Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Aktivista, alebo "Ten-čo-to-nemá-na-háku"?

Aktivista, alebo "Ten-čo-to-nemá-na-háku"?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Středa 29.04.2009 19:56
Právnik Peter Hodál napísal do dnešného SME úvahu, ktorá je zaujímavá aj kontexte diskusií na tomto webe. Častokrát sa tu opakujú smutné konštatovania na adresu obyvateľov Považskej Bystrice. Na prebytok ľahostajných, pasívnych, manipulovateľných, a nedostatok tých, ktorým sa z nedostatku lepšieho výrazu zvykne hovoriť "aktivisti". Peter Hodál vníma pojem "aktivista" skôr ako nálepku, ktorou sa skeptické okolie dištancuje od občana, ktorý nie je ľahostajný k veciam verejným. Navrhuje radšej používanie - indiánskych mien.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránkach SME.SK

http://komentare.sme.sk/c/4819870/chces-sa-mat-lepsie-nauc-sa-po-indiansky.html

Chceš sa mať lepšie? Nauč sa po indiánsky

Ľudia si pod slovom aktivista predstavujú toho, kto lezie na jadrovú elektráreň a robí niečo šialené. V skutočnosti sú to ľudia, ktorým nie je všetko jedno.

„Ty si taký aktivista", zahlásil inteligentný kamarát v triezvom stave. A už to bolo. Tu si už neškrtnem.

So slovom aktivista sa väčšine ľudí vybaví partia, ktorá lezie na chladiacu vežu jadrovej elektrárne, prerezáva v maskáčoch ostnaté drôty v areáloch toxickej výroby či stojí pripútaná pri urastenej jedli v centre mesta či na pokraji popadaného lesa v Tatrách.

Je to ten typ, pri ktorom si uľavíte v štýle - „pozor, na toho bacha, tomu preskakuje" alebo „šialené". S takouto nálepkou sú všetky vaše argumenty ako „nebezpečného indivídua" pekne zaškatuľkované v kategórii kecy, nepoužiteľné, prípadne s blahosklonným „však keď ho to baví". Pre poslucháča ste skončili.
Nadpráca médií

Médiá, aj tie investigatívne, tu robia peknú nadprácu. Aktívnych spoluobčanov označujú hlava-nehlava ako aktivistov. Viem, že to nerobia v zlom. Ale cesta do pekla je...

Veľakrát som už kamarátom hovoril, že ja nie som žiadny aktivista a nikdy som nebol a ani nebudem. A čo si, pýtajú sa.

Nenechám si „srať" na hlavu mojimi volenými zástupcami na miestnej či štátnej úrovni, nekašlem na to, čo sa deje v mojom okolí a mám pocit, že viem, kde je sever (na kamzíku, za televíznou vežou doľava). V anglicky hovoriacich krajinách sa tomu hovorí „common sense" alebo „right attitude", ale doma....

V prechodnej fáze, dokým sa nenájde vhodný termín, odporúčam pre účely lepšej kvality diskusie používať opisy v štýle indiánskych mien - ten, ktorý si nenechá skákať po hlave; tá, ktorá sa nechce nechať klamať; ten, ktorý to nemá na háku; tá, ktorá nerada platí z daní darmožráčov; ten, ktorý chce, aby si miestni chlapci plnili svoje zákonné povinnosti, hocako to môže znieť bizarne, či tá, ktorá číta medzi riadkami.

Termíny nemajú reálny obsah. Každý, kto je označený za aktivistu, je vnímaný verejnosťou ako niekto, kto robí niečo „nenormálne".

Nehovorím, že nie sú ľudia, na ktorých slovo aktivista nesedí. Lepší termín je však „zodpovedný či aktívny občan". Zodpovedný občan si hľadí svojich práv a patrične ich aj využíva a otrepe verejným funkcionárom na okolí ich nedostatky. Je to však príliš formálne spojenie, ktoré nemá ohlas.
Ten, kto využíva svoje práva

O niečo lepší termín je „troublemaker", slovenčina prepáči. Troublemaker síce znie ako provokácia, ale v kontexte spiacich spoluobčanov sa najviac blíži k podstate. Troublemaker je ten, kto neumožní miestnym borcom robiť si čo chcú, tým, že využíva svoje zákonné práva. Miestni borci s tým nepočítajú, a každý, kto sa niečoho domáha, pre nich predstavuje nečakaný odpor a robí im doslova problémy. „Čo sa do toho ondí, ten ..." hovoria si chlapci na miestnom úrade, „však nám to celé pokazí". Aký to rozdiel oproti, „nech si robia, čo chcú, sú to len aktivisti, pche", uľaví si pred telkou šéf poslaneckého klubu.

Nie je však až tak podstatné, ako aktívneho občana či troublemakera vnímajú funkcionári, podstatné je, ako to vnímajú spoluobčania v okolitých domoch a pri televíznych obrazovkách. Lebo tí majú nakoniec vplyv. Nový termín im môže dať šancu pochopiť, že čo to ten „troublemaker" vlastne robí. Brániš sa, lebo ti chcú park pred domom nahradiť sklenenými opachami. Protestuješ, keď základná škola, kde chodia tvoje decká, nemá dosť peňazí, lebo miestny starosta rozdal pozemky a byty za pár šupov. Chceš, aby sa chodník v tvojom okolí využíval na chodenie a nie ako parkovisko. Všetci, ktorí robia vyššie uvedené a obdobné aktivity, si len bránia svoje osobné záujmy.

Najlepšie by bolo preto asi „common sense guy", čo by hovorilo našim spoluobčanom, „počúvajte, však ten robí presne to, čo by sme mali robiť my, vidno, že má zdravý sedliacky rozum, a čo ja? nemám?....".

Na začiatok stačí rozmýšľať o veciach inak, ostatné príde časom.

(Autor je právnik)

utorok 28. 4. 2009 22:00 | Peter Hodál
Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 01.05.2009 10:17

dobry clanok

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359