Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Návrh zásad pre činnosť komisií: Laik sa diví, odborník žasne!

Návrh zásad pre činnosť komisií: Laik sa diví, odborník žasne!

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 11.02.2011 11:45
[2011-02-10] Prezerám si materiály na zajtrajšie zasadnutie mestskej rady a čo nevidím: v návrhu "Zásad pre zriaďovanie a činnosť komisií Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici" stojí veta: ZASADNUTIA KOMISIÍ SÚ NEVEREJNÉ. Takto si naozaj transparentnosť nepredstavujem! Pár argumentov pre zmenu tohoto ustanovenia:
Návrh zásad pre činnosť komisií: Laik sa diví, odborník žasne!

Dokedy ešte bude treba v Považskej Bystrici pripomínať, že čo nie je tajné, je verejné?

- Zákon o obecnom zriadení, ani žiadny iný zákon, prístupnosť mestských komisií nerieši. Na "nariadenia zhora" sa teda v tomto prípade vyhovárať nemožno.

- Zásady pre zriaďovanie a činnosť komisií, platné v minulom období, neobsahovali žiadne takéto ustanovenie.

- Ako člen komisie pre životné prostredie, výstavbu a dopravu v rokoch 2006 - 2010 som zažil postupné "otváranie" našej komisie. Spočiatku sa o prítomnosti každého nečlena hlasovalo. A aj keď bola prítomnosť "návštevníka" odhlasovaná, obvykle bol opäť vyzvaný opustiť zasadaciu miestnosť predtým, ako komisia začala hlasovať.

- "Nohou do dverí" sa stalo zverejňovanie zápisníc z komisie práve na stránke PB.OTVORENE.SK. A v diskusii pod článkami sa častokrát objavili aj informácie zo zákulisia. Členovia komisie zistili, že úniku informácií sa prakticky nedá zabrániť.  Zverejňovanie týchto informácií vzbudilo aj záujem médií: práve na komisiách sa dá dozvedieť o problémoch ešte skôr, než sa dostanú do zastupiteľstva.

- Nasledovalo štátnické rozhodnutie predsedu našej komisie, Ing. Juraja Pekára: navrhol, aby sme odhlasovali uznesenie, ktoré bude platné dlhodobo, a ktoré bude umožňovať médiám zúčastňovať sa našich zasadnutí. Uznesenie bolo prijaté a uplatňované. Dodatok o vylúčení médií v prípade potreby sme nemuseli uplatniť ani raz. Veď sa rokovalo o veciach verejných.

- Pozvánky na komisie sa začali zverejňovať aj na webovej stránke mesta.

- Na konci volebného obdobia mohol Ing. Pekár konštatovať, že otvorenie komisie médiám a verejnosti prinieslo len samé pozitíva, a nedošlo ani k jednému prípadu, že by sa novinári alebo prítomní občania zachovali nekorektne.

 - Inak sa vyvíjala situácia vo finančnej komisii: Potom, ako týždenník Obzor zverejnil materiál o predaji mestských pozemkov v Orlovom, člen komisie Miroslav Stacho navrhol, aby boli novinári z rokovania vylúčení. Komisia takýto návrh odhlasovala a novinári museli opustiť zasadačku. Odôvodnenie od autora návrhu znelo, že rokovania sú pracovné, a médiám nech dá informáciu po skončení rokovania predseda komisie. (Nemusím asi pripomínať, že aj napriek - alebo vďaka? - utajenosti rokovaní tejto komisie je v súčasnosti mesto Považská Bystrica v žalostnej finančnej situácii.)

- Chcem veriť, že na zajtrajšom rokovaní Mestskej rady bude príslušné ustanovenie zmenené tak, aby sa prítomnosť verejnosti a médií na rokovaniach všetkých komisií stala v Považskej Bystrici štandardom. Inak budem musieť toto ustanovenie napadnúť na rokovaní mestského zastupiteľstva. Dúfam, že to nebude potrebné: veď členmi mestskej rady sú hneď dvaja členovia bývalej "otvorenej" komisie pre životné prostredie, Ing. Juraj Pekár a František Matušík.

- Istú výnimku z verejnej prístupnosti komisií môže mať len komisia pre ochranu verejného záujmu, pretože sa zaoberá dokumentami, ktoré obsahujú citlivé osobné údaje nielen o poslancoch, ale aj o ich rodinných príslušníkoch. Táto komisia však má stanovený samostatný rokovací poriadok, takže ustanovenie o verejnosti by sa na ňu aj tak nevzťahovalo.

Prečo mi tak záleží na verejnej prístupnosti komisií, keď ako poslanec sa na ich rokovania bez problémov dostanem? Pretože verejný dohľad nad činnosťou orgánov mesta je základným protikorupčným opatrením.

Slnečné svetlo je najlepším dezinfekčným prostriedkom.

 

 

 

Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 21:11
No diky,
Žeby sa začali naplňovať obavy z nového vedenia ?!
Super plat...no dobre bez náhrad...
Pani primátorová - direktorka ZŠ Papradno...
Neverejné komisie...

Čím nás ešte prekvapí ???
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 10.02.2011 21:17
Nerozumiem súvislosti so zamestnaním primátorovej manželky. Obec Papradno predsa nespadá pod Považskú Bystricu. Zriaďovateľom ZŠ Papradno je obec Papradno, s vlastným starostom a poslancami.
Anonym píše:
Pátek 11.02.2011 23:47
Isteže obec Papradno, nespadá pod PB.
Len som tým chcel poukázať, na kroky pána primátora
a v konečnom dôsledku
" kritizovať "
neverejné zasadanie komisií.

Je pravdou, že ani v minulom období sme nevideli
priamo priebeh zasadnutia komisií,
hoc ich činnosť bola spomenutá na TV Považie.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 21:25
Nedávno sa uskutočnila konferencia ohľadom týraných žien. Napočítal som cca 40 odborníkov, ktorí odborne vedia o čom vravia a pochádzajú z Považskej Bystrice. A to je len jedna oblasť. Prečo sa teda nepozve časť z odborníkov do komisí, ale tlačia sa tam v komisiách samí masírovači vzájomných brušiek, ktorí si prihadzujú jeden druhému a veľkolepo oslavujú každý prd?
Anonym píše:
Pátek 11.02.2011 07:37
Funkcia starostu je verejná funkcia, ktorá sa nevykonáva v pracovnom pomere. Z uvedeného vyplýva, že starosta obce nie je zamestnancom obce. Právne postavenie a platové pomery starostov obcí a primátorov miest upravuje osobitný predpis - zákon č. 253/1994 Z.z. Podľa uvedeného zákona, starostovi počas výkonu funkcie patrí dovolenka na zotavenie, pričom na jej účely sa primerane použije osobitný predpis - zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce. Z uvedeného vyplýva, že starosta obce má nárok na dovolenku za kalendárny rok v základnej výmere štyri týždne a ak starosta dovŕši do konca kalendárneho roka aspoň 15 rokov pracovného pomeru (resp. náhradných dôb), má nárok na dovolenku vo výmere piatich týždňov.
Keďže na odmeňovanie starostov obcí a primátorov miest sa nevzťahuje zákon č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, nie je možné starostovi predĺžiť výmeru dovolenky o ďalší týždeň, tak ako to vyplýva z Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z.z.

Prajem pekný deň
Anonym píše:
Pátek 11.02.2011 08:51
predsa len má viac tej dovolenky ako obyčajný smrteľník, tkaže pardon

podľa kol. zmluvy vyššieho stupňa

d) vyššie územné celky a obce, ak v súlade s § l ods. 4 zákona o odmeňovaní nepostupujú
podľa Zákonníka práce,
2. Základná výmera dovolenky je päť týždňov. Dovolenka vo výmere šiestich týždňov patrí
zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného
pomeru po 18. roku veku.

Anonym píše:
Sobota 12.02.2011 07:04
Opäť Alenka zablúdila do Ríše divov?
Ako Alenka nepochopila Janasovu volebnú stratégiu vymývania mozgov dôchodcom, tak Alenka nechápe docentovu (TN univerzity :) stratégiu vládnutia v Mogoňove!
To sa ešte Alenka nadiví :)))
Anonym píše:
Sobota 12.02.2011 21:35
Karol-Hadie vajce melie: "nemám s tým problém"

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359