Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Koho voliť, koho nevoliť

Koho voliť, koho nevoliť

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 30.11.2006 17:05 TEXT JE PUBLIKOVANÝ NA OSOBNEJ STRÁNKE KANDIDÁTA NA TOMTO PORTÁLI
[2006-11-28] Považská Bystrica - V posledných dňoch sa na mňa prostredníctvom Internetu obrátilo viacero známych s otázkou, koho voliť. Klub Strážov síce vydal Katalóg kandidátov (www.pb.otvorene.sk), avšak ten obsahuje len také informácie o kandidátoch, ktoré oni sami chceli zverejniť. I tak je však dobrou pomôckou pre tých, ktorí by chceli poznať moje názory: žiadny z našich výraznejších odporcov do Katalógu svoje materiály neposlal. Pokúsim sa teraz spísať pár rád z pozície človeka, ktorý asi 10 rokov pomerne intenzívne sleduje lokálnu politiku v Považskej Bystrici.

Nemusím asi zdôrazňovať, že to bude subjektívny pohľad a nehovorím za žiadnu organizáciu. Taktiež nasledovné riadky asi nebudú určené pre sympatizantov súčasného vedenia mesta. Ak čitateľ verí tomu, čo sugerujú Lackovičom vydávané Novinky, mestom financovaná TV Marika a všetky tie honosné informačné materiály, ktorými sme v posledných mesiacoch obklopovaní a obsýpaní, môže použiť tento materiál len tak, že všetky odporúčania otočí hore nohami a bude voliť tých, pred ktorými varujem. Prajem mu potom ďalšie štyri roky v Meste pre skvelý život a čo najväčší podiel na tých 4 miliardách investícií. A aby mu žiadna z tých skvelých investícií nešla cez spálňu.

Je dobrou pomôckou pre čitateľa, ak si môže vytvoriť obrázok o širších názoroch autora. Moje názory na dianie v meste najpresnejšie vystihuje publikácia Považská Bystrica OTVORENE, ktorú sme spolu s priateľmi vydali. Ak ste ju nedostali na papieri, môžete si ju stiahnuť z adresy www.pb.otvorene.sk.

Píšeme tam o veciach, ktoré považujeme v našom meste za najkritickejšie: súčasný dopravný kolaps, chystaná diaľnica ponad hlavy, vyvlastňovanie bez primeranej náhrady, netransparentnosť a korupcii priaznivé prostredie na mestskom úrade, odpudivá architektúra realizovaná a plánovaná v centre mesta, neexistencia reálnej opozície v mestskom parlamente, mrzačená a likvidovaná zeleň, propaganda v médiách, ktoré sú platené z mestských zdrojov, schátralé a opustené stavby v meste, biedne podmienky pre cyklistov, chodcov, matky s deťmi.


1. Primátorské voľby.

Žiadny z kandidátov nemá moju bezvýhradnú podporu. Avšak voľba primátora nie je voľba životného partnera alebo miesta na bývanie. Kto v oblasti politiky hľadá dokonalosť, ten do volebnej miestnosti asi nikdy nevkročí. Mne v týchto voľbách stačí voliť zlepšenie. Tak ako sme volili v roku 1990 alebo 1998. Aspoň vymeniť tú garnitúru, ktorá už stratila akúkoľvek našu dôveru, ak ju vôbec niekedy mala.


Že „tí starí“ sú už na rozdiel od nových záujemcov aspoň „nažratí“? Tak môže argumentovať len človek, ktorý nič nevie o mentalite ľudí bohatstva a moci. V ich svete neexistuje slovo „stačilo“.


Často tiež počúvam argument, že je zbytočné ísť voliť, lebo Lackovič to má vopred vyhraté – nemá jedného, ale viacerých protikandidátov. Hlasy opozície sa roztrieštia, tak ako pred 4 rokmi. S tým nesúhlasím. Lackovič má po 12 rokoch primátorovania podporu prakticky len od ľudí osobne zainteresovaných na jeho politickom prežití, sympatie verejnosti minimálne. Ukázali to už voľby do NR SR, kde sa napriek bombastickej kampani nedostal do NR SR a dokonca sa „prekrúžkoval“ o jedno miesto nižšie. Jeho šanca spočíva – v nízkej volebnej účasti. Súčasná kampaň, ktorá musela stáť ťažké milióny, má jeden nevyslovený cieľ: vzbudiť pocit „pozrite sa na tú moc a vzdajte sa akýchkoľvek nádejí, zbytočne chodiť do volebnej miestnosti.“


Ak sa však konečne zúčastnia komunálnych volieb ľudia bývajúci v meste, ľudia s vyšším vzdelaním a kvalifikáciou, a ľudia mladí, tak sa ich hlasy sice rozdelia, ale Lackovič aj tak môže skončiť pokojne na štvrtom mieste. Čiže prvé odporúčanie znie – hlavne choďte voliť.


Ešte pred týžňom by som odporúčal voliť Antona Martausa. Vďaka opore v súkromnej lokálnej televízii a v politickej strane KDH mal reálnu šancu na zvolenie, skúsenosti s ekonomikou sú pre túto funkciu (na rozdiel napr. od pediatrie...) naozaj využiteľné a párkrát som mal možnosť pozorovať ho v situácii, kedy dokázal uprednostniť etický princíp pred momentálnym záujmom. Kandidát Martaus však odstúpil za okolností, ktoré mi stále nie sú jasné.


Takže teraz by som s výhradami volil Jaroslava Ševčíka. Je to osobný priateľ, avšak za mínus považujem to, že nemá poriadne politické zázemie a nachystaných ľudí na kľúčové funkcie. Súčasne však platí, že nepodlieha nejakým záujmovým skupinám. Jeho názory môže verejnosť poznať za roky verejnej činnosti – moje sympatie si získal najmä v kauze, kedy mu mestské zastupiteľstvo zakázalo fotografovať hlasovanie o predaji centra mesta pod Tri veže, a dotiahol túto vec až pred najvyšší súd a Lackovič musel platiť pokutu. Taktiež si dobre rozumieme v problematike verejnej zelene, stromov, lesníctva, kde je profesionálom, a v oblasti jeho hobby - umeleckej fotografii.

Neodporúčam voliť Miroslava Adameho. Na jeho strane sa sice sčítava prirodzená dôvera k lekárskemu stavu a predsedníctvo v momentálne najsilnejšej politickej strane na Slovensku (SMER), ale tým to končí. Stavia na nekontroverznosti, avšak pre mňa to znamená, že keby sa dostal do primátorskej kancelárie, žiadne radikálne poriadky sa robiť nezačnú. Väzby medzi SMERom a HZDS na krajskej úrovni sú zrejmé, a Adameho predchodca na poste predsedu SMERu v PB Jaroslav Ševčík bol „odídený“ v prvom rade kvôli svojmu nekompromisnému postoju voči HZDS v meste. Obávam sa tiež silného vplyvu pochybných podnikateľských skupín.


Čo sa týka kandidáta Fábryho (dodatok: kandidát medzitým odstúpil) a kandidátky Teskovej: som presvedčený, že je trochu neskoro objaviť sa v priestore mestskej politiky dva mesiace pred voľbami a rovno si to skúsiť na primátora. Pre mňa sú jednoducho NO NAME – neznáma značka. Ale ak ich poznáte a dôverujete im, v poriadku. Hlavne choďte voliť.


  1. Voľby poslancov zastupiteľstva.

Pre všetky volebné obvody platí: táto kandidátka je verný obraz komunálnej politiky v Považskej Bystrici, inými slovami riadna bieda. Na jednej strane skúsenejší a známejší, avšak skompromitovaní svojím pôsobením v HZDS alebo Lackovičovou propagandou, na strane druhej v najlepšom prípade amatéri, čo to myslia dobre. Aj kandidátky zdanlivo silných strán, napríklad SMERu, nevznikali nomináciou osvedčených osobností, ale vyzerajú, ako keby kúzelník vyťahoval biele zajačiky z klobúka. Skoro pri každom obvode si môžete doplniť vetu „varím z vody, lebo väčšina mien sa tu objavila až pred dvomi mesiacmi.“ Žiadny článok v novinách, žiadne vystúpenie na zastupiteľstve, žiadna občianska aktivita. Samozrejme, príčinou je aj roky prebiehajúci braindrain – únik najlepších mozgov z nášho mesta (do Bratislavy, do zahraničia.)


Aby som však neopakoval už raz napísané: odporúčam dva články Jara Dunaja, uverejnené v prvom čísle občasníka Považská Bystrica OTVORENE:

Súčasných poslancov analyzuje v článku „Démon poslaneckého súhlasu – Považskobystrický strojček na hlasovanie“ (strana 20)

Diagnózu opozičných strán nájdete v článku na strane 15 „Širší obraz budúceho Magistrátu“.


Inak to však ani byť nemôže. Sme v takej vývojovej fáze. Ak tieto voľby zvládneme, v budúcich komunálkach tu bude podstatne lepšia ponuka. Najprv sa musí ozdraviť mestský parlament, vzniknúť skutočná politická súťaž, zmiznúť strach. To chvíľu potrvá, a treba tomu v sobotu druhého decembra pomôcť.Volebný obvod Strojárenská štvrť (volia sa 2 poslanci).

Vladimír Bačík: dlhoročný poslanec, ešte spred roku 1989, jediný čo Lackovičovi občas oponoval. Ale AKO. Primátor si s ním robil, čo len chcel. Prečítajte si napr. doslovný prepis jeho dialógu s primátorom pri predaji pozemkov v centre … a rozhodnite sa sami. (Článok „Zastupiteľská reality šou“, Považská Bystrica OTVORENE, str. 19).

Vybral by som si medzi lekárnikom Viliamom Haviarom, nezávislým Romanom Brtkom alebo Annou Svítkovou zo SF. Rozhodne NEODPORÚČAM voliť Ľubomíra Kuboviča, osobu ktorá pravdepodobne prepája miestny SMER a HZDS. Osoba s jeho menom a titulom, z Považskej Bystrice, je tiež registrovaná ako dôverník ŠtB:

http://www.upn.gov.sk/regpro/zobraz.php?kniha=38&strana=25&zaznam=34613


Volebný obvod Stred. 2 poslanci.

Opäť veľa príliš starých a príliš nových mien.

Dôchodca Anton Chúpek dlhodobejšie komunikuje so staršími ročníkmi, venuje sa situácii so stravovaním v domovoch. Podľa osobnej známosti a dôvery voľte niekoho zo štvorky MUDr. Július Grznár KDH – Mgr. Gabriela Makayová SF – Alena Markovičová SF – Ing. František Martaus KDH.


Volebný obvod Rozkvet – 6 poslancov.

Najväčší volebný obvod aj ponuka. Možno vyberať z verejne činných ľudí. Ing. Jozef Babušík je známy organizovaním obrany proti nespravodlivému vyvlastňovaniu na Nálepkovej ulici a ako bývalý šéf mestskej polície, MUDr. Marta Kavecká KDH bola jedna z troch – štyroch poslancov minulého zastupiteľstva, ktorí občas zahlasovali proti alebo sa zdržali, Mgr. Igor Novohradský SZ taktiež, Ing. Nataša Majerková (nezávislá) je organizátorka petície za skatepark, Ing. Juraj Pekár je seriózny a pôsobil už v predminulom zastupiteľstve, vtedy za SDĽ, teraz sa zlúčili so SMERom. Mgr. Marcel Péli – právnik, SDKÚ DS, poslanec predminulého zastupiteľstva, jeden z mála, ktorý sa vtedy v médiách ohradil voči Lackovičovmu ovládnutiu výborov, hoci voľby dopadli „pol na pol“. Ing. Vlastimil Sekeráš „roztlieskava“ miestne Slobodné fórum, v minulosti SDS, úradník, venuje sa eurofondom.

Určite NEVOLIŤ Františka Matušíka alebo Ing. Jozefa Keruľa. V minulom volebnom období to boli Lackovičovi ľudia.


Volebný obvod Lány – 3 poslanci.

Tu mám konflikt záujmov :-) lebo tam kandidujem. Za posledný rok nájdete len málo Považskobystrických noviniek, kde by Jurajovi Smatanovi nevenovali pár teplých slov. Väčšinou v rámci označenia „takzvaní občianski aktivisti“. Takže aj keď som verejne známy kvôli viacerým kauzám (sotva nájdete nejakú skupinu ľudí odporujúcich súčasnej garnitúre, s ktorou by sme nejako nespolupracovali) veľa ľudí ma nechce voliť, lebo veria tomu, že keby naše združenia „nevŕtali“, už by diaľnica dávno šla cez mesto. Na to zvyknem odpovedať, že keby pán Lackovič nekšeftoval s kompenzáciami, už by šla diaľnica tunelom poza mesto. A že rovnako bude naše združenie „vŕtať“, keď bude v ohrození VÁŠ majetok alebo životné prostredie. Áno, súčasný stav dopravy je mizerný, avšak diaľnica sa nestavia na rok ani na dva. Stále ešte máme nádej – prípad je na Najvyššom súde SR.


Osobne síce nepoznám, ale podporil by som kandidatúru Ing. Martina Kerepeckého (nezávislý). Naopak VEĽMI NERÁD by som sa v zastupiteľstve stretol s pani bývalou poslankyňou a učiteľkou Ľudmilou Ješkovou (ktorá radí vyvlastňovaným ľuďom, aby sa obetovali pre spoločné dobro, veď tie ich rodinné domy sú aj tak škaredé...), bývalou poslankyňou Amáliou Ondičovou z HZDS, ktorej špecialitou je „využitie poslaneckého práva navrhnúť zastavenie diskusie“ o témach ako je financovanie TV Marika, alebo MUDr. Švejdu, ktorého neľútostný osud zavial najprv do zoznamu agentov ŠtB, potom za predsedu miestneho SDKÚ. A keď ho táto strana po zverejnení zväzkov ÚPN stiahla z kandidátky, opäť prehodnotil svoju politickú orientáciu a skončil na kandidátke HZDS.

Výhrady mám aj voči novinárovi Mariánovi Kňažkovi (SNS), kvôli jeho dávnemu pôsobeniu v novinách ZMENA, kde uverejnil tendenčný rozhovor so starostom Zvolenskej Slatiny. V rozhovore boli aktivisti brániaci obec Slatinka pred zatopením vykreslení ako narkomani (títo potom vyhrali súd na ochranu dobrého mena a ZMENA platila pokutu).


Volebný obvod SNP – Podmanín, 2 poslanci.

Počas prípravy katalógu kandidátov sa dobre spolupracovalo s RNDr. Lýdiou Králikovou KDH, ktorá zvládla publikovanie na webe – možno by takto zvládala aj komunikáciu s voličmi. Ostatné mená (po vylúčení HZDS a bývalých poslancov) mi veľa nehovoria. Vojtech Poliačik (SZ) bude správca chaty Poniklec v Manínskej Tiesňave.

A tak aj keď nie som členom SF, len občiansky kandidát na ich kandidátke, pomôžem si „straníckou disciplínou“ a odporučím pani Guťanovú a pána Korčeka.

Sám som zvedavý, či početne menší Podmanín vďaka lepšej volebnej účasti opäť „prebije“ celé sídlisko SNP.


Volebný obvod Hliny, Zemiansky Kvášov, Praznov – 3 poslanci

Ing. Karol Púček, Bc. Marián Sopčák, Štefan Francisty.


Volebný obvod Zakvášov: 1 poslanec

Keďže voči „poľovníckej“ Strane Zelených mám značné výhrady, odporúčam Mgr. Petra Šadláka (KDH, učiteľ). Niektorí bývalí gymnazisti si ho budú pamätať, praxoval u nás.


Volebný obvod Orlové, Milochov – 1 poslanec

určite nie Dušan Hošták, poslanec súčasného zastupiteľstva za HZDS. Inak, na dedinách sa snáď ľudia lepšie poznajú, takže ďalej len veľmi stručne:


Volebné obvody Podvažie, Šebešťanová, Podhradie (1) Horný a Dolný Moštenec (1), Považská Teplá (1) – len podľa toho, že si dali prácu s poslaním materiálov do Katalógu kandidátov:

Jozef Čelko, Jozef Mičúch, Pavol Korbaš.


Ľahký krok do volebnej miestnosti Vám praje


Juraj Smatana

kandidát č. 14 za poslanca vo volebnom obvode LányP. S. Aj firma Microsoft odmieta niesť zodpovednosť za prípadné škody, spôsobené používaním jej produktov.


P. P. S. Pokiaľ uznáte za vhodné, neváhajte tento text šíriť ďalej.


Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 30.11.2006 22:01

Juraj, výborne spravený prehľad! Ak môžem za seba povedať a aj doporučiť všetkým čítajúcim, vo volebnom obvode č. 4 –Lány krúžkovať č.14 – Mgr. Juraj Smatana. Ten je z nás asi najkompetentnejší a s najlepším prehľadom. Urobil aj za nás a pre nás všetkých kus práce. Za volebný obvod č.2 – Strojárenská štvrť, Jelšové, Hliníky by som doporučil ešte kúžkovať aj p. Júliusa Benku – č.2. Má skúsenosti aj charakter, vie formulovať svoje názory a nemá problém ich aj vysloviť. Za volebný obvod č.3 – Rozkvet by to mohol byť snáď aj MUDr. Jozef Wallenfels – č.25. Myslím si že je to zásadový človek a relatívne mladý.

Jaro Ševčík

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 01.12.2006 05:55
No, zas aby sme nevyzerali ako samo-sa-vychvaľujúci spolok: Ak by mal niekto z akýchkoľvek dôvodov problém voliť za primátora Ševčíka, považujem za lepšie riešenie, keď to hodí Adamemu, ako by nemal ísť voliť vôbec.
V situácii, v akej momentálne mesto je tvrdím, že akákoľvek zmena je lepšia ako žiadna. Už len preto, že si politici uvedomia, že tam nie sú navždy, a aspoň chvíľu budú našlapovať opatrnejšie.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 11.11.2007 20:15

Tu je ten váš nezávislý pohľad na pána Kuboviča a pána Adameho. Rozhodne by som neodporúčal veriť vašej objektívnosti a nezaujatosti. http://povazska-bystrica.otvorene.sk/Members/smatana/koho-volit

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 11.11.2007 20:32
kedy som o sebe napísal, že som objektívny alebo nezaujatý?? Ja som úplne subjektívny a zaujatý. Som človek, nie inštitúcia.
Priamo v tom texte uvádzam, že chodím so Ševčíkom na kofolu, aby bolo jasné že mám osobné väzby. A tiež nie som neomylný. Pár vecí mi vyšlo, ale sekol som sa v tom, že SMER nepôjde tvrdo proti HZDS, ak vyhrá voľby. Rád pánom Adamemu, Haviarovi a spol. verejne uznám, že ma v tejto veci veľmi príjemne prekvapili. Ale urobím to porovnateľným spôsobom - lebo to odporúčanie šlo tlačou, viditeľnejšie než v takejto diskusii.
Prečo som si to vtedy myslel? Lebo som mal spoľahlivé informácie o "oňuchávaní" z oboch strán. Lebo SMER vystrnadil spomedzi seba radikálne proti-hzds krídlo. Lebo SMER zakázal svojim poslancom objaviť sa v treťosektorových predvolebných materiáloch, bez poriadneho argumentu.

Samozrejme, mohol to byť môj úplne zlý odhad, ale skôr si myslím, že SMERákov po nástupe do funkcie samých prekvapilo, čo na mestskom úrade našli. Plus Lackovičova ješitnosť - možno sa veci tak nevyhrotili medzi "starými" a "novými", keby bývalý primátor dokázal pozdraviť víťaza a odovzdať kľúče od kancelárie ako chlap.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 11.11.2007 21:52

blábol nad blábol, tie tvoje bláboly a dedukcie. Hovno si vedel, ak ti ševčík radil tak ako mne sadil trávu, tak s pánom bohom.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359