Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Ako volila prezidenta Považská Bystrica v porovnaní so Slovenskom?

Ako volila prezidenta Považská Bystrica v porovnaní so Slovenskom?

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Neděle 16.03.2014 20:08
[2014-03-16] Porovnali sme volebné výsledky prvého kola prezidentských volieb v meste Považská Bystrica s výsledkami na celom Slovensku. Prepad voličskej podpory SMER-SD je zreteľný aj u nás, hoci Považská Bystrica stále patrí k baštám tejto strany.
Ako volila prezidenta Považská Bystrica v porovnaní so Slovenskom?

Výsledky volieb v Považskej Bystrici. Kliknutím obrázok zväčšíte. Zdroj - ŠÚ SR/infogr-am.

 Tabuľka - PB.OTVORENE.SK

Komentár:

- Považská Bystrica tradične patrí k baštám SMER-SD. To sa potvrdilo i v týchto voľbách - Róbert Fico získal v Považskej Bystrici 32,62% hlasov, čo je o 4,6% hlasov viac, než celoslovenský priemer. Avšak v porovnaní s voľbami do NR SR z roku 2012, kde SMER-SD získal 44,42% hlasov, to znamená viditeľný pokles voličskej podpory.

- Tento prepad volebnej podpory SMER-SD je zrejmý aj pri porovnaní s výsledkami prvého kola prezidentských volieb v roku 2009: vtedy kandidát podporovaný SMERom, Ivan Gašparovič, získal 60,5% hlasov, čo bolo až o 14% viac, než celoslovenský priemer 46,7%! Pritom Ivan Gašparovič bol vždy pomerne nevýrazná osobnosť, v porovnaní s Róbertom Ficom, naviac úradujúcim premiérom. Ide o celoslovenský trend: včera získal Robert Fico 531 919 hlasov,  pričom v prvom kole volieb 2009 získala vtedy druhá Iveta Radičová 713 735 hlasov, pri podobne vysokej účasti.

- Nadpriemernú podporu v Považskej Bystrici má Radoslav Procházka - 2,82% nad celoslovenským priemerom. To môže súvisieť s tým, že v Považskej Bystrici je významný podiel katolíkov, ale i s tým, že postupne dochádza k aktivizácii mladších voličov.

- Andrej Kiska a Milan Kňažko majú v Považskej Bystrici nižšiu podporu.

- Najväčšia odchýlka od celoslovenského priemeru je v prípade kandidáta Gyulu Bárdosa, čo je prirodzené, keďže Považská Bystrica patrí do regiónu s najnižším zastúpením maďarskej národnostnej menšiny.

Vzhľadom na tieto výsledky sa dá odhadnúť, že v druhom kole prezidentských volieb Róbert Fico nemusí v našom meste voľby vyhrať - ak voliči Radoslava Procházku a Milana Kňažka pôjdu k voľbám a podporia Andreja Kisku. Možno predpokladať, že proti Andrejovi Kiskovi bude pokračovať pomerne silná protikampaň, s cieľom odradiť jeho voličov a naopak mobilizovať elektorát SMER-SD. A boj sa povedie aj o časť katolíckych voličov Radoslava Procházku.


  • Chcete porovnať výsledky Považskej Bystrice s výsledkami v niektorom z 30 najväčších slovenských miest? Pozrite si článok v Hospodárskych novinách: Krajské mestá Fica odmietli. Nepostúpil by ani do druhého kola
  • Zaujímavú analýzu, "odkiaľ prišli voliči jednotlivých kandidátov", zverejnili aktivisti z portála kohovolit.su. Potvrdzujú sa v nej odhady, ako SMER stratil svoje hlasy: najviac sa stalo nevoličmi alebo volili Procházku a Kisku. Kiska najviac oslovuje voličov OĽaNO, SAS a SDKÚ. Procházku volili najmä bývalí voliči KDH, OĽaNO a SMER-SD. Kňažko má medzi svojimi voličmi najviac bývalých voličov SDKÚ a SAS. Najvyššiu schopnosť pritiahnuť k voľbám bývalých nevoličov má Kiska.  Viac v článku Kto sú voliči Fica, Kisku a Procházku.Hvorecky
Hvorecky píše:
Neděle 16.03.2014 20:21
spisovateľ Michal Hvorecký:

V toto nedeľné ráno mám zo Slovenska veľmi dobrý pocit. V prvom kole som volil Rada Procházku a blahoželám mu k výbornému výsledku.

Robert Fico stratil za necelé dva roky vyše šesťstotisíc voličov. To je obrovský prepad. Aj jeho skalní podporovatelia pochopili, že ich sklamal a oklamal. Fico vie rečniť, vie sľubovať hory-doly, ale ukázalo sa, že nevie riadiť štát. Ani s historickým mandátom nedokázal presadiť pozitívne zmeny.

Fico vyhorel. V kampani pôsobil ako trápna karikatúra samého seba. Namiesto programu len strašil a vyhrážal sa. Lenže Slovensko nepotrebuje strach a hrozby, ale nádej a reformy.

Šéf Ficovho štábu Maďarič, namiesto toho, aby riadil ministerstvo kultúry, ktoré funguje najslabšie zo všetkých a neurobilo absolútne nič, vypisuje po webe insitné úvahy o varení čaju, dažďových kvapkách a vtákoch na oblohe, myšlienky hlboké ako voda v lavóre. Podobnú úroveň má celý poslanecký klub Smeru. Títo politici totálne stratili kontakt s realitou, zato zväzky s oligarchiou upevnili.

Fico obviňuje Kisku, že je úžerník. Pritom Fico posilnil úžernícke postavenie štátu voči vlastným občanom. Astronomicky zvyšuje štátny dlh, na ktorý sa poskladajú daňoví poplatníci. Premiér sľuboval šetrenie, a namiesto toho zdiera živnostníkov, zvyšuje dane aj odvody. Podnikatelia a zamestnávatelia sa búria. V tejto krajine sa pomaly nedá robiť biznis. A čoraz viac ľudí tu napriek poctivej práci nedokáže dôstojne žiť.

O necelé dva týždne sa rozhodne o politickej budúcnosti Roberta Fica. Neviem si predstaviť, že by po prípadnej porážke mohol pokračovať ako premiér. S o to väčšou radosťou a nádejou pôjdem v druhom kole voliť Andreja Kisku. Hoci som nikdy nebol jeho klientom. Nie pre úroky, tie boli výhodné a mnohým ľuďom pomohli kúpiť si vtedy inak nedostupný spotrebný tovar. Ale pre tie príšerné reklamy na Quatro. No tie mu dokážem odpustiť:)

Držme si palce!
Anonym píše:
Pondělí 17.03.2014 14:41
Zaujmave je skor to, ze pred volbami sa na tejto stranke nepohol ani listok, ziadne online vysledky, paraelne scitanie, roznasanie osieraciek atd. To ked nejde o vlastne zaujmy, to je ine...
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 30.03.2014 15:13
Online výsledky a paralelné sčítanie hlasov tu neboli, pretože ZMENA ZDOLA nepostavila prezidentského kandidáta, takže ani nemala zástupcov v okrskových komisiách, ktorí by dodávali údaje pre paralelné sčítanie hlasov. Údaje z väčšiny komisií sa okamžite objavovali, aj s diskusiu, na Facebooku, ktorý je medzi mladšou a strednou generáciou veľmi rozšírený. Odporúčam zakliknúť si facebookovú stránku Považská Bystrica OTVORENE: https://www.facebook.com/povazskabystrica?fref=ts
Anka
Anka píše:
Neděle 16.03.2014 21:48
Poznám viacero "ficovoličov", ktorí sa ma pýtali koho majú voliť - pred poslednými voľbami bol ich bohom Fico, ale už sa zobudili, pretože istoty zažili na vlasnej koži. Ide o mladých ľudí, ktorí využili "podporu" podnikania a založili si živnosť. Teraz začali platiť odvody. Moje vlastné deti na VŠ (v zahraničí) majú vyhranený názor a volili Procházku. Takže Fica v mojom okolí volila len časť dôchodcov...z toho mi vychádza že mladí nie Fica, mladí (a nielen mladí) podnikatelia nie Fica, pravicoví voliči nie Fica - dôchodcovia pomaly ubúdajú a nie všetci chcú Fica...
Anonym píše:
Úterý 18.03.2014 08:40
Obrovské množstvo partajníkov SMERu nebude voliť Fica, len z prostého dôvodu, lebo to čo stvára nenažratý a transparentný chrapúň MOGOŇ, vie celá republika a Fico toleruje toho nenažranca na poste okresného predsedu strany
Anonym píše:
Úterý 18.03.2014 10:11
Súhlasím s Vaším názorom a s veľkou radosťou sa k nemu pripájam, lebo za 6 ročného vládnutia Smeru všetky prijaté zákony sú iba proti živnostníkom, obyčajným ľuďom, teda chudobe. Hanbím sa pred svojimi deťmi, že som pred 10 rokmi vstúpil do HOV-A a platím iba každý rok členské 8 eura. Aj to už skončilo, lebo paraziti ako Jonas a ďalší, ma od toho odradili.
Anonym píše:
Pondělí 17.03.2014 18:36
O tom Horeckom počujem asi po 2 x v živote, ale čo napísal - to je jasnejšia pravda ako letné slnko na oblohe!
Snaď sa ľudia postupne budú zobudzať ako šípková Rúženka a výmenou politikov bla bla bla Fica, Hrušovského a všetkých čo sa tam trtošia 20 rokov doje aj na Slovensku k pozitivnejšej zmene!
No a aby sa tak dialo aj v samotnej Pov. Bystrici, a ľudia nezapredali svoju vyššiu životnú úroveň a komort a zvyšovania úrovne okresného mesta za dotoané 2- 3 koncerty Repete, ktoré zaplatia ľudia cez svoje dane odovzdané mestu, ale ananas to podá verejnosti, akoby to bola jeho a ním osobne platená činnosť pre ovčanov!
Anonym píše:
Pondělí 17.03.2014 20:53
Fico toho nasľuboval až veľmi veľa, tak isto ako nenažratý transparentný chrapak primát. Sľuby sa sľubujú a blazni sa radujú. Z vlastnej skúsenosti som z Fica veľmi sklamaný, keď potrebuje hlasy vo voľbách, nasľubuje hory doly, ale jeho sľuby a skutky po voľbách zostali na hodnote prdu. Nech si len spomenú poškodení a okradnutí klienti BMG a Horizontu a Fico nám nasľuboval, že všetci poškodení budú odškodnení. Výsledok týchto sľubov si môže každý sám vyhodnotiť. Ja mám jeho sociálnych istôt plné zuby.
Anonym píše:
Úterý 18.03.2014 14:52
Vie niekto vyhľadať a zverejniť údaj, koľko neplatných hlasov bolo v PB v porovnaní so Slovenskom?
Anonym píše:
Úterý 18.03.2014 18:49
Pov. Bystrica bola v každých voľbách zaostala min. o jedno vole´bné obdobie - takže ma výsledok absolútne neprekvapil!
Šokovaný by som bol, keby tu bol vyhral Kiska, alebo Procházka!
Samozrejme šokovaný, ale príjemne, no toho sa asi tak skoro nedočkám!
Snáď až sa vymení generácia občanov!!
Anonym píše:
Středa 19.03.2014 06:32
Čo na toto povie pán primátor? Pošle mestských policajtov, aby dozerali nad hladkou distribúciou?
http://www.sme.sk/c/7140780[…]ovi-isli-jednym-smerom.html

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359