Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / LACKOVIČ PADOL. Čo bude nasledovať?

LACKOVIČ PADOL. Čo bude nasledovať?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Úterý 05.12.2006 03:59
[5. december 2006. Komentár.] V sobotňajších komunálnych voľbách vyhral kandidát koalície SMER-SD + SNS + SDKU-DS + SZ Miroslav Adame a získal dvojnásobný počet hlasov než doterajší primátor Ľuboš Lackovič (HZDS-ĽS). V absolútnych číslach: Adame 7351 hlasov, Lackovič 3700 hlasov. A vymetenie HZDS sa konalo aj v zastupiteľstve.
LACKOVIČ PADOL. Čo bude nasledovať?

Foto: JD

V doterajšom zastupiteľstve malo HZDS 17 z 23 poslancov, pričom reálne Lackovič vládol s ešte väčšou prevahou – jednomyseľnosť hlasovaní presahovala 90%, a dvaja „opoziční“ kandidáti nie náhodou neskôr skončili na kandidátke HZDS.

Z poslancov volebného obdobia 2002 – 2006 sa do nového zastupiteľstva dostali len Vladimír Bačík, Marta Kavecká, František Matušík, Jozef Keruľ, Jozef Kostelanský a Pavol Jurčík (poslední štyria z nich sú HZDS). SMER získal 12 poslaneckých miest, SNS 4, HZDS 4, KDH 1 a dvaja poslanci sú nezávislí.

Považská Bystrica teda konečne absolvovala to, čo Slovensko v roku 1998: odstavenie mečiarovskej garnitúry od moci.
Na takomto výsledku však nemá najväčší podiel víťazný kandidát alebo víťazná koalícia. V týchto komunálnych voľbách sa nevolilo za Adameho a SMER, ale proti Lackovičovi a proti doterajšiemu zastupiteľstvu. Adame bol relatívne neznámy kandidát bez výraznejších tém. Štyri skratky koaličných strán za menom mu však poskytli to, čo voliči žiadali: reálnu šancu poraziť Lackoviča.

Považská Bystrica zložila podobnú skúšku ako Žilina. Dokázala to, čomu sama neverila – zbaviť sa zdanlivo neohroziteľného kandidáta, ktorý vládol už tretie volebné obdobie, mal pod kontrolou lokálne noviny aj televíziu a neváhal použiť na podporu svojej kampane aj mestský rozpočet (bombastická kampaň Mesto pre skvelý život, 4 miliardy investícií...).

Pokúsme sa pozrieť na príčiny takejto výraznej porážky Lackoviča a jeho poslancov. Veď podobne ako Slota v Žiline tu nemal Lackovič 4 roky žiadnych viditeľných kritikov z prostredia politických strán! Príznačné je, že venoval prakticky celú 32 stranovú publikáciu na kriedovom papieri (Diaľnica pred bránami mesta), distribuovanú do všetkých domácností, polemike s diaľničnými občianskymi združeniami a Klubom Strážov. Slota sa podobným spôsobom v Žiline potýkal s občianskym združením Za krajšiu Žilinu.

Lackovič nikdy nebol obľúbeným, charizmatickým lídrom. V meste mal vždy skôr povesť prešibanca, malého regionálneho diktátora, ktorý však bol v základných ťahoch politickej taktiky v porovnaní so svojimi konkurentmi o ligu vyššie. Politickú opozíciu mal odhadnutú dobre, nová garnitúra skutočne v týchto dňoch nevie o meste oveľa viac, než sa dočítala v Lackovičových propagačných materiáloch. Jeho najvážnejšou chybou bolo podcenenie obyvateľstva Považskej Bystrice. Nevkusná architektúra v centre mesta, naviac vo vlastníctve osôb priamo prepojených na mestský úrad, dopravný kolaps, diaľnica stále len pred bránami, konflikty s vyvlastňovanými ulicami, „hlásne trúby“ TV Marika a Považskobystrické novinky, a nakoniec posledná kvapka do kalicha voličskej trpezlivosti – luxusný propagačný materiál na vlastné úspechy, vydaný za mestské peniaze, ktorý našiel vo svojej poštovej schránke prakticky každý obyvateľ mesta. Rozpor medzi virtuálnou realiou na kriedovom papieri a pohľadom z okna bol už neznesiteľný aj pre tunajšie pomerne odolné obyvateľstvo.

S odstupom času tiež vidíme, že v poslednom volebnom období si Lackovič vo svojej zdanlivej neohroziteľnosti začal vyrábať vplyvných nepriateľov. Najzreteľnejší je príklad TV Považie, ktoré sa presunulo z pozície záujemcu o spoluprácu do roly hlavného regionáleho mediálneho oponenta výlučne kvôli primátorovej bohorovnosti.
Opozičné médiá a „takzvaní aktivisti“ nepochybne zohrali svoju rolu. Dôsledky Lackovičovej politiky však už začali byť viditeľné doslova voľným okom. A tak padol.
Bolo by však teraz predčasné s pocitom dobre vhodeného volebného lístka prestať sledovať regionálnu politiku. Nová garnitúra je stelesnením neistoty. Treba jej čo najskôr začať klásť mnohé otázky.

 • Ako sa mieni vysporiadať s Lackovičovou érou? Nový primátor Žiliny už avizoval, že dá na mestskom úrade vykonať externý audit.
 • Zmenia sa mená na kľúčových postoch mestského úradu? Mieni nový primátor nahradiť prednostu Čekana, alebo vedúceho odboru rozvoja mesta Pekara?
 • Ako sa prejaví zmena pomeru síl v nemocnici, na základných školách, v mestských firmách?
 • Mieni konečne premeniť Považskobystrické novinky na úradný vestník, alebo hlásna trúba len prejde z jedných rúk do druhých?
 • Bude sa prehodnocovať zmluva s TV Marika, alebo aspoň požadovať za toho 2,5 milióna ročne primeraný program?
 • Začne sa konečne skutočná diskusia o architektonickom riešení centra mesta, alebo sa len odkáže na chyby predchodcov, ktoré sú už nekorigovateľné?
 • Bude v ďalšej fáze územný plán skutočne prerokovaný v jednotlivých mestských častiach?
 • Zmení sa postoj mesta k preložke hlavnej cesty a začne sa konečne správať k obyvateľom ohrozovaným vyvlastňovačkami ako k spoluobčanom, a nie ako k verejným nepriateľom?
 • Presunú sa konečne rokovania zastupiteľstva do popoludňajších hodín, tak aby boli prístupnejšie verejnosti, alebo sa aspoň začnú v nočných hodinách vysielať nezostrihané záznamy z mestského parlamentu? Začne zastupiteľstvo zaznamenávať hlasovania menovite - či už ručne alebo za pomoci hlasovacieho zariadenia?
 • Začnú sa sa na webovej stránke mesta s dostatočným predstihom zverejňovať materiály pripravované na prerokovanie v mestskej rade, komisiách, výboroch mestských častí a na zastupiteľstve?
 • Skončia sa „nadštandardné vzťahy“ s istými, najmä stavebnými firmami, alebo dôjde len k ich výmene?
 • Prestane úrad robiť problémy bytovkám, odpájajúcim sa od centrálnej dodávky tepla?
 • Začne nové zastupiteľstvo pracovať na svojom etickom kódexe a konkrétnych opatreniach na zníženie rizika korupcie?

Volebný výsledok z 2. decembra 2006 si nesporne zaslúži oslavu. Nesmieme však zabúdať, že za stabilizovanú sa demokracia v nejakom regióne považuje až vtedy, keď dôjde k druhej pokojnej a zákonnej výmene moci. Historická skúsenosť z roku 1989 je tvrdá: odstránenie jedných darebákov ešte neznamená, že nebudú nahradení druhými.  Pod vplyvom moci sa na nich dokonca môžu premeniť dovtedy slušní ľudia. Považskobystričania sa budú musieť vo svojom občianstve trochu rozhýbať, aby nemuseli aj v roku 2010 absolvovať voľby v štýle „vymetenie Augiášovho chlieva“.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 09:22

pan Smatana, keby vyhral Vami podporovany kandidat Sevcik, hovorili by ste o vitazstve zdraveho rozumu a spravnej volbe obcanov? viete iba kritizovat. Ani Vas ludia nezvolili, napriek tomu/ alebo mozno prave preto, ze ste relativne znamy a distribuujete zarucene rozumy po celej PB.....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 09:59

A že vraj, stedoškolský učiteľ. Nepripomina Vám to niečo?...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 10:28

a mozno ze keby kandidoval nekorumpovatelny pan Smatana, bol by nastoleny "svetovy mier" a mali by sme mesto pre krasny zivot...hihi... ved mozno bude mat prilezitost v roku 2010 pri prilezitosti vymetania augiasovho chlieva...drzim palce!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 21:04

A čo nám to má pripomínať? Mohli by ste mi priblížiť ako si predstavujete, alebo lepšie povedané NEPREDSTAVUJETE stredoškolského učiteľa?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 06.12.2006 08:13

Je dôležité oddeliť pedagogickú činnosť od mimoškolskej činnosti. Najmä z pohľadu k študentom. Dodržiava sa to?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 11:35

Mozem iba suhlasit. Uvidime najblizsie 4 roky, ci tato "ZMENA" ako pan Smatana tolko chcel, bola prospesna obcanom PB. Toto bolo len o zavisti a pride mi nanajvys trapne a evidentne absolutne bez argumentov, ked sa spomina kriedovy papier na propagacnej brozure. To uz je prosim pekne o com? Ste si na to iste mohli vytlacit aj vy. Takyto papier sa bezne pri podobnych materialoch pouziva, tensi papier s nizsou gramazou na taky pocet stran a pri takom pouziti aky mala ta brozura asi mat, sa nehodi. Ale to len na okraj. :)

S pozdravom

Priv

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 06.12.2006 01:00
Osobne nemám z princípu nič proti kriedovému papieru. Veľmi mi však vadí, ak sa naň za MESTSKÉ peniaze tlačia "účelové publikácie", ktoré sa distribuujú 4 dni pred voľbami. Vám sa na nich podarilo nájsť nejaký iný účel, než volebná kampaň pre Lackoviča a HZDS? Ja to považujem za typický príklad zneužitia funkcie. A jedna z prvých vecí teraz bude, že sa spýtame nového pána primátora, koľko to celé stálo a čo si o tom myslí. A či nám aj on za naše peniaze bude o 4 roky vysvetľovať, ako sa pod jeho velením vlastne máme dobre.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 06.12.2006 00:54
1. Áno, aj keby vyhral Ševčík (Martaus, Tesková, Fábry) považoval by som to za lepšie rozhodnutie občanov, než zakonzervovanie Lackovičovej garnitúry na ďalšie štyri roky.
2. Neviem len kritizovať, viem aj chváliť, ale za to, čo sa doteraz dialo v meste dobrého, sa dostatočne vychválili sami. Viac než bolo vkusné. Pokiaľ narážate na to, že som zatiaľ v meste neobnovil žiadny chodník, tak to si naozaj sypem popol na hlavu.
3. Áno nezvolili ma, a čo teraz? Nikomu nebránim písať komentáre o tom, prečo, ak mu za to stojím. Ja radšej píšem o Lackovičovi a Adamem, myslím že to ľudí zaujíma viac, ako jeden kandidát na Lánskej, ktorý naviac 4 týždne pred voľbami odišiel na zahraničnú stáž.
4. Zaručené rozumy po celej PB... keď ti niečo chýba, tak si to urob. V PB mi už roky chýba politický komentár. Existujúce médiá sa zmôžu maximálne na to, že dajú priestor na vyjadrenie viacerým stranám. Ale luxus vlastného podpísaného názoru... Ak o niekom viete, rád si počítam.
5. Pokiaľ Vám moje/naše názory vadia, nič ľahšieho. Nechodiť na tento web, odhlásiť mail, ak vám náhodou niekto niečo hodí do schránky, rovno do koša. Nejde to z Vašich peňazí, na rozdiel od Noviniek, Mariky a "účelových materiálov mesta".
A na rozdiel od týchto médií - na portáli OTVORENE aj v e-mailovej diskusii môžete slobodne publikovať svoje názory, bez toho, aby Vám ich niekto schvaľoval, ako na mestskom webe.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 10:36

Nekritizujme,počkajme čo bude.Prídu noví ľudia, nové myšlienky. Nemajme mylné predstavy kto ostane a kto nie. Všetci vedúci odborov a oddelení budú musieť odísť + časť referentov riťolízačov.Nehovoriac o firmách kde má zastúpenie Lackovič a jeho ľudia. Takže Lackovič, Dubnička, Pekár.....dovidenia navždy. Isto ich zamestná Chudovský alebo Povbyt.Aj smetie treba zbierať.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 10:59

Lucia, Nemyslím si, že p. Smatana „iba kritizoval“. Dokonca ani v tomto príspevku. Naopak, myslím si že veľmi objektívne zhodnotil minulé obdobie 12 rokov pod taktovkou L. Lackoviča. Zhodnotil aj volebný výsledok komunálnych volieb a nastolil otázky, ktoré sú v povedomí každého z nás. To, že jeho príspevky na minulé volebné obdobia boli prevažne kritické, vyplýva z reality, ktorá tu posledné roky bola. Realitou bolo rozpredávanie mestského majetku (napr. Technické služby mesta, atď), mestských pozemkov za neuveriteľné ceny vybraným osobám (aj za 10 (desať!) Sk/1m2), zadávanie zákazok spriazneným firmám bez výberových konaní (alebo aj s nimi) a iné. Neviem, či ste niekedy sledovala naživo zasadanie ms. zastupiteľstva. Ale ja viem, že p. Smatana ale aj p. Ševčík pravidelne, a to na úkor svojho času a svojej rodiny. Boli prví, kto výstupy z týchto rokovaní dokázali objektívne zhodnotiť a informovať aj širokú verejnosť. Boli to oni, ktorí dokázali verejne dokumentovať hlasovanie poslancov napr. pri predaji pozemkov v CMZ pod „Tri veže, resp. Krematóriom“, čo bolo v tom čase nevídané a poslanci hlasovaním zakázali Ing. J. Ševčíkovi ďalšie fotografovanie. Bol z toho precedens, ktorý skončil na Ústavnom súde a prehrou a hanbou Ing. Lackoviča ako primátora. Čo bolo vtedy nevídané, je dnes samozrejmé a dnes bežne dokumentujú priebeh zastupiteľstva aj 4-5 médií. Ale niekto ten prvý krok musel urobiť. Výsledok tohto monitoringu bol uverejnený v občasníku Považská Bystrica OTVORENE, kde sa v zhutnenej forme a v pravý čas predložili najzávažnejšie kauzy minulého obdobia, o ktorých mnohí ľudia ani nevedeli, alebo ak aj vedeli, tak na ne pozabudli. Nie je teraz až tak podstatné kto vyhral. Podstatné je kto prehral! A to aj vďaka informáciam, ktoré sa ľudia včas dozvedeli a mohli sa rozhodnúť. Aj p. Smatanu, aj p. Ševčíka považujem za silné osobnosti, ktoré sa nenechajú ovplyvniť podružnými vplyvmi, a preto sa môžu obaja zdať v očiach širšej verejnosti občas aj kontraverzní. Ale to je normálny jav. Dosť pozorne som sledovala predvolebnú kampaň, ale nevidela som napr. p. Adameho v jedinej priamej diskusií s občanmi (ak nerátam nejaké partajné akcie, resp. návštevy v domovoch dôchodcov), podľa vzoru Lackovič. Rovnako, aj plagátové heslo „láskavej starostlivosti o mesto“ je dosť slaboduché. Primátor mesta by mal byť podľa môjho názoru osobnosťou, ktorá má základný prehľad o meste. A to v tomto prípade p. Adame pri všetkej úcte k nemu nie je.

Maja

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 11:41

Maja,

nechcem spochybnovat zasluhy p Smatanu, rozhodne urobil a robi velky kus prace a otvoril nam v mnohych oblastiach oci. Som hlavne rada, ze dalsie volebne obdobie nebude mesto v rukach Lackovica. V tomto smere ma Povazskobystricania rekvapili, lebo som na zmenu prilis neverila. Tiez som P. Sevcika nevidela v ziadnej diskusi s obcanmi. Ci niekto je alebo nie je osobnostou, o tom mozme polemizovat, takze nekrititujme. Z Vasho clanku vyplyva, ze poznate panov S & S osobne, takze Vam vas nazor brat nebudem. Nemam rada kritiku pred bojom, ved cas ukaze. A taktiez neuznavam zverejnovanie "objektivnych" informacii, ktore su zakoncene vyzvou "volte toho a toho."

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 12:12

Lucia, ak, by si bola prišla na verejné fórum kandidátov s občanmi, ktoré sa konalo v pondelok 27.11.2006 v DK, a na ktoré boli všetci kandidáti včas pozvaní, bola by si zistila, kto sa vyhýba a kto nevyhýba debaty s občanmi. Ševčík bol, Lackovič a Adame neboli...

Maja

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 06.12.2006 07:58

Ako málo vidíme do duše človeka...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 11:41

Ale hlavne ze mame svoj SMER a SNS, na vecne casy a nikdy inak. A pan Adame sa o nas bude starat s laskavostou ako nas vzor Dr. Vsemohucivsevediacivsadebol Ficko. Jaaaaaaaaj.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 17:46

"V týchto komunálnych voľbách sa nevolilo za Adameho a SMER, ale proti Lackovičovi a proti doterajšiemu zastupiteľstvu." "Považská Bystrica zložila podobnú skúšku ako Žilina. Dokázala to, čomu sama neverila – zbaviť sa zdanlivo neohroziteľného kandidáta" "Jeho najvážnejšou chybou bolo podcenenie obyvateľstva Považskej Bystrice."

A iracky lud zvrhava svojho tyranskeho diktatora, ktory ho tak dlho utlacal. Teraz ho na znak hanby udieraju do tvare svojou obuvou..." Hmm co mi len toto pripomina. Nie, ja naozaj neverim, ze ludia nevolili Lackovica, preto lebo si naraz uvedomili jeho chyby. Skor vidim za pravdepodobnejsiu teoriu, vzhladom na vysledky volieb do NRSR, ze si nasli novu preferencnu stranu (strany).

Ak niekto mozete skuste sa prosim opytat suseda, ktory volil niekoho ineho ako Lackovica a preco tak volil a potom to tu prosim zverejnite... Som vazne zvedavy, ako by dopadol taky maly prieskum.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 18:17

ZAujímavé súvislosti p. FORTUNIKOVA

Volebný obvod č. 8 – Orlové, Milochov 1. Božena Fortuníková, 50 r., živnostník, Považská Bystrica, SNP 1461/86-6, Slovenská národná strana

Koho vlastne zastupuje p. Fortuniková, ak bydlisko má na SNP a zastupuje Orlové a Milochov????? Asi sa jedná o rozdvojenú osobnosť

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 05.12.2006 20:52

Nie som stúpencom ani Fica, ani Adameho, ale ani Lackoviča, či SNS. Ale tieto reakcie, ktorú tu čítam mi pripadá, že zatracujete niečo, čo ešte ani neukázalo, kto vlastne je. Občania Pov.Bystrice dali najavo, že chcú niečo iné. A aj to majú. A teraz záleží iba na tom, ako sa nová garnitúra ukáže, ako sa bude vedieť rýchlo zorientovať v nových problémoch a urobiť hádam aj prvé kroky. A myslím že treba rázné. Lebo po 12 rokoch, nech je to už kto chce, sa mu pomaly začína stotožňovať vlastné ja s mestom a uverí vo vlastnú neomylnosť!Že všetko, čo odobrí on, je dobré aj pre ostaných...horšie to už ani hadám nemohlo byť ... takže si myslím, nechajme novú garnitúru ukázať, čo myslia tou zmenou. Lebo zmenu tu bolo treba.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 06.12.2006 01:12
Komentár som písal práve kvôli tomu, aby si považskobystričania teraz nepovedali "fajn, tak ich teraz nechajme na pokoji, nech sa ukážu". Tvrdím, že takýmto prístupom sa dostaneme len tam, kde sme už boli - a nepáčilo sa nám to. Považská Bystrica si svojho Lackoviča vykultivovala. Občania nesú zodpovednosť za svojich politikov. Najlepším výsledkom volieb je to, že nová garnitúra videla, ako dopadla tá stará.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 06.12.2006 08:03

Pozrite sa, čo sa deje vo vrcholnej politike. A máte po zmene.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 06.12.2006 10:37

Stotožňujem sa s názorom, že nová garnitúra bude mať možnosť ukázať čo dokáže a my Povžskobystričania ju máme právo plné kontrolovať a o 4 roky predložiť účet. Samovývoj a la Lackovič & HZDS už sa nesmie opakovať !!!

Rozkvet

Bathory1560
Bathory1560 píše:
Středa 06.12.2006 20:47

Zaujímalo by ma, odkiaľ zobral chudák stredoškolský učiteľ (učitelia sa vždy sťažujú na svoje nízke platy) peniaze na stáž do Ameriky. Možno ušetril na cestovnom, keď do práce chodí na bicykli :-)) Ale skôr za tým bude György Sörös.

Pokiaľ ide o diaľnicu, je mi úplne jedno, kadiaľ povedie. Už viac krát sa v Považskej Bystrici vyvlastňovalo. A čo sa stalo? Žijeme ďalej. Kľudne môžu diaľnicu postaviť aj cez Hornú - Dolnú. Hlavne nech je to už čím skôr. Dúfam, že jej výstavba pomôže zachrániť čo len jeden ľudský život. Veď už toľko nevinných ľudí na hlavnom ťahu ZBYTOČNE "zarevalo"...

redakcia
redakcia píše:
Středa 06.12.2006 21:59
Drahý Bathory1560, teší ma Tvoj záujem. Rád osvetlím tajomné pozadie nášho financovania. Na stáž v USA (na tému Mimovládne organizácie a občiansky aktivizmus) som sa dostal vďaka odporúčaniu veľvyslanca USA v SR. Toho istého, ktorého fotku si dal (bývalý) primátor Lackovič do svojho zoznamu úspechov volebného obdobia. Z toho dôvodu, že v USA je vnímaný tretí sektor - inými slovami organizovaní občania - ako plnoprávna súčasť spoločnosti, ktorá keď chýba, tak politici a biznis nemajú primerane silnú protiváhu. Pokiaľ sa ti podarí vytvoriť konšpiratívnu teóriu, aký nekalý záujem majú USA na podpore našej činnosti, tak vopred oceňujem Tvoju tvorivosť. Keďže pozvanie smerovalo na mňa ako na súkromnú osobu, nepovažoval som za vhodné rozvádzať sa o tom na našom webe.
Gyorgy Soros (presnejšie jeho nadácia na Slovensku) na to neprispel, avšak Nadácia otvorenej spoločnosti prispela na vydanie prvého čísla občasníka Považská Bystrica OTVORENE. Je to uvedené v tiráži a viackrát sa to spomína aj na tomto webe. Získali sme grant v rámci projektu podpory účasti občanov v komunálnych voľbách. Zvlášť ma však teší, že na zvýšenie nákladu týchto novín prispeli aj miestni darcovia. Pokiaľ chcete znížiť finančné previazanie slovenských mimovládiek na zahraničie - nech sa páči. Číslo účtu je na predposlednej stránke našich novín. Mimochodom: práve dnes sa schvaľovala novela daňového zákona, ktorá odstavuje environmentálne a ľudskoprávne organizácie od 2%. Ľahšie sa im bude nadávať do janičiarov!
K diaľnici: bolo by Ti úplne jedno, kadiaľ diaľnica povedie, aj keby mala viesť ponad Tvoju strechu alebo popred Tvoje okná? A zomiera sa aj na astmu, nielen na zrazenie autom. Len pri tom obvykle nehučí siréna po celom meste.
Áno, diaľnica už mohla byť dávno postavená. Poza mesto, trasou, kde teraz navrhujú železničnú rýchlodráhu. Žiaľ, neviem o žiadnom sponzorovi, ktorý by Ti zafinancoval krátky výlet do Rakúska, Maďarska, Talianska alebo Chorvátska, akože sa v Európe riešia diaľničné obchvaty miest.
S cyklistickým pozdravom,
Juraj Smatana
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 08.12.2006 09:14

Zdravím Vás, pán Smatana, ako drvivá väčšina obyvateľov mesta ani ja som sa počas uplynulých rokov nevyjadroval k dianiu v meste. Sledoval som ho, ale komentoval som si ho sám pre seba. Toto by sa malo zmeniť. Nestačí len sedieť doma na zadku a kritizovať. Zrejme sa treba naučiť zaujímať sa o zámery vedenia mesta. V tom, čo robíte, máte moju podporu. Predpokladám, že sa nenecháte znechutiť slaboduchými reakciami okolia.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 09.12.2006 08:48

Na západe a v USA to možno funguje tak, ako píše pán učiteľ, ale u nás je hlvnou úlohou mimovládnych organizácií a tretieho sektora presadzovať mocenské, ekonomické a politické záujmy toho, kto ich financuje. Veď prečo by tam niekto vrážal toľké milióny? To nie je myslené ako podpora, je to jasná politická investícia, od ktorej sa očakáva vysoký politický zisk. Nadáciu otvorenej spoločnosti zriadil Gyorgy Soros práve na tento účel a financuje z nej maďarskú iredentu a potláčanie všetkého slovenského národného. Okrem iného si treba prečítať komentár na azet.sk z dňa 21.11. Tam sa jasne píše, že Soros sa nabalil na burzových špekuláciách a do niekoľkých štátov mu zakázali vstup, lebo im poškodil ekonomiku. Ak Bystričanom ešte nedošlo kto stojí za hystériou proti Lackovičovi, tak úprimnú sústrasť, Považská Bystrica.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 09.12.2006 21:13

Je možne, že G. Soros poškodil ekonomiku viacerych štátov, no asi nie je v mojích silách tomu zabrániť. Ale ak primátor poškodzuje ekonomiku mesta v ktorom žijem, môžem to ovplyvniť, resp. malo by to byť našou povinnosťou zabrániť tomu. Môžem to urobiť tak, že mu nedám hlas vo voľbách, podám naň trestné oznámenia, atď... Je viacero možností... A je jedno či to je občan Lackovič alebo to bude občan Adame, alebo iný.

Občan mesta PB

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 11.12.2006 05:20
1. Najprv k tvrdeniu, že úlohou tretieho sektora je presadzovať záujmy toho, kto ich financuje. Hovorí sa - podľa seba súdim teba. Sú ľudia, ktorí budú robiť čokoľvek, keď za to dostanú dosť peňazí. Ja a moji priatelia v združení sme si naopak vždy hľadali, kto nás zaplatí za to, čo chceme robiť. A keď sa nenašiel, robili sme neraz aj zadarmo.
2. Ad "kto stojí za hystériou proti Lackovičovi": Toto prosím rozveďte... ako súvisí kritika Lackoviča s maďarskou iredentou a potláčaním všetkého národného. Mňa napadá len: "Keď padne Lackovič, je isté riziko, že miestny odbor Matice Slovenskej pod vedením bývalej poslankyne Ješkovej nedostane peniaze od Mesta, čo bude takou ťažšou ranou slovenskému národu, ako postrelenie Ľudovíta Štúra."
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 08.01.2007 10:45

Tu ma napada taky podpichovacny komentar... Keby dialnicu postavili trasou poza mesto, tak kde by nam potom postavili tu zeleznicnu rychlodrahu? Mozno nejakou variantou cez mesto, najlepsie na pilonoch zo sibenicneho vrsku... :)

Mashin

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 08.12.2006 13:46

Dúfam len že sa kopec vecí zmení v našom malom ale v mojom rodnom meste, ktoré mám rád. Ak nie, tak o štyri roky budú dalšie zmeny. PS : Učitelia majú ozaj malé platy. Kto je tak múdry že sa mu to nezdá nech si to ide sám skúsiť, ak má na to inteligenciu a vzdelanie. Ja osobne by som si netrúfol učiteľovať, tak nanajvýš na VŠ. S pozdravom Kerma

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 08.01.2007 11:01

Nizke platy ucitelov je len plan viacerych vladnych garnitur na Slovensku, ktore sa takymto silnym selekcnym tlakom snazia vyselektovat tych najzdatnejsich, najviac pre ucenie zapalenych a tych najaktivnejsich ucitelov, ktori si dokazu zabezpecit financne prostriedky pre svoje rodiny pracou mimo samotneho ucitelovania, od tych zlych ktori by chceli ucit snad len pre peniaze. Ved kto iny by taku pracu robil?

Mashin

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 08.01.2007 11:26
Najvyšší čas začať takýmto spôsobom skvalitňovať aj populáciu politikov :-) Až po Perikla sa politikom nevyplácali odmeny, a fungovalo to...

« prosinec 2020 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359