je naša hra, nebudete nám pozerať na prsty. Ani fotoaparátom, ani menovitým zaznamenávaním každého hlasovania.

Nespokojného občana prekričíme, zosmiešnime a obviníme, že má nekalé zámery.

Podnikateľom tým zase povedal: Môžete mať dobré ceny a vysokú kvalitu, ale to na mestskú zákazku nestačí. Vy by ste si pozemok v centre mesta za smiešnych 1000 Sk za meter štvorcový kúpiť nemohli.


Páni poslanci, najmä vy zo strany, ktorá je tu vo väčšine. Vám sa už možno zdá, že ste posledné voľby vyhrali. Presnejšie by však bolo povedať, že to ich Lackovič prehral. Prišli ste však do zastupiteľstva s ideálmi, a jedným z vašich prvých rozhodnutí bol nákup hlasovacieho zariadenia, aby ľudia mali šancu vidieť pod prsty, keď sa rozdeľujú spoločné peniaze.


Teraz je tu veľmi podobná situácia. Občan Ševčík zverejnil, že mestské zákazky dostávajú aj poslanci, a za aké ceny, a ľudia sú pobúrení. Iní naopak tvrdia, že občan Ševčík si vypýtal a zverejnil faktúry len kvôli politikárčeniu. Vedenie mesta v televíziách vysvetľuje, že ste neporušili zákon. Lenže to ľuďom nestačí. Dá sa totiž správať veľmi neslušne, a neporušovať pritom žiadny zákon. A ľudia by radi konečne videli trochu slušnosti v politike.

Naozaj chcete len dokola vysvetľovať, že tie zákazky sú v poriadku, lebo zhodou okolností – opraviť zábradlie s najlepšiou kvalitu za najnižšie ceny dokáže stavebná firma vášho poslanca?

Alebo že 90 000 SKK je dobrá cena za vreckové a nástenné kalendáriky pre mestský úrad? Alebo že zaplatiť skoro 300 000 SKK za to, že sa turista môže z lavičky pred úradom zadarmo pripojiť k internetu, je primeraná suma? Nebojíte sa, že to zoberú ako prejav neúcty nielen daňoví poplatníci, ale aj tie stovky občanov v tomto meste, ktorí tu podnikajú, a vedia opraviť zábradlie, alebo majú obchod s kancelárskymi potrebami, alebo montujú internet?


Preto prichádzame s konkrétnym návrhom. Prijmite prosím ešte dnes dve uznesenia. Jedno o tom, že všetky zaplatené faktúry mesta Považská Bystrica budú priebežne zverejňované na mestskej webovej stránke, a nad 30 000 SKK aj v Považskobystrických novinkách. Je to pár riadkov. Robí to tak mestečko Šaľa, zvládne to aj informačný systém CORA-GEO, do ktorého ste už investovali niekoľko miliónov. Ak nezvládne, pošlite tabuľku s faktúrami mailom nášmu združeniu a my ju každý mesiac zavesíme na webovú stránku OTVORENE.SK. Zvládneme to za 5 minút. Hoci aj pripojení k internetu na lavičke pred mestským úradom.


Sú to spoločné peniaze. Novinári, bežní ľudia, ale aj poslanci majú právo sledovať, na čo sa vydávajú peniaze. A bude koniec klebetám a fámam.


Druhý návrh. Prijatie uznesenia, že úrad pripraví návrh smernice o zavedení elektronických aukcií. To je vlastne dražba, o ktorej vie široký okruh podnikateľov, lebo ich úrad aktívne osloví. Záujemcovia rovnako ako teraz pošlú na úrad obálky s ponukami. Na úrade sa otvoria obálky a skontrolujú sa ponuky. Potiaľto sa to robí už teraz. Lenže po otvorení obálok mesto vyberie víťaza. A nasledujú spory a pochybnosti, hlavne keď spriaznená firma podlezie konkurenta o pár korún, alebo vyhrá najdrahšia firma.

Elektronická aukcia spočíva v tom, že po otvorení obálok ešte dostanú firmy ďalšiu možnosť svoje ponuky znižovať, a to kontrolovateľným spôsobom, na internete. Dražbu môžu všetci zúčastnení sledovať na internete, a zásadne vyhráva najlepšia ponuka. Draží sa dovtedy, kým je ešte niekto ochotný znižovať cenu.


Možno opäť vyhrá pán Sádecký, alebo firma Panther, alebo pán poslanec Štábel. Ale nikto im už nebude môcť povedať, že vyhrali vďaka známostiam alebo svojmu členstvu v strane.


Nie je to ani veľká práca naviac, ani výdavok peňazí: vedia to spraviť firmy na kľúč, a ich odmena sa zaplatí percentami z ušetrených peňazí. Tak to majú v Púchove, Piešťanoch, Bytči – a šetrí im to milióny. Elektronickú dražbu sa im vypláca organizovať už na obyčajné nákupy čistiacich prostriedkov pre úrad, za 25 000 korún!

Všetky tieto usporené spoločné peniaze sa potom môžu použiť tam, kde tak zúfalo chýbajú: pre základné školy, pre domovy dôchodcov, pre nemocnice.


Premeňte prosím túto kauzu na dve pozitívne správy. Zverejňovanie faktúr, a elektronické aukcie. Sú to princípy známe zo športu: diváci sa môžu pozerať na váš športový zápas, o víťazstvo súperí podľa jasných pravidiel a o víťazovi rozhoduje technika - snímka z cieľovej kamery.


Bol by som teraz nerád, keby sa debata stočila na technické detaily, či trvá zverejnenie faktúry minútu alebo päť, či sa systém nedá obísť alebo to bude len ďalšia zásterka. Podstatné je, aby ste sa zhodli na hlavných cieľoch týchto opatrení:

  • aktívne informovanie firiem o možnosti urobiť obchod s mestom

  • rovné šance pre všetkých záujemcov

  • mesto len definuje kritériá na tovar alebo služby, a podľa jasných kritérií už môže vybrať stroj, alebo nezávislá firma

  • férová konkurenčná súťaž

  • šetrenie spoločných peňazí – primeraná kvalita za najnižšiu cenu

  • dohľad verejnosti.


Pokiaľ sa prihlásite k týmto zásadám, ľahko sa budú riešiť technické a organizačné detaily. Lebo v prípade pochybností bude stačiť položiť si otázku: je to v prospech šiestich cieľov, alebo proti nim? To najlepšie zabezpečí, aby elektronická aukcia nebola len novým náterom na starých poriadkoch.


Verím, že tieto opatrenia urobíte už vy, v tomto volebnom období. Že občania nebudú musieť čakať, kým to presadia po ďalších voľbách noví poslanci, ešte plní ideálov.

 

Každému z vás sme cez prestávku dali na stôl podrobnejšie podklady k tomuto návrhu.


Ďakujem za pozornosť.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 15:18

Veľmi dobré - no myslím, že naši " osvietenci " budú zásadne proti. Veď kôli čomu by sa im už potom oplatilo byť v zastupiteľstve ?

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 15:36
Poznáte pojem "pedagogický optimizmus"? Je to vlastne len nádej, ktorá drží učiteľov pred tabuľou, že ľudská bytosť má šancu zlepšovať sa vlastnou vôľou.
Každá kríza - a pobúrenie občanov ktoré je zrejmé z televíznych šotov aj diskusií na našom portáli - je súčasne šancou na zlepšenie.

Obiehal som počas prestávky poslancov, pár viet sme prehodili aj s pánom primátorom Adamem a viceprimátorom Haviarom. Sledujú diskusie občanov a keď som začal hovoriť o tom, že budeme navrhovať opatrenia, okamžite sami spomenuli zverejňovanie na internete a elektronické aukcie.
Uvidíme ako sa s tým vysporiadajú.

Práve beží bod "rôzne", už to nebude dlho trvať. Takže ak ste pri internete, budete vedieť výsledok ako prví :-)
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 16:04

dal si si robotu Juraj. Ale dobrý príspevok.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 17:15
Diskusný príspevok k zverejneným faktúram.
Poslankyňa a klub SNS má podozrenie na porušenie zákona o konflikte záujmov.

SADESTAV – čo sa zrealizovalo za tie 4 milióny pred kostolom? Len strhnutie starého povrchu? To podľa informácií stavbárov je privysoká cena. Firma člena okresnej rady SMERu, pána Sádeckého.
Delenie na etapy, pričom prvá etapa je 1 999 999 Sk – to ako vznikla taká suma? Súvisí to s limitom 2 milióny na verejné obstarávanie?

Firma Panther – mala doplnené do predmetu činnosti drobné stavebné činnosti až 14.6.2007, a vyhrala toľko zákazok.

Firma Cestaving - 7 106 000 SKK štatutár je ing. Pavelka, ktorý je členom predstavenstva a štatutárom, a súčasne je ing. Pavelka aj štatutárom firmy HANT BA DS kde v dozornej rade je brat viceprimátora Haviara aj jeho dcéra, Bušfyová.
Cestaving dostal zaplatenú faktúru za cestu v Jelšovom – občania sa pýtajú, kde sa sa táto cesta nachádza?

Firma HANT BA DS – minulý rok dostala od mesta za bytové domy 65 mil SKK a teraz 120 mil SKK na Rozkvete. Mesto nevyužilo elektronickú aukciu – a vo firme je brat viceprimátora a dcéra.

SNS dá podnet na NKÚ v tejto veci.

Pán primátor, pred voľbami ste kritizovali klientelistické praktiky minulého vedenia mesta. A teaz vaše vyjadrenia verbálne boli rovnaké, ako vyjadrenia predchádzajúceho primátora na obvinenia. Že nebol porušený zákon. Sklamali ste ma a mali by ste z toho vyvodiť osobné závery.

(bodový zápis - asi pred 10 minútami)
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 17:25
Primátor: Zobral pripomienku ako interpeláciu poslankyne, odpovie o mesiac. Mesto pripravuje podrobnú analýzu faktúr, ktorú prinesie na budúcom zastupiteľstve.
Elektronické obstarávanie pripravoval minulý prednosta, nedošlo k dohode s poskytovateľom, teraz na tom pracuje nový prednosta.

Zástupca Haviar: deklaroval pred voľbami že sa nebude osobne uchádzať o zákazky mesta. Je osobou oprávnenou verejne obstarávať, takže sa vyzná v problematike. Ak mu niekto dokáže že zasahoval do priebehu obstarávania, odstúpi.

Poslanec Štábel: každý sa zaujíma o to, koľko som dostal peňazí, ale nikto sa nezaujíma, čo som za to urobil. Za ten milión korún sme urobili, s výborom aj občanmi, zhruba 440 metrov odvodnenia komunikácii, spevnili 300 metrov ciest. Tieto práce sú robené podľa požiadaviek a sú robené zodpovedne. Keby sme to neurobili, nemali by sme cestu, pri cintoríne plochu zarastenú býlím, neoplotené. (+ ďalšie technické detaily vykonaných prác)
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 17:45
Je tu dlhé roky, ale ešte tu nikdy nepočul poslanca, aby o peniazoch pridelených mestskej časti hovoril v štýle "dostal som peniaze a postavili sme za ne..."
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 17:37
Pred rokom 2007 podniká ako fyzická osoba, v stavebníctve viac rokov než existuje firma.
Mal priemer 150 000 na jednu zákazku bez DPH, urobili sme zákazku poctivo, neukrátil som rozpočet mesta, iná firma by to neurobila lacnejšie.

(Ing. Babušík je predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií)
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 21:23

Haviarisko akýsi vo všetkom máš prstiská!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 22:06

O tom aký je pán Sádecký "skvelý človek" vypovedá skutočnosť aby výplatu nemusel dať neváhal chrapúnsky odkopnúť dlhoročného priateľa Feriho Špánika.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.02.2009 07:45

Zástupca Havyar: deklaroval som pred voľbami že sa nebudem osobne uchádzať o zákazky mesta. Som osobou oprávnenou verejne obstarávať, takže sa vyznám v problematike. Konečne zaznela pravda z úst súdruha viceprimátora! hi hi ako vidzíme, vyzná sa veľmo dobre!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.02.2009 10:30

Rad by som vedel preco firma SADESTAV uziva 2 garaze na rozkvete ktore mesto odpredava?Ma ich SADESTAV v prenajme???ako ich mozu predat ako nove???Plati za ne najom???Rad by som vedel aku ma SADESTAV najomnu zmluvu na Mojzeske za priestori ktore uziva alebo aj tieto ma gratis. Myslim si ze bolo by dost obcanov ktory by si zobrali tieto garaze do podnajmu.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.02.2009 10:56

Rad by si vedel..., nuž najlepšie je spýtať sa kompetentných...A daj potom vedieť aj nám.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.02.2009 13:39

Jozko tam ma vybavenie svojej firmi svoj bordel ale nie na Rozkvete ale na Mojzeske su tie garazea najom urcite neplati ved nech to zistia tyto slavny nasi poslanci

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.02.2009 14:04

priestory s makkým i??? nová doba??? kritizuješ, ale sám by si sa mal zamyslieť nad sebou! Nebude to tak???

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 17:32
Dr. Karas žiada vopred známe fixné termíny zastupiteľstva,
a webovú stránku pre poslancov. Web s materiálmi aby kvôli zápisniciam a podkladom pre zastupiteľstvo nemuseli poslanci behať na úrad stránka aj sprístupnená kde by sa dala sledovať aj činnosť kontrolóra, požiadavky aj mailom. „Viac informácií ako poslanci majú nejakí aktivisti ktorí sa poloprofesionálne tomu venujú, lebo by nás to stálo more času.“

(Komentár aktivistu: toto sme žiadali asi pred pol rokom v rokovaniach na mestskom úrade - ale prístupné aj pre verejnosť.)
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 17:42
Poslanec Janas navrhuje používanie elektronických aukcií a zverejňovanie tendrov. On nikdy s mestom neobchodoval ani zákazky brať nebude. Nikto od neho nemôže chcieť, aby obhajoval tie zákazky pre poslancov, len preto lebo je zo strany SMER. Nepovažuje to za správne a žiada zmenu.
Primátor ho podporil.

Poslankyňa Belásová navrhuje rozšírenie sľubu vedenia mesta o nepodnikaní aj na rodinných príslušníkov.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 09:59

Teraz si karolko náramne múdry, čo si to dávno nenavrhol, veď prešiel celý rok 2007, 2008 a ty si bol tichúčko..., keby sa neozval ševčík tak by si bol ticho na túto temu až do ďalších volieb, ako poslanec a člen mestkej rady si sa vôbec nezaujímal o to ako sa bašuje s mestými zákazkami. položme si otázku asi prečo, lebo kvôli teplému miestu odkopli Mikšovského a teba si takto doslova kúpili aby si robil len to čo sa od teba očakáva, teraz ša čudujem že si za el. aukciu, na tomto fóre to už Bologa prezentoval ako dobrú vec ale keby nebolo faktúr na verejnosti tak by ste o tom asi nikdy neuvažovali. Je mi to čudné že sedíš v okresnej rade s p. Sádeckým a ty o ničom nevieš, nevieš ako sa finančne zabezpečujú podujatia typu MDŽ, stavanie mája ale čo ja viem čo ešte, Pochybujem že strana je natoľko bohatá aby to zvládla z členského, takže asi z čoho , no podľa mňa asi z faktúr vystavených na mesto kde si poslancom, ak sa ti o tom ani nesnívalo a si veľký idelista a myslíš že sa toto nedeje tak bež vrátiť svoje doktoráty, lebo ... a vraj si uvažoval o kandidatúre na krajského poslanca, podľa mňa sa týmito faktúrami celá okresná rada diskvalifikovala alebo skoro celá... Aby to nebolo vaše Waterloo - si historik tak vieš čo tým myslím...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 10:05

Moja fikcia krajských volieb pre smer PB. Sranícka armáda sa rozpadla a jej ústup sa zmenil na útek. Česť si do poslednej chvíle zachovala iba stará garda. Sformovala tiež obranný štvorec a na výzvu, aby sa vzdala, reagoval jej veliteľ podľa tradície jediným slovom: "Merde!" (hovno).

Je to podobné ako v bitke pri Warerloo

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 10:24

a nie je závislý na tom, aby ho Haviar živil zákazkami.

Zato že ako prvý opustil potápajúcu sa loď, ešte nemusí byť potkan.

Aj radoví poslanci Smeru začínajú chápať, že po najbližších voľbách môžu dopadnúť ako klub HZDS. Že tam z pätnástich zostanú traja.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 10:46

dodadol tak ako dopadol, lebo tam dali skoro tie isté tváre aké tu boli predtým a tak môže dopadnúť aj SMER, ak tam nepustí nové tváre, ktoré majú dobrú povesť a nie sú závislí na podnikaní a zákazkách ale možno aj (funkciách - ťaťžko to môžem posúdiť), tak dopadnú ešte horšie ako predtým HZDS

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 11:24

Prosím ťa, nová tvár, ktorá by v tejto situácii chcela vstúpiť do považskobystrického Smeru, by musela mať za tou tvárou poriadnu dutinu. Robiť nastrčenú figúrku starým bolševikom, ktorí sa práve definitívne skompromitovali?

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 17:52
Mgr. Péli:
Ja sa priznám že som nechcel reagovať, ale aspoň okrajovo sa musím dotknúť lebo v médiách bolo aj moje meno. Obšírnejšie na budúcom zastupiteľstvo.
Poslanec je čestná funkcia za výkon ktorej nikto nemôže byť diskriminovaný. Nemožno porovnať s poslanectvom v NR SR. Aj vylučovanie rodinných príslušníkov je pravdepodobne protiústavné.
Nastupoval som ako náhradník po poslankyni Dudoňovej, zákazky som mal už pretým. Každá zákazka je dobrá, tiež musím z niečoho žiť, a moji zamestnanici a pýtam sa či poslanci majú byť diskriminovaní.

Poslankyňa Belásová: Etické záväzky nemôžu byť protiústavné. Prečítaj si zákon a tento zákon sa vzťahuje aj na poslancov NR SR. Hovorila som o podozrení, nie som orgán činný v trestnom konaní. V NR SR som vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií, pracujeme s tým zákonom na každom zasadnutí.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 21:15

ospravedlňovať!!čo je to 3000 eur proti 100.000 eur,Štábel by sa mal,Babušík!vraj s občanmi to robil,s výborom,pekne si to tam delia,už aby boli nové voľby,rýchlym krokom pôjdu..

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 22:15

ale musí, a ma tam toho viacej na rovaši ako 3 000 Eur!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 22:44

na zastupitelstve kolko mal sporov,kolko vyhral a kolko prehral,hned si urobime vyslednicu,lebo co ja viem tak prehral sud z marikou,ktora to dokola vysielala,nic viac neviem.A hlavne nech stabel s babusikom rozpisu kam preinvestovali tolke peniaze!

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 18:03
Poviem to od počiatku aby boli informovaní občania. Po minulom zastupiteľstve som požiadal pána primátora, aby mi dal zoznam faktúr nad 30 000 SKK za rok 2008. Chcem poďakovať pánovi prednostovi, že to spracoval v zákonnom termíne. Zverejnili to v Obzore, mrzí ma že v Pbnovinkách nie, bol tam len odkaz že je to zverejnené na interente. Väčšina občanov nemá internet, môžu to nájsť aj v listovej forme, na vrátnici MsÚ.
Teraz prečítam zo zásad činnosti hlavného kontrolóra Mesta Považská Bystrica. Bod 2: úlohou kontrolóra je kontrolovať nakladanie s majetkom mesta, organizácií zriadených, a na ktorých sa podieľa, pokiaľ tomu nebráni zákon... toto aj v organizáciách riadených mestom. Kontroluje účelnosť, hospodárnosť, opodstatnenosť...
Nemyslím si, že s majetkom mesta je nakladané hospodárne. Keďže som vedel že bude zastupiteľstvo, vypichol som si len dve faktúry ktoré sú každému na očoch. Pri úrade práce je jedna reťazová zábrana, ktorá figuruje na zozname faktúr a je tam uvedená na strane 9 a suma (rampa) je 211 000 SKK. Dva stĺpy, reťaz, fotobunky. Srdce mi priam plesalo keď popisoval pán prednosta ako prebiehajú výberové konania. Ja som tú rampu odfotil, poslal prvej firme na internete, nebol to ani výrobca. V priebehu dňa mi prišla odpoveď a je to dôkladne vyčíslené, presne ten istý typ s náležitosťami, čiastka 56 486 SKK. To znamená že cena realizovaná na faktúre a realita je približne štvrtinová. Chápem 10 – 20 % maržu, ale toto je 400% navrch.
Taktiež internet v meste, cez 200 tisíc korún...
(Skončil časový limit, odňaté slovo primátorom - dokončite myšlienku)
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 19:37

Hanba.Kšeftáry.Chodte k lopate na výstavbu dialnice.Lepšie miesto si nezaslúžite.Schladíte si hlavy z faktúr.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.02.2009 14:29

Kšefty? Klientelizmus? Nič nové, veď predsa žijeme v Považskej Bystrici, no a tá je súčasťou Slovenka, no a moji milí: "na Slovensku je to tak" :) Ľudia sa teraz čudujú, čo sa vlastne robí, no nebyť tých pár poviem, že zanietencov, tak je všetko v pohode a v tichúčku aaa nikoho nič netrápi, lebo čo oko nevidí, to srdce nebolí! Ale tak aspoň ľudia zistia, čo si navolili a za prácu poslancov im o nejakých cca rok a pol dajú ich vysvedčenie :) Môj osobný názor je: ano, je jedna vec, že byť poslancom v mestskom zastupiteľstve je verejná funkcia a každý má právo sa o ňu uchádzať, veď od toho sú tu aj voľby, no druhá vec je: nemal by mať poslanec aké také politologické respektíve politické vzdelanie? Preto je u mňa číslo jedna posladec Karol Janas a aj Milada Belásová, kedže tá má aspon skúsenosti s politikou. PS: nemajú byť lekári v nemocnici a starať sa o ľudí, nemajú byť právnici na súdoch a hájiť občanov, teda robiť to, čo predpokladám tak dlho a úmorne študovali??? Odpovie si azda každý sám

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 26.02.2009 19:00

Ach ty trulko vraj Belasová a Janas dalsie tarajúce stranicke opice preber sa

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 10:30

a ta by mala čo robiť čo tak úmorne študovala, počul som že Beláska vie zberať špargľu v Nemecku, robiť nástenky, nosiť tangáče- to je na odľahčenie témy a predávať herbalife, ozaj kvalitná príprava na poslanca, veď preto aj NR SR robí také zákony aké robí a to nevraviac o poslancovaní v PB, asi si myslí že je ta slávna bývalá talianska poslankyňa ČIČOLÍNA, ale pokiaľ viem tá sa preslávila v inej polohe. O janasovi nejdem písať nič už je tu o ňom na webe dosť trefne popísané, jedine by som mohol dodať - karierista ako bič ( nomenklatúra SMERu)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 10:36

Lenže, keď takáto nevzdelaná Čičolína dokáže nakopať INŽINIERA Haviara a MAGISTRA Péliho a DOKTORA Adameho, tak ako som to včera videl na ITV, tak za veľa nestojí to vedenie mesta a jeho experti. Veď PRÁVNIKA Péliho strčila do vačku, aj s jeho protiústavnosťou. Čo by bolo protiústavná na tom, keby Haviar sľúbil, že ak niekto z jeho rodiny urobí kšeft s mestom, odstúpi z funkcie? Veď odstúpiť z funkcie môže každý, kvôli čomu len chce. Péli zostal ticho. Už sa nečudujem, že prehráva jeden súd za druhým, keď ho dokáže v oblasti práva usadiť nástenkárka.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 10:39

Máš pravdu nemali by tam sedieť ostatný menovaný ale som toho názoru že ani pani nástenkárka by tam nemala byť...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 18:54

A koho teda?Ševčíka al. Smatanu?Tak sa už ujednoťte koho ideme podporovať.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 19:03

do mesta by mali kandidovať : FANTOMAS, Mickey Mouse, Michael Jackson, Vinetou, Rumburak a ďaľšie svetové kapacity

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 28.02.2009 12:34

nemala by tam sediet, ona verejne na zastupitelsvte vylasila ze ani jeden s mestskych poslancov nie je na jej urovni, ze ona je pani poslankyna NRSR...o co viac je tato teta viac mestsky poslanec ako iny, ktoreho zvolili obcania??? nech si vstupi do svedomia nie je o nic lepsia hlasna truba ako ostatni

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 28.02.2009 16:36

ved to, že na klientelizmus na mestskom úrade neupozornil žiadny poslanec svedčí, že tam ani jeden nemá čo hladat

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 27.02.2009 22:01

a potom treba reagovať,tiež som si myslel že ich je veľa,ale opak je pravdou,dosť ich povyhrával.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 28.02.2009 19:15

Belasová sa dnes v televízi pýtala akú cestu no akú cestu? no cestu v jelšovom popod moj dom priamo do domu pánu Harvákovi. SŠ

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 24.02.2009 20:21
Skôr než mi primátor udelil slovo, skonštatoval, že sa staviam do roly morálnej autority a preto sa zaujímal o to, či mám za svoje aktivity (aj neodborné) nejaký trvalý príjem. Kvôli posúdeniu morálnosti. Neodmietol som odpovedať - ubezpečil som pána primátora, že za svoje verejné aktivity nemám žiadny trvalý príjem. Ale musel som ho upozorniť, že pokiaľ považuje za nemorálne robiť verejné aktivity za trvalý príjem, tak má morálny problém on. Lebo za verejnú funkciu primátora berie trvalý plat.
Na oplátku som sa ho spýtal, ktoré moje vyjadrenia považuje za neodborné. Po zopakovaní mojej otázky naznačil, že "napríklad o kôrovcovi". Ku kôrovcom (vodným článkonožcom) som sa v živote nevyjadroval, ale pochopil som, že myslí podkôrnika (lykožrúta smrekového). Keď som skúsil načrtnúť svoje vzdelanie v tejto oblasti, upustil od otázky. Taktiež spomenul moje členstvo v komisii pre životné prostredie, výstavbu a dopravu, ako nejaké privilégium udelené mi po voľbách. (Nie je vhodné posudzovať vlastnú prácu, ale v komisii mám asi najmenšiu absenciu, často vstupujem do diskusií a mojou osobnou témou je zapájanie verejnosti do rozhodovacích procesov - vďaka čomu je naša komisia jediná, ktorej zápisnice nájdete na webe. Po skončení schôdze som oslovil predsedu našej komisie, či boli nejaké výhrady k mojej práci - údajne žiadne, ani sa tým nikto nezaoberal).
Po tomto neobvyklom úvode (netrúfam si hodnotiť účel primátorových otázok, keby ho zaujímali len osobne, mohol ich položiť počas nášho rozhovoru cez obednú prestávku) ma upozornil, aby som dodržal limit 5 minút. Pokúsil som sa nahustiť do vymedzeného času podstatu návrhov (v texte sú zvýraznené boldom). Pridal som informáciu, že je podivné, ak sa minulému prednostovi nepodarilo rozbehnúť elektronické aukcie, a súčasný na tom "ešte musí pracovať". Lebo e-aukcie sú službou, ktorú firmy dodávajú na kľúč, stačí im len zavolať, a firmy to rady zorganizujú hoci aj na druhý deň. Pričom je to aj podstane dôveryhodnejšie, ako keď systém nastavujú a prevádzkujú pracovníci úradu. Nie je to drahé, lebo firmy sa zaplatia len percentami z ušetrených výdavkov. Potom mi predsedajúci alebo technik mikrofón vypol. Najviac ma mrzí, že som už nestihol povedať, že zverejňovanie a e-aukcie nie sú nejaké samoúčelné hračky, ale riešenia, ktoré dokázateľne šetria spoločné peniaze, ktoré keď sa vyplýtvajú, chýbajú v školách a nemocniciach.
O našich návrhoch predsedajúci hlasovať nedal, a nenavrhol to ani žiadny poslanec.
Takže to zatiaľ zdá sa vyzerá na ten menej výhodný scenár, popísaný v článku.
Netreba byť prorokom na to, aby bolo jasné, že sporné faktúry budú rezonovať aj pred komunálnymi voľbami. Verejný tlak na férové obstarávanie a úspory bude stále silnieť, ten proces nikto nezastaví. Akurát niektorí politici tento proces budú podporovať skutočne, a iní sa tak budú len tváriť.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 22:18

ztmieva sa. Skoro nemám slov...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 24.02.2009 22:48

vyzerá to pekne na figu,ale Tebe to ako vidím vôbec nevadí,tak potom je to v poriadku.Pekný bordel tam máš p.Mudr.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 25.02.2009 07:57

pre vsetkych, ktori sa chcu podielat na zivote v meste davam do pozornosti 4 vyzvy uverejnene na www.intenda.sk: Oživujeme verejný priestor, Rozvíjame občiansku identitu, Ďalej znižujeme prahy, Podporujeme individuality.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 28.02.2009 19:46
  1. Smatana je pre nás morálna autorita.A vy a spol ste pre nás už len HLUPI ZLODEJI.Všetci sme to mali možnosť vidieť na ITV.Aby vás šlaktrafilo.s pozdravom vaši voliči
Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 28.02.2009 19:58

pán Adam, ktoré chodníky boli v meste ohrnuté ??? pred MsÚ a pred vašim barákom ??? My všetci sme asi slepí, je rozdiel medzi nasolenými a ohrnutými chodníkmi. Vetci sme sa brodili v nasolenej bačorine ...Za tie peniaze, no, slšne odflaknutéééééé...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 28.02.2009 20:47

za tu almužnu, čo bere Megatunel, pardon, Megawaste za údržu!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.03.2009 20:18

to je primitívne chovanie komunistických špinavcov z důb totality a súčastnosť v Považskej.To ste vy!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.03.2009 20:33

Smatana rozdal poslancom reklamný leták na elektronickú aukciu. Softwer ponúka firma kde je konateľ nejaký Smatana.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.03.2009 21:04

bol ten ujko na záver-toho nechal súdruh hovoriť asi 10minut tie závezky a iné chu.oviny.Tak ten by mohol byť primátorom a možno aj prezidentom C: C: C:

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 01.03.2009 21:58
Smatana rozdal poslancom článok z denníka SME o elektronických aukciách. Tu si to môžete pozrieť:
http://ekonomika.sme.sk/c/4162208/aukcie-setria-mestam-miliony.html

Keďže ten materiál obsahuje rozhovor s konateľom jednej firmy, pozrel som sa do obchodného registra, či tam nemám menovca. Nemám.

Pozrel som sa aký softvér táto konkrétna aukčná firma používa. Zahraničný - proe.biz.
Takže zase žiadny Smatana.

Takže musíte si vymyslieť iný šialený dôvod, prečo presadzujeme elektronické aukcie.

Ten pravý dôvod - aby mesto ušetrilo peniaze, ktoré potom možno použiť pre školy, domovy dôchodcov, cyklotrasy, údržbu parkov - musí byť pre vás úplne nepravdepodobný.

Elektronické aukcie, ak sa urobia poriadne, sú naozaj silným nástrojom proti korupcii a klientelizmu. Kazia kšeft dohadzovačom na úradoch. Stojí za to oddialiť ich nasadenie, hoci aj za cenu priameho klamstva.



Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 01.03.2009 22:15

nenažratí,podlí,klamári.Odstrániť ich je jediná cesta.Vie to Mudr.i občania nato už prichádzajú.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359