Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Čo znamená "začatie trestného stíhania", "vznesenie obvinenia", a čo hrozí trom obvineným?

Čo znamená "začatie trestného stíhania", "vznesenie obvinenia", a čo hrozí trom obvineným?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 22.04.2009 19:49
Analýza servera PB.OTVORENE.SK. Dnes oznámil hovorca krajskej prokuratúry, že Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie a zároveň obvinil primátora Považskej Bystrice Miroslava A., jeho zástupcu Stanislava H. a mestského poslanca Marcela P. kvôli údajnému falšovaniu uznesenia. Snažíme sa odhadnúť ďalší vývoj kauzy.
Čo to znamená "začatie trestného stíhania"?

Uznesenie o začatí trestného stíhania musí obsahovať opis skutku – teda správania, ktoré sa považuje za trestný čin, s uvedením miesta, času, prípadne iných okolností, za akých k nemu došlo, pomenovanie trestného činu podľa Trestného zákona spolu s uvedením príslušného paragrafu, pod ktorým je tento trestný čin v Trestnom zákone opísaný. Trestné stíhanie a všetky ďalšie potrebné vyšetrovacie úkony vykonáva buď policajt alebo vyšetrovateľ, podľa toho, o aký závažný trestný čin ide. Pri trestných činoch, pre ktoré možno uložiť trest odňatia slobody do troch rokov (tzv. prečiny) vykonáva vyšetrovanie spravidla policajt. Pri ostatných, závažnejších druhoch trestných činov (tzv. zločiny) vykonáva všetky vyšetrovacie úkony vyšetrovateľ Policajného zboru.

Čo to znamená "vznesenie obvinenia"?

Keď je zo zistených informácií zjavné, že skutok s vysokou pravdepodobnosťou spáchala konkrétna osoba, vydá policajt alebo vyšetrovateľ voči tejto osobe uznesenie o vznesení obvinenia. Až od tohto momentu sa takáto osoba považuje za obvineného z trestného činu a je voči nej možné použiť niektoré druhy opatrení ako napr. vzatie do vyšetrovacej väzby.
Uznesenie o vznesení obvinenia obsahuje označenie osoby, voči ktorej sa vznáša obvinenie, opis skutku s uvedením miesta, času, prípadne iných okolností, za ktorých k nemu došlo, tak, aby skutok nemohol byť zamenený s iným skutkom. Ďalej sa v ňom uvedie zákonné pomenovanie trestného činu, o ktorý v tomto skutku ide, aj s uvedením príslušného ustanovenia Trestného zákona a napokon skutočnosti, ktoré odôvodňujú vznesenie obvinenia. Uznesenie o vznesení obvinenia sa doručuje osobe, ktorá je z trestného činu obvinená. O vydaní uznesenia musia byť upovedomení oznamovateľ trestného činu a poškodený.
Obvinený z trestného činu má právo proti uzneseniu podať písomnú sťažnosť, kde môže uviesť, prečo nesúhlasí s obvinením.

Kto je na ťahu po vznesení obvinenia?

Prokurátor. Ak súhlasí s návrhom na podanie obžaloby, pripraví písomnú obžalobu pred súd a oznámi to obvinenému a jeho obhajcovi.
 
(Táto časť článku bola spracovaná s využitím publikácie Právo pre neprávnikov, vydanej združením VIA IURIS – centrum pre práva občana, www.viaiuris.sk).

O akú skutkovú podstatu trestného činu v tomto prípade ide, a aká je sankcia?

Nemali sme možnosť nahliadnuť do obvinenia, avšak pravdepodobne pôjde o § 352 Trestného zákona:

Falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky

(1) Kto verejnú listinu, úradnú pečať, úradnú uzáveru, úradný znak, úradnú značku alebo ciachu falšuje, podstatne pozmení ich obsah v úmysle, aby sa použili ako pravé, alebo ich použije ako pravé, alebo si ich nechá vyhotoviť s úmyslom použiť ich ako pravé, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto dosiahne vydanie pravej verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku, úradnej značky alebo ciachy na základe aj nepravých podkladov.


(Ďalšie ustanovenia trestného zákona nie je potrebné citovať, lebo v tomto prípade pravdepodobne nedošlo k spôsobeniu značnej škody atď.)

Teda v hypotetickom prípade, že by prokuratúra súhlasila s návrhom na podanie obžaloby, a súd by rozhodol o vine obvinených, sankcia by sa mohla pohybovať od podmienečného trestu maximálne do troch rokov.
Vzhľadom na okolnosti prípadu sa však oprávnene môžeme domnievať, že pre obvinených budú oveľa závažnejšie politické dôsledky kauzy, než rozsudok súdu alebo prípadný trest, aj keby k nemu došlo.


Materiál spracoval Juraj Smatana na základe verejne dostupných zdrojov. Autor nie je právnik.


Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.04.2009 22:32

to tak vlastne nafukuje??vloudila se chybicka a podme sa z toho rychlo posrat..kto za tym je???co stale koho si trapy??dajme si otazku!a to som robil vodicak z tahaku,keby som niekomu prebral babu a viezol ju na aute,tak by ma dotycny obvinil..ze ujo L.L.??

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.04.2009 22:53

akurát vákum čo máš v hlave. A môžem ťa ubezpečiť, ak by si ublížil svojou jazdou na aute niekomu mne blízkemu len z toho dôvodu, že nie si schopný ani normálne spraviť vodičák, viac by si si už nezajazdil :(

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 22.04.2009 23:47
Nemyslím si že ide o nafukovanie - polícia a prokuratúra jednoducho robia svoju prácu tak, ako by mali.
Áno, napísal som to už viackrát - Považská Bystrica zažila ďaleko horšie veci, toto je formálny prečin.

Otázka skôr znie, prečo v tomto prípade polícia a prokuratúra konajú tak dôsledne, a v iných kauzách nie. (Máme na Slovensku obce, kde boli svojvoľne povyhadzovaní poslanci zo zastupiteľstva, kde starostovia ignorujú nielen prokurátorské protesty, ale aj rozsudky súdu, mestá kde boli falšované voľby...).

Odpoveď môžeme len odhadovať. Môj odhad je, že sa tu prejavuje... ehm... istý vplyv minulého vedenia mesta, spojeného s HZDS... plus isté rodinné väzby politikov ktorí v 2006 neuspeli... na regionálne orgány činné v trestnom konaní. Ktoré majú tým pádom zvýšený záujem precízne plniť literu zákona. Bývalého okresného prokurátora Abaffyho to stálo miesto, mimochodom - jeden z bodov obvinenia proti nemu spočíval v tom, že najprv vyšetrovanie falšovania odložil.

Lenže, bez žalobcu niet sudcu. Kto podal trestné oznámenie? Dievčatá a chlapci z miestneho HZDS + SNS, ktorí chcú načapať miestnych Smerákov na tejto somarine tak, ako načapali Ala Caponeho na účtovných chybách.

Teraz sa síce v médiách tvária, že im išlo len o nápravu pomýleného uznesenia, ale keby naozaj, tak sa stačilo prihlásiť o slovo a navrhnúť zmenu uznesenia. Oni však podali trestné oznámenie. Vy by ste odolali, keby sa vám politický oponent sám položil na lopatu?

Iste, je to dosť nepríjemné sledovať takéto hryzenie v komunálnej politike. V tej reportáži čo šla dnes na Markíze mi bolo primátora až ľúto. Ale pre pomery v meste je lepšie, keď sa bývalé a súčasné vedenie mesta navzájom tvrdo kontroluje (súdy, trestné oznámenia), než keby sa po voľbách potichu dohodli.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 10:18

Má to niečo do seba, čo ste napísali p. Smatana. Čakal som od Vás viac zaujatý príspevok na jednu, alebo druhú stranu, hľadanie senzácii a pod.,ale milo ste ma prekvapili. Klobúk dole pred Vami a to Vám nechcem poklonkovať.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 21:21

Veľmi dobrý článok pán Smataná !! Presne ste vystihli aj to, o čo tu ide.V minulom volebnom období boli dvaja viceprimatori a bolo to OK. Tezar poslanec - funkcionar všetkých možných športov a pod. vysvetľuje v televizií, že je to protizákonne. Je to chrapúňstvo od nich - a to sú akože koalicia. Adamemu nefandím,. ale aj v kritike musia byť určité hranice , ale to čo sa teraz deje voči tým trom je proste chrapúňstvo, pretože z obsahovej časti - čo získali ?? Je to hanba a iniciatorom sa to " vráti ". S takýmito moralistam by Bystrica zakapala už úplne - POZOR NA NICH !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 22:06

Keď spomínate p. Jurčíka, tak ja som zasd počul, že sa vyváža v služobnom autiaku, ale nie nemocničnom, ale nejakom,čo ma z nejakeho športového strediska, či také čosi. Ale nechcem obvinovať.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 23.04.2009 22:11
O tomto konkrétnom prípade nič neviem, ale keď sa spomínajú tie služobné autá... myslím že by bol veľmi dobrý nápad, keby všetky autá kúpené za mestské peniaze, či už patria priamo mestu alebo mestským firmám, by boli označené veľkým nápisom SLUŽOBNÉ VOZIDLO. Ak by sa ináč nedalo, môžu si aj mestský erb vedľa toho prilepiť.
Myslím že toto opatrenie by znížilo počet prípadných nepotrebných jázd, znížilo priemernú cenu kupovaných áut a zamedzilo by aj takým podozreniam aké tu zazneli.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 09:46

Zacnite pomahat aj inym druhom veciam:preco sa nezaujimate ako to je zo zimnym stadionom?ci budu moct hrat na buducu sezonu aj muzi??robil ste vy nejaky sport??turistiku-sachy-sipky,to by som vam tak odhadol,vobec sa nezaujimate o sport.stranku..co si chcete na tejto stranke dokazovat?melesa dokola stale o tom istom..kde je l.liga vo futbale??preco nehra extraligu P.B v hokeji,jaj falsovalo sa,z toho ma boli k....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 10:16

A co s tym ma Juro Smatana? On je primator, zastupitelstvo alebo nejaka zalovena firma? Myslim, ze aj ked to Tvojim ociam bude navzdy neviditelne, prave vdaka takym ako je Juro Smatana sa tu veci v tomto zatuchlom doupe trochu viria a hybu... A koniec-koncov nevidim dovod preco by zrovna Smatana mal byt Kristom bystrickeho hokeja a futbalu... Tomuto prispevku naozaj nerozumiem co nim autor sledoval...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 11:43

Ty nerozumieš mnohým veciam chlapče a vykladáš si ich po svojom. Už si sa snáď dosť vyplakal. Pisateľov Tvojho druhu a zmýšľania je x. A ak sa nechceš radiť k tým x, tak by bolo načase povedať čo ideš spraviť Ty pre zlepšenie života v tomto meste a vystúpiť zo svojej imunity.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 26.04.2009 23:02

Veru, už by som mal vystúpiť zo svojej imunity, vzdať sa ako Radičová mandátu a začať užívať céčko:) Teraz som sa naozaj vskutku dobre pobavil:) A rád sa zaradím k tým x, čo zmýšľjú racionálne a poctivo. A plakať neplačem, človek som dosť veselý a uisťujem Ťa, že pre toto mesto a časť ĺudí v ňom robím dosť. Nepotrebujem sa však pred Tebou chvastať každym svojím "krokom" alebo "zohnutím"...

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 24.04.2009 13:21
V prvom rade, nikdy som nestál na korčuliach a neviem ani, na koľko tretín sa hrá futbal. Viem síce prežiť týždeň v horách len s tým, čo nesiem na chrbte, prespať na snehu alebo bezpečne spustiť 20 detí na lane zo 40 metrovej skaly, ale neviem či je to šport a nikdy by mi nenapadlo financovať takéto aktivity z mestských peňazí.

Ak vám na tejto stránke chýbajú nejaké informácie o športe, je to preto, lebo ich sem nevešiate. V ľavej lište je linka Nováčik, stačí zadať meno, priezvisko, email a heslo, a získavate právo vešať sem správy, oznamy o udalostiach, videá...

Čo sa týka zimného štadiónu, pozrite si zápisnicu z minulej komisie pre životné prostredie, vešal som ju sem. Mal by tam byť o tom odstavec, viceprimátor Haviar odpovedal na túto otázku, ktorú myslím nastolil poslanec Matušík.

Momentálne považujem za najväčšiu hrozbu pre považskobystrický šport ten projekt zberného dvora a spaľovne, ktorý by bol v nepríjemnej blízkosti od štadióna, judohaly, plavárne, zimného štadióna aj tenisových kurtov. A šiestich škôl včítane ich športových areálov. Ak máte nejaký vplyv alebo dobré kontakty na považskobytrickú telovýchovu, ozvite sa mi na adresu redakcia@pb.otvorene.sk, možno bude potrebné zapojiť do diania aj športovcov. Inak vo vašich zdravých telách možno nebude zdravý vzduch, ale dioxíny.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 24.04.2009 13:48
Píšete: "Adamemu nefandím,. ale aj v kritike musia byť určité hranice , ale to čo sa teraz deje voči tým trom je proste chrapúňstvo, pretože z obsahovej časti - čo získali ?? Je to hanba a iniciatorom sa to " vráti ". S takýmito moralistam by Bystrica zakapala už úplne - POZOR NA NICH !!!"

Kontrolná otázka: Iveta Radičová porušila formálne pravidlá pre hlasovanie. Na priamy pokyn kolegyne Rosovej, ktorej sa nechcelo prejsť 20 metrov k svojmu stolíku, urobila hlasovanie za ňu. Vôľa Rosovej bola zrejmá - bola predkladateľkou zákona.

Ivetu Radičovú poslankyňa Zmajkovičová udala za porušenie pravidiel. Poslankyňa Radičová následne zložila svoj poslanecký mandát, odišla z NR SR a na jej miesto prišiel náhradník Goňa.

Považujete postup Ivety Radičovej za správny? Ak nie, ako sa mala zachovať?

(Áno, považujem tento prípad za vhodný na porovnávanie s považskobystrickým falšovaním)
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 14:16

fleky dvoch vicesráčov za 90 litrov mesačne a ako bonus hromadu kšeftov k tomu

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 21:44

ak si férovy,odstup,ved si prelajdacil tolo penazí Mostencu a este dnes sa to znova opravuje,uz od zaciatku si nemal dostat taku zakazku,ktorej sa vobec nerozumies,vzdaj sa poslaneckeho mandatu!nemame v Tebe doveru,chodniky si robis a na bocne cesty zabudas,hlavne ze mas za mestske peniaze spraveny chodnik pred barakom a mi si rozbijame autá!ODSTÚP občania Moštenca

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 22:59

Na platy sa vykašlite, či budú 70 alebo 90 tisícové, to je predsa úplne jedno. Platy mali aj bývalí primátori a viceprimatori a budú mať aj tí čo prídu po nich. A nielen v našom meste, ale v celej republike. Ide o to čo za ne dokážu spraviť pre mesto. V hre sú predsa neskutočné milióny, ktoré by toto mesto mohlo mať z Euro a iných fondov, keby sa bohužiaľ nevybíjali medzi sebou a nevenovali také veľké množstvo energie na osobné spory. Zdá sa že dohoda a spolupráca medzi pani Belasovou /SNS/ a p.primátorom na druhej strane je na mŕtvom bode, a s HZDS / Jurčík.../už ani nehovorím. P.S. Tí za jeden povraz ťahať nebudú. A ak, tak len preto aby toho druhého uškrti... Za P.S. výrok sa ospravedlňujem,nechcem sa tým nikoho dotknúť.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 25.04.2009 00:16

je malo poslancov ,ktory sa bavia sa aj inym sposobom,ako okradanim ,Matusik toho je stale vidiet pri sporte,viem ze nema problem podporit,Peli zasa zorganizoval volejbalovy turnaj,no ale je Vas malo p.poslanci,trochu robte aj nieco ine ako rozkradat bystricu,dvaja to nevytrhnu,malo kultury je medzi Vami..

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 25.04.2009 01:14

K tomu p. Matušíkovi, ten skutočne je aktívny.. ale hlavne pred kamerou, tam dokáže zvádzať také ochotnícke divadlo.. že aj stano štepka by sa mal čo priúčať. Neviem, osobne ho nepoznám, preto neviem či je taký aj po vypnutí kamery, avšak nejak sa mi to nevidí, veď keď je dnes tak zaslúžilým komunálnym politikom, kde boli jeho inak (skutočne bez srandy) plodné návrhy, keď bolo pri moci ešte HZDS, mám pocit, že vtedy bol pán podpapučný.. a pekne krásne odklikával to čo mu bolo povedané..

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 25.04.2009 12:10

Pekne spracovane ale neaktualne. Pozrite sa novelizovany Trestný zákon a Trestný poriadok.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 26.04.2009 13:14

sa naozaj prerába oprava chodníka,to tento chodník stál 3.000.000,-?vraj deti na ňom padajú ako hrušky,lebo je spravený na šikmo,hrozné!treba dávať p.Štábelovi ďalej zákazky,oklame všetkých,aj tie kravy čo má na družstve,on je stavbár od prírody.Debilizmus.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 26.04.2009 16:14

nerozpadava sa to iba tam chod sa pozriet pred kostol tam to robil dalsi talent od prirody tentkrat vsaestav sadecky a to stalo 12 mionov

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 26.04.2009 17:59

oni to neopravuju koli detok ale koli ch..om co tam parkuju az sa im lepsie vystupuje z aut, inak je to odflaknute , skratka des ale ved to je pre mesto tak co:(

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359