Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Primátor Janas o upratovaní mesta školami: "Podobné aktivity sú dobrovoľné a len v kompetencii školy."

Primátor Janas o upratovaní mesta školami: "Podobné aktivity sú dobrovoľné a len v kompetencii školy."

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pátek 11.03.2011 12:34
[2011-03-11] Začiatkom februára 2011 dostali všetky mestom zriadené školy mail od Jozefa Bielik, povereného vedením školského úradu. Požadoval v ňom, aby riaditelia vyplnili písomný záväzok voči občianskemu združeni Za krajšiu Považskú Bystricu, v ktorom sa školy zaväzujú upratovať nielen svoj areál, ale aj vybranú lokalitu v meste. Interpeloval som v tejto veci primátora mesta a žiadal ho, aby školský úrad rozoslal školám ubezpečenie, že akákoľvek spolupráca s mimovládnymi organizáciami musí byť dobrovoľná. V týchto dňoch som dostal odpoveď na svoju interpeláciu. Konštatujem, že primátorovu odpoveď považujem za korektnú a školský úrad vykonal potrebné formálne kroky, aby sa predišlo podozreniu z nátlaku na riaditeľov a organizovania akcií v štýle "dobrovoľne nasilu":

Upratovanie mesta školskou mládežou: Odpoveď primátora Janasa na interpeláciu poslanca Smatanu

Email vedúceho školského úradu riaditeľom škôl:

Upratovanie mesta školskou mládežou: mail vedúceho útvaru školstva riaditeľom škôl

Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 14:05
 kazda skola so i zalozi BSP +kroniku a vyhlasi soc. zavazok. a hura podme na subotnik zbierat bordel. deti budu cele bez seba. v sobotu o 14 hod nahlasia vysledok na skol. urad a p. beranova to vyhodnoti a najlepsi budu odfoteny ich foto umiestni na tabulu cti pred mest. uradom.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 17:53
Ale to Janasovi trvalo , pokiaľ naformuloval odpoveď, až svojho chránenca J.Bielika nejak zachráni pred verejnosťou. Povráva sa, že Bielik bude mať väčšie kompetencie ako prednosta pán Smatana. Vynikajúce. Nad tou hovadinou čo Bielik vymyslel sa riaditelia škôl a učitelia výborne zábavali, ale až potom, keď to Juraj Smatana napadol na zastupiteľstve a vedeli, že to už nemusia rešpektovať.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 18:04
Bielik je predsa Janasova rodina,čo sa čuduješ?Veď Janas a rodinkárstvo je vec verejná
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 18:22
Verejná vec je aj to, že - Krikĺúni do mestskej rady(česť výnimkám), až pán primátor nemá veľa práce na zastupiteľstve. Hladký a rýchly priebeh - TO JE ONO! Lebo ON je nedotknuteľňý, nepoškvrniteľný, jediný najmudrejší-viď.zastupiteľstvo.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 19:00
aká sú rodina, to snáď nie
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 19:18
Osobne som z tejto kauzy veľmi sklamaný. V spoločnosti existuje pojem komunita. Je to spoločenstvo, ktoré vyrieši svojpomocne množstvo individuálnych i skupinových problémov a jej základom je dobrovoľníctvo. Výhrou sídliska, obce, mesta, cirkvi, kategórie postihnutí je, keď sa podarí vytvoriť komunitu. Mrzí ma však, že u nás na Slovensku sme na toto stále precitlivelí a vnímame to ako komunistický prežitok. Na jednej strane nadávame na obrovské výdavky mesta za služby pre občanov, napriek tomu, že existuje potenciál, aby sme si mnohé veci urobili svojpomocne. Nie úplne zadarmo, ale svojpomocne. A tu to mnohí nevhodne spájajú.
Osobne si myslím, že z celej neštastnej formulácie p.Bielika, za ktorou je len paranoia a strach ostatných poslancov a pracovníkov z vytĺkania politického kapitálu cez "občiansku iniciatívu", zakopávame aj skutočnú občiansku iniciatívu. A obávam sa, že nás táto považskobystrická črta zakope. Osobne považujem za veľmi vhodné, aby sa napr. deti podieľali na čistote sídlisk, na čistení okolia. Robíme z nich laboratórne bytosti, ktoré z chyteného sáčku asi chytia hepatitídu... Na strane druhej rodičom nevadí, že drvivá väčšina detí si po WC neumyje ruky, čo je oveľa horšie ako zdvihnutie banánovej šupky z chodníka.
Nevidím problém v tom, aby sa vytvorili dobrovoľné skupinky rodičov, susedov, podnikateľov, detí, ktoré by niečo urobili a dostali napríklad vstup pre svoju skupinu na plaváreň, lístky do kina, na klzisko, alebo pizzu u nakloneného podnikateľa.
Rôzne nadácie na Slovensku vypisujú ročne niekoľkotísicové (€) výzvy na predkladanie projektov občianskej iniciatívy, kde sa dajú zohnať neskutočné prachy na budovanie a revitalizáciu parkov, ihrísk, cyklociest, dopravných ihrísk, občianskej vybavenosti, centier mladých, renovácie zastáviek... Je to všetko ale pre ľudí, ktorí sú ochotní niečo urobiť vlastnými rukami nie za peniaze, ale za občerstvenie, za dobrý pocit a za lepšie prostredie okolo. Nedávno som sa rozprával s jedným občianskym aktivistom, ktorý si preberal 4000€ na dobudovanie spojky cyklochodníka kdesi na sídlisku v Liptovskom Mikuláši. U nich borec, keby bol z Považskej, už je rozmazaný na fóre a na úrade, že si za to určite kúpi kachličky do kúpelne a novú linku a čo mu ostane, dá bratovi.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 21:29
Pletieš si komunitu s komunizmom.
Nečudo, veď slovný základ je ten istý: komúna=obec.

Rozdiel je "len" v použití násilia na ten dobrý účel.
Lenže účel nesvätí prostriedky.

Sopčák a Beranová a Bielik mohli chcieť dosiahnuť dobrý účel, ale použili na to mocenské prostriedky. Nezverejnili výzvu "pridajte sa k nám v čistení mesta".

Rozoslali príkaz riaditeľom, ktorí sa nemohli brániť, a tí by museli nahnať učiteľov a deti, ktoré by tiež nemali na výber.

Namiesto komunity by začali budovať komunizmus.
 
Vlastne ešte niečo horšie ako komunizmus, lebo brigády "dobrovoľne nasilu" by prebiehali, ale faktúry od Megawaste za čistenie mesta by stále chodili rovnako vysoké.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 21:34
Beriem, celkom fajn príspevok. Ale my predsa nemôžeme za to, že sa pán Bielik posr....pred pani poslankyňou a že je cely happy, že bude na výsluní MsÚ. Pán vedúcííí..A za každú cenu.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 22:08
ona ta pani poslankyna nie je az take neviniatko

obiehala skoly a tlacila na vedenie velmi tvrdo, aby si vybrali rajon na upratovanie
naznacovala ze mozu mat problemy s financiami ked sa nezapoja

teraz tu vyplakavaju ze ako sa im skandal narusil budovanie komunity

no ved im nic nebrani vyvesit plagatiky a pozvat obcanov na zber smetia
mozu plagatiky naxeroxovat z druhej strany tych papierov co im museli poslat riaditelia
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 23:32
Pani poslanci Kerul a Pekar pozvyte svojich volicov,/ mali ste ich neurekom /na zber smeti pod vasimi okenkami,prejdite sa po cesticke od zahradiek k benzinovej pumpe a uvidite to Smetisko..proste Humus ..cest praci..
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 20:12
na webe mesta je program nového zastupiteľstva a vyzerá to na zvýšenie takmer všetkých poplatkov a dani, MHDčkou to začalo a končí to rušením škôl
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 20:31
Nepanikárte! Školy sa nerušia, ale zlučujú sa vedenia. Všetko ostáva po starom, akurát, že bude o 11 riaditeľských platov menej. A to sme chceli, či nie ? Jediná škola, ktorá sa ruší je ZŠ Milochov. Bolo tam 5 a pol decka a 4 zamestnanci (odhadom). Takže keď sa zlúči MŠ Šebešťanová s MŠ Rozkvet, tak to neznamená, že budú deti zo Šebešťanovej utekať hore kopcom, ale, že sa občas pani riadziceľka pozrie aj na miesta, kde pred tým možno nikedy nebola.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 21:32
Takže sa zruší 11 riaditeľských platov. A kto bude vykonávať prácu riaditeliek?

Mimochodom, obvykle sú tie riaditeľky škôlok na čiastočný úväzok. Pár hodín denne riadia a zvyšok sú s deťmi.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 21:38
tých 6 čo ostane.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 21:46
Takže keď bude mať rodič zo Šebešťanovej nejaký problém s učiteľkou, tak sa prebehne na Rozkvet, aby sa povyprával s riaditeľkou.

Nemohli by sme zlúčiť Považskú Bystricu s Kocúrkovom? Ušetrili by sme jeden stotisícový primátorský plat.

Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 22:30
Konečne jeden príspevok k veci.

Nostro
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 22:40
Tak sa snažím predstaviť si situáciu, keby mal mestský úrad šéfov na MsÚ
a úradníci by pracovali v kanceláriach niekde v mestských častiach.
To iste pomôže zvýšiť ich produktivitu a morálku na pracovisku. Neviete
niekto o takom fleku? Keby tam pracujem dám si tam rovno doviezť billiardový stôl
a automat na plechovky. V PB je všetko možné.
Anonym píše:
Pátek 11.03.2011 23:11
Možno to vymysleli tak že staré riaditeľky premenujú na zástupkyne.
Takže budú robiť to isté čo predtým, akurát že budú mať menšie platy a o jedného tretinového šéfa nad sebou naviac.

Vlastne, je niekde oficiálne napísané ako si to predstavujú?
Anonym píše:
Sobota 12.03.2011 08:21
Janas je debil,veď riaditeľlky materských škôl sú zároveň učiteľlky v niektorej triedy.V zlúčenej škôlke teda nebude riaditeľka ale premenuje sa na zástupkyňu.Týmto zlúčením sa vytvorí samostatnosť s IČO len ten Janas a celý MšU nezverejnil spôsob financovania a kľúč rozdelenia.Janas nezadal kľúč schválne,tam kde bude riadieteľka socialistické teľa s nálepkou SMER dostane viac,inde úplne minimum,čo môže viesť k zrušeniu škôl.Ale ten had to chce urobiť sofistikovane,on povie že ON Lenin nič,to všetko riaditeľlky a zástupkyne,ktoré nedokázali ekonomicky hospodáriť a preto školu ako nerentabilnú zrušia.Takto zruší MŠ,ktoré mú nepasujú do koncepcie.A tie sú už bohužial dané.Taký je cieľ.
Anonym píše:
Sobota 12.03.2011 20:12
dnes som videl u ratlíka nášho docentíka.Skoro som sa povracal,aké desné milióny ušetril.Ale podľa rozpočtu podoliakova mhd navýšená,staníkové smetie tiež podobné.Úver požičaný 3 melóny ale Janas sa vychvaľuje aké milióny ušetril.No grc.
Anonym píše:
Sobota 12.03.2011 08:26
Keď príde klient do Kerka v Domes služieb a povedia mu, že si môže vec kúpiť v sklade v podhradí, nikomu to nevadí. Tak prečo by malo niekomu vadiť, aby navštívil riaditeľku niekde inde ako chodí dieťa. Každý chce racionalizovať, ale keď sa racionalizuje, všetci sú z toho pokakaní.

A na margo problému s učiteľkou - v minulom období sa behalo žalovať na učiteľov Lichvárovi na MsÚ, takže tí chronickí sú zvyknutí riešiť problém na iných miestach ako tam, kde je.
Anonym píše:
Sobota 12.03.2011 11:26
Súhlasím, všetko by sme chceli mať pod nosom, na druhej strane všetko optimálne a úsporné. Rovnako aj čisté mesto a lacný zber odpadkov, ktoré paradoxne sami rozhadzujete aj s deckami a je vám zaťažko urobiť niečo zadarmo. Naozaj kocúrkovo a tupí obyvatelia.
Anonym píše:
Sobota 12.03.2011 13:55
Koľko je priemerný príplatok riaditeľky v materskej škôlke?
Koľko sa ušetrí tým zlučovaním?
Anonym píše:
Neděle 13.03.2011 09:37
a teraz nech sa smer ukáže!
škoda, že nevyhrali aj parlamentné voľby.
v PB môžu ukázať ako vedia svoje dlhy čo narobili splatiť.
Nevedia nič, len zdražovať a bez diskusie!
Toto isté by bolo aj v parlamente! zdražovalo by sa bez diskusie!
Samozrejme by sa kradlo ešte viac,... krajina by po 4 rokoch skončila ako HU na nutenej správe a úvere od MMF.
Ich sladké keci z opozície ako by to vedeli, by ostali len pri kecoch, ved ked to vedia, prečo je po ich vláde stav ako je? lebo to nevedia!
Vedia iba kecať!
Ján Kňažko
Ján Kňažko píše:
Sobota 12.03.2011 21:23
Ak by sa všetci ľudia pod vedením našich ctených poslancov zapojili do aktivít pri skrášľovaní mesta? Ľudia by s tým iste problém nemali ale rád by som videl viacerých poslancov :-D . A to či je to komunistické a či nie je na pováženie, ten neporiadok tu nenarobili marťania, ale my a maši mevychvaní potomkovia!!
Anonym píše:
Sobota 12.03.2011 22:00
Pán Kňažko, ak máte voľný čas, a nevychovaných potomkov ktorí rozhadzujú smeti po meste, nech sa páči, choďte upratovať.

Ja mám čo robiť, aby som uživil svoju rodinu. Deti sme vychovali tak, že smeti dávajú tam kde patria. Naviac platím mastné dane tomuto štátu a mestu, ktoré za ne nie je schopné ani poriadne svietiť a zametať.

Z mojich daní sú tiež platené príspevky pre nezamestnaných a VPP-čkarov.

Keď budem mať chuť urobiť niečo ako dobročinnosť, pôjdem zbierať smeti do hôr, na územia kde za to nie sú platení úradníci a firmy.

Tiež ste asi prehliadli, že väčšina smetí po meste nie sú smeti hodené na zem, ale smeti rozfúkané z preplnených odpadových nádob.
Anonym píše:
Pondělí 14.03.2011 17:39
Viem, že táto správa maximálne nesúvisí s článkom.. ale dnes som šiel okolo verejných WC na strede, a svieti tam nápis: Od 3.3. 2011 sú verejné wc zatvorené...

že by sa tá niekoľko miliónová investícia z mestských peňazí predsa len "ne" vyplatila ? Nedalo sa to predpokladať?

Otázka znie: komu ešte slúži toto mesto: Idem po strede - a miestne lavičky pred potravinami - ogrcané, kôš obhádzaný lacným vínom, .. kedysi tam sedávali mamičky s deťmi, ktoré sa húpavali na tom koníkovi, teraz tam 24 hodín denne bojujú bezdomovci proti kríze s lacným čúčom. a ľudia chodiaci večer z kostola.. radšej už nechodia cez ten parčík.. ale celé toto bordelovisko obchádzajú, ak nejdú sami. Vaneček - nový veliteľ mestskej polície hovoril pekne.. no trocha schizofrenicky, keď sa obhajoval, prečo by práve on mal veliť policajtom v meste.. a doslovne hovoril citujem: "Ano nebolo videť mestskú políciu v teréne, ale ja to zmením. Bude nás vidieť..." a tak ďalej.. no .. zjavne bezdomovci v parku ju až tak často nezdravia.

Pokračovanie: čo parkovacie miesta pred stanicou. Minulý týždeň: pracovný deň okolo 12.00.. na vlak čakalo zhruba 5 ľudí na peróne, nik nemal doprovod, čiže žiadne auto neparkovalo pred stanicou. Napriek tomu, parkovisko bolo úplne plné. A teraz trocha presných čísel.. prvých 17 miest, vrátane toho pre invalidov - všetko obsadené taxi službou. Čiže, je fajn, ak sa ľudia na meste starajú o zlepšenie finančnej situácie na meste, a som im za to vďačný. Avšak treba trocha nakopnúť aj tie útvary na meste, ktoré majú zodpovednosť za to, aby majetok, ktorý mesto má, slúžil občanom mesta, a nie len neprispôsobivým bezdomovcom a taxikárom.
Anonym píše:
Středa 16.03.2011 19:43
Na tie verejné Wc treba dopísať informáciu, že počas pracovnej doby treba prísť vykonať potrebu na Mestský úrad, najlepšie na 1 poschodie, kde sú WC na veľmi dobrej úrovni, po pracovnej dobe na. I. Krasku k pánovi primátorovi domov - ak to stihnete!
Anonym píše:
Pátek 25.03.2011 10:59
Parkovacie miesta pred železničnou stanicou !
Bol niekto z vedenia mesta, resp. odborný pracovník útvarov ktorí schvaľovali parkovanie pred žel. stanicou pred stanicou, keď napr. v nedeľu podvečer keď odchádza omladina do škôl, alebo v piatok podvečer, keď sa nám naopak študáci vracajú domov ?
Choďte tam a zistíte, že pred podchodom na priestore cca 100 m2 sa chaoticky tlačí možno 10 - 12 aut rodičov, alebo priateľov tých študákov, ktorí sa vracajú domov !
Ale na vyhradenom parkovisku pre autobusy, je priestor, kde by sa vcelku kultúrne zmestilo šikmým státim možno
aj zo dvadsať aut. A v tom čase žiadny autobus ?
Znova naši kompetentní - kde ste hladeli, keď ste toto schvaľovali ?
Ale - možnosť nápravy tu stále je !
Možno sa dočkáme...
Anonym píše:
Pátek 25.03.2011 10:44
Vzhľadu centra mesta by celkom prospelo, keby nielen podnikatelia poumývali svoje výklady, ale keby na ABŠO umyli okná aspon na dvoch najnižších podlažiach. Tuším kancelárie patria súdu a prokuratúre.
Anonym píše:
Pátek 25.03.2011 11:04
Aha, tak už mi je jasné prečo sa stále večer a v noci svieti na
Katastrálnom úrade na schodisku !!!

Skrz špinavé okná nevidia von !

Alebo, žeby mali niaky dobrý paušál na elektriku ?
Neplatíme za tú elektriku aj mi všetci ???

Prosim Vás, zhasnite, keď idete domov !
Anonym píše:
Pátek 25.03.2011 20:58
...a načo by zhasínali,oni to neplatia...

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359